Záhradníctvo

Čierne ríbezle Gulliver

Čierne ríbezle Gulliver získané ruskými chovateľmi. Odroda prináša veľké chutné bobule, bohaté na vitamíny a antioxidanty. Kultúra je odolná voči suchu a zimným mrazom, toleruje jarné mrazy bez straty výnosu.

Vlastnosti odrody

Čierny ríbezle Gulliver choval v regióne Bryansk. Od roku 2000 je odroda Gulliver prítomná v štátnom registri. Pestuje sa v strednej a severozápadnej oblasti, ako aj v regióne Volha.

Popisné odrody a fotografie ríbezlí Gulliver:

 • skoré dozrievanie;
 • obdobie od výskytu kvetenstva až po zber sa pohybuje od 55 do 67 dní;
 • silne rastúci ker;
 • silné zakrivené vetvy;
 • pokrčená plechová doska;
 • stredne veľké kefy obsahujú 9 až 17 bobúľ.

Charakteristika odrody Gulliver:

 • okrúhly tvar;
 • hmotnosť od 1,7 do 6 g;
 • čierna farba;
 • lesklý povrch;
 • priemerná hrúbka kože;
 • sladká a kyslá chuť;
 • obsah kyseliny askorbovej - 156 mg;
 • hodnotenie chuti - 4,4 bodov.

Z odrôd Bush Gulliver zhromažďuje od 2,5 do 3,5 kg bobúľ. Vzhľadom na silnú kožu, ríbezle tolerujú prepravu.

Gulliver odrody sa používajú čerstvé a konzervované. Z nich dostávajú zložky na vitamínové nápoje, výplne na koláče. Bobule sú zmrazené, sú vyrobené z džemu, džemov a kompótov. Listy sú dusené na výrobu bylinného čaju.

Zimná odolnosť je -28 ° C. Podľa recenzií Gourliver trpí náročnejšie zimy pod snehovou pokrývkou.

Výsadba kultúry

Čierny ríbezle Gulliver dobre rastie v osvetlených oblastiach. Hnojivá sa aplikujú pred zasadením do zeme. Sadenice sa zakúpia v osvedčených škôlkach alebo získavajú nezávisle od hlavného kríkov.

Výber miesta

Na jednom mieste ríše Gulliver rastie 12-15 rokov.

Je to dôležité! Odroda je plodná a nevyžaduje výsadbu opeľovača.

Kultúra uprednostňuje úrodnú hlinitú pôdu. Ak má pôda vysokú kyslosť, redukuje sa pridaním vápna.

Aby piesočná pôda udržala dlhšiu vlhkosť, pri kopaní je potrebné priniesť rašelinu a humus. Zloženie ťažkých hlinených pôd sa zlepšuje pomocou hrubého riečneho piesku.

Rastliny sú vysadené z južnej alebo juhozápadnej strany pozemku. Miesto je vybrané slnečné a chránené pred vetrom. Na výsadbu kultúry nížiny nezapadajú, kde sa nahromadzuje studený vzduch a vlhkosť.

Príprava sadeníc

Kukurica Gulliver sa nakupuje v škôlkach alebo od dôveryhodných dodávateľov. Vysokokvalitné sadenice majú korene s dĺžkou 15-20 cm bez rastu a poškodenia. Optimálna dĺžka rastliny je 30 cm, počet výhonkov je od 1 do 3.

Ak sa na pozemku rastie rastlina Gulliver, potom sa sadenice môžu získať nezávisle. Grade Gulliver sa rozmnožil rozdelením kríkov, odrezkov alebo vrstvenia.

Keď je ryžový transplantovaný, jeho odrod je rozdelený na časti s ostrým nožom. Každý nový krík by mal mať niekoľko silných koreňov. Miesto rezané s drveným dreveným uhlím.

Pre plemenné odrody vyberie výhonky Gulliver výhonky dlhé 20 cm a hrúbky 5 mm. Na jeseň sú odrezané z púšte a umiestnené v nádobe naplnenej mokrým pieskom. Po dobu 3 mesiacov sa odrezky udržiavajú pri teplote +3 ° C, potom sa zakopajú na snehu alebo zostanú v pivnici až do jari. Po roztopení snehu sa odrezky zasadia do zeme.

Ak chcete získať odrody sadeníc Gulliver na jeseň, použite vrstvenie. Na jar sú dvojročné konáre ohnuté na zem a pripevnené konzolami. Zábery zaspávajú pôdu, mulčujú sa humusmi a pravidelne sa napúšťajú počas sezóny. Na jeseň sa vrstvy oddeľujú od puzdra a prenášajú sa na zvolené miesto.

Postupnosť práce

Rulandy Gulliver zasadil koncom septembra alebo apríla. Príprava záhradných jám začína 2-3 týždne pred výsadbou. Ak ste ihneď dať ríbezle do otvoru, potom keď sa pôda ustáli, sadenica sa poškodí.

Poradie výsadby čierneho ríbezle:

 1. Vykopať oblasť, pridať 7 kg humusu a 1,5 litra dreveného popola na 1 štvorec. m.
 2. Pripravte jamku s hrúbkou 40 cm a priemerom 50 cm.
 3. Po 2 - 3 týždňoch nakrájajte ríbezle. Hrúbku koreňa prehĺbte o 4 cm.
 4. Zalievajte rastlinu teplou vodou.
 5. Vystrihnite výhonky, nechajte 2-3 zdravé poháriky.

Vzhľadom k tomu, že Gulliver kefy sú silné, sú vysadené vo vzdialenosti 1,5 m od stromov a kríkov.

Po výsadbe sa kefy napájajú dvakrát týždenne. Pôda je rozmiešaná s humusom. V zimných kríkoch. Na ochranu proti zmrazeniu sú mladé rastliny pokryté agrofibrom.

starostlivosť

Hoci je čierny ríbezle považovaný za nenáročný plod, pravidelná starostlivosť poskytuje vysoký výnos. V priebehu sezóny stačí naplniť kríky a kŕmiť živinami. Preventívna liečba pomáha predchádzať šíreniu chorôb a škodcov.

zalievanie

Množstvo vaječníkov a kvalita zberu čierneho rybízu závisí od prívodu vlhkosti. Prebytočná vlhkosť je škodlivá pre korene, pretože vedie k ich rozkladu. Na zavlažovanie používajte vodu, ktorá sa usadzuje a zohrieva v sudoch.

Intenzívne zavlažovanie sa poskytuje v nasledujúcich fázach vývoja čierneho ríbezle:

 • počas formovania kvetenstva na začiatku júna;
 • počas dozrievania plodov v júli.

Na 1 štvorci. m vyrobte 25 litrov vody. Pri zalievaní vo vzdialenosti 30 cm okolo puzdra urobte hĺbku drážky 10 cm Keď sa absorbuje vlhkosť, uvoľňuje sa, aby sa zlepšila výmena vzduchu v pôde. Zníženie počtu napájania pomáha pri mulčovaní pôdy humusom alebo rašelinou.

kŕmenie

Čierny ríbezle Gulliver je kŕmené minerálmi a organickou hmotou. Pri hnojení v záhrade rastliny sú vybavené živinami na niekoľko ročných období. V treťom roku začínajú kŕmiť ríbezle.

Na začiatku jari sa používa močovina, dusičnan amónny alebo iné dusíkaté hnojivá. Norma pre mladé kríky je 40 g, dospelý ryžový potrebuje 25 g. Hnojivo je pochované v pôde v hĺbke 30 cm, dusíkom prispieva k výskytu nových výhonkov a listov. Namiesto močoviny použite aj močovku, ktorá sa naleje pod kríky.

Tip! V lete sú doplnky dusíka vyradené v prospech potašových a fosfátových hnojív.

V 10-litrovej nádobe s vodou rozpustite 60 g superfosfátu a 20 g draselnej soli. Riešením je napojený ríbezle pod koreň. Spracovanie sa vykonáva po kvitnutí a dozrievaní bobúľ.

Na jeseň je pôda pod krovinami odrody Gulliver vykopaná a oplodnená humusom. Okrem toho sa pridáva popol z dreva, ktorý pomáha doplniť zásobovanie živinami v pôde.

prerezávanie

Včasné prerezávanie čierneho ryžca pomáha omladiť kešu, eliminovať patogény a larvy škodcov. Kríky sa prerezávajú skoro na jar pred prestávkou. Opätovné prerezávanie sa vykonáva na jeseň po páde listu.

Sort Gulliver prináša hlavnú plodinu na každoročné výhonky. Ovocné pobočky zostávajú 4 roky. Staré a slabé výhonky sú narezané nôžkami.

Výhonky vo vnútri bitky chýbajú slnečnému žiareniu. V dôsledku toho sa výnos zníži a plody nezískajú cukor. V priemere zostáva 15-20 pobočiek na jeden bush.

V lete odstraňujú rozbité konáre a bazálne výhonky, ktoré sa neplánujú používať na chov. Čierne ríbezle sa zhora zhora. Tak získajte silné vetvy, na ktorých plodina dozrieva.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Podľa recenzií ryže Gulliver zriedka chorých, podlieha poľnohospodárskej praxi. Trieda udržuje odolnosť voči múčnej rosy, antraknóze, hrdze. Na prevenciu krídiel liečených roztokom lieku Fundazol alebo Fitosporin. Rybíz nastriekaný v suchom zakalenom počasí.

Ak sa zistí choroba počas vegetačného obdobia, vykoná sa ďalšie spracovanie. Používanie chemikálií sa zastaví 3 týždne pred zberom.

Čierne ríbezle láka vošky, motýle, húsenice, kliešte a iných škodcov. Preventívne ošetrenie chráni kríky pred hmyzom. Na jar a na jeseň sa ríbezle rozprašujú roztokmi lieku Malathion.

Hodnotenie záhradníkov

Raisa, 54-ročná, Samara, dlho vybrala na pestovanie veľký ovocný čierny ríbezľ. Po prezeraní popisov odrôd sa fotografie a recenzie zastavili na ríbezle Gulliver. Sady nakúpené v škôlke. Veľmi sa mi páčili kefy: korene sú silné a rozvinuté, výhonky sú silné. Vysadili ich vedľa skleníka. Odroda bola veľmi plodná, bobule sú veľké a sladké. Mám zmraziť časť zberu a získať zdroj vitamínov na zimu. Roman, 49 rokov, Kaluga Čierny ríbezľ je veľmi populárny v našom regióne. Po preskúmaní opisu odrody a fotografií som sa rozhodla sadiť Gulliver v krajine. Odroda je veľkoplodá, preto si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Na jar pred začiatkom kvitnutia, kŕmim krúpy s mullein. Chuť bobúľ je vynikajúca, skôr sladká, ale zároveň sa cítite kyslé. Gulliver je dôstojná odroda, ktorá ospravedlňuje jeho meno Victoria, 35, Penza Keď som študoval opisy odrôd, recenzií a fotografií, ihneď som si všimol ryžu Gulliver. Bobule tejto odrody sa vyznačujú rekordným obsahom vitamínu C - asi 157 mg. Na pozemku sa pestuje odroda Gulliver 4 roky. Kroviny sú veľmi silné a rozľahlé, nevyhnutne potrebujú podporu. Bobule dozrievajú dostatočne skoro - v júli. Na jar používam čerstvé listy na výrobu bylinného čaju.

záver

Currant Gulliver je veľkoplodá odroda odolná proti mrazu a suchu. Je rozmnožený odrezaním, vrstvením alebo rozdelením kefa. Starostlivosť o rastliny zahŕňa zavlažovanie a kŕmenie. Ak chcete omladieť kefu, urobte prerezávanie. Odroda Gulliver nie je náchylná k chorobám a útokom škodcov.

Gulliver bobule sú bohaté na vitamíny a antioxidanty. Z listov čierneho ríbezle pripravte lahodný vitamínový čaj.