Záhradníctvo

Zemiaky Asterix

Tradičné ľudské jedlo je ťažké si predstaviť bez zemiakov. Z neho môžete variť veľa chutných jedál, takže takmer každý záhradník ju vyrastie na svojom mieste. V mnohých krajinách sa holandská odroda Asterix stala obľúbenou a rozšírenou. Ide o univerzálny zemiak, ktorý má mnoho pozitívnych vlastností. Ak chcete získať úplný obrázok, prečítajte si popis, funkcie, fotografie a recenzie.

pôvod

Holandskí chovatelia súkromnej spoločnosti HZPC B.V. Holandsko, ktoré je svetovým lídrom v chove a produkcii nových odrôd.

V roku 1998 bol zaradený do štátneho registra Ruska. Semená zemiakov boli aktívne dovezené do krajiny a predávané. Teraz je možné kultivovať Asterix v stredných, sibírskych a ďalekých východných oblastiach. V týchto oblastiach nie je možné pestovať veľa odrôd, a preto ju veľmi dobre oceňujú záhradkári.

vlastnosť

Zemiaky Asterix sú elitné a univerzálne odrody, ktoré majú neskoré zrenie. Od výskytu prvých výhonkov do zberu prechádza 105-115 dní.

Vzhľad kríkov

Kroviny tejto odrody zemiakov sú stredne rozľahlé, vzpriamené a vysoké. Stonky sú rebrované, môžu vyrastať až 80 cm. Listy sú nasýtenej zelenej farby, môžu byť stredne veľké a veľké. Okraje sú hladké, bez kriviek a vlnitosti.

Na každom kvete Asterix sa vytvárajú jednoduché kvetenstvo. Pozostávajú z kvetov červenej farby so žltým stredom. Opeľovanie sa vyskytuje prirodzene. Bobule sa nie vždy vytvárajú v malých množstvách, rýchlo padajú. Ale ich prítomnosť alebo neprítomnosť neovplyvňuje veľkosť plodiny.

Opis hľúz

Zemiakové odrody Asterix stredne veľké a oválne, mierne pretiahnuté. Hmotnosť hľúz môže dosiahnuť 80-120 g. Jedna rastlina tvorí v priemere 10 až 12 zemiakov. Hustá škrupina ružovo-purpurovej farby spoľahlivo chráni zemiaky pred mechanickým poškodením. Na hladkej kôre môžete vidieť malý počet očí.

Mäso je jemné, jasne žlto sfarbené, má výbornú chuť. Asterix, podobne ako takmer všetky neskoré odrody, obsahuje veľké množstvo škrobu - od 15 do 17%.

dôstojnosť

Aby sme pochopili brambory, poznamenávame ich hlavné výhody:

  • Má vysokú obchodovateľnosť od 80 do 90%, čo vám umožňuje pestovať zeleninu v priemyselnom meradle.
  • Počas tepelného spracovania a čistenia sa mäso neztmavne a nerozpadá. Bramborové zemiaky sú jemné a voňavé a čipy sú krehké.
  • Prináša dobrú a stabilnú plodinu.
  • Pri preprave a hrbole sa hľuzy nie sú pokrčené alebo poškodené, pretože majú hustú kožu.
  • Zemiaky sú dobre skladované v pivniciach pri teplote 6-7 ° C. Zostáva pružný, zachováva si chuť a neznižuje hmotnosť.
  • Odroda toleruje nedostatok vlhkosti a suchého počasia. Preto je vhodný pre letných obyvateľov, ktorí len zriedka navštevujú záhradné parcely.
  • Asterix má dobrú imunitu proti rakovine, fomoz, krútenie listov, zlatý nematód, neskoré plesne zelených hľúz a hľúz.

Tento typ zemiakov patrí k stolu, pretože môže byť dekoráciou pre každodenné i slávnostné stoly. Z nej môžete variť veľa výdatných a krásnych jedál.

nedostatky

Asterix nemá žiadne významné nedostatky. Jeho hlavným nepriateľom je vírus Y, ktorému je rastlina zraniteľná. Ak sa zemiaky stali infikovanými, potom s najväčšou pravdepodobnosťou bude výsadba zomrieť. Aby sa tomu zabránilo, malo by dôjsť k prevencii. Mladé kríky musia byť ošetrené insekticídmi. Zničenie škodcov, ktoré prenášajú tento vírus, môžete zeleninu uložiť.

Tiež je možné zistiť nevýhody, že zemiaky Asterix majú vysoké náklady a vyžadujú zvýšenú pozornosť.

Doba výnosu a dozrievania

Asterix má dlhú dobu dozrievania, vegetačné obdobie je 105-115 dní. Na osobné účely môžu byť hľuzy vykopané o niečo skôr, ale potom bude úrodu menej.

Toto je vysoko výnosná odroda. V priemere jeden hektár možno zbierať 17-20 ton zemiakov. Maximálny výnos bol zaznamenaný v Tatarstane, kde to bolo 27 t / ha.

Pozrite si video: V+S Welding CUP Levoca 2013 (Január 2020).

Загрузка...