Hospodárstvo

Kuracie Livenskoy plemeno: charakteristické, foto

Moderné plemeno kravy Livny je výsledkom práce chovateľov. Ale toto je obnovená verzia ruských sliepok ľudového chovu. Počiatočné produktívne charakteristiky kurčiat Liven calico boli veľmi dobré na začiatku dvadsiateho storočia. Ale s príchodom špecializovaných krížov Livenskaya rýchlo stratil krajinu a takmer zmizol. Iba práca nadšencov umožnila udržať toto plemeno, ale v mierne upravenej podobe.

História spoločnosti

Na konci konca 19. a začiatku 20. storočia sa v ruskej ríši začali objavovať hydinárske priemyselné oblasti, ktoré sa špecializujú na chov sliepok na mäso a vajcia. V tej dobe sa najväčšie vajcia získali v provinciách Yeletsky a Livensky provincie Oryol.

Výrobky z vajec týchto krajov boli v Anglicku obzvlášť cenené. Ak si myslíte, že časopis "Hydina poľnohospodárstva" 1903 prepustenie, potom v roku od Liven vyviezol 43 miliónov 200 tisíc vajec. Existuje však otázka, "koľko kurčiat bolo v Livny a okolitých oblastiach, ak vtedy dostali sliepky maximálne 200 vajíčok ročne." Jednoduchá aritmetika ukazuje, že by malo existovať viac ako 2 milióny hláv. Dokonca aj s dobrým rozvojom hydinárskych fariem v kraji, tento údaj vyzerá neskutočne. Ak vezmeme do úvahy, že 200 ks. Potom najlepšie plemená vajíčok dali vajíčka za rok, čo je fantastické. V provincii Jaroslavl iba sedemdesiattisíc kurčiat darovalo mäso roľníci. S najväčšou pravdepodobnosťou sa k vyššie uvedenému číslu vyvezených vajec pridala nula alebo dokonca aj dve.

V každom prípade sa však vajcia slepačiek Liven líšili vo veľmi veľkých rozmeroch v týchto časoch (55-60 g), pre ktoré boli ocenené vo Veľkej Británii.

Zaujímavé! Najdrahšie boli vajcia s farebnými škrupinami.

V situácii s vajcami Livno-Yelets sa pozoroval zaujímavý fenomén, ktorý sa nemohol dotknúť len ruských vedcov: veľké vajcia sa prepravovali len v tejto oblasti. Z tohto dôvodu sa otázka "aké plemeno nesie také veľké vajcia" vedci zaujímajú o ruské ministerstvo poľnohospodárstva. V rokoch 1913-1915 v tomto regióne sa uskutočnilo hromadné sčítanie všetkých kurčiat, ktoré boli pozostá- vané roľníkmi. Zistený dobytok bol rozdelený na päť "pretekov". Neoddelili ich produktivitu ani vzhľad, ale výlučne farbou ich peria. Livensky calico plemeno kurčiat nebolo zaznamenané, ale označil Yurlovsky vociferous, rozlíšený veľkými vajcami a veľkou živou hmotnosťou. Bol to jeden z mála veľkých pokusov o sčítanie ľudu a domáceho dobytka.

O dva roky neskôr Rusko nebolo na poľnohospodárskej ekonomike. Po obnovení poriadku pokračovali práce na štúdiu miestnej hydiny v centrálnej zóne Ruska. Práce boli vykonávané od roku 1926 už 13 rokov. Všetky zozbierané údaje sa týkali iba Yurlovského hlasu. Na Livenskikh sa už ani slovo nepovedalo. Počas druhej svetovej vojny v okupovaných oblastiach sa takmer celý dobytok hydiny zožral. V obvode Livenskie prežili len bezvýznamné čisté sliepky.

Aby sa objasnil stav súkromného chovu hydiny v oslobodených oblastiach, oddelenie pre hydinu TACA organizovalo expedície. Vrátane v okrese Livensky. Ya ya Podľa výsledkov prvej štúdie opísal Shapovalov vzhľad najcharakteristickejšieho kurča v okrese Livny:

  • hmotnosť 1,7 - 4,0 kg;
  • hreben je v tvare listu a v tvare ruže (takmer rovnako);
  • laloky sú zvyčajne červené;
  • tarsus žltý, neupravený u 80% sliepok;
  • prevažujúca farba je čierna a žltá;
  • dĺžka vajec 59 mm, šírka 44 mm;
  • viac ako 60% vajec má farebné škrupiny.

V skutočnosti Shapovalov opisoval "sliepky" prežúvajúce sliepky Livenského okolia s plemenom. Podľa jeho názoru sa ázijské plemená podieľali na formovaní tohto stáda. Ale neskôr sa zmenila verzia pôvodu dobytka Liven. Bolo navrhnuté, aby výskyt Livensky bol výrazne ovplyvnený plemenom Yurlov. To je Yurlovskaya vociferous + miestne mongrel = Liven plemeno kurčiat. Takéto hybridy dosiahli živej hmotnosti 4 kg u nosníc a 5 kg v kohútiach. Hmotnosť vajíčok bola 60 až 102 g.

Kvôli veľkosti vajec je populácia hydiny obyčajná veľmi dôležitá pre poľnohospodárstvo. Rozdiel v hmotnosti vajec Shapovalov obviňoval z rozmanitosti a bohatstva vegetácie v študijných oblastiach. Maximálna hmotnosť vajec bola v oblastiach s bohatou potravinovou základňou.

Získané charakteristiky novonarodeného plemena Livensky z kurčiat však neposkytli informácie o mnohých ukazovateľoch produktivity. Preto sa v roku 1945 uskutočnila opakovaná štúdia v okresoch Nikolský a Livensky. Na následnú inkubáciu v oddelení TSHA bolo zhromaždených 500 ťažkých vajíčok z veľkých kurčiat.

V tej dobe sa začal popularizovať Leggorny a bolo potrebné zistiť vlastnosti reprodukcie a vývoja miestnych kurčiat v porovnaní s talianskym plemenom.

V poválečných rokoch nebolo nutné vyberať krmivo a sliepky boli kŕmené jačmeňom, ovosom a otrubami. Ale aj pri tejto zlej strave boli získané zaujímavé údaje. Mladiství vážili 2,1 kg, kohorty - 3,2 kg. Variabilita znakov u hospodárskych zvierat bola iba 6%. Takto sa sliepky z okolia mesta Livny mohli skutočne pripísať plemenu, ktoré vzniklo ľudovým chovom. Podľa produktívnych charakteristík sliepky Livienskeho plemena patrilo do typu mäsa a vajec. Dosiahli plný vývoj od veku jedného, ​​to znamená, že neskoro dozreli. Tento stav vecí nevyhovoval úradom, ktorí potrebovali zvýšiť rýchlosť poľnohospodárskej výroby.

Po smrti Stalina prišiel k moci Chruščov a SSSR bol pridelený globálnej úlohe "dobiehať a predbiehať Ameriku". Avšak pragmatickí Američania uprednostnili pestovanie brojlerov a krížov s vajíčkami, a nie prenasledovanie vzhľadu kurčiat. S oneskorením bolo potrebné urobiť niečo.

V roku 1954 ten istý Shapovalov navrhol prekonať polovicu stáda kuracieho hovädzieho dobytka Livensky s kuchinskými jubilejnými kohúty namiesto pôvodne určených New Hampshires. Kuchinské jubileum v tom čase malo vyššiu produkciu vajec a lepšie prírastky telesnej hmotnosti.

Tip! V roku 1950 boli kuchinské kurčatá chované s Liven kohúty.

V roku 1954 sa v skutočnosti vrátil. Dve skupiny Livenskyho stáda sa samy vyrastali a výsledok sa stanovil. Nižšie ukazovatele produktivity boli stanovené:

  • výroba vajec viac ako 50 kusov;
  • živá hmotnosť od 1,7 kg;
  • hmotnosť vajec najmenej 50 g

Podľa týchto ukazovateľov bolo z celkového stáda 800 hláv vyberaných len 200 jedincov. Zároveň sa ukázalo, že s kompetentným chovom a výberom čistokrvná skupina vykazuje výsledky nie horšie ako vták prekonaný Kuchinskými kohúty.

V dôsledku výberu na zvýšenie produkcie vajec do roku 1955 bolo možné zvýšiť hodnoty z 60 kusov. v roku 1953 na 142 vajec v roku 1955. Živá hmotnosť sa tiež zvýšila. Vrstvy začali vážiť 2,5 kg, kohúty - 3,6 kg. Váha vajíčok taktiež vzrástla na 61 g. Ale počet kureniec, ktorý je náchylný na rozmazaniu, klesol na 35%.

Do roku 1966 domorodé kurčatá prestali spĺňať potreby chovov hydiny a začali sa nahradiť priemyselnými krížmi. Hoci miestne plemená sa stále používajú na chov nových krížikov, 1977 sa sliepka považovala za vyhynutú.

V roku 2009 sa na regionálnej výstave v Poltave náhle objavili kurčatá zodpovedajúce popisu plemena Livensk calico. Fotografie "starých" kurčiat plemena Livensky neboli zachované, takže nie je možné s istotou povedať, ako novo objavené vtáky spĺňajú staré štandardy.

V rokoch, keď boli kŕmené priemyselné kurčatá na chovoch hydiny, Livenskie zostalo u súkromných obchodníkov chaoticky prepojených s inými plemenami. Obnoviť Livenskaya pomohol náhodou.

Amatérska rodina chovateľov hydiny nestanovila takýto cieľ. Zozbierali rôzne plemená kurčiat vo svojom statku. A šiel kúpiť Poltava Chintz. Ale z nejakého dôvodu predajca volal predávaný vták Livensky. Početné kontroly potvrdili, že toto je skutočne zázračne zachovaný plemenný kôň Livensky, ktorý našiel svoju druhú vlasť na Ukrajine.

popis

Dnešné Livenskaya plemeno kurčiat označuje typ mäsa a vajíčok, podobne ako jeho predkovia. Veľké, s hmotnosťou do 4,5 kg, kohúty Liven calico dokonca vyzerajú pôsobivo na fotografii, kurčatá sú takmer veľké ako ich. Živá hmotnosť vrstvy pre dospelých je až 3,5 kg.

Hlava je malá, s červenou tvárou, hrebeňom, náušnicami a lalokmi. Hrebeň je častejšie v tvare listu, ale často sa nachádza v ružovej. Bill je žltohnedý alebo čiernohnedý. Oči sú oranžovo-červené.

Krk je krátky, hustý, nastavený vysoko. Telo je umiestnené vodorovne v zemi. Silueta trojuholníkového kohúta. Chrbát a bedra sú široké. Hrudník mäsitý široký, vyčnievajúci dopredu. Chvost je krátky, načechraný. Komunitné zariadenia sú slabo rozvinuté. Brucho je plné, sliepky sú dobre vyvinuté.

Nohy sú stredne dlhé. Päty môžu byť žlté alebo ružové, niekedy šedivé alebo zelené.

Farba dnes je väčšinou škvrnitá (kaliko), ale často aj čierna, strieborná, žltá a zlatá.

produktivita

Kurčatá neskoro dozrievajú a dosahujú plný hmotnosť do roka. Mäso je jemné. Hmotnosť vykuchaného jatočného tela môže dosiahnuť 3 kg.

Výroba vajec až do 220 ks. za rok. Vajcia sú veľké. Kurčatá zriedkavo nesú vajíčko s hmotnosťou nižšou ako 50 g. Následne sa hmotnosť vajec zvýši na 60-70 g.

Zaujímavé! Vrstvy staršie ako jeden rok môžu nosiť vajcia s hmotnosťou do 100 g a ktoré majú dva žĺtky.

Táto okolnosť ich robí v súvislosti s profesionálnymi Yurlovskymi. Dnes, vaječné škrupiny Livni kurčiat majú rôzne odtiene hnedej. Biele vajcia sa takmer nikdy nenachádzajú.

dôstojnosť

Livenskih má mäkké, chutné mäso a veľké vajcia. Plemeno má veľkú a relatívne vysokú produkciu vajec, ktorá mierne klesá aj v zime.

Zaujímavé! Skôr, schopnosť kurčiat vykonávať vajcia, aj v zime, bola vysoko cenená v Rusku.

Livensky nenáročné v obsahu, rovnako ako akékoľvek domorodé plemeno v letnom období si sami môžu poskytnúť vitamín a krmivo pre zvieratá. Podľa recenzií chovateľov hydiny, Livinsky plemeno kurčiat je dodnes často často kŕmené starým spôsobom: najskôr s drveným zrnom a potom s jednou pšenicou. Plemeno toleruje mrazivé zimy a je odolné voči infekčným chorobám.

Pochybnosť je spôsobená ich instinkt nasizhivaniya. Podľa opisu, Livensky plemeno kurčiat dobre rozširuje, ale nie sú žiadne fotky citátov s kurčatami. Vyhlásenie asi 200 kusov je v rozpore. vajcia ročne a iba 2 plodiny za sezónu. Buď kurča nesie vajcia, alebo inkubuje asi 20 kusov. vajcia naraz.

Ale v inkubátore môžete nájsť fotografiu kurčiat Livensky.

nedostatky

Posúdiť podľa recenzií Livonian calico breed kurčiat vyžaduje dodatočné náklady na izoláciu miestnosti v ranom veku. Jedná sa o plemeno s dlhým ohniskom, ktoré dlho potrebuje zvýšenú teplotu vzduchu. Niektorí chovatelia hydiny sa domnievajú, že kanibalizmus je charakteristický pre plemeno. Kurčatá môžu vybrať vajcia položené.

znak

Vzhľadom na skutočnosť, že od samého začiatku to bola plemená skupina a dokonca ani teraz neexistuje dôvera v prítomnosť plemena Livensky, a nie len rozvážne kurčatá, o charaktere sa hovorí o rôznych veciach. Podľa niektorých recenzií sú kurčatá veľmi nepokojné a strašné, ale dospelý vták sa stáva pokojným. Iní tvrdia, že medzi sliepkami Livensky neexistuje jediný model správania. S podobným farebným perom sa vtáky správajú inak.

To isté platí pre kohúty. Niektorí sa môžu zapojiť do boja so psami a dravcami, iní sú dosť pokojní. Ale dnes, keď chovajú kohúty s prvým modelom správania, sú odmietnuté, pretože prejavujú agresiu voči ľuďom.

recenzia

Alexander Krakhmalev, PoltavaU nás na Ukrajine na začiatku roka 2010 došlo k priamemu rozmachu Livensky kurčiat. Ale je známe, že plemeno v modernom zmysle nikdy neexistovalo. Bola rodokmeňová skupina, v ktorej boli obe nohy a holé metatáre, golosheye a rôzne hrebene. A tu na fotografii je to Liven bavlna tlač kurčiat a reklamné recenzie sú veľmi dobré. Rozhodol som sa to skúsiť, skutočne oživili plemeno alebo predávali hybridy pod rúškom Livenskyho. Zobrali z niekoľkých fariem. Všetko vzrástlo v rôznych hmotnostiach a viac ako Orpingtons alebo Yurlovskihs. Vajcia sa podobne rozložili. Rôzne vo veľkosti a farbe. Prišiel som k záveru, že inzerovali fotografiu na fotografii Liven calico kurčiat, ale hybridov alebo Leningradskaya calico. Ole Pogrebnoy, Sumy Ich produktívne vlastnosti neboli pre mňa dôležité. Na samom dvorku prechádzate okolo. Teraz som však chcel nechať vyčerpanú, ale rôznorodú. Hovorili sa s ľuďmi, že sa ukázalo, že chovná kaliko farba nie je tak jednoduché, ako sa môže zdať, a mnoho ďalších plemien má túto farbu. Vzhľadom na náklady Livensky kurčiat (a možno ani ani Livensky) sa rozhodol opustiť ich v prospech Orpingtonu alebo Leningradu calico.

záver

Prežitie skutočného plemena Livensky niekde tisícky kilometrov od "vlasti" je len ťažko možné. Len preto, že majitelia súkromných fariem v dedinách nemali fyzické ani finančné prostriedky na udržanie plemena čistej takmer 40 rokov. Nedostatok vzdelania a chápania toho, ako správne vykonávať chovateľskú prácu. Z tohto dôvodu je "náhle oživené" chov kurčiat Livensky s vysokým stupňom pravdepodobnosti zmesou lacnejších plemien. Ale marketingový krok "oživenie vzácneho plemena" vám umožňuje predávať zmes oveľa drahšie ako čistokrvné kurčatá rovnakých plemien.