Záhradníctvo

Prečo sa v rastlinách rozmnožuje zem

Tento problém môže čeliť každý, kto sa aspoň raz zaoberá rastúcimi sadenicami zeleniny alebo kvetov: na povrchu pôdy v nádobe, v ktorej rastú sadenice, sa objaví podivná tabuľa. Ak sa pozriete pozorne, je zrejmé, že plesa sa tam usadila. Tento jav vyvoláva veľa otázok. Čo ak je v semenákoch plesni? Prečo sa plesňová forma na zemi so sadenicami? Odkiaľ pochádza? Existuje nejaká škoda pre rastliny a pre ľudí? Budeme sa snažiť odpovedať na ne.

Forma - čo to je

Ide o mikroskopickú hubu pozostávajúcu z rozvetvených vlákien - hyfé. Najčastejšie sa tieto huby množia spóry. Ve vzduchu je veľa ve vzduchu, sú v pôde a na rôznych objektoch. Forma sa živí organickými zvyškami. Najlepšie podmienky pre jeho vývoj sú teplo a vysoká vlhkosť.

Je to dôležité! Vedci preukázali, že pre väčšinu typov plesní sú optimálne podmienky pre vývoj považované za: teplotu približne 20 stupňov Celzia a vlhkosť približne 95%.

Forma je prekvapivo húževnatá. Bolo nájdené v priestore a na stenách jadrového reaktora v Černobyle. Nemá strach z mrazu, takže zmrazenie zeme ho nezachráni pred spórami huby. Je mimoriadne ťažké bojovať s plísňovými hubami, najlepší spôsob, ako jednoducho nie je vytvoriť optimálne podmienky pre ich existenciu a rozvoj.

Ako je nebezpečná?

Preniká do ľudského dýchacieho traktu a usadzuje sa v pľúcach. Akumulácia v tele spôsobuje rôzne ochorenia, vrátane alergií a toxických otráv. Obzvlášť nebezpečná je forma pre ľudí so zníženou imunitou.

Má negatívny vplyv na rastliny:

 • forma je huba, po ktorej sa môžu objaviť agresívnejšie plesňové preteky, z ktorých sú sadenice schopné hniloby, je možné ochorenie čiernej stopky;
 • dochádza k narušeniu výživy rastlín, kyslé reakcie prebiehajú v podobe kamenných odpadov, preto pre rastliny zmenia acidobázickú rovnováhu pôdy v horšom smere;
 • kyslíkom je nedostatočne dodávaný;
 • ich imunita klesá a regenerácia tkanív sa zhoršuje.

Väčšina zo všetkých foriem je nebezpečná pre ešte nevyzreté malé sadenice. Dospelé sadenice už zvládli celý objem hrnca, jeho koreňový systém uvoľňuje látky, ktoré zabraňujú rastu plesní, a záhradkár sa bude musieť starať o "deti".

Sadenice sa pestujú vo vnútorných podmienkach. Zdá sa, že v uzavretom priestore sa im nič nemôže stať, nie je tam žiadny kontakt s ulicou a jednoducho nemá miesto pre plesne na plesne. Prečo je zem zakrytá plesňou v semenákoch?

Príčiny plakovej formy v nádobách so sadenicami

Zdrojom spór huby, z ktorej sa forma vyvíja, môže byť:

 • pôdy;
 • forma, ktorá už existuje v miestnosti;
 • semená - môžu tiež obsahovať spóry húb.

K jeho zobrazeniu prispievajú tieto faktory:

 • ťažká štruktúra pôdy v semenákoch;
 • Veľké množstvo nerozložených rastlinných zvyškov v pôde je najlepším zdrojom pre huby z plesní;
 • vysoká kyslosť pôdy, ak je pôda neutrálna, rast plísňových húb je potlačený inými mikroorganizmami, ktoré sú v pôde, ale so zvýšenou kyslosťou, tieto bojovníci s plesňou;
 • pôda rastie plesnivá v semenákoch s nadbytkom množstva organickej hmoty v pôde;
 • nesprávne odvodnenie alebo nedostatok, v tomto prípade sa nadmerné množstvo vlhkosti neodstráni cez otvory, ale odparí sa od povrchu pôdy a vytvára sa zväčšená vlhkosť vzduchu;
 • príliš veľa výsadbovej kapacity - koreňový systém nepletuje celú pôdu, kyslá sa opiera o steny hrnca, čo prispieva k vývoju plesní plesní;
 • zriedkavé vetranie a stagnácia vzduchu v miestnosti;
 • Zavlažovanie s nestabilnou vodou s vysokým obsahom minerálnych solí;
 • príliš časté a hojné zavlažovanie sadeníc;
 • neprítomnosť ultrafialového žiarenia, okenné sklo ich úplne zachová.

Forma nie je nebezpečná len pre sadenice. Stane sa to tak, že sa objaví na povrchu zeme pred tým, ako sa semená vyrazia. V tomto prípade, sadenice nemôžu čakať. Hyfy huby sú schopné klíčiť v zasiate semená. Klíčky zomrú a nebudú žiadne klíčky. Často, na urýchlenie klíčenia semien, sú kontajnery na plodiny pokryté fóliou. Mikroklima pod ňou je ideálna pre reprodukciu plesní. Ak dôjde k sporom, vyklíčia a záhradník pozoruje plesňu pri pôde pri pestovaní sadeníc.

Varovanie! Ak chcete zabrániť tomu, aby sa to stalo, plodiny musia byť vysielané odstránením filmu na 20-30 minút 2-3 krát denne.

Farba formy závisí od typu huby. Vo vykladacích kontajneroch sa často objavuje biely chmýřovitý povlak. Ak sa na zemi objavila biela plesňa so sadenicami, je to huba z rodu Mucor. Zvyčajne žije v povrchových vrstvách pôdy. Mukor možno pozorovať aj na výrobkoch, napríklad na rozmaznanom chlebe. Potraviny Mucor sú biologické zvyšky, ktoré sú početné v nedostatočne rozloženej pôde.

Je to dôležité! Nezamieňajte plesne a nahromadenie soli, ktoré sa vyskytujú pri zavlažovaní sadeníc tvrdou vodou. Ak si ho trieš medzi prstami, rozpadne sa, zatiaľ čo sa forma rozdelí na samostatné vlákna.

Ak sa na semenáči objaví biela forma, čo robiť? Najskôr je potrebné zvýšiť teplotu, v ktorej rastliny rastú. Mukor sa cíti najlepšie v chladných podmienkach.

Forma v hrncoch so sadenicami môže mať inú farbu: zelenú a dokonca aj čiernu. Posledne menovaný je obzvlášť nebezpečný pre ľudí aj pre domácich miláčikov, čo môže tiež trpieť. Ak je na pôde sadeníc hnedá forma, mali by sa okamžite vykonať opatrenia. Ako sa vysporiadať so zelenou plesňou v sadeniciach? Rovnaké metódy ako s ostatnými druhmi. Najdôležitejšie je to robiť rýchlo. Každý deň rastú huby húb a čoraz viac poškodzujú rastliny.

Ak je pôda plesnivá so sadenicami, čo robiť v tomto prípade? Ako sa vysporiadať s plesňou v sadeníkoch?

Ako sa vysporiadať s plodom kvitnú

S ním bojovať v komplexe. A predovšetkým je potrebné analyzovať podmienky udržiavania sadeníc, pochopiť, čo sa stalo zle. Režim zavlažovania môžete vždy zmeniť, ak je to potrebné, môžete zvýšiť teplotu, v ktorej sú semenáčky umiestnené, znížiť vlhkosť vzduchu a vytvoriť drenážne otvory v kontajneri na výsadbu, ak tam nie sú.

Je oveľa ťažšie zaobchádzať s plesňou na sadenice, ak je dôvodom jej výskytu nesprávne vybraná pôda.

Na ničenie formy, ktorá sa objavila na zemi pri pestovaní sadeníc, použite niekoľko metód.

 • Mechanical.
 • Chemical.
 • Biologický.
 • Folk.

Najprv začnite mechanickým odstraňovaním plesne z pôdy v nádobe alebo hrnci, v ktorom sa pestujú sadenice.

Je to dôležité! Hyfy formy plesní nie sú viditeľné voľným okom, ale môžu preniknúť do pôdy do celej hĺbky hrnca. V tomto prípade mechanická metóda boja pomôže dosť.

Ako odstrániť plesne zo sadeníc mechanicky:

Postup sa vykonáva veľmi starostlivo.

 • Plochá stierka, najlepšie drevená alebo špáradla, odstraňuje vrstvu zeminy, na ktorej je viditeľná forma.
 • Namiesto novej časti pôdy naliajú novú pôdu, inak budú holé korene trpieť a môžu zomrieť.
 • Dobre vysušená pôda, najlepšie pod jasnými lúčmi slnka. Nová pôda musí byť dôkladne vydezinfikovaná, aby sa s ňou nevyskytla nová dávka hubových spór.
 • Všetok zhromaždený pozemok musí byť z bytu odstránený tak, aby sa nestal zdrojom spór plesní.

Treba pamätať na to, že táto metóda je dočasným opatrením. Jej použitie iba pozastavuje vývoj plísní. Ak sa už usadili v hrnci alebo kontajneri, potom sa časom objavia znova a znova. Ale v tej dobe sa sadenice vyrastú a budú schopné bojovať proti hubám samotným.

Môžete dodatočne chrániť hornú časť pôdy nasledujúcimi spôsobmi:

 • suchá pôda je postriekaná dreveným popolom, pomerne tenká vrstva, výhody tejto sú dvojnásobné - popol absorbuje vlhkosť dobre a znižuje kyslosť pôdy a huby sa im to nepáči;
 • Pôdu môžete posypať dobre premývaným a dekontaminovaným suchým riečnym pieskom, pre huby je nepríťažlivé.

Ak mechanická metóda nepriniesla výsledky a forma sa znova objavila, nezačať znova. Je potrebné pokračovať v ďalšom štádiu a používať chemikálie proti nemu. Skúseným záhradníkom sa odporúča používať Oxyhom a Fundazol na liečbu. Roztoky týchto liekov sa používajú namiesto zavlažovacej vody, zvyčajne raz. Môžete to urobiť inak:

 • odstráňte plesne a spracujte pôdu síranom meďnatým s koncentráciou 3%;
 • rozstrekujte pôdu a choré sadenice roztokmi fungicídov fungicídmi, napríklad Quadris, Tsikhom.

Ak v byte nechcete používať chemikálie, môžete použiť biologické látky.

Skúsení záhradníci odporúčajú tieto biologické produkty na boj proti plesniam v semenákoch: Fitosporin-M, Alirin-B, Hamair-SP, Planriz-J. Spracovávajú výhonky na 8-10 dní svojho života. Jedno a dokonca dvojité spracovanie nedosiahne výsledok. Po prvom použití sa opakuje každých 5 dní trikrát. Spolu s postrekom sa pôda zavlažuje roztokom biofungicídu, ktorý sa pripravuje prísne podľa pokynov.

Je to dôležité! Po zalievaní by sa pôda mala uvoľniť a mulčovať.

Existujú populárne spôsoby, ako bojovať proti plísňovým hubám na sadeniciach. Čo používajú záhradkári, ak je zem pod sadením pokrytá plesňou:

 • Raz za 2 týždne nakrájajte sadenice ružovým roztokom manganistanu draselného.
 • Rozdrvené tablety aktívneho uhlia a pochovať ich v horných vrstvách pôdy. Drevené uhlie proti plesni na sadeniciach sa môže použiť iným spôsobom: posypte rozdrveným uhlím na povrch pôdy. Niekedy drvené uhlie sa zmieša s preosiatym popolom, ktorý sa získava spaľovaním tvrdého dreva. Pomer - 1: 2.
 • Pri príprave zmesi na výsev sadeníc sa pridá hnojivo Shungi Terra. Môžete práškovať povrch pôdy. Šungit, ktorý je súčasťou hnojiva, je účinným prostriedkom na liečbu všetkých plesňových infekcií.
 • Môžete posypať pôdu slabým roztokom Miramistinu.
 • Nystatin proti plesni na sadeních je tiež dobrým riešením. Tableta sa mení na prášok a ľahko pokropí na povrchu pôdy.
 • Metronidazol proti plesniam v semenákoch sa používa vo forme roztoku: jedna a dve tablety s dvoma a pol litrom vody.
 • Striekanie sadeníc roztokom Nitrofungínu pomáha dobre - 25 kvapiek sa zriedi v 0,5 litroch vody.

Prečo sa plesne môže vyskytnúť na sadeniciach a ako s nimi zaobchádzať - to všetko je opísané vo videu:

Čo robiť, ak rašelinové hrnce so sadenicami rastú plesnivé

Mnohí záhradníci už zanechali používanie rašelinových hrncov na pestovanie sadeníc. Ako ukazuje prax, sú veľmi často pokryté plesňou. Radikálnym spôsobom je transplantácia rastliny do novej pôdy a do nového kontajnera. Ak to nie je možné, je možné vonkajšiu stranu steny hrnca namazať pastou Fitosporin-M a pôdu ošetriť na prevenciu ktoroukoľvek z vyššie uvedených metód.

Varovanie! Ak sa na povrchu sadeníc papriky alebo plesne na zemi v bielej rastlinách objavili biele plodiny, odstráňte vrchnú vrstvu pôdy v nádobe so sadenicami so špeciálnou starostlivosťou. Tieto rastliny zle reagujú na poškodenie koreňového systému a dlhodobo ho obnovujú.

Ako odstrániť plesne zo sadeníc petúnie alebo plesní na sadenice jahody? Ak to urobíte, urobí sa jedna z vyššie uvedených metód. Tieto rastliny sa na začiatku vyvíjajú pomaly, a preto vyžadujú osobitnú pozornosť. Radšej nie je čakať na vzhľad plesní, ale riadne sa starať o sadenice a vykonávať preventívne ošetrenie.

Prečo rašelinové tablety narastajú? Ak sa rastliny mierne napoja a všetky ostatné činnosti starostlivosti sa vykonávajú správne, znamená to, že rašelina použitá na prípravu tabliet nebola úplne vytvrdená a má kyslú reakciu. V tomto prípade je lepšie nečakať na smrť rastliny, ale na transplantáciu do novej pôdy.

záver

So žiadnou plesňou, ktorá sa objaví v pôde so sadenicami, musíte bojovať. Takže nielen zachránime vysadené rastliny pred smrťou, ale aj zachováme vlastné zdravie, ktoré môže vážne poškodiť plesne.