Záhradníctvo

Fungicid Topsin M

Fungicídy pomáhajú bojovať proti chorobám zo záhradných a poľných plodín, ovocných stromov, kríkov, vinohradov. Jedným z populárnych liekov je Topsin M, vyrábaný vo forme prášku alebo emulzie. Fungicídne ošetrenie pestovaných plodín sa vykonáva pred začiatkom kvitnutia, ako aj na konci zberu.

Čo potrebujete vedieť o lieku

Produkujte fungicíd Topsin vo forme emulzie alebo prášku. Dávka sušiny je bežnejšia vo veľkých baleniach s hmotnosťou od 1 do 10 kg. Takéto balenie Topsinu je výhodné pre poľnohospodárov, ako aj pre majiteľov veľkých pozemkov. Na súkromné ​​použitie existuje malá dávka fungicidu 10-25 g. Emulzia je však obľúbenejšia. Pri príprave prípravku Topsin M 500 SC sú pokyny na použitie rovnaké ako pre práškovú látku. Výhodou emulzie je pripravenosť fungicídu na použitie ako aj vhodná dávka pre súkromného obchodníka. Liek sa predáva vo fľašiach s objemom 10 ml.

Hlavnou aktívnou zložkou lieku je pesticid nazývaný teofanat-metyl. Fungicíd patrí do triedy liekov miernej toxicity, nespôsobuje chemické popáleniny kože a slizníc. Pre návod na používanie lieku Topsin M sa poskytuje ošetrenie výsadby postrekom. Účinná látka fungicidu sa rýchlo vstrebáva celým stromom alebo rastlinou. Pesticíd zničí spóry húb, zabraňuje prebudeniu mycélií, uzdravuje postihnuté oblasti. Okrem toho fungicíd chráni zelenú hmotu pred vošky a ostatnými listovými chrobákmi.

Je to dôležité! Účinnosť lieku Topsina sa rozširuje na koreňový systém a chráni ho pred poškodením pôdnymi háďatkami.

Hlavné výhody a nevýhody

Vďaka komplexu užitočných účinkov fungicíd Topsin M má mnoho výhod:

  • droga má širokú škálu opatrení, ktoré môžu efektívne riešiť niekoľko typov chorôb;
  • účinok účinnej látky Topsinu sa začína prvým dňom liečby;
  • ochranná doba fungicidu trvá až 1 mesiac;
  • fungicíd je kompatibilný so všetkými prípravkami, ktoré neobsahujú zásady a meď;
  • súčasne s ochrannými účinkami je liek Topsin M stimulátorom rastu rastlinných buniek a tiež zlepšuje proces fotosyntézy;
  • fungicíd pomáha zachrániť stromy a záhradné plodiny pred mechanickým poškodením krupobitím;
  • pesticíd je mierne toxický, bezpečný pre ľudí, včely a samotné rastliny.

Nevýhodou lieku Topsin je prispôsobenie patogénov hubových chorôb účinnej látke. Problém sa rieši alternatívnou liečbou inými fungicídmi.

Varovanie! Nepoužívajte drogu Topsin Bordeaux.

Účinok účinnej látky

Systémový účinok fungicidu Topsin súčasne spočíva v prevencii, liečbe a eliminácii vývoja huby.

Často sa choroba vyskytuje u odrôd kôstkového ovocia. Huba infikuje puky na jar, lístie, ktoré sa objavujú na doskách s hnedými škvrnami. Po 10-14 dňoch sa pozemky vyschnú a spadnú. Listy sa stávajú všetkými v malých dierach.

V priebehu času sa huba dostane do ovocia. Príznaky sú podobné. Najprv sa objavujú škvrny, ktoré sa stávajú suchou hnilobou. Plody sú spŕchané spolu s listami, udržiavanie výtrusov huby celú zimu až na jar. Pri nástupe tepla sa patogén prebudí. Hubové spóry sa aktivujú pri +4oC. Susedné výsadby sú infikované pomocou vetra a hmyzu.

Hlavnou metódou boja je pálenie na jeseň, postihnuté padlými listami a ovocím. Zo stromov prerezávali suché a zozbierané výhonky. Na jar, bezprostredne po kvete sa uskutoční prvé ošetrenie s Topsinom. Po dvoch týždňoch sa postup opakuje.

Video hovorí o falošných fungicídoch vrátane Topsinu:

Pokyny pre aplikáciu

Ak sa rozhodne použiť fungicíd Topsin M, návod na použitie je napísaný v originálnom obale a musí byť dodržaný. Bez ohľadu na použitie prášku alebo emulzie sa roztok pripravuje v deň jeho použitia. Podľa pokynov sa požadovaná dávka Topsinu rozpustí vo vode. Hotový fungicídny roztok sa dôkladne premieša, prefiltruje a naleje do nádrže postrekovača.

Tip! Je účinnejšie naplniť rozprašovač roztokom Topsin v objeme.

Zvyčajne pre návod na použitie Topsin M sa uvádza, že 10 až 15 g liečiva sa rozpustí v 10 litroch vody. V priebehu vegetačného obdobia sa odporúča vykonávať postrek. Počas kvitnutia nepoužívajte fungicíd. Najlepším obdobím je čas pred výskytom púčikov alebo po zbere. Kvety na strome alebo záhrade by nemali byť. Počas sezóny strávte 2 procedúry, inak droga neprinesie prospech.

Striekanie fungicídom sa vykonáva za jasného a pokojného počasia. Akciu opakujte najskôr 2 týždne. Treba poznamenať, že Topsin je návykový. Z častého používania sa huby prispôsobujú lieku a stávajú sa imúnnymi. Pre dosiahnutie čo najlepšieho efektu dodržiavajte ročnú rotáciu pomocou analógov. Tsikosin a Peltis sa osvedčili, ale v takých záležitostiach je potrebné individuálne odporúčanie špecialistu.

Dodržiavanie bezpečnostných opatrení pri ošetrovaní výsadby fungicídmi

V návode na používanie spoločnosti Topsin sa uvádza, že pri práci s drogou nevyhnutne vyžaduje súlad s bezpečnostnými opatreniami. Hrozí riziko pre človeka, fungicíd patrí do druhej triedy. Topsin neprinesie veľa škody na koži a slizniciach, ale je nemožné zapojiť sa do striekania bez respirátora a gumových rukavíc. Pri spracovaní stromov odporúčame používať okuliare. Z výšky sa postriekaná hmla uvoľní a môže sa dostať do vašich očí.

Funkcia Topsina je účinná akcia zameraná na zvýšenie výnosov takmer zdvojnásobená. To používajú poľnohospodári. Pri spracovaní vašich plantáží je potrebné zvážiť, že nebudú spôsobené veľké škody na včely a vtáky. Ryby však netolerujú prenikanie fungicídu do vody. Topsín sa nedá používať v blízkosti vody. Je prísne zakázané vylievať zvyšky roztoku a umývať zariadenie vo vode.

Použitie lieku na rôzne druhy plodín

Pred použitím si prečítajte pokyny na použitie na obale topicínového fungicídu, kde je indikované odporúčané dávkovanie. Bude to iné pre rôzne záhradné plodiny a stromy. Ak je na ošetrenie potrebný postrek, je navyše zohľadnený stupeň infekcie.

Suchý prášok Topsina rozpustený na úplné vymiznutie kryštálov. Fungicídna emulzia sa môže rozpustiť v malom množstve vody priamo vo vnútri nádrže rozprašovača. Valec je pevne uzavretý viečkom, niekoľkokrát pretrepaný, otvorený a naplnený vodou na požadovanú rýchlosť. Uzavretá nádoba sa znova otrepe, prečerpá sa a začne striekať. Počas tohto postupu pravidelne premiešajte balónik, aby sa zabránilo tvorbe sedimentov.

Posypovanie uhoriek

Fungicídu účinne chráni uhorky pred múčnatkou. Vysádzanie sa spracováva dvakrát za sezónu. Pri otvorenom spôsobe pestovania sa môže postrek vykonať s výskytom výhonkov a pred vznikom vaječníkov. Doba kvitnutia. Je lepšie vykonať skoré rozprašovanie. Liek je platný 1 mesiac a v čase zberu by toto obdobie malo skončiť. Pri 1 m2 lôžka majú zvyčajne dostatok 30 ml roztoku. Koncentrácia účinnej látky je približne 0,12 g / l.

Koreňová zelenina

Najčastejšie je fungicíd v dopyte po repy, ale je vhodný aj pre iné koreňové plodiny. Liečivo chráni pred múčnatkou, rovnako ako prejavy chalkosporózy. Počas sezóny strávte 3 procedúry každých 40 dní. To je čas, keď Topsin účinne chráni korene. Spotreba hotového roztoku na 1 m2 je asi 30 ml. Koncentrácia účinnej látky sa upraví na 0,08 g / l.

Ovocné stromy

Všetky ovocné stromy sa striekajú dvakrát za sezónu. Najlepšie obdobie sa považuje za skorú jar pred začiatkom výskytu pukov a koncom kvitnutia, keď sa objaví mladý vaječník. Ochranný účinok trvá najviac 1 mesiac. Spotreba hotového roztoku závisí od veľkosti stromu a môže dosiahnuť 2 až 10 litrov. Optimálna koncentrácia účinnej látky je 1,5%. Účinok liečiva sa rozširuje na zničenie patogénov škvŕn a múčnatky.

Vinice a bobule

Striekanie brušných kríkov a vínnej révy sa vykonáva pred začiatkom vzhľadu stopiek, ako aj po zbere. Pri vylievaní bobúľ je spracovanie zakázané. Rýchle zrenie neumožňuje úplne neutralizovať všetky látky, ktoré sú nežiaduce pre potraviny.

Ochranný účinok sa rozširuje oproti šedému hnilobe a výskytu antraknózy. Fungicíd viniča chráni pred oidium. Spotreba hotového roztoku závisí od veľkosti puzdra a môže dosiahnuť 5 litrov. Optimálna koncentrácia účinnej látky je 1,5%.

recenzia

O účinnosti Topsin M recenzie záhradníkov rozkročený. Niektorí záhradníci tvrdia, že užitočnosť, zatiaľ čo iní sú opatrní voči chemikáliám.

Valentina IgorevnaI sa neradi uchýli k používaniu chemikálií. Nemal inú možnosť, pretože ryžové ryby začali zmiznúť a nič im nepomohlo. Postrek Topsin uložil kríky. V nasledujúcom roku vzrástli mladé výhonky. Spracované znova, ale bobule nie sú konzumované len v prípade. Teraz sú vyliečené všetky kríky Elizaveta Andreevna Ogurts Topsin šetrí z múčnatky, ale len v počiatočnej fáze pred objavením púčikov. Neskôr sprej nechcem jesť čistú zeleninu. Liek je účinný, ale zatiaľ nemôžem povedať nič o jeho bezpečnosti.

Pozrite si video: TOPSIN 500 SC, fungicid eficient si cu un spectru mare de actiune (Smieť 2020).

Загрузка...