Záhradníctvo

Hrozno Vanyusha

Z obrovskej rozmanitosti odrôd hrozna, každý záhradník sa snaží vybrať najvhodnejšie pre svoje požiadavky. Často je to odroda alebo hybridná forma amatérskeho chovu. Patrí sem hrozno Vanyusha, opis odrody a fotografie sú uvedené nižšie.


popis

Stolové hrozno s láskyplným menom Vanyusha - vytvorenie národného chovateľa Krainova V. N. Toto je hybridná forma so svetlou farbou bobúľ, výsledkom prekríženia dvoch časovo testovaných odrôd Talisman a Kishmish. Hrozno dozrieva, v južných regiónoch Ruska je prvá úroda pripravená na zber v prvom desaťročí augusta a hrozno sa môže masívne zozbierať v 2-3 desaťročiach mesiaca. V strednej zóne jej zoskupenia dozrievajú neskôr, preto sa v týchto regiónoch považuje za stredne skoré alebo stredné.

Popis odrody Vanyusha a jeho fotografie:

 • Bush vyniká silným a rýchlym rastom;
 • listy sú veľké, vyrezávané, intenzívne zelené farby so svetlými žilkami;
 • kvety bisexuálne, hrozno kvitnú v 1-2 dekády v júni;
 • zhluky sú veľké, predĺžené, shirokokonicheskie, hmotnosť každej je 0,9-1,5 kg (maximálne 2 kg);
 • stredne hrubá alebo mierne voľná kefa;
 • bobule veľkej veľkosti, oválne okrúhle, s hmotnosťou 12-18 g;
 • pokožka je stredne hustá, farba je jemná žltozelená, s úplným dozrievaním bobúľ - rovnaká jantárovožltá s ružovým nádychom;
 • na tej istej zväzok bobúľ sa môže meniť veľkosť a chuť;
 • mäso je stredne husté, šťavnaté a mäsité, s príjemnou sladkou chuťou s miernou kyselinkou;
 • chuť a arómu - ľahké muškátový oriešok.

Bobule odrody Vanyusha hromadia cukr dobre, nemaňte hnilobu, nepraskájte a nepečujte pod slnkom. Klastre môžu visieť dlhý čas (až 1 mesiac) na viniči po tom, ako sú úplne zrelé. Potom sa ich chuť nemení na horšie, ale len sa zlepšuje, ozdoby na muškátový oriešok sa stávajú jasnejšími. Kvôli pomerne hustej koži sa hrozno Vanyusha môže prepravovať na dlhé vzdialenosti. Môže byť použitý čerstvý a tiež pripraviť dezerty z neho.

charakteristiky

Správne poľnohospodárske postupy a starostlivosť o starostlivosť, hrozno Vanyusha, podľa recenzií vinárov, sú schopné produkovať štedré výnosy každý rok. Zaťaženie puzdra by malo byť v priemere 30-35 očí. Je potrebné ju postupne zvyšovať, počínajúc 2 - 3 rokmi a dbajte na to, aby ste nepreťažovali krík. Ak sa tak nestane, bobule budú trochu malé a ich chuť sa zníži. Počas prvých 2 rokov je dovolené nechať len 1 - 3 kefy. Je tiež potrebné, aby sa rastúce výhonky v čase zriedili. Zábery tejto odrody dozrievajú v čase jesenného prerezávania o 2/3 dĺžky.

Vanyusha je hybridná forma hrozna charakterizuje vynikajúce zakorenenie odrezkov (takmer 100%), dobré dozrievanie a mieru prežitia na trvalom mieste. V tomto ohľade problémy, ktoré vznikajú po transplantácii a s reprodukciou jeho menej ako iné odrody.

Mrazuvzdornosť hrozna Vanyusha podľa popisu odrody - až do - 20-23 ° C. To naznačuje, že v chladných oblastiach kríkov bude musieť pokryť zimu. Na juhu môžete bez tejto náročnej udalosti urobiť.

Bush nesie ovocie stabilne a jeho výnos sa považuje za vysoký - 6 kg bobúľ je možné zozbierať z mladého Bush a až 14 kg dobrého prezentovania a kvalita hrozna môže byť odobratá od dospelého podľa pravidiel poľnohospodárskeho inžinierstva a tvarovania.

nedostatky

Počas studeného daždivého počasia sú kvety hrozna slabým opeľovaním, takže v budúcnosti môže dôjsť k vylúčeniu vaječníkov a hrachu: v zápästí sa objavia malé bezsemenné bobule.

Varovanie! Ak sa chcete vyhnúť tomuto problému a zlepšiť vývoj vaječníkov, záhradníci odporúčajú ošetrenie kríkov po kvete s Gibberellinom. To zvýši šance na úspešnú formáciu bobúľ a bude ich homogénne a veľké.

Ďalšou nevýhodou odrody je, že keď sa hrozno nezachycuje včas, dozrieva sa a dozrieva, čo ovplyvňuje množstvo plodiny.

Choroby a ich prevencia

Odolnosť hrozna Vanyusha na hlavné choroby viniča - múka, oidium, šedivá hniloba - stredná alebo vyššia ako priemer (2,5-3 bodov). Na ochranu krídiel pred nimi sú povinné nasledujúce preventívne opatrenia:

 1. Pravidelné prerezávanie hrozna na jeseň alebo na jar. Pre túto odrodu sa prerezávanie odporúča pre 9-10 očí. Je potrebné odstrániť všetky slabé, poškodené a suché výhonky.
 2. Riedenie extra zelených výhonkov pre normálne vetranie puzdra.
 3. Včasná viacnásobná úprava viniča z bežných chorôb a škodcov fungicídov, insekticídov a akaricídov.
 4. Najvyššie obliekanie kefa s minerálnymi alebo organickými hnojivami.
 5. Čistenie a ničenie rastlinných odpadov - listy, rezané vetvy a rozdrvené bobule. Môžu byť spálené alebo pridané do hromady kompostu.
 6. Kopanie pôdy okolo púšte, ktoré sa vykonáva, aby sa dobre zmrazil v zime.

Pri zavádzaní takýchto poľnohospodárskych postupov je potrebné zodpovedne pristupovať, pretože zdravie kešu závisí od toho, ako bude záhradník reagovať na svoje povinnosti.

Vysádzajte sadenice a starajte sa o nich

Najjednoduchší spôsob, ako chytiť Vanyusha množené odrezky. Nadprodukujú takmer všetko, tak na jeseň, ako aj na jarnej výsadbe. Pre sadenice si musíte vybrať jasné, dobre osvetlené miesto, dokonale vetrané, ale bez chôdze a vetra. Vysádzanie v stinnej oblasti znižuje odolnosť puzdra pred chorobami. Nížinné oblasti s blízkym umiestnením podzemnej vody pre hrozno nie sú vhodné. Pôda by mala byť úrodná, ľahká, vzdušná a priepustná pre vlhkosť. Najvhodnejšie pre túto pestovanú piesočnatú hliny a hlinku.

Je možné vysadiť rastliny tak na otvorených plochách, ako aj na budovách, napríklad na tejto fotografii, vybudovanú klasickú mriežku.

Postupnosť výsadby sadeníc hrozna Vanyusha:

 1. Vykopať dieru 0,7-0,8 m na dĺžku, šírku a hĺbku.
 2. Na dno položte vrstvu drenážneho materiálu - rozbité tehly, malé kusy bridlice, malé kamienky.
 3. Vrchol so zmesou záhradnej pôdy, kompostu, piesku a popola.
 4. Voda pôda a počkajte, kým sa voda usadzuje.
 5. Rastlina v jamke stromčeka, posypte ju zemou a dôkladne ju utesnite.
 6. Zamulchirovat pôdu so slamenou, staré seno, nevyhne minulý rok list, piliny alebo ju zatvorte filmom (agrofibre).
 7. Ak sa výsadba uskutoční na jeseň pred ochladzovaním, sadenica by mala byť na zimu pokrytá hustým krycím materiálom alebo pokropená zeminou.

Oblasť jedla na jeden krov by mala byť aspoň 4 až 6 metrov štvorcových. m, preto by sa mala umiestniť ďalšia sadenica.

Zalievanie sadenice, až kým sa zakorení, budete potrebovať každé 2 týždne, nalievanie 2-3 vedierka vody pod ňou. Na začiatku 1-2 rokov mladý Bush nič nepotrebuje. Na jeseň je potrebné ho pokryť, aj keď zimu nie je zima.

Starostlivosť o dospelého Bush

Formované odrody viniča Vanyusha potrebujú vodu 3-5 krát počas vegetačného obdobia:

 1. Po zasneženej zime - ešte predtým, než kvitnú púčiky. Ak je vlhkosť v pôde dostatočná, potom sa môže zmeškať.
 2. Pár týždňov pred kvitnutím.
 3. Po vzniku vaječníkov.
 4. 3 týždne pred dozretím bobúľ.
 5. V suchom teplej jeseň - hneď po páde listov. Pri dobíjaní dažďovej vody sa zavlažovanie nedá udržať.

Sadzby zavlažovania - najmenej 50 - 70 litrov na jeden kef. Nalejte vodu s výhodou nie pod koreň, ale v určitej vzdialenosti od nej. Po ďalšom zalievaní alebo pri pretečení dažďa musí byť zem pod rastlinou odstránená.

Hnojenie hrozna Vanyusha potrebujú 3-4 krát za sezónu minerálne hnojivá. Urobte prvý obväz pred kvitnutím, používajte dusíkaté hnojivá, nasledujúce obväzy s fosforom a draslíkom - po 1 mesiaci. Organické hnojivá (kompost, popol a humus) by sa mali aplikovať v 2 ročných obdobiach v dávke 10-15 kg na kefu. Stopové prvky sú tiež užitočné: horčík, zinok, bór.

Na vytvorenie vinnej révy Vanyusha môže byť podľa schémy na fotografii.

Hlavné prerezávanie by malo byť vykonané na jeseň (na dospelých kríkoch) alebo na jar (na mladých kríkoch), v lete - odstrihnúť extra zelené výhonky, pričom zostanú 22-24 kusov. Úrodné šípky tohto silne rastúceho hrozna sa odporúčajú rozrezávať na 8-10 otvorov. Okrem prerezávania a riedenie výhonkov, hrozno Vanyusha vyžaduje viazanie ovocných vetvičiek, pretože má ťažkú ​​a veľkú kefu.

Zberom môžete začať, keď bobule v ruke dosiahli technickú zrelosť. Také hrozno je už sladké a šťavnaté, ale stále husté, nie sa rozpadáva, môže byť prepravované na predaj alebo uložené na chladnom tmavom mieste. Pre rýchle použitie môžete nechať zhluky dozrieť na krovine. V biologickej zrelosti hrozna Vanyusha bobule sú najviac chutné. Avšak so zberom je lepšie, aby sa to neodďaľovalo, pretože keď prevažujú bobule často spadnú, aj keď prezentácia hrozna zostáva dlhú dobu. Vyrezané zväzky potrebujú prerezávače a ich zloženie do košov v malých dávkach. Ďalšie použitie podľa očakávania.

Varovanie! V južných regiónoch Ruska a na Ukrajine nie sú potrebné na zimu dospelé hrozne, v regiónoch s chladnejším podnebím je tento postup nevyhnutný.

recenzia

Larisa Aleksandrovna, 39 rokov, región Astrachán V mojej vinici okrem iných odrôd rastie Vanyusha z Kraynov VN a považujem ho za moju najobľúbenejšiu. Môžem vysvetliť svojim zvláštnym postojom k tomu, že je skoro zrelý, veľkoplodý, plodný a neuveriteľne chutný. Každý, koho dám, aby som vyskúšal toto hrozno, vždy o ňom hovorí pozitívne. Radím vám, aby ste to všetko pestovali. Bohdan, 23 rokov, Kupyansk, Vinograd, Vanyusha, vyrastá z môjho dedka na dachu. Je veľmi spokojný s ním, hovorí, že nie je potrebné hľadať nič lepšie. Kroviny rastú silné, plodné a zhluky sú veľké a husté. Vyzerá to veľmi pekné hrozno a jeho chuť je mimo chvál.

záver

Hybridná forma hrozna Vanyusha - úspešná kombinácia rannej zrelosti, výnosu a vynikajúcej komodity a chuti. Starostlivosť o ne je štandardná a nekomplikovaná a zbierka je zaručená. Zostavte ho na svojich pozemkoch, aby ste vždy mali chutné a krásne biele hrozno na stole.

Pozrite si video: Strihanie hrozna (Septembra 2020).

Загрузка...