Záhradníctvo

Jahoda Bogota

Skúsení záhradníci a záhradníci si dobre uvedomujú, že zvodná chuť a aróma jahôd alebo záhradných jahôd často zakrýva tvrdú prácu v pestovaní a starostlivosti o nich. Preto nie je prekvapujúce, že medzi väčšinou milovníkov jahody sa zvyšuje túžba nájsť a vysadiť odrody s najväčšími bobuľami na ich záhrade. Nielenže tieto bobule spôsobujú závisť a obdiv od všetkých priateľov a susedov, a tiež sa ľahko rozchádzajú na akomkoľvek trhu. Výnos týchto odrôd spravidla si zaslúži aj obdiv a snahy vynaložené na starostlivosť o jahody sa nestrácajú.

Jahoda Bogota je považovaná za pravdu jedným z najväčších plodov v kráľovstve jahôd. Má však mnoho ďalších výhod, vďaka čomu sa aj po skončení reklamného boomu naďalej teší veľkej obľube medzi záhradkármi.

Popis odrody

Predpokladá sa, že odroda jahody Bogota pochádza z Holandska. Neexistujú žiadne spoľahlivé údaje o tomto, ale je isté, že existoval na konci 90. rokov minulého storočia, kedy bol predložený na zápis do štátneho registra Ruska Výskumným ústavom severného Kaukazu v Horskom a Piemontovom záhradníctve, ktorý sa nachádza v Kabardino-Balkáriu.

Jahoda Bogota bola zaradená do štátneho registra len v roku 2002 a pôvodné odrodové oddelenie bolo vedecké centrum záhradníctva, vinohradníctva a vinárstva v Severnom Kaukaze, ktoré sa nachádza v Krasnodar.

Odroda sa oficiálne odporúča na pestovanie iba v dvoch regiónoch Ruska: na severnom Kaukaze a na Ďalekom východe. Práve v týchto oblastiach je schopný ukázať to najlepšie z toho, čo je schopný. Napriek tomu sa jahody Bogotá dychtivo pestujú v iných oblastiach, kde sa cítia dobre, ale výnos a veľkosť plodov sa môže veľmi líšiť v závislosti od klimatických podmienok kultivácie a zloženia pôdy určitého regiónu.

Jahodové kríky odrody Bogota sa vyznačujú svojim silným rastom a dobrým lístie, aj keď sú zároveň celkom kompaktné. Vo výške dosiahnuť 20-30 cm, a na povrchu zeme sa nerozšírilo veľa. Listy sú kožovité, husté, veľké, široké, svetlozelené, majú silné vrásky a sú zložené pod uhlom pozdĺž centrálnej žily. Uchovávané na hrubých, stredne pubertálnych odrezkoch so širokými, zelenými pazúškami.

A kvety a bobule v tejto rozmanitosti jahôd sú veľké. Biele a bisexuálne kvety a za nimi bobule sa vytvárajú na úrovni rastu listov. Viackveté kvetenstvo, takže sa môže vytvoriť viac ako tucet bobúľ na jednom stopke. Veľké a hrubé stopky pomerne úspešne zvládajú svoju úlohu a udržiavajú váhu na významnej plodine veľkých bobúľ.

Kveta v odrode jahody Bogota tvorí veľa a sú tiež silné a husté. Na jednej strane je to samozrejme dobré, pretože vám umožňuje jednoducho rozmnožiť odrody alebo vybrať najzdravšie vzorky na náhradu. Ale na druhej strane sa práca na starostlivosti o jahody pridáva občas.

Varovanie! Jahoda Bogota je reprezentatívna pre bežné nereprodukčné odrody, a pokiaľ ide o dozrievanie, možno ju pripísať neskorým dozrievaným odrôdam.

Na juhu zvykne spravidla v júli av severných oblastiach môže priniesť ovocie a bližšie k augustu. Tieto obdobia dozrievania môžu byť veľmi vhodné pre tých, ktorí chcú mať na svojom mieste neprerušený jahodový dopravník počas leta. Vzhľadom na to, že počas tohto obdobia sa už mnohé tradičné jahodové odrody premiestnili a remontanti nemusia mať dostatok času na zbieranie dostatku sladkosti.

Odroda jahody Bogota absolútne nemôže byť nazývaná odolnosťou proti suchu - vyžaduje si povinné zavlažovanie a len v takýchto podmienkach môže vykázať dobrý výnos. Hoci ho nemôžete nazvať záznamom, môžete vybrať 600-800 g bobúľ z jedného kefa. Z priemyselného hľadiska je priemerný výnos tejto odrody 127 kg / ha. V tomto zmysle je nižšia ako najproduktívnejšie odrody, ako je napríklad Elizabeth 2. Ale vtedy prekonáva mnoho z nich v chuťových vlastnostiach.

Jahoda Bogota je na pôde pomerne náročná a rastie najlepšie na čiernej pôde - nie pre nič, čo je práve upravené pre podmienky na severnom Kaukaze. Na pôde iných odrôd sa veľkosť plodov nemôže meniť k lepšiemu. Okrem toho sa táto odroda nemôže nazývať mrazuvzdornosťou - v strednej zóne môže zmraziť bez prístrešia.

Opis jahodovej odrody Bogota bude neúplný bez uvedenia jej odolnosti voči chorobám a škodcom. Tu sa názory a recenzie záhradníkov niekedy líšia. Pôvodcovia tvrdia, že má komplexnú odolnosť voči mnohým chorobám a úspešne odoláva väčšine škodlivého hmyzu. Do určitej miery to platí, pretože jeho listy zriedka trpia všetkými druhmi škvŕn a plody nie sú vystavené hnilobe, s výnimkou hustej výsadby alebo veľmi vlhkej a dažďovej sezóny.

Varovanie! Pri posudzovaní recenzií záhradníkov stále pretrvávajú problémy s hrdzou a roztočmi v jahodách Bogota. Hoci to môže robiť bez ročného kosenia listov.

Charakteristiky bobúľ

Avšak plody z Bogoty, ktoré sú hlavnou hodnotou každej odrody jahôd, sú len málo, ktorí môžu odísť ľahostajní.

Jeden čas, v mnohých reklamách o tomto druhu jahôd, sa tvrdilo, že obrovské bobule dozrievajú v ňom, ich hmotnosť ľahko dosahuje 160 cm a rozmery okolo 10-12 cm vo veľkosti neumožňujú, aby dokonca zapadol do pohára.

Možno v ideálnych podmienkach južného Ruska na luxusných čiernych pôdach a dodržiavaní vysokej agrotechnológie takých rozmerov možno dosiahnuť jahody Bogota. Ale pre väčšinu záhradníkov a záhradníkov bude veľkosť plodov oveľa skromnejšia. Pôvodcovia tvrdia, že v priemere je hmotnosť jedného bobuľa 12,9 gramov. Neexistuje tu žiadny osobitný rozpor, pretože priemerná hmotnosť je prevzatá z celkovej hmotnosti plodov počas celého výnosového obdobia. A len prvé bobule sú obzvlášť veľké a dokonca aj za najpriaznivejších podmienok. Vo všeobecnosti sú ovocie v skutočnosti veľké, niektoré z nich pozostávajú z niekoľkých bobúľ spojených dohromady, ktoré sú otočené pod uhlom. Odtiaľ sa nachádza široká škála bežných foriem - od zrezaného kužeľa až po zaoblený hrebeň.

Vzhľad jahôd Bogota je veľmi známy - sú jasne červené, husté, lesklé s množstvom mierne depresívnych semien žltkastého odtieňa.

Mäso je tiež červené, má priemernú hustotu. Bobule sa počas skladovania nerozkladajú, neprúdia, preto sa vyznačujú dobrou prepraviteľnosťou.

Ale najdôležitejšia je stále chuť. Mnohí sú skeptickí vo vzťahu k jahodám veľkých rozmerov, pretože sú presvedčení, že to nemôže byť osobitne chutné. Ale Strawberry Bogota ľahko vyvracia takéto mylné predstavy. Bobule sú naozaj sladké, s miernou harmonickou kyslosť, majú charakteristickú jahodovú príchuť. Profesionálni ochutnávači dávajú jogurkám Bogota jednu z maximálnych hodnôt - 4,8 bodov na päťbodovej stupnici.

Bobule obsahujú 8,6% cukrov, 90 mg /% vitamínu C a 0,72% kyseliny.

Účelom jahodovej odrody je dezert Bogota - to znamená, že ovocie je dobré, najmä na čerstvú spotrebu. Ale to neznamená, že to nemôže byť trenie s cukrom, zmrazené a používané v rôznych sladkých kuchárskych pokrmov. Len kvôli veľkej veľkosti bobúľ, môže byť ťažké ju použiť na varenie džem a pre ostatné polotovary v jednom kuse.

Silné a slabé stránky

Medzi výhody jahody odrody Bogota patrí:

  • Veľká veľkosť plodov a dobrý výnos;
  • Vynikajúce chuťové vlastnosti plodov;
  • Dobrá odolnosť voči mnohým chorobám a predovšetkým hnilobe a škvrnám;
  • Ľahko sa reprodukuje vďaka vysokej schopnosti učiť sa.

Táto odroda má niektoré nevýhody:

  • Požadovanie rastových podmienok a starostlivosti;
  • Nízka odolnosť voči mrazu;
  • Nízka tolerancia sucha.

Hodnotenie záhradníkov

Záhradkári milujú odrody jahody Bogota a neváhajte pochváliť svoje bobule. Okrem toho je odroda známa pomerne dlho a počas tejto doby získala pomerne dobrú a spoľahlivú povesť.

Alexey, 47 rokov, Orenburgská oblasť, pestujeme jahody asi 25 rokov. Počas tohto obdobia bolo testovaných viac ako 200 rôznych odrôd domácich i zahraničných. Výnosom je neprekonaná jahoda Elizabeth 2, ale chuť na prvom mieste sú odrody jahôd Bogota a Masha. Sú z hľadiska dozrievania veľmi odlišné, ale medzi neskoršími odrodami jahôd som ešte nevidel väčšie ovocie, chutné, produktívne a spoľahlivé jahody ako Bogota. Zvyčajne dozrieva v júli a plody sú chutné a pomerne slnečnicové. Ljudmila, 37 rokov, región Volgograd Zo všetkých mojich jahodových odrôd považujem Bogotu za najchutnejšie, najsladšie. Stále ani nemá čas na farbenie, ako by mala, ale už je sladká. Nemá rád vôbec zhrubnutie - začína sa zmenšovať. Rastám ju asi 7 rokov a patrí medzi moje najobľúbenejšie. Reprodukuje výborne - mladé rastliny a predávajú a dokonca distribuujú svojim priateľom. V blízkej budúcnosti plánujem presunúť všetky moje jahodové výsadby na kvapkanie zavlažovania a do Bogoty na prvom mieste, pretože je veľmi náročné na zavlažovanie Boris, 45, Voronež V tomto roku som sa pokúsil o Bogotu, v podstate odstránil kvetinové stonky, ale nechal jeden pre chuť jeden po druhom. Rovnako ako, celkom hodný pestovať na mieste. Je pravda, že listy na konci plodín koagulovať do skúmaviek a suché. Myslím si, že teplo ovplyvňuje, zdá sa, že kríky na zavlažovanie sú veľmi náročné, aj keď ich pravidelne vodu, rovnako ako iné odrody jahôd Tatiana, 43, Tula s malými bobuľami. V minulom roku som si kúpil celý Bogotá - takže sa do nej zamilovala celá rodina. Krásne, elegantne vyzerajúce kríky vykazovali dobrý odpor voči rôznym jahodovým vredom a veľkosť plodov bola veľmi dobrá. A keď prišlo k ochutnávaniu, bolo rozhodnuté šíriť túto odrodu. Našťastie poskytuje všetky možnosti - kníh tvorí Nemer.

záver

Jahoda Bogota môže vyžadovať od vás pozornosť a starostlivosť takmer vo väčšej miere ako iné odrody. V plnej miere však poďakuje veľkým a veľmi chutným bobuľkám v sezóne, keď na trhoch prakticky neexistujú žiadne jahody.

Pozrite si video: Horska CHata - live in Martin (Smieť 2019).