Záhradníctvo

Optima Fungicide

Každý vie, že zdravé rastliny produkujú bohatú a vysokokvalitnú úrody. Aby plodiny odolávali patogénom a škodcom, je dôležité zlepšiť imunity. Za týmto účelom agronomovia zaobchádzajú s rastlinami so špeciálnym ochranným vybavením.

Jedným z najnovších liekov je fungicíd Optimo od firmy Bass, ktorý potláča vývoj mnohých plesňových ochorení. Dozvieme sa, ako to funguje, prečítajte si jeho pokyny na použitie a recenzie agronómov.

Vlastnosti lieku

Optimo - nový fungicíd kontaktnej akcie, ktorý má jedinečné vlastnosti. Liečivo sa môže použiť na prevenciu chorôb a prvých symptómov infekcie. Po ošetrení rastlina vytvára prirodzenú imunitu, takže kultúra je lepšie schopná odolávať patogénnym mikroorganizmom.

Účel a forma uvoľnenia

Optimo účinne chráni kukuricu, sóju a slnečnicu pred mnohými hubovými chorobami:

 • fusárium (suchá hniloba);
 • Phomopsis (šedá škvrna);
 • Alternaria;
 • peronospora (múčnatka);
 • askochitída (hríbová škvrna);
 • bublina;
 • pleseň;
 • drieku a bazálnej hniloby.

Fungicíd sa vyrába vo forme koncentrovanej emulzie v plastových nádobách s obsahom 5 a 10 litrov. Má tmavožltú farbu a slabý zápach.

Mechanizmus účinku

Aktívna zložka lieku Optimo - pyraklostrobín, ktorej koncentrácia je 20% (200 g účinnej látky na 1 liter emulzie). Po spracovaní jedna časť fungicídu rýchlo prenikne do rastlinného tkaniva a rozširuje sa rovnomerne na všetkých častiach rastliny.

Ďalšia časť látky sa zachytáva na ošetrenom povrchu, čím sa vytvorí ochranná vrstva a poskytne sa dlhodobej ochrane rastliny. Pyraklostrobín potláča respiračné procesy patogénnych húb, narúša ich rast a blokuje rast mycélií. Základné životné funkcie mikroorganizmov sú porušené a zomierajú.

Je to dôležité! Ochranný účinok fungicidu Optimo trvá 60 dní.

Silné a slabé stránky

Pestovatelia rastlín zistili niekoľko pozitívnych aspektov lieku Optimo:

 • fungicíd zlepšuje kvalitu a objem plodiny;
 • účinná kontrola mnohých hubových chorôb;
 • znižuje náchylnosť rastlín na nepriaznivé podmienky pestovania (teplo a sucho);
 • urýchľuje rast rastlín;
 • zlepšuje proces fotosyntézy v listoch a vytvára ekologizujúci efekt;
 • žiadny toxický účinok na ošetrené rastliny;
 • nie nebezpečné pre ľudí, zvieratá a prospešné mikroorganizmy;
 • odolné voči zrážkam, ktoré nie sú umyté dažďom a vodou;
 • znižuje riziko umiestnenia rastlín;
 • zvyšuje absorpciu dusíka.

Hoci je fungicíd účinný proti mnohým patogénnym hubám, nie je vhodný pre všetky kultivované rastliny. Riešenie firmy Optimo dokáže spracovať len slnečnicu, sóju a kukuricu. Nástroj má vysoké náklady, čo nie je ekonomické. Priemerná cena za 1 liter koncentrátu je 2-2,3 tisíc rubľov. Ale výsledok z použitia fungicidu zvyčajne odôvodňuje náklady.

Vlastnosti prípravy roztoku

Odporúča sa rozstrihnúť rastlinu fungicídom Optimo v pokojnom, pokojnom počasí, večer alebo ráno. Najprv dôkladne opláchnite striekacou pištoľou alebo postrekovačom nečistoty. Potom pretrepte suspenziu v nádobke, nalejte požadované množstvo lieku a zrieďte ju v 1 litri teplej vody. Roztok zmiešajte s drevenou tyčinkou a nalejte ju do nádrže rozprašovača, ktorá by už mala byť 2/3 plná vody. Pridajte zostávajúcu vodu podľa pokynov.

Je to dôležité! Zber je možný iba dva mesiace po ošetrení rastlín pomocou fungicídu Optimo.

kukurica

Pri suchom alebo vlhkom počasí sa výsadba plodiny môže ľahko nakaziť mnohými chorobami: radikálnou hnilobou a hnilobou kmeňov, fusáriom, gélmintosporiózou a bublinkami. Môžete stratiť až 50% zŕn a 30-40% zelenej hmotnosti kukurice.

Organizované preventívne postupy používajúce fungicíd Optimo pomáhajú chrániť kultúru. Pracovný roztok liečiva sa pripraví v množstve 15 až 20 ml koncentrátu na 10 litrov vody na striekanie na zem a 100 ml emulzie na kbelík s vodou (10 litrov) na manipuláciu s vodou. Počas celej sezóny kukurica potrebuje jeden sprej. Vykonáva sa počas obdobia tvorby internodov alebo s výskytom vlákien z klasov. Na 1 hektár spotrebovaných vykládok: v leteckom spracovaní 50 litrov pracovnej tekutiny a v zemi - 300 litrov (do 500 ml fungicídu).

sója

Sója je postihnutá mnohými hubovými chorobami. Optimo fungicíd pomáha chrániť výsadbu pred askochytózou a perinosporou, ktoré poškodzujú fazuľa, semená a listy. Oslabené rastliny môžu zaútočiť na iných škodcov, preto je veľmi dôležité prijať preventívne opatrenia včas.

Na striekanie pod zemou premiešajte roztok 18 až 20 ml suspenzie a 10 litrov čistej vody. Podľa pokynov pre leteckú liečbu sa dávka fungicídu v pracovnej tekutine zvyšuje päťkrát. Počas celej sezóny sa kultúra musí striekať iba raz. Postup sa vykonáva počas vegetačného obdobia na prevenciu alebo na začiatku prvých príznakov hubovej choroby. Prietok pracovnej tekutiny: od 50 do 300 litrov (do 500 ml suspenzie), v závislosti od spôsobu spracovania.

slnečnica

Najviac škodlivé choroby slnečnice sú: šedá hniloba, alternarioz, hrdza, fomoz a fomopsis. Patogénne mikroorganizmy začnú byť aktívne počas teplého a vlhkého počasia. Môžu napadnúť celú továreň a jej jednotlivé časti.

Ak chcete zachovať plodinu a uložiť slnečnicu, agronomisti aplikujú fungicíd Optimo. Na prípravu roztoku sa 18 až 20 ml koncentrátu naleje do 10-litrového vedra a mieša sa, až kým nie je homogénny. Výsledná kvapalina nastrekne rastliny 1-2 krát. Prvý postup sa vykonáva, keď sa na lístkoch a košíku objavia prvé príznaky infekcie. Druhý - po 2-3 týždňoch po prvom. Pri spracovaní vzduchu je potrebné zvýšiť koncentráciu roztoku päťkrát. Na hektár vysadenia slnečnice sa podáva až 500 ml suspenzie. Miera spotreby liečiva závisí od infekčného pôvodu a spôsobu liečby.

Zlučiteľnosť s inými liekmi

Optimo sa dobre mieša s mnohými insekticídmi a fungicídmi. Výrobok nie je kompatibilný so silnými oxidantmi a kyselinami. Fungicíd môže byť pridaný do zmesi nádrží, ale predtým je potrebné vykonať test kompatibility liekov. Ak sa pri zmiešaní látok objavil kal, alebo zmes zmenila teplotu, sú nezlučiteľné.

Varovanie! Na dosiahnutie čo najlepšieho účinku a vylúčenie pravdepodobnosti závislosti patogénnych húb na účinnú látku prípravku sa strieda s inými agrochemikáliami.

Bezpečnostné pravidlá

Fungicid Optimo nie je škodlivý pre ľudí a cicavce, pretože patrí do tretej triedy nebezpečenstva. Napriek tomu môže liek spôsobiť podráždenie očí, pokožky a výskyt alergických reakcií. Toxický pre ryby a vodné organizmy, aby sa zabránilo vniknutiu látok do pôdy a podzemných vôd.

Pravidlá pre prácu s Optimo:

 1. Používanie latexových rukavíc, špeciálneho oblečenia, masiek a okuliarov.
 2. Režim na miesenie vonku alebo v interiéri s dobrým vetraním.
 3. Pri používaní drogy nepijte, nefajčite a nejezte.
 4. Po dokončení práce si urobte sprchu a vymeňte oblečenie.
 5. Ak sa roztok náhodne dostal do očí a na pokožku, postihnuté miesto dôkladne umyte vodou.
 6. Ak sa vdychujú výpary, vyberte ich na čerstvý vzduch.
 7. Pri požití, vypláchnuť ústa a vypiť 2-3 poháre vody, kontaktujte toxikologa. Nevyvolávajte zvracanie.

Uchovávajte maximálne 3 roky v samostatnej miestnosti, mimo nápojov a jedál. Nedávajte deťom.

Varovanie! Ak sa necítite dobre, ihneď zavolajte lekára a ukážte mu štítok alebo obal fungicídu.

Spätná väzba od agronómov

Andrei, 55 rokov, Stavropol kraiVždy prežívame všetko vedúce a nové. Tentokrát sa rozhodli vyskúšať Optimo fungicídu na slnečnici Neom. Spoločnosť BASF nám poskytla 10 litrov koncentrátu. Tento objem bol dostatočný na preventívnu liečbu 20 hektárov pôdy. Boli sme spokojní s výsledkom: koše sú veľké, semená sú vizuálne väčšie, listy sú jasne zelené. Rozdiel vo výnosoch so susediacim neošetreným pozemkom bol významný - 6 c / ha. Takýto výsledok odôvodňuje náklady a vytvára zisk.

záver

Optimo fungicíd je moderný a sľubný liek, ktorý si zaslúži pozornosť. Pomáha nielen chrániť rastlinu pred plesňovými infekciami, ale aj zvýšiť objem a kvalitu plodiny. S výhradou pokynov a pravidiel tvorby fungicídu látka nepoškodí ľudí a životné prostredie.

Pozrite si video: Fluopyram Mode d'action (August 2020).

Загрузка...