Hospodárstvo

Kamerunská koza

Ukázalo sa, že meno Kamerunská koza často zakrýva dve pôvodné africké plemená naraz. Pre neodborníkov sú tieto dve plemená veľmi podobné a často ich skutočne nerozlišujú. Aj amatérsky chovatelia kôz nevedomky prekročia tieto dve plemená a teraz je naozaj ťažké zistiť, kto presne prechádza okolo dvora: nigérijská koza alebo Pygmy. A možno kríž medzi týmito dvoma plemenami.

Na Západe sú tieto dve plemená spoločne nazývané "trpaslík". Fanúšikovia plemien, samozrejme, rozlišujú, kto je a ktorí chovajú svoje zvieratá čisté. Hlavný rozdiel medzi týmito horninami od seba - produktívne oblasti. Kamerunské trpasličí kozy sú mliečne zvieratá a kozie kozy sú hovädzie mäso.

Ďalším zmätok v menách sa pridáva k tomu, že v rôznych krajinách sa tieto plemená volajú inak:

 • USA: Nigérijský trpaslík, africký pygmy;
 • Veľká Británia: pygmy, holandský trpaslík;

V iných krajinách:

 • Guinejský trpaslík;
 • Guinea;
 • Pôda trávnatá;
 • lesníctva;
 • Trpaslík západnej Afriky;
 • Africký trpaslík;
 • trpasličí;
 • Nigérijský trpaslík;
 • Kamerun gnome.

Ak hľadáte, nájdete ďalšie mená. Ruská kompilácia od nigérijského trpaslíka a kamerunského gnomu vyniká: kamerunský trpaslík.

História vzhľadu

Samozrejme, negramotné africké kmene nedokázali povedať Európanom históriu pôvodu mini-kôz. Preto sa tieto plemená dostali názvy podľa regiónov, kde ich najprv našli bieli ľudia.

Progenitorom oboch plemien bola s najväčšou pravdepodobnosťou koza západnej Afriky. Toto plemeno je dnes v Afrike stále rozšírené. Pygmy koza sa našla v západnej Afrike, nigérijské (kamerunské) plemeno kôz sa pôvodne nachádzalo v Kamerunskom údolí, hoci je rozdelené po celej západnej a strednej Afrike. A dnes aj na celom svete.

Kamerunské plemeno má dvojité meno v dôsledku toho, že chyba Kamerunu prechádza tesne pozdĺž hranice týchto dvoch krajín a námorníci jednoducho kúpili kozy na pobreží Guinejského zálivu. Kto je v Nigérii a kto je v Kamerune.

Tieto artiodactyly sa plavili do Európy ako potravu pre dravé zvieratá v čase, keď Veľká Británia zhromažďovala živé zázraky zo zámorských kolónií v zoologických záhradách. Trpaslíci a námorníci, ktorí začali brať na palubu čerstvé mlieko a mäso, oceňovali. Mini-kozy obsadili niektoré miesta, potrebovali tiež menej jedla a mlieko mohlo byť získané od nich takmer ako u veľkých plemien.

Neskoršie kozmetické mini-kozy oceňujú aj výrobcovia mlieka. Ale Pygmy začal chovať nielen kvôli mäsu, ale aj ako domáce zvieratá. Majú atraktívnejší vzhľad. Ak porovnáme fotografiu kamerunskej (nigérijskej) kozy a Pygmy, potom sa to stane zrejmé.

Zaujímavé! Medzi amatérmi, ktoré obsahujú Pygmy ako domáce zvieratá, a výrobcami kozieho mäsa z toho istého Pygmy sú dnes vážne bitky.

Niektorí nemôžu pochopiť, ako môžete jesť také očarujúce zvieratá, iní sa pýtajú, ako dlho sa kozy stali nedotknuteľnými. Navyše nie každý, kto sa zaoberá trpasličími plemenami, a dokonca aj kozami vo všeobecnosti, súhlasí s očarujúcimi zvieratami.

popis

Rozmanité farby Kamerunu a ich podobnosť s Pygmy, ako aj prítomnosť mnohých hybridov trpaslíkov a trpasličích kôz s veľkými kozami viedli k tomu, že opisy kamerunskej kozy v rôznych zdrojoch sú veľmi odlišné. Pridajte k nemu malý počet týchto zvierat v Rusku, a preto ich nedostatok informácií a hlava sa bude otáčať.

Rozdiely sa týkajú najmä veľkosti týchto trpaslíkov. V zdrojoch ruského jazyka môžete nájsť informácie o tom, že veľkosť kozy v Kamerune nepresahuje 50 cm. A to je veľkosť kôz. Ženy ešte menšie. Hmotnosť kozy je zvyčajne 25 kg, veľmi zriedkavo dosahuje 35 kg. Uterus zvyčajne váži 12-15 kg. Pri absencii Ruskej asociácie kôz v Kamerune je ťažké povedať, či sú tieto informácie pravdivé.

Opis kamerunského kozieho plemena od Americkej kozieho združenia a Americkej kozieho združenia naznačuje, že samica by mala mať až 57 cm v kohútiku a muž by nemal byť väčší ako 60 cm. Podľa štandardu iného združenia trpaslíkov by mali samci dosiahnuť 48-53 cm. s maximálnym povoleným nárastom v kohútiku 58 cm Kozy v tejto asociácii, ideálne rastúce 43-48 s maximálnou kohútikovou výškou 53 cm.

Rozdiel v raste až o 10 cm ponecháva široký priestor pre "kreativitu". No, ak je výsledok kreatívneho prístupu len "minis", a nie obyčajná čistokrvná koza, ktorá nie je zakorenené inbreeding.

Tip! Termín život Cameroonians 10-15 rokov.

Kamerunská koza má malú suchú hlavu, tenký krk, relatívne širokú chrbát a tenšie nohy dlhšie ako pygmy.

Pygmy sa líšia od kratších nôh Kamerunu, hrubého krku a väčšej svalovej hmoty. Rast oboch plemien je rovnaký. Obe plemená majú aj rohy, ale chovateľov mliečnych kôz často degradujú zvieratá, aby sa vyhli zraneniam.

Fotka Kamerunská koza.

Foto kozie kozy.

Môžete vidieť voľným okom, ako ďaleko sú nohy druhej, kratšie ako nohy prvej.

Rovnaká situácia je vidieť aj na fotografii kozieho kozáka (horného) a kozmického (nižšieho) koza.

Pygmy je tiež obyčajne viac načechraný, kvôli čomu sú obľúbenejšie u fanúšikov trpaslíkov.

Tip! Trpaslíci sú nielen domorodci západnej a strednej Afriky.

Existujú ďalšie miniatúrne plemená kôz. Jeden z nich bol chovaný v Austrálii ako domáci maznáčik. Produkčné vlastnosti tohto plemena boli na druhom mieste.

farby

Musíme okamžite zistiť, ktorý z afrických trpaslíkov pri nákupe. Pygmy kozy majú veľmi obmedzený počet farieb a musia mať hnedé oči. V kemerických mliečnych kozách má variabilita farby takmer žiadne hranice. Môžu byť ľubovoľné. Niektoré kemperíny majú modré oči. Preto, ak je predávaná koza videná alebo spozorovaná, s modrými očami, je to takmer určite kemarínová mliečna koza.

znak

Pokiaľ ide o správanie, trpasličí kozy sa nelíšia od svojich veľkých náprotivkov. Sú škodliví a tvrdohlaví. Ak Kamerunik vnikol do hlavy, že "musí ísť tam", bude sa snažiť "ísť tam" so všetkou jej silou. Bude zachytiť okamih, kedy sa otvorí miesto, ktoré je pre ňu žiaduce, a okamžite unikne.

Na rozdiel od revízií kaderných trpaslíkov, kozliatá kozy sa nelíšia od zlomyseľnosti. Ich boj s človekom nepochádza zo zlomyseľnosti, ale z túžby, prirodzenej pre akékoľvek stádo zvierat, aby zistili svoje miesto v hierarchii stáda. Ale dotýkanie sa vzhľadu a malej veľkosti zabraňuje majiteľovi zachytiť okamih, kedy koza začne skúšať rámec toho, čo je povolené. V dôsledku toho koza dospieva k záveru, že je vodcom stáda a snaží sa "postaviť" majiteľa "na svojom mieste."

Ak chcete uvoľniť vodcu a vziať jeho miesto do boja so zvieratami, bude to musieť vážne. Z tohto dôvodu je názor na zlosť dospelých kôz. Ak chcete bojovať s kozou, tak či onak, stále musíte a ešte lepšie "chytiť" svoj zásah do vedenia na samom začiatku. Potom sa môžete dostať trochou krvi.

Vo všeobecnosti sú Kamerunovia veľmi láskaví a láskavý tvor. Je veľmi ľahké si zvyknúť na majiteľa, ak nie sú urážané.

Zaujímavé! Kamerunské kozy nemajú radi vodu presne ako mačky.

Môžu byť dokonca potrestaní rovnakým spôsobom ako mačky: striekajúcej vode so sprejovou fľašou.

Produkčné charakteristiky

Ak vezmete americkú líniu trpasličích koziem z Kamerunu, potom je ich produktivita skutočne úžasná. Na vrchole laktácie môžu tieto kozy produkovať až 3,6 litra mlieka denne. Aj keď ich výkon sa v skutočnosti pohybuje od 0,5 litra do 3,6 litra za deň a je v priemere o niečo viac ako jeden liter. Koľko mlieka poskytuje určité kemerunské kozy závisí od ich výživy, mliečneho výnosu konkrétneho zvieraťa a odkiaľ patrí. Ale počítať viac ako 1,5 litra mlieka za deň nestojí za to.

Kamerunské kozie mlieko je vysoko cenené pre svoj vysoký obsah tuku, ktorého priemerná hodnota je 6,5%. Niekedy môže obsah tuku stúpnuť na 10%. Mlieko je bez zápachu a má krémovú chuť. V recenziách zahraničných vlastníkov kamerunských kôz sú priznania, že "oklamali" svojich priateľov. Muž úprimne veril, že pije kravské mlieko.

Výhody a nevýhody plemena

Výhodami plemena sú účinnosť ich obsahu a dostatočne veľký výťažok mlieka.

Je to dôležité! Toto plemeno sa môže chovať po celý rok.

Vďaka tejto funkcii bude stačiť 3-4 kozy, ktoré sa budú zhromažďovať v rôznych časových obdobiach, aby sa pokryli všetky potreby rodiny malého rodu v mlieku.

Významnou výhodou je bezproblémové jahňacie kozy v Kamerune. Komplikácie, keď sa zriedka vyskytujú kozlíky trpasličí. Dospelý kamerunský prináša 1-2 deti.

Nevýhody zahŕňajú "lepivosť" Kamerunov. Ak je maternica priateľská človeku, potom sa ho ten chlapec nebude báť. Najmä ak od narodenia narazíte na komunikáciu s dieťaťom. Táto možnosť je uprednostňovaná majiteľmi trpaslíkov, ktorí nechcú, aby ich domáce zvieratá doslova prechádzali cez hlavu.

S obyčajným obyčajným v Rusku, bezprostredne po pôrode, odvezme deti z maternice a podáva ich ručne, majiteľ Kamerunu riskuje vážne bolesti hlavy. Koza naozaj stane náročná a nepríjemná. To je z vedeckého hľadiska pochopiteľné: imprinting - ale veľmi nepríjemné v každodennom živote.

Obsah

Potreby trpasličích kôz sa líšia od potrieb väčších druhov, s výnimkou menšieho smeru. Život v krutých afrických podmienkach učil tieto zvieratá, aby sa spokojní s malým. Musia byť dokonca obmedzené v kŕmení obilia, takže kozy nie sú obézne.

Ak milovník už mal nejaké kozy, otázka, ako zabrať kamerunskú kozu, nebude ani vzniknúť. Obavy, že africké zviera prežije zima, nemajú žiadny základ. Klíma v Afrike nie je taká mierna, ako sme si všetci mysleli. Často sa dokonca aj pozitívna teplota s vysokou vlhkosťou a silným vetrom cíti pod nulou.

Kamerunské kozy nemajú radi vlhkosť a potrebujú suchú miestnosť. Počas chladného počasia budú pochované v hlbokej posteli. Všeobecne platí, že Kamerunci nie sú náročnejší na klima ako kozy Nubian alebo Saanen.

Je to dôležité! Obsah kamerunských kôz v byte je nežiaduci.

Kozy sú svojou povahou deštruktívne. Na stenách a skrinkách nemôžu skákať horšie ako mačky. A to isté nezbedné. Ale mačka sa môže učiť robiť svoje podnikanie v podnosu, a Kamerunovia - jednoducho nerobia svoju prácu na posteli. Z tohto dôvodu by aj kamerunista mal byť doma v samostatnej miestnosti na nádvorí.

výber

Pokiaľ ide o mlieko, je lepšie vybrať kozu s aspoň jedným beránkom. U takého zvieraťa sú bradavky už vyvinuté dostatočne na to, aby vytvorili najmenej nepohodlie počas dojenia.

Tip! Kamerunisti sa líšia od pygmy a veľkosť bradaviek.

V Pygmies sú bradavky veľmi malé a ťažko vhodné na dojenie. Kamerunské bradavky a vemene sú oveľa väčšie.

Spôsoby správneho výberu kaderných kôz sú rovnaké ako pri výbere veľkých plemien s mliečnymi výrobkami:

 • pravý exteriér;
 • vemena bez defektov a správna forma;
 • skontrolovať preyatnosti pred nákupom;
 • žiadne ďalšie bradavky.

Pre kamerunovcov je veľmi dôležitým faktorom iba dve hlavné bradavky. Vo veľkej kozy sa táto záležitosť môže zanedbať, ale keďže kozmická koza mlieka doslova troma prstami, extra bradavky budú veľmi rušivo zasahovať.

Mladí kamerunčania sú dojčené pomocou palca, indexu a stredných prstov. Maternica po druhom koži môže byť už dojená "päsťou", ale indexový prst je v tomto prípade vylúčený z procesu.

Video ukazuje, že Kamerun má pomerne veľké bradavky. Ale o "manuáli od detstva" - marketingový štýl.

Je to dôležité! Mlieko z prvých 2 týždňov je lepšie jesť a dať to kozy.

Ak je dieťa ponechané pod maternicou, bude musieť prvýkrát odovzdať pozostatky. V prvých 2 týždňoch maternica produkuje kolostrum, dokonca aj vtedy, keď už je nerozoznateľné farbou od mlieka. Ale chuť nie je dobrá. Po 2 týždňoch sa mlieko stane sladkou.

recenzia

Galina Lushchik, Vsevolozhsk. Páči sa nám opis kozieho plemena Kamerunu a fotky sú celkom pekné. Hľadal som dlho, našiel som to len v Lugansku. Prinesli mi pár detí. No, áno, cuties. Počas spánku. Keď sa zobudia, začínajú nosiť všetko okolo. Nie zle, samozrejme, len hrať. Ale mačky už utekajú pri prvom znamení, že sa deti prebudili. Kohút prešiel pozíciou. Teraz sa obávajte iba husi. Ale deti sú stále malé, rohy skutočne nevyrastali, aj keď sa už snažia používať. "Alexander Sokolov, str. DulapinoBeral Kamerunovcov, pretože mám malý priestor v stodole a moja žena ma mučila, že potrebujem kozie mlieko pre dieťa. Tak som sa rozhodol, že ak bude fungovať aj sklo denne, máme dosť. 2 kozy žijú už štvrtý rok. Mlieko dostane viac skla, úprimne. Teraz musíme jesť kaše na mlieko takmer každý deň.

záver

Kamerunský je takmer ideálnym zvieraťom pre tých, ktorí nepotrebujú veľa mlieka, ale chcú mať svoje vlastné. Kamerunisti nevyžadujú veľa priestoru a krmív. Je tiež jedným z najlepších plemien pre tých, ktorí chcú vyrábať syr, maslo a ... mydlo. Tučné mlieko s množstvom bielkovín je ideálne na výrobu týchto druhov výrobkov.