Záhradníctvo

Dashunské hrozno, Daria, Dasha

Pri spomenutí hrozna s názvom Daria, Dasha a Dashun sa môže zdať, že ten istý druh je pomenovaný variantmi tohto ženského mena, ale v skutočnosti to nie je. Ide o tri rôzne hybridné formy hrozna rôzneho pôvodu, ktorých autormi sú rôzni ľudia. V podstate sa navzájom líšia v farbe bobúľ, v menšom rozsahu - v iných charakteristikách. Podľa opisov a fotografií tohto hrozna je ľahké vidieť.

História dedukcií

Aký je dôvod pre takú rôznorodosť odrôd s podobnými názvami? Je to všetko o procese chovných rastlín s odolnými odrodovými vlastnosťami. V predvolenom nastavení nie je rýchle a trvá veľa času. Počas rokov chovu vyberá tím chovateľov najlepšie exempláre hybridných foriem, študuje ich vlastné nové charakteristiky a stupeň ich dedičnosti a vykonáva skúšky v praxi. Navyše sa do záhrad môžu dostať prototypy a amatérskych vinárov, ktorí tiež prispievajú k práci na vytvorení novej odrody viniča.

V čase, keď je odroda zavedená do Štátneho registra chovných výsledkov, môže dôjsť k vzniku niekoľkých hybridných foriem, ktoré sa medzi sebou líšia mnohými spôsobmi. Do tohto bodu môžu existovať pod podobnými názvami už mnoho rokov.

Hrozna Daria

Odroda hrozna Daria je produktom výberovej práce Kraynov V.N. V skutočnosti sa toto hrozno nemôže nazvať odrodou, je to hybridná forma, ako sa testuje. Rastliny Daria patria k skorým odrôdam. Jeho bobule dozrievajú po 105-115 dňoch od prestávky. Pre neho boli Kesha a Družba vybrané ako rodičovské formy.

Popis odrody Daria a jeho fotografie:

 • Bush so silným rastom dosiahne výšku 2,5 m;
 • tvorí dlhé výhonky na 6-8 pľúcach;
 • viniča dobre dozrieva;
 • list tmavozelená, s hlbokými drážkami na okrajoch;
 • kvetinové bisexuálne;
 • zhluk je veľký, dosahuje hmotnosť 0,7 až 1 kg, priemernej hustoty, na hrebeň strednej veľkosti, tvar kefy je kónický;
 • bobule ovocné, veľké až veľmi veľké, jednotné vo veľkosti, hmotnosť jedného bobuľa 12-14 g;
 • pokožka je svetlá, s malým voskovým kvetom, zelenožltej farby, plne zrelých bobúľ - jantáru;
 • stredne hustá koža;
 • buničina je šťavnatá, mäsitá, je výrazná muškátová chuť;
 • jamy v plodoch trochu - 1-3 ks. a sú malé.

Daria hroznové bobule, podľa praktizujúcich záhradníkov, nie sú náchylné k praskaniu, nie sú náchylné na hrachu a útočiacich vosy. Vzhľadom na hustú kožu plodov, kefy tolerujú prepravu veľmi dobre a môžu vydržať skladovanie až na 1 mesiac.

Je to dôležité! Rastliny tohto hrozna sa vyznačujú zvýšenou odolnosťou proti plesniam a šedivým hnilobám, dobrá - oidium (stupeň odolnosti dosahuje 3 body).

To len potvrdzuje vynikajúcu selekčnú prácu pôvodcu V.N. Kraynova, ktorý si dal takúto úlohu.

Odolnosť viniča voči týmto hrozným plesňovým ochoreniam sa stanovuje na 5-bodovej stupnici. Ak odroda dostane 5 bodov, znamená to, že má najnižšiu imunitu voči chorobám. Ideálne skóre je 1 bod, ale doteraz chovatelia nedosiahli toto "zdravie" vínnej révy, preto sa za normálny ukazovateľ považuje 2-2,5 bodu.

Odolnosť proti hubovým chorobám hrozna Daria získal od oboch rodičov - odrody Kesh a Družba. Okrem toho zdedil z prvej z nich rannú zrelosť v kombinácii s výnosom, veľkou kefou a bobuľami, vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami tejto slávnej odrody muškátového oříšky (skóre ochutnávky - nad 9 bodov), zvýšený obsah cukru, hustota pokožky, mrazuvzdornosť viniča.

Z odrody Družba Darya sa dosiahla skorá zrelosť, silný rast bush, vysoká kvalita spotrebiteľov (bobule vhodné na čerstvé použitie a produkciu šumivého vína), mrazuvzdornosť (nad priemerom, kríky bez prístrešku odolávajú teplotám do - 23 ° C).

odvolanie

Sergej Anatolyevich, Krasnodar Territory Daria pestuje hrozno na niekoľko ročných období. Krov bol silný, silný, s dlhými výhonkami. Kvetenstvo je takmer úplne opylené, neexistuje hrach. Kartáče sú husté, zväzky, dlho visia na puzdre. Chuť bobúľ je vyslovená, muškátový oriešok je jasne cítiť, vôňa je príjemná, jemná. Odporúčam toto hrozno na pestovanie.

Ako pestovať hrozno

Včasné dozrievanie odrôd hrozna, ku ktorým patria všetky tri hybridné formy, je ekonomicky výhodné k rastu, keďže výrobky na začiatku trhu sú na trhu doposiaľ a majú pomerne vysokú cenu a sú tiež účinné z poľnohospodárskeho hľadiska - skoré zrenie úrody minimalizuje riziko mykotickej choroby.

Predtým, než zložíte hroznový keš, musíte si na mieste vybrať vhodné miesto. Musí to byť solárne, pretože pre rýchle dozrievanie plodov potrebuje táto rastlina slnečnú a tepelnú energiu. Musíme sa postarať o ochranu pred vetrom - je žiaduce, aby v blízkosti južnej steny budovy alebo plotu zasadil krík. Pôda pre vinič by mala byť ľahká, plodná, vzdušná, dobre odvodnená.

Metóda vysádzania mladých hroznových záhrad závisí od typu pôdy na mieste. Zvyčajne sa na pieskoch a piesočnatých hmotech vysádzajú rastliny v zákopoch a na hlinách a íloch, a dokonca aj pri úzkych skladoch podzemných vôd vo zvýšených hrebeňoch.

Je potrebné umiestniť sadenice na plot správne. Kryty stolových odrôd potrebujú určitú oblasť jedla, takže medzi nimi musí byť dostatok miesta. Na pestovanie hrozna Daria, Dasha a Dashunya je potrebné podľa schémy:

 • medzi kríkmi v rade - nie menej ako 1,5 m;
 • medzi riadkami - 2-2,5 m.

Je lepšie, aby sadenice v sadenín nie sú vertikálne, ale čo najnižšie, pokiaľ možno v maximálnom možnom uhle. To ďalej umožní lepšie dozrievanie viniča.

Mladé hroznové stromy v prvých 1-2 rokoch vegetačného obdobia by mali byť chránené počas zimy, aj napriek tomu, že majú dobrú odolnosť voči mrazu. Zvlášť to je potrebné urobiť v severných regiónoch, aby sa chránilo krehké viniča pred zmrazením. Musí byť odstránený z mriežky a skrytý pod bezpečným krycím materiálom. Pod dnom môžete umiestniť dosky alebo brušné konáre a zhora pokrývať výhonky vrstvou agrovlákna, fólie, strešného materiálu atď. Musíte dôkladne zatvoriť a nechať malé medzery na vetranie.

Napájanie kríkov pravidelne je potrebné iba v prvom roku ich života, aby sa dobre zakorenili. V prípade starších hrozna by sa malo zavlažovať trikrát za sezónu:

 • 2 týždne pred začiatkom kvitnutia (neskôr je lepšie, aby sa voda neprestala, pretože nadmerná vlhkosť môže spôsobiť odfarbenie farby a oneskoriť dozrievanie očakávaného výťažku);
 • po kvitnutí (zavlažovanie by sa malo zastaviť na začiatku farby bobúľ);
 • vodou zavlažovanie na konci jesene.

Voda by sa nemala naliať do koreňa, ale do uličky alebo nie skoro 0,5 m od spodnej časti puzdra. Nie je potrebné robiť pokropenie: choroby sa vyvíjajú rýchlejšie na mokrom plechu.

Varovanie! Je lepšie spájať ovocné šípky horizontálne skôr než vertikálne.

V tomto prípade všetky zelené výhonky rastú po celej svojej dĺžke a nie primárne z horných očí, čo sa často stáva so zvislým podväzkom.

Prerezávanie hrozna Daria, Dasha a Dashunya je potrebné vykonať včas, ale šetrne. V prvom roku sa nevykonáva žiadne prerezávanie. Na dospelých kríkoch ihneď odrezali všetky nevlastné deti a topy by nemali byť. Na týchto rastlinách po ukončení procedúry môžu začať rásť hibernácie púčiky, čo ich výrazne oslabí. Pasynki nemusí vyhnúť a nechať ich na 1-2 listy. Prerezávanie sa najlepšie robí na jeseň, keď sa listy hrozna začínajú rozpadávať a nočná teplota klesá na negatívne teploty. Jarné prerezávanie strieľa lepšie na mladé kríky: nie prerezané viniča toleruje chladnejšie než zrezané.

Tvar vína bude musieť niekoľko rokov. Môže sa pestovať klasickým spôsobom - na mrežoch, alebo vysadené v blízkosti kôlne alebo malých budov, aby sa mohli splietnuť. Od silnej, posilnenej viniča môžete odrezať odrezky na rozmnožovanie a tým zvýšiť počet kríkov odrody, ktorá sa vám páči vo vašej oblasti.

Tip! Aby hroznové rastliny dobre rástli a prinášali ovocie, potrebujú náležitú starostlivosť. Pre svoju príslušnú organizáciu je žiaduce zaznamenať informácie o tom, aké agrotechnické opatrenia boli prijaté a kedy sa konali. Tým sa vytvorí lepšia práca s viničom.

záver

Hybridné formy Daria, Dasha a Dashunya sú vynikajúcou voľbou pre akéhokoľvek amatérskeho záhradníka, ktorý chce zo svojho sprisahania získať rannú a vysokokvalitnú úrody hrozna. Sú pripravení ukázať svojmu veľkému potenciálu záhradníkovi, zostáva len vynaložiť úsilie a pomôcť im v tomto.