Kvety

Primula záhradná trvalka: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, pestovanie zo semien

Na začiatku jari, keď sa pupeny len nabobievajú na stromoch, prvé zelené listy prsníka vychádzajú zo zeme. Kvitnú jeden z prvých, za čo dostali inému meno - primrose. Navyše, tieto jemné jarné kvety majú niekoľko ďalších mien: baranina, kvetina dvanástich bohov. A sú nazývané kľúčom pre skutočnosť, že otvárajú letnú sezónu svetlých a elegantných záhonov, zdobených kvetmi rôznych odtieňov. A pestovatelia kvetov ich milujú nielen kvôli svojej nenáročnej a nenapodobiteľnej kráse, ale aj kvôli tomu, že výsadba trvalky a starostlivosť o ne už dlhé roky nepredstavuje žiadne zvláštne ťažkosti.

Stručný opis zariadenia

Primula sa vzťahuje na rod rastlín rodiny. Primrose, ktorá je zastúpená najmä nízkymi, kvitnúcimi bylinami. Primrose - väčšinou celoročné kvety, bienále a ročníky sú veľmi zriedkavé.

Vo voľnej prírode rastie v Strednej Ázii, severnej Afrike, na Strednom východe av Európe.

Trvalý primros (na obrázku nižšie), výsadba a starostlivosť, ktoré nie sú príliš zaťažujúce, má pomerne silné korene. Šťavnaté, smaragdové farebné listy sa zhromažďujú v listových rozetách, ktoré sa nachádzajú veľmi blízko koreňového systému. Pokrčené, celé listy, v závislosti od odrody, majú jednoduchý alebo mierne pretiahnutý tvar. Niektoré odrody listov, ako keby boli pokryté šedozeleným voskovým kvetom.

Jasné, farebné kvety záhradnej zimolezy sú umiestnené na mnohých dlhých stopkách. Na jednom stopke môžete súčasne kvitnúť z 3 na 10 kvetenstvo. Počet stopiek v jednej zásuvke - až 20.

Zaujímavé! Discovered v roku 1921, asteroid je pomenovaný Primula na počesť tohto kvetu.

Päťkvadlové kvety správnej formy sú reprezentované veľmi bohatou farebnou paletou. Monofónne, ohraničené kontrastnými hranicami, dvoj-, trojročné a dokonca aj štyri farebné, osamelé alebo zhromaždené do kvetenstva vo forme štetcov alebo dáždnikov - rôzne odrody a typy celoročnej primózy môžu prekvapiť aj pestúnky pestovateľov.

Typicky výška kĺbov nie je oveľa vyššia ako výška puzdier. Avšak existujú odrody, v ktorých stopky dosahujú výšku 30-40 cm. Malý keš pokrytý kvetmi vyzerá luxusne a nádherne na kvetinový záhon, ktorý zapôsobí na vzrušenie farieb a bohatstvo kvitnutia.

Po bohatom kvitnutí na stopkách sa vytvára ovocie - krabice na osivo s valcovým alebo sférickým tvarom. Dlhodobá primrose je nenáročná a rýchlo sa prispôsobí podmienkam. Tieto nádherné kvety sú pestované nielen v záhradách a domácnostiach, ale aj doma.

Aké sú druhy a odrody

Viac ako 400 druhov, ktoré nepočítajú hybridy a odrody, ktoré sa objavili pomerne nedávno - pomerne široký rozsah.

V článku sa naučíte nielen tajomstvá výsadby a starostlivosti o kvety, ale môžete vidieť aj niektoré z najkrajších odrôd celoročnej primózy na fotografii.

Zaujímavé! V Nemecku je zaujímavá viera spojená s prvotriedou - dievča, ktoré má to šťastie, že je prvým, kto nájde kvet, sa istotne oženil v tom istom roku.

Ushkovaya primrose

Tento typ zahŕňa vždyzelené bylinné trvalky s kožovitými, hustými listami jasne zelenej farby. Veľkosť kvetov dosahuje priemer 2 cm. Pestovatelia kvetov ocenia hybridné odrody rastlín reprezentované bohatou farebnou škálu. Táto skupina obsahuje niekoľko skutočne jedinečných odrôd kvetov, ktorých púčiky sú namaľované v niekoľkých veľmi jasných a kontrastných farbách.

Primula pubescentná

Ďalším typom kvetov, ktoré si zasluhujú pozornosť, je dlhodobá pubertačná pupenka a fotografia niekoľkých kópií. Všetky odrody, ktoré patria k tomuto druhu, sú hybridy, ktoré sa chovajú pri prechode do ucha a stuhnuté vlasy. Kompaktná trvalka s maximálnou výškou 15 cm má vysokú mieru odolnosti voči mrazu. Kvety sa nachádzajú na silných, vzpriamených pedikeloch až do výšky 15 cm. Kvetenstvo pozostáva z 5-15 kvetov.

Bohatý kvitnutie pokračuje od mája do konca júna.

Primula jemne ozubená

Hustá trvalka. Kvetenstvo v tomto druhu je veľké, sférické a pozostáva z veľkého počtu burgundových, snehovo bielych, fialových alebo fialových malých kvetov, ktorých priemer je od 0,5 do 2,5 cm. Kvetenstvo môže dosiahnuť priemer 10 cm. Výška stopiek sa pohybuje od 20 do 25 cm.

Jemné zubaté trvalé pupenky kvitnú divo a nádherne, ako na fotografii, od apríla do polovice júna. Listy kvetov sú pokryté podivným nádychom a neodporúča sa ich navlhčiť.

Primrose Florinda

Tento druh kvetov sú trvalé rastliny, charakterizované bohatými a dlhými kvitnúcimi a nenapodobiteľnými púčikmi vo forme zvonov. Výsadba a starostlivosť o trvalé záhradné primrosy (pozri foto), patriace k druhom Florinda, by sa mala vykonávať predovšetkým v blízkosti malých vodných útvarov.

Funkciou kompetentnej starostlivosti je pravidelné zriedenie kvetinovej záhrady. Ak to chcete urobiť, na jednom kríčku nechajte 3-4 bazálne rozety a zvyšok sa odreže. V tomto prípade vám závod pomôže s bujným kvetom od začiatku júna do konca augusta. Trvalé primrosy patriace k druhom Florinda potrebujú povinné útočisko pre zimu.

Zaujímavé! V Británii, podľa starobylých legiend, v týchto skromných a úžasných farbách žijú báječné bytosti - malé víly a škriatkovia.

Aké sú šľachtiteľské metódy

Pestovanie celoročnej záhradnej pupence je zábavný a vzrušujúci proces. Predovšetkým je to obrovská oblasť činnosti pre tých, ktorí radi experimentujú, pestujú nové odrody, vytvárajú jedinečné kvetinové zloženie v krajinnom dizajne. A záhradná prsia plne uspokojí všetky túžby najsofistikovanejších záhradníkov.

Primrose možno šíriť niekoľkými spôsobmi:

 • semená;
 • rozdelenie kríkov (alebo rozet);
 • plechové dosky.

A kvôli pestovaniu týchto nenapodobiteľných kvetov potrebujete poznať nielen pravidlá výsadby a starostlivosti o trvalú zimru na otvorenom poli, ale aj niekoľko tajomstiev, ktoré vám pomôžu dosiahnuť pozitívny výsledok.

Ako pestovať kvety zo semien

Zvláštnosťou pestovania záhradnej trstinovej pupenky zo semien je, že počas prvého roka musíte pestovať kvety doma. V otvorenom teréne sa rastlina transplantuje iba v druhom alebo treťom roku po výsadbe.

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako veľmi namáhavý a nepríjemný proces. V skutočnosti, výsadba semien a starostlivosť o vytrvalé prsia netrvá veľa času a úsilia od vás a odmena za starostlivosť bude svetlé a nenapodobiteľné kvety, ktoré ozdobia vašu záhradu na začiatku jari s úžasnými a bohatými farbami.

Je to dôležité! Pri zhromažďovaní osiva ihličnatého je dôležité mať na pamäti, že semenný materiál získaný z kvetov hybridných odrôd nezachováva znaky odrôd odrôd s touto metódou šírenia.

Predtým, než vyrastie trvácnu ihličnu, je potrebné osivo podrobiť povinnej stratifikácii. Môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi:

 • dať suché kvetinové semená na niekoľko dní v mrazničke 2-3 dni, a potom sajú;
 • ak sa výsev uskutoční vo februári až marci, môžete niekoľko dní nechať suché semená na verande / balkóne;
 • po zasiatí, nevysávajte kvety, ale položte niekoľko hŕstky snehu na zem a vyrovnajte ho na povrchu. Snehová vrstva musí byť minimálne 5-7 cm.

Všeobecne platí, že výsadba semien trstinovej pupa nie je veľmi odlišná od výsevu iných záhradných kvetín:

 • Pripravili sa vopred kontajnery s položenou odtokovou vrstvou a naplnili sa 2/3 pôdnej zmesi rozšírených semien jarabín v súlade s minimálnou vzdialenosťou 3-4 cm;
 • povrchová vrstva pôdy by nemala presiahnuť 5-7 mm;
 • záhradné primrose semená dlho trvajú - asi 3-4 týždne, takže buďte trpezliví;
 • Signálom pre výber je vzhľad 2-3 plných listov.

Po vyzdvihnutí trvácnej pupence vysadenej semenami, dajte kvetiny náležitú starostlivosť. Kvety sa lepšie distribuujú v samostatných kvetináčoch. Ako vhodné miesto je potrebné určiť pre ne nie príliš ľahký prah.

Zaujímavé! Od hlbokých časov ľudia poznajú liečivé vlastnosti kvetov: angličtina pridáva na jar mladé, šťavnaté listy na šaláty a korene - ako korenie; z sušených kvetov v Nemecku, pili čaj, čo sa pripisovalo jeho sedatívnym vlastnostiam; v starom ruskom prsníku a je stále považovaná za kvetinu, dávajúc zdravie, silu a energiu.

Uistite sa, že pôda nevysuší v nádobách so sadenicami kvetov. Oplodenie prsníka vypestovaného zo semena, ktoré potrebujete podľa doporučenej schémy. Prvé kvety, ktoré naznačujú príchod dlho očakávaného jari, sa objavia nie skôr ako rok alebo dva. Načasovanie nástupu kvitnutia je priamo závislé od rozmanitosti a podmienok pestovania.

Ako rozdeliť krík

Krihové rozdelenie je najobľúbenejšou metódou chovu záhradnej pupence. Táto metóda má mnoho výhod:

 • čo najrýchlejší možný výsledok;
 • úplné zachovanie druhov a odrodových charakteristík;
 • jednoduchosť a jednoduchosť implementácie.

Vzhľadom k tomu, že po výsadbe s dobrou starostlivosťou vyrastá trpka lýtka pomerne rýchlo, kríky musia byť rozdelené a transplantované aspoň raz za 4-5 rokov. Tento postup je životne dôležitý pre rastliny, pretože staré korene už nemôžu úplne absorbovať živiny. V priebehu času sa zásuvky stávajú plytké, kvitnutie sa stáva vzácnym, odrodové príznaky zmiznú navždy.

Pestované kury trávy musia byť dobre napojené do 24 hodín. Opatrne vyhoďte rastliny vidličkou a snažte sa čo najmenej poškodiť koreňový systém. Pretrepte prebytočnú pôdu a jemne opláchnite odrod.

Je nevyhnutné rozdeliť koreňový systém iba na čistý, ostre brúsený nôž. Upozorňujeme, že najmenej 2 zásuvky a kúsok zdravého koreňa by mali byť umiestnené na každej oddelenej časti.

Je to dôležité! Primrose je možné rozmnožiť tak, že rozdeľte kefu buď pred alebo po kvete.

Delenki sú vysadené v súlade s pravidlami výsadby záhradnej trvalek a poskytujú starostlivosť o kvety.

Ak chcete rozširovať rastlinu alebo zdieľať svoje luxusné kvety s niekým a je ešte skoro sedieť primrosy, môžete vykonať jemnejší rozdeľovací postup.

V tomto prípade nemusíte vykopať celý krov. Stačí rozdeliť mladé rozety malým kúskom koreňa s ostrým nožom na okraji. Oddeľte súčasti a okamžite vytvorte nové miesto. Rovnako ako v rozdelení kríkov, táto metóda môže šíriť záhradnú ihličnu buď na začiatku jari, kedy ešte nekvitol, alebo po kvitnutí. Druhá možnosť je vhodnejšia.

Rozmnožovanie listovej dosky

Niektoré odrody viacročných prvroch sa množia s listovými platňami. A táto metóda, rovnako ako pri kultivácii trvalej pupence zo semien, tiež vyžadujú veľa času a úsilia. Ale keď to zastavilo živých pestovateľov kvetov, ktorí chcú zdobiť svoje pozemky s novými elegantnými kvetmi?

Reprodukcia listovej dosky je pomerne dobre známym a cenovo dostupným spôsobom, ako zachovať všetky odrodové vlastnosti pôvodnej rastliny. A je veľmi známy mnohým pestovateľom kvetov. Tak sa domáce fialky množia.

Po kvitnutí, najzdravšie a najsilnejšie listy s odrezky oddelene od Bush. Všimnite si, že lístie musia byť odolné. Pomalé, zažloutlé a choré listy nie sú vhodné na chov netrvajúci pupen.

Mnohým pestovateľom sa odporúča, aby stratili namočené alebo už opuchnuté semená. To je v podstate nesprávne! Počkať na sadenice s touto stratifikáciou je zbytočná!

Ak chcete urýchliť zakorenenie, odrežte listovú dosku o 2/3. To znamená, že vo vašich rukách by ste mali mať šupku, na ktorej sa nachádza 1/3 listu. Spracujte stonku s stimulátorom na vytvorenie a rast koreňov.

Takto pripravené sadenice sa pestujú v kvetináčoch naplnených pôdnou zmesou na pestovanie rastlín. Je potrebné prehĺbiť odrezky pod uhlom a nie väčším ako 2 cm.

Zakorenené stonky trstinovej pupence dlhú dobu. Prvé príznaky zakorenenia sa môžu zobraziť skôr ako za 3-4 týždne. Ak chcete zrýchliť proces, môžete zakryť odrezky kvetov so sklenenými pohármi. Hneď ako sa objavia prvé malé listy, môže byť kryt odstránený.

Pravidlá výsadby prsníka

Ako viete, nielen vzhľad rastliny, ale aj bohatosť kvitnutia, ako aj zachovanie odrodových znakov na dlhú dobu závisí od toho, ako dobre a dôkladne sa budú vykonávať všetky odporúčania týkajúce sa výsadby a starostlivosti o trvalé primrose.

Vyberte vhodné miesto

Väčšina záhradných kvetov preferuje slnečné, dobre osvetlené plochy. Pre tieňované a slabo osvetlené miesta na vyberanie rastlín je veľmi ťažké. Trvalý záhradný prvok je skvelou voľbou na vyplnenie prázdnych území.

Pri výbere odrody musíte venovať pozornosť preferenciám kvetov. Niektoré odrody, ako sú extrémne slnečné miesta, pre ostatných ideálne riešenie by boli tieňované oblasti na severnej strane budov alebo pod stromami, zatiaľ čo iné sú najlepšie vysadené v blízkosti malých vodných útvarov.

Zaujímavé! Šalát, omeleta, vitamínové rezance, polievky, tvarohová pasta - varenie týchto jedál nebude robiť bez listnatých listov.

Upozorňujeme, že nesprávne miesto okamžite ovplyvní zariadenie. Slávnostné lásky, zasadené v tieni, často ublížia. Kvety, ktoré milujú tieň, zasadené v jasne osvetlenom priestore, nebudú v priebehu kvitnutia dávať jas a pomp.

Určte optimálny čas

Pri určovaní optimálneho načasovania výsadby trpaslíka je dôležitá nielen metóda šírenia kvetov, ale aj odhadovaný čas transplantácie do otvoreného terénu.

S reprodukciou osiva môžete zasiať kvety:

 • Na jeseň. Odporúča sa zasiať semená celoročnej ihličky ihneď na otvorenom teréne v októbri až decembri. Táto metóda sejby je zaslúžene považovaná za najúčinnejšiu, pretože semenný materiál prechádza procesom prirodzenej stratifikácie.
 • Na začiatku jari sa sadenice trstinovej ihly vysadia koncom februára - začiatkom marca.
 • V lete môžu byť semená po zasiatí semien. Pri výsadbe a starostlivosti o trpkú zimru v lete je dôležité zabezpečiť, aby bola pôda vždy vlhká.

Je vhodnejšie na začiatku jari rastlina trpaslíka v otvorenom teréne, keď teplota vzduchu nie je nižšia ako + 14 ° C a + 16 ° C vonku. Vo väčšine regiónov je vhodné obdobie koncom apríla - začiatkom mája. Pred vysadením by kvety obsiahnuté v domácnosti mali byť počas týždňa vytvrdené.

Na jeseň sa transplantácia rastlín môže uskutočniť iba jeden rok po zasiatí. V polovici októbra - najvhodnejšie dátumy na výsadbu primrosov na otvorenom teréne.

Zaujímavé! História starovekého Nemecka má vlastnú ságku, podľa ktorej sú tieto kvety kľúčom Frey, bohyne jari.

Príprava pôdy

Pri pestovaní záhradnej trstinovej pupenky na otvorenom poli alebo doma je dôležité vedieť, že rastliny rastú najlepšie a rozvíjajú sa na ľahkých, voľných a úrodných pôdach.

Rovnako dôležitá je aj pôdna vlhkosť. V oblastiach pre výsadbu prvrosti by nemali stagnovať. Územia s vysokou hladinou podzemnej vody sú tiež nevhodné na pestovanie kvetov - koreňový systém bude hniť a rastlina zomrie.

Pred vysadením trpaslíka na vyčerpanú pôdu je potrebné ho oplodniť vopred. Počas 5-7 dní pred očakávaným pristátím prsníka obohatiť pôdu o túto zmes na 1 m²:

 • kompost - 10 kg;
 • humus - 5 kg;
 • rašelina - 5 kg;
 • piesok - 5 kg.

Ak je to potrebné, môžete do pôdy pridávať komplexné minerálne hnojivá. Opatrne kopať a vyrovnať budúce kvetinové záhony.

Je možné pristáť primrosy na takto pripravenom pozemku najskôr v týždni.

Tajomstvo pristátia

Všeobecne platí, že proces výsadby trstinovej primrose sa veľmi nelíši od výsadby iných záhradných kvetov. Existuje však niekoľko odporúčaní, ktoré by sa mali vykonať tak, aby neskôr boli výsledky neľutné:

 • Pri pestovaní záhradnej pupence zo semien v otvorenom teréne sa kvety môžu vysadiť iba 1-2 roky po pestovaní doma.
 • Minimálna vzdialenosť medzi kvetmi závisí od odrody a veľkosti rastlín. Pri kompaktných prvroch dodržiavajte interval 15 cm, pre veľké - minimálne 20 cm.
 • Pri plánovaní kvetinového záhondu zvážte dôležitú vlastnosť jednoročných alebo viacročných prvrostí - absolútne nemajú radi voľný priestor. Pokúste sa pestovať kvety, aby v procese rastu medzi kríkmi neboli takmer žiadne voľné miesta.
 • Najlepšie je transplantovať alebo sedieť primrosy za chladného počasia. Najlepšia doba pristátia je skoro ráno alebo večer.
 • Pri výsadbe na jeseň je nevyhnutné zakryť kvety na zimu ešte pred začiatkom mrazu. Slabé, nezrelé primrosy nemajú čas na úplnú prípravu na mráz.

Сразу после завершения посадочных работ цветы нужно обильно полить и притенять в течение 3-4 дней.

Tip! Несмотря на то что примулы - влаголюбивые растения, почва в цветнике должна хорошо пропускать влагу.

Последующий уход

Napriek tomu, že primrose nepotrebuje dôkladnú pozornosť a neustálu starostlivosť, bude takmer nemožné pestovať skutočne luxusné kvety, príjemné na začiatku jari s ich jasnými farbami, bez dodržiavania pravidiel poľnohospodárskej výroby. Táto úžasná krása nie je v tomto ohľade príliš náročná.

Ako často sa vodné primrosy

Trvalé a ročné primrose sú veľmi vlhké rastliny. Pôda v kvetinovej záhrade by mala byť vždy mokrá. Na jar budete musieť kvetiny najmenej 1-2 krát týždenne. Ale v lete frekvencia zavlažovania, rovnako ako objem vody, sa musí zdvojnásobiť.

Je obzvlášť dôležité, aby sa táto starostlivosť venovala veľká pozornosť po výsadbe trstinovej pupence a tiež počas kvitnutia. Po vysadení rastlín na jar by sa malo zavlažovať každý deň počas 1,5-2 týždňov.

Pri daždivom počasí as nadmernou vlhkosťou je možné vylúčiť zavlažovanie.

Kŕmna schéma

Nezabudnite na hnojivá. Pravidelné obohacovanie pôdy o minerály je dôležitou súčasťou kompetentnej starostlivosti o záhradnú ihličnatosť po výsadbe, v štartovacej fáze a počas kvitnutia.

V období relatívneho odpočinku nepotrebuje primrose veľa obliekania. Je potrebné oplodniť kvety nie viac ako 2-3 krát počas celého vegetatívneho obdobia:

 • Na začiatku jari, akonáhle sa topí sneh a objavia sa prvé príznaky prebudenia rastliny z zimného spánku, kŕmiť prímes minerálnym komplexom.
 • V júni a júli je lepšie používať organické látky.
 • V druhej polovici augusta sa môže pridávať dusičnan amónny.

Zimná odolnosť primrose zvyšuje kŕmenie na báze draslíka a superfosfátu. Preto môže byť dusičnan amónny nahradený fosfátovými hnojivami.

Zaujímavé! Kateřina Veľká, cisárovná Ruska, milovala primrosy viac než ktorákoľvek iná záhradná kvetina.

Preventívne opatrenia

Vzhľadom k tomu, primros je veľký fanúšik vlhkosti, to je často postihnuté hubovými chorobami, vrátane múčnatka, hrdza, hniloba, bakteriálne škvrny. Pri najmenších príznakoch výskytu hubových chorôb je potrebné ošetriť rastliny fungicídmi.

S prejavom bakteriálnych chorôb sa prijímajú radikálnejšie opatrenia. Ovplyvnené kvety sú odstránené, pôda je ošetrená špeciálnymi prípravkami. Na rovnakom mieste, kde sa pestuje trvalka, je nežiaduce počas 4-5 rokov.

Hmyz tiež často volí primroses ako útočisko. Akonáhle si všimnete v kvetinovej záhrade vzhľad múčnikov, čmeliakov, pavúkov alebo blchovcov, okamžite konať. Kvapky striekajte insekticídmi.

Tajomstvo rastúcej celoročnej primrose zo semien s vami bude zdieľať autora tohto videa

záver

Kvôli jasu a rôznorodosti farby, vytrvalá primrose pomôže zdôrazniť výhody vášho dvorku a vyplniť prázdne miesta s krásnymi kvetmi. Všetky tieňované rohy záhrady budú vyzerať ružovo a atraktívne. Kombinácia niekoľkých rôznych odrôd, môžete vytvoriť elegantné a jedinečné záhony a kvetinové usporiadanie, ktoré prinesú estetické potešenie od jari až do konca leta.