Záhradníctvo

Čierne ríbezlo bieloruské sladké

Je ťažké si predstaviť záhradu bez čierneho ríbezle. Tento chutný bobule sa konzumuje surovým spôsobom, ktorý sa používa na rôzne cukrárske výrobky, zozbierané na zimu.


V súčasnosti existuje asi 200 odrôd čierneho ríbezle rôznej zrelosti, odlišných v odolnosti voči chorobám, ktoré vyžadujú rozdielnu starostlivosť. Ale pre spotrebiteľov osobne dospelých bobúľ, možno najdôležitejšou vecou je ich chuť a prospech. V odrode čiernej ríbezle bieloruskej sladkej, tieto dve vlastnosti sú šťastne kombinované.

Použitie bobúľ čierneho ryže

Priemerný obsah cukru v 100 g tohto bobuľa je 7,3 g. Nie je konštantný a mení sa v závislosti od odrody. Pre šampiónov obsah cukru presahuje 10 g na 100 g výrobku. Napriek názvu, podľa tohto ukazovateľa, bieloruský čierny ryžový sladký chodí u stredných roľníkov a nedosahuje vodcov v sladkosti. Ale jeho prínos z toho nie je menej.

 • Množstvo vitamínu C je oveľa vyššie ako množstvo väčšiny ovocia a bobúľ. A je prítomný nielen v bobule, ale vo všetkých častiach rastliny: púčiky, listy a vetvičky. Bieloruský ryžový sladký obsah kyseliny askorbovej dosahuje 239 mg na 100 g bobúľ, čo je veľmi dobrý ukazovateľ, v mnohých iných odrodách je oveľa nižší.

  Dosť jesť len 20 lahodných bobúľ, aby ste dostali dennú dávku vitamínu C.
 • Existujú aj iné vitamíny v ríbezle tejto odrody, ale ich počet je malý.
 • Má veľmi dobrý obsah pektických látok - takmer jeden a pol percenta. Ich úloha v ľudskom tele nesmie byť nadhodnotená. Čistenie čriev posilňuje ľudský imunitný systém, zbavuje telo zo všetkých škodlivých látok.
 • Veľké množstvo anthokyanínov, ktoré dávajú bobule tmavú farbu, umožňuje považovať ich za vynikajúce profylaktické a terapeutické činidlá pre vírusové ochorenia. Antokyány zlepšujú víziu osoby, sú onkoprotektory.
 • Taniny, spôsobujúce druh pikantnej chuti bobúľ, pomáhajú organizovať prácu čreva rozrušený.
 • Esenciálne oleje, ktoré sú v rôznych častiach rastliny toľko, im dodávajú jedinečnú arómu a majú výrazné protizápalové vlastnosti. Phytoncidy obsiahnuté v nich sú tiež platné.
Je to dôležité! Ryža - jedno z mála plodov, ktoré je možné skladovať na chladnom mieste až do novej úrody, ak ich utriete cukrom v surovej forme.

Prieskumy a recenzie záhradníkov naznačujú, že bieloruský sladký je jednou z najbežnejších pestovaných odrôd čierneho ríbezle. Ak chcete pochopiť, prečo je preferovaný, zvážte vlastnosti odrody a podrobne popíšte, fotka odrody je uvedená nižšie.

Ako vytvoriť triedu

Keď vedec z bieloruského inštitútu záhradníctva, AG. Voluznev vytvoril túto rôznorodosť ríbezlí, prekročil formy 2D a 4D, v ktorých sa kombinovali európske a sibírske poddruhy s vybraným sadvestrovaním ďalekého východu. Gény prírodných druhov dali bieloruskej sladkosti a mrazuvzdornosť. Dokonca aj počas kvitnutia, malé mrazy neškodí.

Čoskoro po vytvorení bol bieloruský sladký zaradený do štátneho registra Bieloruskej republiky a do registra štátu v roku 1979 vstúpil do Ruska. Tento bujný ker je vhodný na pestovanie takmer vo všetkých regiónoch, s výnimkou západného Sibíra.

Varietné prvky

Doba dozrievania bieloruského cukríka je stredná. Výťažok z bobuľovitého bush je veľmi vysoký, môžete z neho zhromaždiť asi 5 kg vybraných bobúľ.

Ako to vyzerá

 • Bush tohto rybízu je vysoký, vetvy sú rozptýlené médium.
 • Mladé výhonky sú pôrodné, nemajú lesk, na vrchole sú maľované ružovo fialovou farbou a dospelí majú šedú farbu a silné puberty.
 • Púčiky sú stredne veľké, majú pretiahnutý tvar, končia ostrým vrcholom, zelenej farby s ružovo-šedým odtieňom. Stredná časť obličiek sa mierne odchyľuje od úniku.
 • Listy tohto čierneho ríbezle sú stredne veľké, majú 5 listov, farba listov je svetlo zelená.
 • Silne pokrčené listové listy sú horizontálne a majú jemné ostré zuby.
 • Dlhý čapík je v lete farbovo zelený a na jeseň sa hore stane červenofialovou.

Generatívne orgány

V odrodách bieloruskej ríbezle je sladká samo plodnosť blízka 72%, čo zabezpečuje dobrú opeľovateľnosť a ovocie, a preto je významná plodina.

Je to dôležité! Po vysadení neďalekej Minayy Shmyrevy alebo pilota Alexandra Mamkina získame výrazný nárast výnosu - tieto odrody sú najlepším opeľovačom bieloruského sladkého.
 • Závesné kefy s dĺžkou do 7 cm sú tvorené kvetmi so žltozelenou farbou a ružovými tahmi. Možno trvalé ovocie.
 • Bobule bieloruské sladké od strednej až po veľké. Ich hmotnosť sa pohybuje od 1 do 1,5 g, pretože nie sú jednorozmerné.
 • Zber nie je zrelý v rovnakom čase, bobule visí na Bush na dlhú dobu, a nakoniec spadnúť.
 • Majú veľmi dobrú chuť, ktorá sa odhaduje na 4,6 bodu.
 • Používanie bobúľ je univerzálne.

Opis a charakteristiky odrody musia byť doplnené informáciami o tom, že bieloruská sladká, podobne ako mnohé iné odrody čierneho ryže, je postihnutá hubovými chorobami: listová škvrnitosť, múčnatka, ale v priemere. Je pomerne stabilný voči roztočom obličiek.

Aké ďalšie výhody možno spomenúť v bieloruskej sladke:

 • začne prinášať ovocie veľmi skoro, bobule už dávajú dvojročné sadenice;
 • netrpí frekvenciou plodu;
 • okrúhle oválne bobule majú dobré spotrebiteľské kvality;
 • kefy starnú pomaly, dávajú najvyšší výnos za 5-6 rokov a bez straty produktivity až 12 rokov.

Agronomické ríbezle

Aby sa bobuľové bobule mohli pochváliť veľkosťou a kvalitou, starostlivosť o bieloruský sladký ríbezle sa musí vykonávať podľa všetkých pravidiel.

Ako a kde rastú

Ďalší úspešný život vysadeného kefa závisí od výberu správneho miesta na výsadbu.

Aké sú požiadavky na miesto a pôdu robí ryža bieloruské sladké:

 • Je lepšie, ak bude miesto na pestovanie svietiť celý deň, ale čiastočne tieňovanie je celkom možné, táto odroda neznižuje výnosy plodín za takýchto podmienok.
 • Miesto je vybrané dobre dodávané s vlhkosťou, ale bez stagnácie vody na jar by mala byť podzemná voda nízka.
 • Odporúča sa chrániť pristátie pred silným vetrom.
 • Rybíz preferuje neutrálne alebo blízko pôdy, keď sa vysádzanie v kyslej pôde cíti veľmi zle. Takéto pôdy potrebujú vápno.
 • Dobrá zber sa môže získať na hliny alebo piesočnaté pôdy s vysokým obsahom humusu, zvyšné pôdy sa budú musieť zlepšiť.

Výsadba mladých kríkov je najlepšie vykonať na jeseň, ale aby mali čas na ustúpenie pred mrazom.

Varovanie! Na jar je veľmi málo času na výsadbu, pretože tento ker začína vegetačné obdobie veľmi skoro.

Keďže odroda bieloruského čierneho ríbezle sa vyznačuje veľkou rastovou silou, je lepšie udržiavať vzdialenosť medzi kríkmi na 1,5 m. V takom prípade sa každá rastlina dostane do potrebnej stravovacej plochy a bude pre nich vhodná starostlivosť.

Nie sú potrebné veľké jamy na korenie - koreňová sústava je povrchná, dosť je stonka o 40 až 40 cm, horná vrstva pôdy je zmiešaná s humusovým vedrom a pridáva sa k nej superfosfát - 100-200 g a pololitová nádoba z dreveného popola. Zostrihnite krík, ktorý prehĺbi krk okolo 10 cm.

Je to dôležité! Táto výsadba poskytne dostatočnú hustotu kosti, pretože mladé výhonky rastú z koreňa.

Bush by mal byť napojený, konzumovať vedro s vodou. Zastrešenie sa rozreže do výšky asi 10 cm nad zemou a ponechá sa až 4 silné púčiky. Oblasť okolo púšte je mulčovaná organickým materiálom.

Ďalšie informácie o výsadbe čiernych ríbezlí nájdete na videu:

starostlivosť

Skladá sa z napájania, ktoré sú potrebné najmä pri tvorbe a nalievaní bobúľ, doplnky: počas kvitnutia - dusíkaté hnojivá, počas plnenia plodov - komplex a po zbere fosforu a potaše. Ryža dobre reaguje na listovú výživu s minerálnymi hnojivami s mikroelementmi a organickými látkami.

Pôda pod kríkmi musí byť udržiavaná čistá, ak je mulčovaná, mulč sa musí časom aktualizovať.

Varovanie! Aby nedošlo k poškodeniu ryžového povrchu ríbezle, nemôže byť pod pahorkami vykopaná hlboká alebo uvoľnená hĺbka kopy 5-7 cm.

Bez obnovenia a zriedenia rybieho krovu sa nedosiahnu dobré výnosy. Preto, prerezávanie a prichytenie výhonky - povinné operácie. Už sme vykonali prvé prerezávanie pri výsadbe kríkov. Druhý sa objaví za rok, musíte zanechať až 4 z najsilnejších výhonkov. V treťom a štvrtom roku života zostáva 3 až 6 najsilnejších nula. Dôležitou operáciou je skrátenie vetiev pre lepšie rozvetvenie. Vykonáva sa po zberu a rozrezá sa na približne tretinu. Počnúc šiestym rokom života je potrebné postupne nahradiť staré výhonky nulovými. Vzhľadom na to, že bieloruský sladký ríbezlí odrody je pomerne trvanlivý, a to je 6-ročné výhonky, ktoré dávajú najväčší výnos, začne túto náhradu asi o 2-3 roky neskôr, v závislosti od stavu keša.

Vzhľadom na priemernú rezistenciu voči plesňovým chorobám potrebuje bieloruská odroda sladkého ryže potrebná preventívna liečba. Pred kvitnutím sa puzdra ošetrujú fungicídmi obsahujúcimi meď podľa pokynov. V mokrých rokoch liečby sa bude musieť opakovať.

Je to dôležité! Aby ríbezle neublížilo stĺpcovitú hrdzu, nemala by vedľa ňu rásť ostrina, kde spája činiteľ tohto ochorenia.

recenzia

Svetlana, pán Demidov Medzi mnou je niekoľko odrôd čierneho ríbezle a mám bieloruskú Bielorusku. Nemôžem povedať, že je to najsladšie zo všetkého chutiť. Je prevzatý v tejto bieloruskej odrode Paulinka. Ale v spoľahlivosti nemôžete odmietnuť. Bush už má pevný vek 12 rokov, iní by boli vykorenení už dávno a táto je pravidelne zavesená s veľkým množstvom chutných a značne veľkých bobúľ. V recenziách píšu, že sa nerozpadajú. Ale mám zrelé bobule v kolekcii často padajú na zem. Z ríbezle varené vyblednuté surového džemu. Stojí za to celú zimu, zaisťuje to s vitamínmi. Helena, Mozhaisk Pre to, čo mám rád čierne ríbezle, je to pre ohromujúci chuť. Zasadil niekoľko odrôd s rôznymi termínmi dozrievania. Tam sú bieloruské sladké. Bobule na Bush je vždy veľa. Hoci píšu, že to môže byť ovplyvnené múčnatkou, nikdy som nebola chorá, takže nepracujem na kríky, zbieram ekologicky šetrnú plodinu. Nielen bobule, ktoré idú do podnikania. Listy pridajte k nakladaniu a nakrájajte vetvičky zeme. V zime vôňa čaju pripomína leto.

záver

Ak chcete vyzdvihnúť chutné vitamínové bobule dlhú dobu a vo veľkom množstve, bez toho, aby ste obnovili Bush, položte bieloruské sladké. Odroda testovaná časom nebude zlyhať a bude každoročne poskytovať vynikajúcu úrodu.