Záhradníctvo

Fungicídy na spracovanie záhrad a vinohradov

Fungicídy sa používajú na liečenie hubových chorôb hrozna, ako aj iných záhradných a záhradných plodín. Bezpečnosť liekov im umožňuje jednoducho ich použiť na prevenciu. Podľa mechanizmu účinku sú všetky fungicídy pre hrozno rozdelené do troch skupín, ktoré určujú ich účel.

Rozdelenie drog do skupín podľa princípu konania

Vinice sú náchylné na rôzne choroby, ale najčastejšie kultúra ovplyvňuje huby. Po prvé, plodina je zničená. Po druhé, ak sa nepodniknú žiadne kroky, potom dôjde k strate celého kruhu. Chovatelia neustále zobrazujú hybridy so zvýšenou imunitou. Problém je však len čiastočne vyriešený. Počas epidémie sa huba rýchlo šíri po celom plantáži a zničí aj tie najodolnejšie odrody hrozna.

Preventívne postrekovanie fungicídmi pomáha zničiť spóry huby, zabrániť ich rozmnožovaniu a postupovaniu. Avšak drogy nie sú univerzálne. Nie sú schopní vyliečiť všetky choroby. Napríklad fungicídmi na ošetrovanie hrozna Topaz alebo Tipt pomôže zabrániť šíreniu chrastí a múčnatky. S antraknózou sa tieto lieky nedokážu vyrovnať. Prevencia sa musí uskutočňovať v niekoľkých etapách s využitím prostriedkov rôznych opatrení.

Varovanie! Pri rozumnom použití sú organické fungicídy pre hrozno neškodné. Chemické zložky neovplyvňujú chuť bobúľ. Fungicídy sú neúčinné pre včely a ľudí a majú iba negatívny účinok na spóry húb.

Kontaktné formulácie

Porážka vinohradníckych húb začína listami. Postupne choroba ide na bobule a mladé výhonky. Pri spracovaní záhrady a vinohradov pôsobia fungicídy kontaktu alebo lokálne pôsobenie ochranný film na ovocí, listoch a vetvách. Preventívne postrekovanie zabraňuje infekcii zelenej hmoty. Spracovanie počas epidémie neumožňuje násobenie húb.

K filmu tvorenému kontaktným fungicídom sú spóry huby a sú zničené. Veľkým prínosom je nedostatok adaptácie patogénov na drogy. Ochranný film na rastline sa udržuje v priemere 12 dní. Trvanie kontaktných prostriedkov je ovplyvnené poveternostnými podmienkami. Teplo a prívalové dažďa urýchľujú zničenie ochranného filmu. Niekedy sa samotný kultivátor stane kultivujúcim, ktorý ošetrené hrozno podrobí zavlažovaniu pokropením.

Pri plnej ochrane proti hubám počas epidémie sa odporúča každých 10 dní striekanie výsadby. Počas sezóny sa vinohradníctvo spracuje až 8-krát. Ak pršalo po postreku, procedúru zopakujte neplánovane.

Varovanie! Kontaktné fungicídy nie sú schopné zničiť rozvinuté mycelium. Lieky sú účinnejšie na prevenciu alebo liečbu krídiel, z ktorých boli predtým odstránené všetky postihnuté oblasti.

Príkladom kontaktného fungicídu je droga Hom. V akcii je podobný kvapaline Bordeaux. Náprava nie je účinná pri liečbe. Používa sa na prevenciu. Folpan je vhodnejší na ošetrenie infikovaného hrozna. Maximálny počet fungicídov na ošetrenie za sezónu neprekročí 4 krát.

Systémové lieky

Podľa fungovania fungicídov systémového pôsobenia na hrozno sa líšia od kontaktných prípravkov. Účinná zložka je úplne absorbovaná bunkami a potom sa spolu so šťavou šíri po celej rastline. Systémový fungicíd netvorí ochranný film. Látka stačí na úplnú absorpciu 6 hodín. Liečivo pôsobí zvnútra rastliny a úplne ničí huby.

Od postreku fungujú systémové hroznové fungicídy na tri týždne. Okrem toho sa účinná látka distribuuje v celom kuse a v koreňovom systéme, aj keď počas spracovania roztok získal len časť viniča. Po šiestich hodinách po ošetrení nie je strašný dážď, horúčava alebo vysoká vlhkosť. Počet ošetrení sa zníži na trikrát za rok.

Nevýhodou systémových prostriedkov je prispôsobenie huby im. Na jednej partide hrozna sa príprava jednej skupiny používa nie viac ako dvakrát.

Tip! Systémové a kontaktné lieky sú perfektne kombinované. Často sa používajú spoločne.

Každé systémové činidlo je určené na boj proti konkrétnej chorobe. Falcon sa vyrovná s oidium. Ak potrebujete fungicídov z plesne na hrozno, potom je pre fondazol.

Prípravy komplexnej akcie

Zloženie komplexných fungicídov pre hrozno obsahuje účinné látky systémových a kontaktných prípravkov. Účinok sa vykonáva selektívne na špecifický typ huby. Je charakterizovaná lokálne systémovým fungicídom pre hrozno so zvýšenou toxicitou, čo si vyžaduje starostlivé zaobchádzanie.

Je to dôležité! Prípravky s komplexným účinkom sa používajú na profylaxiu a liečbu hubových ochorení.

Medzi obľúbené komplexné drogy emitujú:

  • Mikal je preventívny a terapeutický prostriedok proti hubovým chorobám. Spracovanie by sa malo vykonať najneskôr tri dni po zistení postihnutých oblastí hrozna.
  • Shavit zničí všetky druhy hniloby a patogény infekčných chorôb. Výrobok je veľmi toxický. Platí maximálne dvakrát za sezónu. Striekajte výsadbu v ochrannom odeve, rukaviciach, okuliaroch a respirátorovi.
  • Flint sa dobre vyrovná s plesňou, oidium a hniloba. Výrobok nie je veľmi toxický a môže byť použitý až trikrát za sezónu. Trvanie účinku po postreku je približne dva týždne.
  • Spoločnosť Cabrio Top dokáže vyliečiť vinohradov počas masívneho vypuknutia plesní a oidia. Prostriedky dobre pomáha z antraknózy, ničí škodcov. Účinná látka sa hromadí v hrozne a pôsobí jeden mesiac. Akékoľvek poveternostné podmienky nie sú schopné neutralizovať drogu.

Najkomplexnejšie lieky navyše napomáhajú boju proti listovým listom a infekčnému vysúšaniu.

Prehľad populárnych liekov

Nie je možné vybrať najefektívnejší fungicíd pre hrozno, pretože účinná látka každého produktu je zameraná na boj proti konkrétnej chorobe. Začiatok vinárov preferuje zložité lieky z dôvodu obtiažnosti nezávisle určiť túto chorobu. Skúsení záhradníci, ktorí dokážu správne diagnostikovať, môžu presne vybrať fungicíd systémových alebo kontaktných akcií.

stroboskop

Vzhľadom na najlepšie fungicídy pre hrozno, mali by ste venovať pozornosť Strobe. Prostriedky systémového účinku úplne ničia mycelium, neumožňujú rozmnožovanie sporov, účinne vyliečia kríky z plesne a oidia. Okrem toho Strobe bojuje s tvorbou hniloby.

Fungicíd sa používa aj pri významných léziách viniča, listov a zväzkov hrozna. Maximálny počet procedúr - 2 krát za sezónu. Balenie prášku s hmotnosťou 2 g sa zriedi 7 litrami vody, vleje sa do rozprašovacej fľaše a spracuje sa puzdrom. Účinná látka nie je toxická pre včely, zvieratá a ľudí.

sokol

Falcon má tri zložky. Nástroj je považovaný za komplexný a účinne bojuje s oidium, plesňou a tiež zabraňuje prejavu špinenia. Falcon sa môže používať kedykoľvek, aj keď vinič kvitne. Droga je populárna medzi súkromnými záhradkármi a veľkými farmami.

Pre prevenciu je pracovný roztok pripravený z 5 ml Falconu a 10 litrov vody. Na liečbu je potrebná zvýšená koncentrácia účinnej látky. Pracovný roztok je vyrobený z 10 litrov vody a 10 ml Falconu.

topás

Populárna droga systémového účinku sa používa nielen na spracovanie hrozna. Topaz účinne chráni záhradné stromy a kríky pred hubami. Kombinácia lieku s fungicídmi kontaktného účinku je prípustná, čím sa zvyšuje ochrana zelenej hmoty a plodov.

Topaz sa odporúča používať v počiatočnom štádiu hubovej choroby hrozna. Účinná látka sa dobre vyrovná s múčnatkou, rovnako ako oidium. Na prípravu pracovného roztoku použite 2 ml Topase na 10 litrov vody. Počet postrekov závisí od typu ochorenia. Trvanie účinnej látky je od 2 do 3 týždňov. Avšak počas epidémie ochorenia oidium so silnou porážkou kríkov sa ďalší postrek opakuje po 7 dňoch.

Je to dôležité! Topaz sa používa iba počas vegetačného obdobia hrozna.

Je rýchly

Náprava pre systémovú hubu chráni hrozno počas 7-21 dní. Počas sezóny je možné striekať až štyrikrát. Najlepší účinok sa pozoruje pri kombinácii s kontaktnými fungicídmi. Liek nespôsobuje toxické otravy rastlín, včiel a ľudí.

Pracovný roztok je vyrobený z 2 ml Scor na 10 litrov vody. Nástroj sa častejšie používa na prevenciu. Pomôže Skorovi pred hnilobou a vyrážkou, ale iba v počiatočnom štádiu.

Videá poskytuje prehľad populárnych fungicídov, ktoré používajú pestovatelia:

záver

Každý fungicíd je chemický prostriedok. Jeho bezpečnosť je dôsledkom správneho používania podľa pokynov výrobcu.