Záhradníctvo

Príprava Chorus pre spracovateľské závody

Skutočnosťou je, že bez preventívnej a liečebnej úpravy pestovaných rastlín sa nedá dosiahnuť bežná zber. Prakticky všetky rastliny, stromy a kríky musia byť striekané špeciálnymi prostriedkami, ktoré ich chránia pred patogénnymi baktériami a mikroorganizmami. Dnes je jedným z najobľúbenejších širokospektrálnych liekov v Rusku Horus - aminopyrimidín, ktorý môže nielen zabrániť infekciám, ale aj úspešne ich liečiť v rôznych fázach. Tento nástroj má veľa výhod, ale záhradník si musí byť vedomý nedostatkov Hora, aby ho úspešne využil na svojom sprisahaní.

Nižšie bude povedané o zložení lieku, poskytuje pokyny o použití Horusu pre ovocné stromy a kríky. Tento článok tiež poskytuje informácie o dávke Chorus a kompatibilite lieku s inými liečivými látkami.

Chemické zloženie a zásada účinku

Horus je širokospektrálny fungicíd. Táto droga bola vyvinutá švajčiarskou spoločnosťou Syngenta a prezentovaná ako silný antimykotický prostriedok. Účinnou zložkou je organická zlúčenina cyprodinil. Zloženie lieku je nasledovné: liter Chorus obsahuje 0,75 l účinnej látky.

Princíp fungovania fungicídu je založený na penetrácii účinnej látky do buniek húb a inhibícii syntézy aminokyselín. V dôsledku vplyvu je narušená životná činnosť škodlivých mikroorganizmov a mycelium je úplne zničené.

Varovanie! Ciprodinil je schopný preniknúť do buniek len tenkými membránami, preto je Horus najaktívnejší na liečbu mladých výhonkov a listov s tenkou epidermou.

Vývojári lieku berú na vedomie svoju úžasnú schopnosť zničiť choroboplodné huby niekoľkých tried, keď sú v spánku. To znamená, že Horus v najbližšom jarnom období najefektívnejšie zaobchádza s rastlinami. Systémový prostriedok, ktorý môže nielen ochrániť chorobu, ale aj vyliečiť.

Chorus Chorus sa vyrába vo forme malých granúl, ktoré sa dajú ľahko rozpustiť vo vode. Na predaj sú balenia s fungicídom s hmotnosťou jeden, tri a pätnásť gramov, pre veľké poľnohospodárov a priemyselné záhrady je tiež balenie kilogramov.

Spektrum činnosti

Najčastejšie sa Chorus používa na záhradníctvo a spracovanie ovocných stromov, bobuľových jabĺk, jahôd a jahôd. Na rozdiel od iných podobných fungicídov švajčiarsky liek účinne a veľmi rýchlo zničí choroboplodné huby.

Chorus je účinný v prípadoch, keď choroba ovocných stromov alebo iných rastlín je spôsobená týmto radom infekcií:

 • chrastavitosť;
 • múčnatka;
 • klyasterosporioz;
 • kultúry monilióznych kôstkových plodov;
 • ovocná hniloba;
 • šedá hniloba;
 • biela a hnedá škvrna;
 • plesniam;
 • skrútenosť listov;
 • Alternaria;
 • múčnatke.
Je to dôležité! Fungicid Chorus spoľahlivo chráni listy rastlín v prvom rade bez toho, aby na ne pôsobil toxický účinok. Fytotoxicita je jednou z hlavných výhod drogy.

Klady a zápory

Použitie zboru v záhradníctve zabraňuje mnohým problémom. Vyberte si fungicídu Chorus pre spracovanie rastlín v záhrade z rôznych dôvodov:

 • účinná látka veľmi rýchlo preniká do plechu - do troch hodín;
 • fungicíd je možné použiť aj pri nízkych teplotách - od +3 stupňov, čo umožňuje zničiť mycelium počas zimnej fázy;
 • vhodnosť na neskoré spracovanie ovocia, čo znižuje riziko infekcie zberu hniloby o 50%;
 • nedostatok fytotoxicity;
 • kompatibilita s inými antifungálnymi látkami, pesticídmi a insekticídmi;
 • ekonomické využívanie drahých finančných prostriedkov;
 • slabá absorpcia do pôdy, nešírenie Horusu v podzemných vodách;
 • vhodné balenie;
 • široké spektrum činností.

Bohužiaľ, stále nie je dokonalá droga, ktorá by nemala nedostatky. Horus nie je výnimkou Tento fungicíd má svoje nevýhody:

 • nástroj nie je schopný preniknúť do silnej epidermis, preto nie je vhodný na ošetrenie dospelých stromov a kríkov - Horus odporúča rozstrekovanie mladých rastlín už na začiatku vegetačného obdobia;
 • pôsobenie fungicidu je lokálne, to znamená, že látka nepreniká do všetkých častí rastliny;
 • Liečivo je najúčinnejšie pri stredných teplotách vzduchu - od +3 do +25 stupňov. Intenzívne teplo, rovnako ako chlad, výrazne znižuje účinnosť Horusu.

Tip! Na liečbu dospelých stromov a kríkov by si mal vybrať iný fungicíd. Nepoužívajte Chorus a v letnom horúčavu sa môžete pokúsiť postrekovať ráno alebo večer, alebo vymeniť drogu.

Príprava roztoku

Pretože Horus granule sú disperzné vodou, je ľahké ich rozpustiť vo vode a pripraviť roztok v správnom pomere. Je potrebné pripraviť roztok fungicídov bezprostredne pred ošetrením - nemôžete uložiť hotový výrobok.

Varenie je veľmi jednoduché:

 1. Rozstrekovacia nádrž sa opláchne čírou vodou.
 2. Naplňte nádobu vodou o jednu tretinu.
 3. Podľa pokynov vypočítajte dávku Horusu a nalejte správne množstvo granúl.
 4. Dôkladne premiešajte výslednú kompozíciu.
 5. Potom pridajte zvyšnú vodu. Znova premiešajte.
Varovanie! Po použití sa musia naliať zvyšky fungicídneho roztoku, pretože nie sú skladovateľné.

Spotreba Chorus je 1 metr kubický na hektár záhrad. Toto sú približné hodnoty odporúčané na priemyselné použitie. Presnejšie dávkovanie by sa malo vypočítať na základe typu rastlín, času spracovania a veľkosti koruny.

Tlačené vrecká nie sú dlho skladované, pretože fungicídne granule aktívne absorbujú vlhkosť zo vzduchu. Neotvorená nádoba s Horusom až do troch rokov je uložená na tmavom mieste, kde deti a domáce zvieratá nedosiahnu pri teplote od -10 do +35 stupňov.

Výpočet dávkovania

Rýchlosť spotreby Horusu závisí tiež od typu rastliny a choroby, ktorou bola vystavená. Najčastejšie sa tento fungicíd používa na ošetrenie jadrového ovocia a kôstkového ovocia.

Molonické popáleniny a zvlnenie listov kôstkovodných stromov by malo byť ošetrené roztokom s touto koncentráciou: 2 gramy Horusu na 10 litrov vody. Prvé postrekovanie stromov sa uskutoční vo fáze ružových pukov, znova - za dva týždne.

Klesterosporióza, kokombykóza, ovocná hniloba eliminujú koncentrovanejšie zloženie: 2 gramy fungicídu na 5 litrov vody. Prvé spracovanie ovocia sa môže uskutočniť v štádiu "zeleného kužeľa" a následné postrekovanie v intervale 15 dní.

Varovanie! Posledné spracovanie stromov spoločnosťou Horus sa uskutoční najneskôr 15 dní pred zberom.

Osivové ovocné stromy (jablká, hrušky) ošetrujú Horus za hnilobu ovocia, škvrnitosť, alternariózu. Na tento účel sa 2 gramy fungicídu rozpustí v 10 litroch vody a stromy sa nastriekajú dvakrát: počas obdobia opuchu budov a po 15 dňoch.

Ako aplikovať nástroj pre rôzne rastliny

Pokyny na použitie lieku Horus sú zvyčajne uvedené na obale fungicídu. Ako ukazuje prax, každý mladý ovocný strom bude musieť minúť dva až štyri litre hotového roztoku. Vďaka vodnej disperzii výrobku rýchlo vysuší a pokryje všetky časti rastliny tenkou vrstvou. Po pár hodinách sa nemôžete báť dažďom, pretože účinná látka Horusa prenikla dovnútra.

Je to dôležité! Účinok Horusu na rastlinu môže trvať 7 až 10 dní. Opätovné spracovanie sa nemôže vykonať skôr ako 10 dní po predchádzajúcom.

Pre jablká a hrušky

Na ošetrovanie Horusovými rastlinami sa odporúča, aby boli ošetrené rastlinami z jadrového ovocia, aby sa zabránilo vyrážaniu, múčnatke, moniliálnemu popáleniu a Alternaria. Striekanie sa vykonáva dvakrát: v štádiu kvitnúcich pupienkov ("nad zeleným kužeľom") a niekde desiaty deň po ukončení kvitnúcich stromov.

Spotreba fungicidu je v tomto prípade 10 litrov na 100 štvorcov záhrady.

Tip! Niekoľko týždňov pred nadchádzajúcim zberom je možné spracovať priamo ovocné kôstkové plody. Chorus chráni plodiny pred predčasným hnilobením a znehodnotením, umožní dlhšie skladovať ovocie.

Pre čerešne, broskyne, marhule, sladké čerešne, slivky

Na ošetrenie a prevenciu infekcie kôstkového plodu (napríklad pre broskyňu) s moniliálnym popáleninám sa musí liečba s Horusom vykonať pred kvitnutím a opakované postrekovanie sa vykoná po týždni.

Ovocie hniloby možno liečiť ihneď po prvých príznakov tejto choroby sa objaví. Postrekovanie plodu fungicídom sa opakuje v intervaloch dvoch týždňov, takže posledná úprava prechádza najneskôr 15 dní pred zberom.

Kokkomikoz a klyasterporioz liečených dvojitou liečbou: s počiatočnými prejavmi ochorenia a 10 dní po prvej expozícii lieku.

Spracovanie hrozna

Chorus je účinný aj pre hrozno. Pomocou fungicídu sa táto kultúra ošetruje na sivú plesňu a plesnivú plesňu. Listy a vinič by sa mali počas vegetačného obdobia trikrát spracovať: v štádiu vývinu, počas vytvárania klastrov, počas dozrievania hrozna.

Varovanie! Na spracovanie hrozna sa používa koncentrovanejší Chorus roztok: 6 gramov prípravku na 5 litrov vody.

Striekanie jahôd a jahôd

Pomáha Horusovi pri chorobách plodov, ako sú jahody a jahody. Fungicíd je účinný v prípade infekcie rastlín s bielym a hnedým škvrnami, múčnatkou, sivou hnilobou.

Berry kultúry sa striekajú trikrát za sezónu, pričom koncentrácia fungicidu je stále iná. Pred kvitnutím a ihneď po vyberaní bobulí sa jahody ošetria roztokom 6 gramov Horusu a 10 litrov vody. Počas tvorby vaječníkov sa koncentrácia musí znížiť na polovicu: 3 gramy fungicídu na 10 litrov. Na jahodovom pozemku 100 m2 spotrebuje asi päť litrov pracovnej kompozície.

Tip! Na zvýšenie účinnosti Horus možno pridať k zloženiu takých prostriedkov ako Skor a Topaz. Liečba stromov a kríkov s získanou látkou môže byť najneskôr dve hodiny po príprave.

odvolanie

Svetlana Igorevna Ranshe na skoré jarné postrekovanie stromov a kríkov som použil Bordeaux kvapalinu. Keď som začal striekať Horus, uvedomil som si rozdiel: teraz sú dosť dve preventívne procedúry a stromy nie sú choré po celú sezónu. Najviac sa mi páči rezistencia drogy na zrážky, pravdepodobne veľa záhradníkov vie o probléme dažďa po spracovaní rastlín. Na jar nie je teplo príliš dlhé a Chorus sa môže používať už na troch stupňoch - huby a infekcie jednoducho nemajú čas na prebudenie.

záver

Horus je účinný a obľúbený fungicídny liek. Láska záhradkárov získala drogu vďaka možnosti skorého používania, širokej škále akcií a ekonomickej spotreby.

Recenzie tohto fungicidu sú len pozitívne, jedinou nevýhodou odhalenou domácimi záhradkármi je rýchle zmiznutie lieku z regálov. Horus je lepšie plávať vopred, nie čakať na jar!