Záhradníctvo

Fungicid Topaz

Plesňové ochorenia ovplyvňujú ovocné stromy, bobuľové ovocie, zeleninu a kvety. Jedným zo spôsobov ochrany rastliny pred hubami je použitie fungicídu Topaz. Prostriedky sa líšia v dlhej dobe pôsobenia a vysokej účinnosti. Používa sa ako preventívne opatrenie, ako aj na boj proti existujúcim léziám.

Vlastnosti lieku

Fungicid Topaz je chemická látka, ktorá patrí do triazolu. Jeho účinok je založený na penconazole, ktorý inhibuje fungovanie spór húb. Výsledkom je zastavenie šírenia hubových spór.

Po použití látka nevytvára film na povrchu listov a výhonkov. Účinná zložka preniká do steny rastlinných buniek.

Je to dôležité! Liečivo Topaz pôsobí v chladnom a daždivom počasí. Spracovanie sa vykonáva pri teplotách vyšších ako -10 ° C.

Produkt môžete zakúpiť v 2 ml ampulkách alebo 1 l plastových kontajneroch. Doba skladovania lieku - 4 roky. Analógom je droga Diamond.

Fungicid Topaz sa používa na boj proti nasledujúcim ochoreniam:

 • múčnatka;
 • rôzne typy hrdze na listoch;
 • múčnatke;
 • šedá hniloba;
 • fialová škvrna.

Topaz je kompatibilný s mnohými chemickými látkami a predlžuje pozitívny účinok ich použitia. Striedanie fungicídov zlepšuje účinnosť liečby.

Najčastejšie sa Topaz používa v kombinácii s nasledujúcimi liekmi:

 • Horus - za to, že sa zbavili Alternarie a kokombykózy;
 • Kuproksat - s cieľom liečenia phytophtoras a cercospora;
 • Kinmiks - na kontrolu škodcov;
 • Topsin-M - vo forme liečebných opatrení s výskytom príznakov antraknózy, chrapky, ovocnej hniloby.

výhody

Voľba v prospech fungicidu Topaz má nasledujúce výhody:

 • široký rozsah pôsobnosti;
 • dlhé obdobie expozície, čo umožňuje znížiť počet ošetrení;
 • dobrá rýchlosť (vývoj huby je pozastavený 3 hodiny po aplikácii roztoku);
 • vysoká účinnosť pri nízkych teplotách a vlhkosti;
 • nízka spotreba liekov;
 • vhodné pre väčšinu záhradných a kvetinových plodín;
 • aplikuje sa na akékoľvek vegetačné obdobie: od kvitnúcich púčikov až po dozrievanie plodov;
 • nízka toxicita;
 • zlučiteľnosť s inými prostriedkami chorôb a škodcov.

nedostatky

Nevýhody fungicidu Topaz zahŕňajú:

 • potrebu dodržiavať bezpečnostné predpisy;
 • aktívna zložka sa rozpadá v pôde počas 2-3 týždňov;
 • doba použitia na stavenisku nie viac ako 3 roky, po uplynutí ktorej sa vyžaduje prestávka;
 • vysoká toxicita pre obyvateľov nádrží.

Návod na použitie

Na získanie pracovného roztoku najprv zriediť suspenziu v 1 litri vody. Výsledná zmes sa mieša a potom sa pridá požadované množstvo vody. Rýchlosť fungicidu Topaz sa volí podľa pokynov, v závislosti od typu rastlín, ktoré sa majú spracovať.

zelenina

Topaz pomáha ochraňovať uhorky vysadené v skleníkoch alebo na otvorenom priestranstve pred šírením múčnatky. Na získanie roztoku použite 2 ml fungicídu a 10 litrov vody.

Spotreba skleníkových rastlín je 0,2 litra na 1 štvorec. m. Pri pestovaní zeleniny v otvorených priestoroch je dostatok 0,1 litra. Pri prvých alarmujúcich príznakoch je potrebné striekanie.

Ak príznaky ochorenia pretrvávajú, po niekoľkých týždňoch sa rastliny ošetria Topazovým fungicídom. V prípade zeleninových plodín je dovolené vykonať najviac 4 ošetrenia za sezónu.

Ovocné stromy

Symptómy ovocnej hniloby sa môžu objaviť na jablkách, hruškách, broskyni a čerešňach. Choroba postihuje plody, ktoré sú mumifikované a zostávajú visieť na vetvách. Choroba sa veľmi rýchlo šíri cez záhradu a vedie k strate plodín.

Ďalším nebezpečným ochorením je múčnatka, ktorá má vzhľad belavého plaku, ktorý ovplyvňuje výhonky a lístie. Postupne sú vyvýšené časti stromov deformované a suché.

Na ochranu stromov pred chorobami sa pripraví roztok obsahujúci podľa návodu na použitie 1 ml Topazovho fungicídu a 5 litrov vody. Stromy ošetrené postrekom. Pre sadenice použite 2 litre výsledného roztoku, dospelé stromy vyžadujú 5 litrov.

Až 4 ošetrenia s Topazom sú povolené za sezónu. Na profylaktické účely sa zvolí obdobie rozkvitania alebo po ukončení kvitnutia.

Berry Bushes

Morcovité, ryžové, malinové a iné bobule trpia múčnatkou. Na výhonky, lístie a bobule je biely kvet. Šírenie choroby začína nižšou vetvou. Na ochranu pristátí pred hubami pripravte roztok obsahujúci 3 ml lieku v 15 litroch vody.

Je to dôležité! Podľa pokynov na použitie potreba fungicidu Topaz na ker je 1,5 litra.

Liečba sa uskutočňuje, keď sa vyskytnú prvé rušivé príznaky. Preventívne postrekovanie počas tvorby prvých kvetení a po kvete. V priebehu sezóny bolo možné rozstrekovať kruhy 4 krát. Fungicid Topaz sa nepoužíva 20 dní pred zberom a neskôr.

hrozno

Jednou z najnebezpečnejších chorôb hrozna je oidium. Listy sú nažltlé nafúknuté škvrny, ktoré sú pokryté bielym kvetom. Postupne sa listy deformujú a kvetenstvo klesá.

Na ochranu hrozna od oidia sa pripraví pracovný roztok fungicidu Topaz. 2 ml koncentrátu sa rozpustí v 10 1 vody. Vysádzanie je ošetrené postrekom na plechu. Spotreba 10 metrov štvorcových. m je 1,5 litra.

Prvá liečba Topazom je potrebná po prestávke a opakuje sa po kvete. Počas sezóny by počet ošetrení nemal presiahnuť 4.

Divoké jahody

V chladnom a daždivom počasí sa listy jahôd objavujú ako prachová múčka. V dôsledku toho sa listy zvlnené a suché, bobule crack a hnedé farby.

Ďalším nebezpečným ochorením jahôd je hrdza. Hnedé škvrny sa objavujú na listoch, ktoré postupne rastú. Výsledkom je pokles výťažku jahôd.

Na ošetrenie jahôd z plesňových lézií pripravte roztok pozostávajúci z 3 ml suspenzie lieku Topaz vo veľkej nádobe s vodou. Vysádzanie postriekané na list.

Prvá úprava sa vykonáva pred kvitnutím. Okrem toho sa jahody spracujú po zbere. Pre sezónu sú dostatočné 2 topazové fungicídy.

ruže

V chladnom a vlhkom podnebí trpia ružami múčnatka a hrdza. Symptómy lézií sú diagnostikované na listoch rastlín, čo vedie k spomaleniu vývoja a strate dekoratívnych vlastností kvetu.

Na ošetrenie ruží pripravte roztok 4 ml koncentrátu Topaz a 10 litrov vody. Postrek vykoná na hárku. Počas sezóny strávte viac ako 3 procedúry. Medzi procedúrami je 20 dní.

Kvetinová záhrada

Rast a múčnatka ovplyvňujú kvety rastúce vonku a doma. Príznaky ochorení sa vyskytujú u klinčekov, fialiek, slimákov, dúhovky, klíma, pivonky, chryzantémy.

Na boj s chorobami pripravte roztok 3 ml Topazu a 10 litrov vody. Listy a výhonky sprejované v oblačnom počasí. V prípade potreby sa liečba opakuje, ale nie viac ako 3 krát počas sezóny.

Bezpečnostné opatrenia

Fungicid Topaz - látka triedy nebezpečnosti 3, jedovatá pre ryby. Pre vtáky a hmyz nie je liek nebezpečný. Počas práce s látkou dodržiavajte bezpečnostné opatrenia.

V procese aplikácie fungicídu je Topaz zakázané fajčiť, jesť jedlo alebo nápoje. Práca vykonávaná v suchom zamračenom dni alebo vo večerných hodinách. Prípustná rýchlosť vetra - až 5 m / s.

Pri práci s roztokom je dôležité chrániť pokožku a dýchacie orgány. Je lepšie používať respirátor a ochranný odev. Ľudia, ktorí nemajú ochranné vybavenie, a zvieratá by sa mali nachádzať vo vzdialenosti viac ako 150 m od miesta liečby.

Tip! V prípade kontaktu Topase s pokožkou sa miesto dotyku dôkladne umyje vodou.

Pri zasielaní fungicidu Topaz musíte vypiť 2 poháre vody a 3 tablety aktívneho uhlia, vyvolať zvracanie. Nezabudnite konzultovať s lekárom.

Hodnotenie záhradníkov

Elena, 27 rokov, Moskva, používam fungicíd Topaz, aby som sa zbavil múčnatky z angreštu a ryže. Strávim ošetrenie 2-3 krát: na začiatku jari, keď sa objavia prvé listy, počas kvitnutia a na jeseň po zbere bobúľ. Nástroj je účinný len vtedy, ak sú rastliny spracované niekoľkokrát za sezónu. Vynikajúca droga proti plesňovým ochoreniam na kríkoch Valery vo veku 48 rokov, Perm Pred dvoma rokmi bujné paradajky napadli múčnatka, takže zostali bez plodiny. V minulom roku som sa rozhodol použiť chemické látky, aby som zaručil, že vyberiem bobule z kešu. Pri správnom používaní lieku Topaz pomáha zvládnuť túto chorobu. Na začiatku jari spracoval egreše dvakrát v intervale 10 dní. Naneste emulziu topazového fungicídu s vodou podľa pokynov. Počas sezóny sa nezaznamenali žiadne príznaky ochorenia. Ekaterina, 36 rokov, Voronež V minulom roku sa na ružiciach objavila plesnivá plesňa. Na boj s chorobou sa rozhodol kúpiť liek Topaz. Ráno spracovala ružu. Aj keď v priebehu dňa pršalo, fungicíd začal svoju činnosť. Počas týždňa som sledoval kríky a nenašiel žiadne nové príznaky choroby. Po 10 dňoch opakované postrekovanie. Postupne rosa ožíva a uvoľňuje nové listy.

záver

Liečivo Topaz sa účinne zaoberá hubovými léziami v rastlinných a záhradníckych plodinách. Rastliny sa postriekajú. Fungicíd sa pridáva podľa štandardov stanovených pre každú kultúru. Pri interakcii s liekom Topaz dodržujte bezpečnostné opatrenia.

Pozrite si video: BIO TOPAZ - T (Jún 2022).

Загрузка...