Záhradníctvo

Rozmanitosť zemiakov Zorachka: charakteristiky, recenzie

Mladé zemiaky - jedna z najlepších letných pochúťok. Ako je známe, neskoré odrody zemiakov sú najlepšie vhodné na skladovanie a spotrebu v zime. A s cieľom pestovať chutné, jemné a chutné mladé hľuzy, je najlepšie na záhrade vysadiť jeden z raných zrelých odrôd zemiakov. Takéto zemiaky dozrievajú po 45-50 dňoch po výsadbe - v júni bude leto obyvateľstvo schopné preraziť kríky a uvariť hľuzy z vlastného záhradného lôžka. Jednou z najpopulárnejších odrôd v Rusku s krátkymi vegetačnými obdobiami je zemiak Zoráčka. Táto kultúra je mladá, zemiaky sú upravené na mierne podnebie, dávajú konzistentne vysoké výnosy a majú príjemnú chuť.

Recenzie, fotografie, rovnako ako popis rôznych druhov zemiakov Zorachka nižšie. Z tohto článku sa môžete dozvedieť o všetkých výhodách kultúry, zoznámiť sa s jej nedostatkami. Začiatočníci budú informovaní o technológii pestovania skorých zemiakov.

Významné funkcie

Zemiaková odroda Zorachka je duchovným dieťaťom bieloruských chovateľov. Táto kultúra bola v roku 2013 zapísaná do štátneho registra a odporúčaná na pestovanie v strednom regióne Ruska, Bieloruska, Ukrajiny a Moldavska. Najvhodnejšie prostredie pre odrodu je mierne, bez dlhého sucha a nadmerného tepla.

Charakteristika odrôd zemiakov Zorachka:

 • doba dozrievania mladých hľúz je 45 dní, 70 až 75 dní by malo prechádzať od okamihu vysadenia až po úplnú technickú splatnosť;
 • vymenovanie stolových zemiakov - Zorachka je dobrá vo forme mladých hľúz, vhodná na varenie a varenie šalátov;
 • Kroviny sú kompaktné, stredne vysoké - maximálne 60 cm;
 • strieľa poloporosné, pomerne silné;
 • listy strednej a veľkej veľkosti, tmavozelená, majú zvlnený okraj;
 • Koraly sú stredne veľké, kvetiny sú tesne zbierané v nich, farba kvetenstva je svetlo modrá;
 • Hľuzy v Zoráčke sú oválne, ich povrch je hladký;
 • kôra je sfarbená tmavo žltá;
 • buničina svetlo žltého odtieňa;
 • malé oči, vzdialenosť medzi nimi je veľká, malé a plytké;
 • chuť Zorachky je dobrá, nasýtená, nie vodnatá;
 • obsah zemiakového škrobu je nízky - 12-14%;
 • priemerná hmotnosť komerčných hľúz je 90 až 120 gramov (veľké zemiaky);
 • okolo 9-10 komoditných zemiakov sa rozvíja v každom kuse;
 • udržiavanie kvality odrody Zorachka sa odhaduje na 96%, čo je veľmi dobré pre rannú zrelú odrodu (je možné skladovať hľuzy do konca januára pri teplote 8-10 stupňov);
 • prenosnosť je dobrá, z dôvodu nízkeho percenta škrobových zemiakov je zriedka poškodená;
 • kvalita komodít je vynikajúca - Zorachka je ideálna na pestovanie v priemyselnom meradle, aby predávala mladé hľuzy;
 • výnos z bieloruskej odrody zemiakov je vysoký - 35-70 ton na hektár (v závislosti od klímy, zloženia pôdy a počtu zavlažovania);
 • odroda je dostatočne odolná voči vonkajším faktorom, ale je tolerantná voči suchu - Zorachk bude musieť pravidelne napojovať;
 • môžete pestovať tento zemiak na takmer každej pôde, jedinou požiadavkou je, že kyslosť pôdy by mala byť neutrálna;
 • Zoráčkovské zemiaky majú dobrú imunitu voči zlatému háďatku a rakovine, existuje mierna odolnosť voči neskorému hnilobe hľúz a listov a iba strava typu Y sa bojí.

Varovanie! Nie je potrebné pestovať včasnú zrelú odrodu Zorachky na účely následného skladovania, tento zemiak je ideálny pre čerstvé konzumovanie vo forme mladých hľúz.

Klady a zápory

Opis odrody Zorachka ukazuje, že pozitívne vlastnosti tohto zemiaka sú oveľa viac ako nevýhody. Referencie domácich záhradníkov a letných obyvateľov hovoria o tej istej veci - Zoráčka sa osvedčila v zeleninových záhradách krajiny a napriek jej "mladému veku" je odroda už veľmi populárna.

Zemiaky Zorachka majú také výhody:

 • skoré dozrievanie - už 45. deň po výsadbe, môžu byť prelomené prvé kríky;
 • vysoký výnos - čísla 40 až 50 ton na hektár sú dosť dosť aj pre farmy a veľké priemyselné váhy;
 • odroda je nenáročná pre zloženie klímy a pôdy;
 • starostlivosť o tieto zemiaky vyžaduje najjednoduchšie (napájanie, hnojenie, spracovanie);
 • chuť Zoráčkov, rovnako ako v prípade rannej odrody, je veľmi dobrá a plná;
 • hľuzy sú dobre znášanou dopravou, nebojí sa mechanického poškodenia;
 • ak je to žiaduce, môže sa skladovať Zorachka - po dobu 4-5 mesiacov v suteréne tento zemiak úplne prežije;
 • vzhľad a kvalita odrôd sú dobré.
Je to dôležité! Najdôležitejšou výhodou odrody Zorachka - tento zemiak je zriedka chorý a je poškodený hmyzom. Existujú dva dôvody: skoršie dozrievanie (vrchol výskytu nočného listu začína po zbere mladých hľúz) a dobrá imunita.

V bieloruských zemiakoch nie sú žiadne významné chyby. Niektorí poľnohospodári nechávajú negatívnu spätnú väzbu o odrode Zorachka len preto, že sa musí často napojiť, a preto pravidelne uvoľňovať pôdu medzi riadkami.

V praxi sa ukázalo, že postačuje mulčovanie zemiakových lôžok - potom sa vlhkosť vyparí menej a uvoľní sa zem.

Kultivačná technológia

Zorachka je nenáročná odroda zemiakov, vhodná pre začínajúcich záhradníkov a neskúsených záhradníkov. Na začiatku mája sa odporúča výsadba včasných zrelých zemiakov, kedy sa ohrieva zem do hĺbky 7-10 stupňov.

Varovanie! Pred výsadbou musia byť všetky zemiaky klíčené.

Taktika výsevu zemiakových hľúz má každý vlastník. Skúsení poľnohospodári odporúčajú použiť túto schému:

 1. Od jesene pripravte sadivo zemiakov a oddeľte ich od ostatných hľúz. Ak chcete urobiť, vyberte najviac husté a veľké kríky, podkapyvayutsya, hľuzy sú ponechané na vetranie.
 2. Na pestovanie sa vyberú iba zdravé a neporušené zemiaky. Optimálna veľkosť výsadbových hľúz - s kuracím vajcom.
 3. Niekoľko dní by mali byť hľuzy ventilované a sušené, na ktoré sú umiestnené na chladnom mieste na čerstvom vzduchu (je dôležité vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu na zemiakoch).
 4. Výsadba hľúz odrody Zorachka by mala byť uložená v suteréne, ale nezabudnite ich oddeliť od zvyšku plodiny.

Približne dva týždne pred výsadbou sa sadia zemiaky na teplé miesto a rozložia sa v jednej vrstve v drevených debnách. Odporúča sa pokropiť hľuzy čerstvými pilinami a denne rozstrekovať piliny s vodou. Vo vlhkom a teplom prostredí rastú zemiaky Zorachka rýchlejšie.

Tip! Optimálna teplota pre klíčenie zemiakov je 18-20 stupňov. Nedovoľte, aby slnko zasiahlo hľuzy, aby mohli byť pokryté látkou alebo papierom.

Bezprostredne pred vysadením musia byť hľuzy odrody Zorachka ošetrené fungicídnymi prípravkami, pretože imunita voči tejto zemiakovej pôde je slabá.

Na zlepšenie produktivity odporúčajú skúsení záhradníci používať obvyklý popol z dreva. Najskôr posypte zemiaky vodou, potom posypte popolom a nechajte hľuzy úplne vyschnúť.

Sadenie zemiakov

Odporúča sa pripraviť miesto pred výsadbou zemiakov Zoráčkov. Mimochodom, zemiakové lôžka by mali byť na otvorenom slnečnom mieste. Je dobré, ak predtým pestovali strukoviny, ľan, viacročné byliny, kapustu, mrkvu alebo uhorky.

Miesto musí byť vykopané vopred, rozptyľovanie humusu, kompostu alebo hnilého kuracieho hnoja v celej oblasti. Ak má pozemok na pozemku zvýšenú kyslosť, okrem hnojív je tiež rozptýlená vápna alebo dolomitová múka.

Je to dôležité! Najlepšie zo všetkého je, že odroda Zorachka nesie ovocie na ľahkých hlinených pôdach.

Vzor výsadby pre Zorachku sa odporúča nasledovne:

 • 35-40 cm medzi kríkmi;
 • 55-60 cm pre medzery medzi riadkami;
 • 7-10 cm - hĺbka semenných hľúz.

Počas výsadby môžete oplodniť pôdu. V každej jamke musíte urobiť zmes živín, ktorá by mala byť pripravená z týchto zložiek:

 • 150-200 gramov rašeliny;
 • lyžica popola z dreva;
 • čajová lyžička superfosfátu (lepšie užívať dvojnásobnú dávku).

Hotová zmes všetkých zložiek sa zmieša so zemou a výsledná kompozícia sa pridá k hŕstke jamiek.

Starostlivosť o bieloruské zemiaky

Ľahko sa stará o odrody Zorachka, pretože tento zemiak je nenáročný. Musíte však dodržiavať niektoré pravidlá a brať do úvahy kultúrne zvláštnosti:

 1. Potrebné je začať zalievať až po klíčení zelených kríkov. Vlhké pôdy by mali byť pravidelné, ale nie príliš veľa. Pred každou zavlažovaním nevyhnutne uvoľnené.
 2. Variety Zorachka potrebujú spud. Prvé vykrúcanie sa vykoná, ak sa krúpy zvýšia na 20 cm. Je potrebný opakovaný postup 14-16 dní po prvom.
 3. Zorachka sa oplodňuje niekoľkokrát za sezónu: po klíčení kríkov sa pôda nalije roztokom močoviny a komplexným minerálnym hnojivom. Je potrebné draslík a fosfor (síran draselný sa musí zmiešať s popolom z dreva) počas obdobia tvorby pukov. netočte listy).
 4. Ak bola prevencia vykonaná správne, odroda Zorachka nemusí vyžadovať liečbu infekciou a škodcami. Ak je to potrebné, kefy sú postriekané insekticídmi a fungicídmi, ale to je možné vykonať iba pred kvitnutím zemiakov.
Tip! Organické mulčovanie vo forme slamy, rezanej trávy, pilín alebo rašeliny značne uľahčí starostlivosť o zemiakové lôžka.

odvolanie

Igor Nikolaevich, mesto, ktoré sa mi páčilo fotografie a popis bieloruského zemiaka Zorachka - určite sa budem snažiť v budúcom roku vysadiť na moju chatu. Verím, že skoré odrody zemiakov sú ideálne pre potreby mestskej rodiny, ktorá jednoducho nemá miesto na ukladanie úrody. Ako som to pochopil, hľuzy Zorachky sa môžu jesť mladšie a môžete ich chvíľu držať a čakať na technickú zrelosť. Moja žena a ja by sme mali mať dostatok zberu tohto zemiaka pred Novým rokom a potom si zvyčajne kúpime koreňovú zeleninu v supermarkete podľa potreby (pretože tam nie je miesto na uloženie).

záver

Tento článok poskytuje komplexné informácie o zemiakoch Zorachka, jeho vlastnostiach, chuti, výťažku, tu sú všetky silné a slabé stránky odrody. Každý poľnohospodár vie, že hlavnou zárukou úspešnej kultivácie je správne zvolená odroda. Takže zostáva len vybrať si!

Pozrite si video: Test Mazda CX3 Skyactive-D AWD (Smieť 2020).

Загрузка...