Hospodárstvo

Podmienky inkubácie prepeličných vajec: plán, obdobie

V procese chovu prepelíc každý poľnohospodár čelí otázke inkubácie prepeličiek veľmi ostré. Na včasné doplnenie populácie a zvýšenie produktivity prepelíc je potrebné zabezpečiť pravidelné vyliahnutie mláďat. Je ekonomicky nerentabilné nakupovať materiál na inkubáciu. Preto by mal byť každý poľnohospodár schopný samostatne zapojiť sa do inkubácie.

Ak chcete získať plnohodnotné potomstvo, je dôležité dodržiavať všetky normy a pravidlá inkubácie. A v procese tejto nekomplikovanej, ale nepríjemnej udalosti vzniká množstvo dôležitých otázok: ktoré kačacie vajcia sú vhodné na inkubáciu a aké nie sú, aké teplotné podmienky je potrebné dodržiavať, je potrebné počas inkubácie obrátiť kačacie vajcia? Koniec koncov, akákoľvek odchýlka od normy vedie k zníženiu počtu násadových mláďat a získaniu slabých, neschopných reprodukovať potomstvo.

Výhody domácej inkubácie

Počas posledného polstoročia dosiahli chovné prepelice neuveriteľné rozmery. Významnú úlohu zohralo skoré zrelosti vtákov a nepochybné prospešné vlastnosti vajec a kŕmnych mäkkýšov.

Ale v procese domestikácie prepelíc a ďalšieho rozvoja tohto odvetvia stratil vták svoju schopnosť samostatne chovať. Preto chovatelia hydiny, ktorí chcú zabezpečiť pravidelné zvyšovanie počtu dobytka, často využívajú umelú inkubáciu prepelíc vajcia doma. Aké sú výhody a nevýhody domácej inkubácie?

Výhody násadových mláďat doma sú nasledovné:

 • Vylúčenie finančných nákladov na nákup materiálu na následnú inkubáciu.
 • Neexistuje absolútna záruka, že od zdravých prepelíc získate skutočne vysoko kvalitné vajcia.
 • Ak chcete získať kompletné a pripravené na reprodukciu potomstvo, je dôležité vybrať vajcia iba od mladých zdravých jedincov.
 • Inkubácia vajec doma je dôležitá pri chove kôz rôznych plemien.
 • Pravidelné doplňovanie mláďat pre účely kontinuálnej výroby.
 • Inkubácia umožňuje poľnohospodárom hydiny zvýšiť počet prepelíc za rok najmenej 10-12 krát.
Zaujímavé! Niektorí zanietení chovatelia hydiny porušujú všeobecne prijaté pravidlá chovu a kŕmne prepelice sú inkubované. Je pravda, že percento produkcie bude v takýchto prípadoch ukončené, nie viac ako 30-40%.

Avšak inkubácia kŕmnych vajec nie je len položiť vybraný materiál do inkubátora. Veľký význam a prípravné činnosti, ktorých realizácia zaručuje vysoké percento násadových hydiny:

 • tvorba a riadna údržba rodičovského kŕdľa;
 • zber, skladovanie a výber kŕmnych vajec;
 • spracovanie inkubátora a vajec pred pokládkou;
 • materiálu v inkubátore.

Jedinou nevýhodou inkubácie je skutočnosť, že proces násadových kurčiat je dosť nepríjemný proces a na začiatku aj skúsení poľnohospodári môžu robiť chyby. Kľúčom k pozitívnemu výsledku je preto zhromažďovanie informácií o pravidlách inkubácie prepelicových vajec doma.

Aké sú inkubátory

Pri výbere inkubátorov sa chovatelia hydiny riadia počtom vložených vajec. Pre malé dávky (20-30 kusov) môžete použiť domáce inkubátory. Zhromažďovanie takého jednoduchého mini-inkubátora netrvá veľa času a nevyžaduje investovanie veľkých finančných nákladov. Ale domáce inkubátory sú viac než len platiť za seba.

Pri chove prepelíc vo veľkých šaržiach od 40 do 100 kusov sa často používajú univerzálne inkubátory ako "sliepka" alebo "Popoluška", ktoré sú určené na násadové vajcia akejkoľvek hydiny.

Existuje veľa odrôd takýchto malých inkubátorov. A často sa líšia podľa nasledujúcich kritérií:

 • maximálne zaťaženie, to znamená, koľko vajec môže byť umiestnených v inkubátore na jednu kartu;
 • presnosť udržiavanej teploty;
 • schopnosť riadiť a regulovať mikroklímu vo vnútri inkubátora;
 • možnosť inkubácie kurčiat, prepelíc, ​​husích vajec a inej hydiny;
 • prítomnosť alebo neprítomnosť funkcie automatického otočenia vajec;
 • prítomnosť alebo neprítomnosť nádrží na reguláciu vlhkosti vzduchu v inkubátore;
 • prítomnosť alebo neprítomnosť ventilačných otvorov;
 • prítomnosť alebo neprítomnosť teplomeru, jeho typ (elektronický alebo analógový).
Zaujímavé! Pred niekoľkými tisíckami rokov boli pečené telá kureniec obľúbeným jedlom čínskych cisárov a egyptských faraónov.

Moderné inkubátory pre šrafovanie sú vybavené vstavanou funkciou automatického otočenia vajíčok alebo špeciálnou mriežkou na inkubáciu prepelicových vajec. Odborníci si však uvedomujú, že táto funkcia je chybná od výrobcov. Prevrátenie je ostré, nie mäkké a hladké.

V priebehu inkubácie musí byť každé kurence vajec pravidelne obracané. Ovládanie procesu automatického otáčania za prítomnosti veľkého počtu kópií je takmer nemožné.

Počas celej doby inkubácie musia byť vajíčka nielen prevrátené, ale aj denne vymenené: tie, ktoré sú na okraji, musia byť presunuté do stredu a naopak. Táto potreba je spôsobená tým, že teplota v strede inkubátora je mierne vyššia ako na okrajoch.

Pri inkubácii sa každé vajcia musí veľmi opatrne otočiť a snažiť sa nerušiť celistvosť škrupiny. To je prípad, keď ani najnovšia technológia nemôže nahradiť osobu. Preto je vhodné počas inkubácie manuálne otočiť inkubačný materiál.

Tip! Ak nepoužívate inkubátor v plnej kapacite, to znamená, že položíte menšie množstvo materiálu na inkubáciu, zakryte ho bavlnou alebo mäkkou bavlnenou handričkou okolo okrajov tak, aby sa vajcia neohývali po celej mriežke.

Zhrňujúc všetky uvedené skutočnosti, môžeme povedať, že bez ohľadu na to, aký inkubátor si vyberiete, budete musieť urobiť väčšinu práce ručne, aby ste sa uistili, že dostanete zdravé a plnohodnotné kurčatá.

Ako vytvoriť rodičovské kŕdeľ

Pred inkubáciou vajec prepelíc doma, musíte správne vytvoriť rodičovské kŕdle. Koniec koncov, kvalita potomstva, ktorú ste získali neskôr, závisí od toho, ako dobre sa k tomuto procesu blíži.

Na získanie inkubačného materiálu je rodičovské kŕdeľ vytvorené výlučne zo zdravých a mladých jedincov. Kurenie sú uložené v samostatných bunkách rýchlosťou 60-70 kusov. na m². Hustšie pristátie vtáka sa neodporúča. Pamätajte, že menej kreviet je obsiahnutých v jednej klietke, tým ľahšie je starostlivosť o ne a sledovanie chutnosti krmív. Dôležitým faktorom v obsahu akéhokoľvek vtáka je dobrá výmena vzduchu.

Rodičovské kŕdeľ by sa mal uchovávať v čo najbližších ideálnych podmienkach. Čistota v klietkach, čistá voda, čistý, nepatrný vzduch a pohoda správne vyváženého krmiva sú povinnými podmienkami zadržania.

Skúsení poľnohospodári venujú veľkú pozornosť veku vtákov. Kurenie a kohútka sa vyberajú vo veku 2 - 8 mesiacov. Po dosiahnutí veku žien za 9 - 10 mesiacov sú zamietnuté. Pre reprodukciu už nie sú vhodné.

Muži by sa mali pravidelne meniť. Po dosiahnutí veku 4 až 5 mesiacov sú uložené a mladé 2-3 mesiace staré kohúty môžu byť vysadené pre prepelice. V tomto prípade získanie zdravšie a silnejšie mladých.

Varovanie! V počiatočnom období sú vajíčka znášajúce vajíčka najčastejšie malé, percento liahnutia takéhoto materiálu je veľmi nízke.

Produkcia vajec z hydiny sa udržuje aj po 6 - 8 mesiacoch veku, avšak kvalita inkubačného materiálu sa výrazne znižuje.

U zdravých potomkov by mal byť pomer kmeňa samíc a samcov kmeňa 3-4: 1. To znamená, že nie je možné vysadiť viac ako 5 kuri, 15 kreviet. Materiál pre následnú inkubáciu sa môže zhromaždiť len 7-10 dní po vzniku rodičovského kŕdľa.

Pri vytváraní rodičovského kŕdľa si všimnite, že prepelica je veľmi citlivá na blízke prepojenie. Pokúste sa vybrať ženy a mužov takým spôsobom, aby vylúčili možnosť párenia partnera. Vo väčšine prípadov bolo zistené nízke percento liahnutia mláďat a veľmi vysoké percento mladých teliat počas prvých 2-3 dní po vyliahnutí.

Správne, vyvážené pre vitamíny a minerály, kŕmenie rodičovského kŕdľa prepelíc - kľúčom k zdravému mladému. Z tohto dôvodu nestojí za záchranu krmiva, pretože na ňom závisí nielen zdravie kurčiat vtákov a kurčiat, ale aj vysoká odolnosť ich krehkého organizmu, ako aj ich reprodukčné funkcie v budúcnosti.

Ako vybrať a uložiť správny materiál

Ďalším krokom pri produkcii prepelice je správny výber a skladovanie materiálu vhodného na inkubáciu.

Podmienky čerstvosti a skladovania

Na inkubáciu sú vhodné iba čerstvé prepelice, zbierané maximálne 5-8 dní pred pokladaním v inkubátore. Čerstvo zozbieraný materiál na následnú inkubáciu by mal byť skladovaný v tieni, dobre vetranej miestnosti pri teplote + 10˚С + 15˚С a vlhkosti vzduchu 55-70%, umiestniť do špeciálneho zásobníka zvisle, s ostrým koncom nadol.

Tip! Aby ste počas skladovania kŕmnych vajíčok na inkubáciu udržali hladiny vlhkosti v normálnom rozsahu, môžete vložiť nádobu s vodou do vnútra.

Je prísne zakázané skladovať materiál na následnú inkubáciu v uzavretej nádobe, plastových vreckách alebo vedierkach. Nedostatok prístupu k čerstvému ​​vzduchu znižuje kvalitu kŕčových vajec určených na násadenie a v dôsledku toho možnosť niekoľkokrát získať životaschopné potomstvo.

Analýza a výber

Pred pokládaním do inkubátora sa každé vajce podrobí dôkladnému senzorickému hodnoteniu. Pri výbere sa veľká pozornosť venuje veľkosti, tvaru, hmotnosti každej vzorky, ako aj sile a farbe vajec.

Tvar, veľkosť a hmotnosť

Dokonca aj za predpokladu dodržania všetkých noriem chovu a kŕmenia vtákov sa môže tvar a veľkosť vajec položených k prepelicami výrazne líšiť. Každé vajíčko vybrané na uloženie v inkubátore by malo mať správnu formu bez najmenších nedostatkov. Okrúhle alebo podlhovasté vzorky sa musia ihneď odstrániť.

Tiež by mal byť odložený materiál, neštandardný veľkosť. Príliš malé exempláre dávajú slabé a malé potomstvo. Nestlé, ktoré sa chovajú z malých vajíčok, sa vyznačujú nízkym odporom, častejšie sa zhoršujú a prakticky nie sú schopné reprodukcie. Podľa údajov zaznamenaných poľnohospodárom sa v tomto prípade uvoľnili vysoké kurčatá v prvých troch dňoch po vyliahnutí.

Je to dôležité! Utrite alebo preprať prepracované vajcia pred inkubáciou nemôže byť! Preto sa pokúste vybrať iba čisté kópie.

Často existujú takzvané trpaslíkové vajcia, ktoré sa líšia nielen v malej veľkosti, ale aj v neprítomnosti žĺtka. Samozrejme, kuriatky, ktoré čakajú z takého materiálu, sú bezvýznamné.

Vo veľkom vajci, často nie jeden, ale dva žĺtky. Z dvoch žĺtkov žĺtka spravidla zdravé potomstvo nebude fungovať: kurčatá zomrú vo fáze embryí alebo vyliahnu genetickými mutáciami (tzv. "Šialenci").

Zvláštna pozornosť pri výbere by sa mala venovať hmotnosti materiálu. Pre každé plemeno vtáka a smer jeho produktivity existujú určité štandardy. Pre plemená kŕčových mäsa v smere normy je hmotnosť vajec v rozmedzí 12-16 gramov a pre vajcia je tento údaj mierne nižší - od 9 do 11 gramov.

Tieto údaje sa môžu mierne líšiť v závislosti od plemena vtákov a podmienok bývania. Inkubačný materiál s akýmikoľvek odchýlkami v smere zvýšenej alebo zníženej hmotnosti by sa mal zlikvidovať.

Pevnosť škrupiny

Pevnosť škrupiny je dôležitá pri výbere kŕmnych vajec na následné uloženie v inkubátore. Kópie s drsným povrchom, drsnosťou, vápenatými plakmi, mikrotrhlinami, trieskami a dentami na povrchu sa odmietajú.

Zaujímavé! Hmotnosť prepelíc pri narodení sa pohybuje od 7 do 10 gramov.

Skutočnosť, že škrupina je príliš hrubá, hovorí vodný kameň, čo zase naznačuje prebytok vápnika v krmive. Takéto exempláre nie sú vhodné na chov: pre kuriatko je mimoriadne ťažké zakrývať pevnú škrupinu, čo spôsobuje veľké množstvo asfyxie.

Odborníci špecializujúci sa na chovnú prepelicu poukazujú na priamy vzťah medzi nepravidelnou pigmentáciou a trvanlivosťou škrupiny. Nepravidelná pigmentácia sa považuje za príliš tmavú alebo takmer bielu farbu škrupín.

Nedostatok farby alebo jej neštandardná farba naznačuje, že škrupina je príliš tenká. Pri najmenšom tlaku sa škrupina zatlačí a celistvosť škrupiny sa preruší. Skladovateľnosť takéhoto materiálu je veľmi krátka.

Poľnohospodári, ktorí čelia problému tenkých a krehkých škrupín vajec prepelíc, ​​sa odporúčajú, aby do krmiva pre vtáky pridali malú škrupinu, kriedu alebo mäso a kostnú múčku. Krmivo s vysokým obsahom vápnika a fosforu by nemalo presiahnuť tri dni. Pri dlhšom podávaní s minerálnymi doplnkami začnú prepelice klásť vajíčka vápnom.

sviece

Dôkladnejšie posúdenie kvality vajec určených na inkubáciu doma je možné pomocou ovoskopu. Umožňuje vám "pohľad do vnútra" semenníka a včas odmietnuť nevhodné exempláre.

V súčasnosti má trh veľký počet ovocia s rôznou cenou a kvality. Ale robiť "X-ray" môže byť doma.

Zaujímavé! Výroba vajec jednej prepelice je až 300 vajec ročne.

Aby ste to dosiahli, musíte vyzdvihnúť valček, ktorého priemer je o niekoľko milimetrov menší ako vajce. Je žiaduce, aby materiál, z ktorého je vyrobený valec, neprenášal svetlo. Svetlo z žiarovky alebo baterky smeruje zhora. Vajcia je umiestnené na hornom konci.

Pomocou ovoskopu môžete vidieť nasledujúce chyby:

 • prítomnosť dvoch žĺtkov alebo ich absencia;
 • prítomnosť krvných škvŕn v žĺtku alebo albumine;
 • zmiešaný žĺtok a biely;
 • praskliny a štiepky v škrupine;
 • prítomnosť vzduchových komôr v ostrom konci alebo boku;
 • ak je žĺtok na ostrý koniec alebo "uviazol" na škrupinu.

Takéto vzorky sú tiež nevhodné na inkubáciu a musia byť odmietnuté.

Ovoskopirovaniya vystavený prepelice vajcia a počas inkubácie, určiť, ako plánované vývoj embrya. V procese vyliahnutia všetkých semenníkov na ovoskopu nemá zmysel a tento postup trvá veľa času. Z tohto dôvodu vyberte z každej mriežky 4-5 kópií a zobrazte na ovoskopu.

Vajcia sa tiež objavujú v prípade, že sa vykoná nízke percento násadových vajíčok, aby sa zistil dôvod, v ktorom sa embryá prestali rozvíjať.

Tu je, ako ovoskopirovaniya prepelice vajcia v rôznych obdobiach inkubácie na fotografii

Záložný materiál v inkubátore

Pred položením kačiacich vajec do inkubátora a zariadenia a materiál na inkubáciu musí byť povinne spracovaný.

Zaujímavé! Kurela - prvé pozemské bytosti, ktorých potomstvo bolo bezpečne chované vo vesmíre. Koncom minulého storočia astronauti inkubovali oplodnené vajíčka v beztrestných podmienkach.

Predbežná príprava inkubátora

Inkubátor vypláchnite teplou, čistou vodou. Ak chcete, môžete do vody pridať malý manganistan draselný, aby sa roztok stal svetlo ružovým. Vysušte zariadenie dobre a pokračujte do ďalšej fázy prípravy - povinné spracovanie pred inkubáciou.

Môžete zvládnuť inkubátory pred položením:

 • formaldehydové výpary - minimálna doba spracovania je 40 minút, po uplynutí ktorej sa má zariadenie ponechať na vetranie;
 • roztoku chloramínu. Desať tabliet sa rozpustí v litre vody a dôkladne sa pokropí striekacou pištoľou na stenu, dnom a vekom inkubátora. Zariadenie nechajte v tomto stave 30 - 40 minút a potom dôkladne opláchnite čistou vodou;
 • Kremenná lampa na 30-40 minút.

Po týchto manipuláciách musí byť inkubátor znovu vysušený. Teraz je prístroj pripravený na použitie.

Ak je inkubátor vybavený nádržami na vodu, naplňte ich. Ak takáto funkcia nie je vo vašom prístroji, vyzdvihnúť malý kontajner, ktorý ľahko vstúpi do inkubátora objemom a naleje do neho vodu.

Bezprostredne pred položením materiálu by mal byť inkubátor zahrievaný na 2-3 hodiny a ubezpečte sa, že funguje správne.

Materiál záložiek metód

Umyte, utrite vajíčka určené na inkubáciu, nie je možné. Dokonca je potrebné opatrne vziať semenníky s dvoma prstami na tupý a ostrý koniec. Snažte sa nerušiť škrupinu, ktorá chráni škrupinu a embryo pred penetráciou mikróbov.

Tip! V súčasnosti je na trhu k dispozícii široká škála dezinfekčných prostriedkov na ošetrovanie inkubátorov a inkubátorov v kvapalnej a pevnej forme a v aerosólových plechovkách.

Pred pokládkou musí byť materiál spracovaný tak, aby zničil mikróby a mikroorganizmy, ktoré by sa mohli usadiť na plášti. Existuje niekoľko spôsobov spracovania:

 • дезинфекция ультрафиолетовой лампой в течение 15-20 минут;
 • опрыскивание препаратом "Монклавит", "Виросан", "Вироцид", "Бровадез" и др.;
 • подержать яйца в слабом растворе марганцовки (температура раствора35-37˚С) в течение 15-20 минут, выложить на полотенце, обсушить;
 • обработка парами формальдегида в течение 20-30 минут.

Existujú dva spôsoby kladenia vajec do inkubátora - horizontálne a vertikálne.

Rozdiel v spôsoboch bookmarkingu je nasledujúci. Po prvé, pri vertikálnej karte je percento mláďat trochu vyššie. Ak je v priemere percento produkcie kuriózou 70-75%, potom s vertikálnym prúžkom toto číslo zvyšuje percento produkcie o 5-7%.

S horizontálnym uškom na mriežke sú umiestnené omnoho menšie vajcia než vertikálne. Okrem toho sa počas inkubačného procesu musia kŕmne vajcia pravidelne otáčať. S horizontálnym uchytením na 180 °, s vertikálnou - pri 30-40.

Niektorí chovatelia hydiny praktizujú novú metódu inkubácie prepelíc bez prevratu. V tomto prípade použite vertikálnu kartu. Percento výstupnej kureniec s touto metódou chovu dosahuje 78-82%.

Je to dôležité! Pred pokladaním inkubátora by sa prepracované vajíčka mali uchovávať pri izbovej teplote počas 4 až 6 hodín na zahriatie.

Keď sa na mriežke nachádzajú horizontálne výčnelky. Ale pre vertikálnu kartu je potrebné pripraviť špeciálne zásobníky, pretože je ťažké vložiť vajcia do správnej polohy. Ak vo vašom inkubátore nie sú vhodné žiadne osobitné zásobníky vhodné na vertikálnu inkubáciu, môžete ich urobiť sami.

Vezmite si bežné kočíky pre prepracované vajcia, dajte malé dierky na dne (prenikajte otvory horkým klincom). Vložte vajcia do zásobníkov s tupým koncom.

Doby inkubácie

Celý proces inkubácie vajec prepelíc doma trvá 16-17 dní a je rozdelený do troch období:

 • zahrievanie;
 • hlavné;
 • pin.

Avšak doba inkubácie vajec prepelíc sa môže mierne líšiť. Pri krátkodobých výpadkoch si embryá zachovali svoju životaschopnosť. Ale aj s miernym oneskorením môže obdobie odvykania k prepeliciam trvať jeden deň a maximálne o jeden a pol.

Hlavné parametre mikroklíma a činnosti, ktoré je potrebné vykonať v každom štádiu, sú uvedené v tabuľke.

Tabuľka: Režim inkubácie vajec prepelíc.

perióda

Trvanie, počet dní

Odporúčaná teplota v inkubátore, ˚C

vlhkosť%

Počet zákrví denne

ventilácia

1. Zahrejte

1 až 3

37,5 - 37,7

50-60

3-4

Nie je potrebné

2. Hlavné

4 až 13

37,7

50-60

4-6, teda každých 6-8 hodín

Nie je potrebné

3. Výstup

14 až 16 (17)

37,7

70-80

Nie je potrebné

Určite

Je to dôležité! V žiadnom prípade nesmie byť prekročená teplota kŕmnych vajec inkubovaných doma! Embryá umierajú v počiatočnom štádiu vývoja a percento stiahnutia sa znižuje na 30-40%.

A teraz sa zastavíme v každom režime trochu podrobnejšie.

Zahrievanie

Trvanie prvej doby zahrievania na inkubáciu prepeličných vajec je tri dni. Teplota v inkubátore by mala kolísať medzi 37,5-37,7 ° C Teplomer pre meranie teploty je nastavený vo výške 1,5-2 cm nad prepelicou.

V prvých troch dňoch sa vajíčka majú pravidelne prechádzať 3-4 krát denne.

Nie je nutné vyfukovať inkubátor a postriekať materiál. V tejto fáze je najdôležitejšie dodržiavať odporúčaný teplotný režim pre inkubáciu prepelíc (pozri tabuľku).

Upozorňujeme, že do 2-3 hodín po pripojení karte a inkubátora je potrebné monitorovať teplotu. V počiatočnom štádiu inkubácie sa vajíčka prepelíc zohrejú a teplota sa môže meniť.

Druhé obdobie

Druhé obdobie začína štvrtým a končí 13. deň inkubácie vajec prepelíc.

V tejto fáze je dôležité dodržiavať teplotný režim a pravidelne otáčať vajíčka tak, aby embryá nelepili na škrupinu. Vlhkosť sa musí udržiavať aj v rámci odporúčaných limitov.

Teplota inkubácie vajec prepelíc doma v druhom období by mala byť presne okolo 37,7 ° C Dokonca aj mierny prebytok tohto indikátora hrozí zníženie počtu chovaných prepelíc.

Zaujímavé! Pred piatimi stovkami stovkami rokov boli v Turkestane veľmi populárne bitke pri prepeliciach.

Tretie obdobie

Tretie obdobie inkubácie prepelíc je najnáročnejšie a namáhavé. Od štrnásteho dňa inkubácie by sa mali vysielať kačacie vajcia. Vetranie je nevyhnutné na to, aby kriedy dostali kyslík v dostatočnom množstve.

Vdychovanie prepeličných vajec počas inkubácie by sa malo vykonávať ráno a večer po dobu 5-7 minút. Následne sa môže doba vetrania zvýšiť na 10-15 minút.

Aj v treťom období od prvého dňa musíte zastaviť revolúciu vajíčok.

Inkubačná teplota kŕmnych vajec je 37,7 ˚С (pozri tabuľku), ale vlhkosť by mala byť mierne zvýšená - až 70-75%. V prvom rade je potrebné, aby embryá boli na výstupe masívne a hladké. V opačnom prípade prepelica jednoducho nebude mať dostatočnú silu na uhryznutie škrupiny.

Striekanie vajec sa používa iba vtedy, ak nemáte merač vlhkosti. Vajcia sa môžu vysávať dvakrát denne pri vysúvaní inkubátora. Upozorňujeme, že ihneď po otvorení zariadenia nie je dovolené inkubovať inkubovaný materiál! Počkajte, kým vajcia mierne vychladnú.

Nie je potrebné sprejovať vajíčka príliš liberálne. Na povrch jemne rozstrekujte určitú vlhkosť. Počkajte 2 minúty a zatvorte inkubátor. Voda na postrek by mala byť čistá a teplá.

Dodržiavanie teploty počas inkubácie prepelíc vajcia - záruka zdravých a plnoletých mladých.

Zaujímavé! Napriek tomu, že voľne žijúce prepelice žijú v prirodzených podmienkach až 7-8 rokov, domestikované prepelice žijú v priemere nie viac ako 2-3 roky.

Hromadné odbery kurčiat

Odber mláďat počas inkubácie vajec prepelíc doma začína v priemere 16. deň. Pšeničné vajcia sa hromadne rozširujú len za 3-4 hodiny. V tejto chvíli je veľmi dôležité nechať kčúpeľ suchú a postarať sa o špeciálnu mláďatá pre mladých.

V prvých 4-5 dňoch by mala byť prepelica prepichnutá Baitrilom (5%) alebo so slabým roztokom manganistanu draselného ako preventívnym opatrením pre rôzne choroby. Je potrebné zmeniť riešenie 2 krát denne.

Ale čo robiť, ak včas nedošlo k stiahnutiu krovín? V tomto prípade musíte počkať 3-4 dni. Nevypínajte inkubátor. Ak sa po tejto dobe kurčatá nevyhnali, znamená to, že potrebujete hľadať dôvod, prečo inkubácia prepracovaných vajec doma bola neúspešná.

Chyby spôsobené počas inkubácie prepeličných vajec môžu byť nasledovné:

 • nesprávne rodičovské kŕdeľ;
 • porušila pravidlá kŕmenia a udržiavania rodičovského kŕdľa;
 • nedodržanie podmienok pre zber a skladovanie materiálu na následnú inkubáciu;
 • nedodržanie odporúčaní pri príprave kŕčových vajec na inkubáciu;
 • nedodržanie teploty počas inkubácie;
 • ignorujúc odporúčania skúsených chovateľov hydiny týkajúce sa frekvencie otáčok vajec, vlhkosti, vetrania.

Ovoskopia prepelíc vajcia pomôže zistiť, v akej fáze ste urobili chybu. Pozorne analyzujte každé obdobie, aby ste zistili dôvod neúspešnej inkubácie.

Zaujímavé! Vďaka svojim priaznivým vlastnostiam sa prepelové vajcia používajú nielen ako diétny výrobok. Môžu sa často nachádzať v receptoch tradičnej medicíny, v kozmeteológii, v ponuke detskej výživy ako zložky.

Autor videí s vami zdieľa svoje tajomstvá inkubácie prepelíc

záver

Načechrané, malé prepelice spôsobujú také príjemné pocity! Každý, kto zvládol inkubáciu prepelíc, ​​môže správne považovať za skúseného chovateľa hydiny. Skutočne, aj napriek zjavnej jednoduchosti má tento podnik svoje vlastné tajomstvá. Budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje triky chovnej prepelice.