Záhradníctvo

Currant Black Pearl

Každý záhradník pestuje na svojom pozemku ríbezle, ale pre začínajúceho môže byť ťažké rozhodnúť o výbere odrody, keďže existuje viac ako dve stovky. V deväťdesiatich rokoch chovateľov pestovali rozmanité ríbezle čiernej perly, ktoré získali titul "Majstrovské dielo ruského výberu". Zvážte jeho fotografiu, popis a recenzie.

pôvod

Autormi odrody Black Pearl sú chovatelia TS Zvyagin a K. D. Sergeeva. Rôzne ríbezle boli získané v mene VNIIS I. V. Michurina prekrížením dvoch odrôd bobúľ: Minay Shmyrev a Bredtorp.

V roku 1992 bol do Štátneho registra pridaný čierny perlový hybrid ryže a vznikla príležitosť ho pestovať v nasledujúcich regiónoch: Centrálna oblasť Čierneho Zeme, Západná a Východosibiřská oblasť, Stredný región Volhy, Ural a Severný Kaukaz.

popis

Čierne perly sú podobné svojim vlastnostiam a opisu ako egreše a predstavujú aj druhy zlatých ríbezlí. Podobnosť sa prejavuje v zostupných vetvách a listoch. Niektorí záhradníci tiež poznamenať, že vzhľad ryže ovocia sa podobá čučoriedky.

krovia

Krov tejto odrody ryže má priemernú výšku, v priemere od 1 do 1,3 m. Jeho pobočky sa rozširujú. Mladé výhonky sa vyznačujú jasnou zelenou farbou a zakriveným tvarom. V priebehu času sa drevín a menia farbu sivú s žltkastým odtieňom.

Podlhovasté pupenky rastú na krátkych stonkách a sú namaľované ružovými tónmi. Kvety ryžového má tvar skla a sepal červenkastého odtieňa. Na rastline sa objavujú kefy s 6-8 bobuľami, ktoré sú na silných stopkách.

Riadok listy majú jasne zelenú farbu a akútne uhlom talíř s 5 lalokmi. Jeho povrch je hladký a matný a okraje sú mierne zložené. Zubaté a veľké zuby s bielymi špičkami. Na fotografii môžete vidieť, že lístie na ryžovom kríkovom čiernej perličke.

jarabiny

Rôzne druhy ríbezlí Čierna perla má priemerné trvanie dozrievania. Priemerná hmotnosť bobúľ sa môže pohybovať od 1,2 do 1,5 g. Obzvlášť veľké môžu dosiahnuť 3 g. Sú charakteristické okrúhlym tvarom a rovnakou veľkosťou. Bobule majú príjemnú sladkovodnú chuť. Zahradníci ju odhadujú na úrovni 4,2 bodov z 5. Ovocné ríbezle sú maľované čierne, ktoré žiaria na slnku a pripomínajú perly. Hustá koža obklopuje buničinu veľkými semenami.

Zloženie odrody Black Pearl sa líši od ostatných typov vysokého obsahu vitamínu C - 133,3 mg%, pektínu - 1,6% a organických kyselín - 3,6%. Obsahuje tiež rôzne cukry - 9% a približne 18% suchých látok.

Zrelé plody udržujú pevne na stonke a dlho sa nerozpadajú. Separácia riasov je suchá, čo zjednodušuje ich transport. Odolné šľachy, ktoré držia kefu, umožňujú mechanizovať zber ryže čiernej perly.

Varietné prvky

V dôsledku kríženia sa táto odroda ukázala ako známa medzi obyvateľmi letného obdobia. On zdedil najlepšie kvality svojich predchodcov.

produktivita

Táto odroda čierneho ryže prináša dobrú a pravidelnú plodinu. Po vysadení sadenice v pôde začne čierna perla prinášať ovocie za 1-2 roky. Ak na jeseň vysadíte mladý krík, v lete môžete zberať prvú, hoci malú plodinu (1,5-2 kg). Predtým však musí rastlina zimovať, zakoreniť a získať silu. V máji kvitne a v júli dozrievajú bobule.

Maximálny výnos sa dosiahne 5-6 rokov, z jedného puzdra môžete odstrániť až 5 kg vonných bobúľ. Priemerný výnos je 3-4 kg. Ide o významné ukazovatele, ale existujú odrody, v ktorých sú vyššie.

Je to dôležité! Rybíz je možné pestovať na jednom mieste najviac 12-15 rokov.

Výhody a nevýhody

Rastlinná odroda Black Pearl má niekoľko výhod:

 • má zimnú odolnosť, zariadenie nezmrazuje pri teplotách do -350C;
 • odolné voči napadnutiu antraknózou a obličkami;
 • schopný tolerovať nepriaznivé podmienky prostredia, ako napríklad ostrú zmenu teploty vzduchu, suchosť;
 • precocity a stabilného výťažku;
 • dobre zachované počas prepravy a mrazu.

Zimná odolnosť a vytvrdzovanie rastliny vzhľadom na skutočnosť, že výber sliviek sa vyskytoval v sibiřských zemepisných šírkach.

Nevýhody zahŕňajú zraniteľnosť čiernej perly na rosnú múku. Rovnako ako slabá aróma a kyslá chuť, ktorú nie každý bude páčiť. Odroda je považovaná za zastaranú, pretože už bolo vyšľachteľných mnoho druhov. Ale vzhľadom na veľký počet výhod, odroda Black Pearl je stále obľúbená u záhradníkov.

prihláška

Čerstvé bobule odrody Black Pearl sa konzumujú ako čerstvé, tak aj spracované. Dokonca aj po spracovaní čierne ríbezle si zachováva väčšinu živín.

Používa sa vo varení, pridáva sa k koláčom, koláčom a dezertom. Vzhľadom na vysoký obsah pektínu v ovocí, želé, marmelády, džem, džem a marshmallow sú pripravení z nich. Používa sa na výrobu vína a tinktúr.

Ryžové listy poskytujú konzervovanú zeleninu bohatú chuť a chránia ju pred znehodnotením. Z nich je čaj, ktorý má antipyretický a protizápalový účinok. A na liečbu diatézy pre deti pripravte čajové kompresie.

Je to dôležité! Čierne ríbezle sa nedajú užívať ľuďom, ktorí majú tendenciu k vzniku krvných zrazenín. Obsahuje vitamín K, ktorý podporuje koaguláciu krvi.

agrotechnika

Napriek nenáročnému charakteru odrody ryže čiernej perly, musíte dodržiavať niektoré pravidlá poľnohospodárskeho priemyslu a zohľadniť jeho vlastnosti. Sila, výnos a odolnosť rastliny voči chorobám závisia od nej.

Čas pristátia

Pestovanie bobuľových kríkov môže byť počas vegetačného obdobia.

Na jeseň - to je koniec septembra alebo prvé dni októbra. Na to, aby sa ryžina zakorenila a získala silu pred začiatkom mrazu, teplota vzduchu počas výsadby by nemala klesnúť pod +100C. Potom v júli bude možné získať prvú malú plodinu.

Na jar sa odporúča vysadiť ker pred plesňami. Celý prvý rok bude rásť a posilní. Prvé ovocie ryže je možné ochutnať len v druhom roku. Súčasne sa z jedného zariadenia odstráni maximálne 2 kg bobúľ.

Je to dôležité! Pozorne si prehliadnite sadenice pri nákupe - jej koreňový systém by mal byť zdravý a silný a zo základu by mal byť aspoň 4 zelené pupeny.

Výber a príprava lokality

Aby sa Black Pearl Shrub cítil pohodlne a rýchlo rástol, musíte preň prideliť vhodné miesto:

 • Mal by byť slnečný a otvorený, ale ďaleko od silného vetra. Ríbezle nemajú radi tieň a kŕče, takže vetvy kríkov musia voľne rásť.
 • Kultúra rastie najlepšie na výživnej, voľnej a mierne kyslej pôde.
 • Pre rastliny vhodné mierne navlhčenú plochu. Stagnácia vody a sucha by sa nemala povoliť.

Ak ryže rastú v tieni a dostanú nedostatočné množstvo vody, jeho plody sa stanú veľmi kyslé a výrazne skrútené.

Pár mesiacov pred zasadením sadenice by mal byť zvolený pozemok vyčistený burinami a koreňmi. Zem musí byť vybudovaná do hĺbky 50 cm, aby bola voľná a ľahko prenikla vodou a vzduchom. Ak je pôda nedostatočná, odporúča sa pridať 1 koreň humusu alebo kompostu do každého koreňa. Niektorí záhradníci tiež vyrábajú potašové hnojivá a superfosfáty. Ak je pristátie plánované na jar, všetky práce je potrebné vykonať na jeseň.

Pravidlá vykládky

Ak je sadenica sadenice trochu suchá, musí byť namočená vo vode počas niekoľkých hodín tak, aby ju absorbovala. Môžete tiež pridať rastový stimulátor, ktorý pomôže rastline posilniť koreňový systém.

Na pestovanie odrôd ryže Black Pearl potrebujeme:

 1. Na pripravenom mieste vykopať otvor s hĺbkou a šírkou 0,5 metra.
 2. Ak počas kopania nebolo použité žiadne hnojivo, pridajte ho a premiešajte so zemou. Môže to byť humus, piesok, kompost a rôzne doplnky potaše.
 3. Na dieru nalejte vodu, aby bola mokrá.
 4. Korienky vyrovnajte a spustite sadenice v otvore, mierne naklonené k boku. Uhol medzi stopkou a zemou by mal byť 45 stupňov.
 5. Zakryť ho pôdy, mierne triasť korene, takže medzi nimi nie sú žiadne prázdne miesta. Ak sa vytvoria nové výhonky a korene, výška zeme musí byť 5 až 7 cm nad koreňovým golierom.
 6. Kondenzujte pôdu okolo ryžového koktailu a vylejte cez vedrá z usadenej vody.
 7. Orezať výhonky 10-15 cm od zeme, ponechať na nich 5-6 zelených pukov.
 8. Na zem položte vrstvu rašeliny, vetvy alebo trávu. Pred mrazom musí byť kefa naplnená suchou pôdou a mulčovaním.

Rybín tejto odrody by sa mal vysadiť, ak teplota vzduchu stále neklesne pod 80S. Potom bude mať čas, aby zakorenila a ľahko preniesla zimu.

Je to dôležité! Vzhľadom na to, že sa čierne perly rozširujú, odporúča sa ich vysadiť vo vzdialenosti 1,5 - 2 metre od seba.

starostlivosť

Ryža čierne perly prinesie stabilnú a vysokokvalitnú úrody, ak im poskytnete správnu starostlivosť:

 • Počas kvitnutia a plodnosti sa rastlina odporúča hojne vyplachovať, 2-3 koreňmi vody na koreň. Pri príprave na zimu by mal Bush dostať dostatok vlhkosti.
 • Keď tráva okolo rybín, mal by byť okamžite odstrániť. Na nasýtenie pôdy kyslíkom je možné tento proces kombinovať s uvoľnením, je dôležité, aby sa korene nepoškodili.
 • Ak už hnojivo bolo aplikované na pôdu v čase výsadby, môžete začať kŕmiť rastlinu za 3-4 roky. Na jar - s močovinou, a na jeseň - s draslíkom a fosforom.
 • Rybíz bush potrebuje pravidelné prerezávanie. Prvá sa vykonáva pri výsadbe, na výhonky v rovnakom čase 5-6 púčiky by mali zostať. V budúcnosti sa zlomia zlomené, choré a extra bazálne vetvy a nové sú skrátené.

Každoročne sa odstraňujú výhonky staršie ako 3 roky. Tvorba kríkov končí 4-5 rokov. Mali by zostať pobočky rôzneho veku.

Varovanie! Ak je pôda okolo kríkov mulčovaná humusom, potom zmizne potreba plienenia, uvoľnenia a hnojenia pôdy organickou hmotou.

Škodcovia a choroby

Rôzne druhy ríbezlí Čierne perly môžu byť ovplyvnené múčnatkou. Ide o plesňové ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje mladé kríky. Strihy, listy a ovocné vetvy pokrývajú bielu patinu, ktorá nakoniec zmení farbu na hnedú. Zeleň sa rozpadá a ryža sa stáva krivkou. Ak čas nepodnikne, rastlina zomrie.

Na boj proti múčnatke používa síran meďnatý. Zahradníci kultivujú ker v čiernej perly pred kvitnutím alebo po zbere. Z nechemických prostriedkov sa používa populárna infúzia muline alebo senovej hniloby. Zmes sa zriedi vodou v pomere 1 ku 3. Trvať tri dni a pridať rovnaké množstvo vody. Výsledný infúzny filter a posypte koriandom sprejom. Opakujte po 15 dňoch av polovici júna.

Čierne perly odrôd sú zriedkavo napadnuté škodcami. Ale s nesprávnou starostlivosťou o jeho Bush môže žiť roztoče, múčnatka alebo sawfly. Je možné sa ich zbaviť pomocou špeciálnych prípravkov, napríklad "Phytoferms" alebo "Dichlorvos".

Na dobre upravené a silné ríbezle sa zriedka vyskytujú škodcovia, má dobrú imunitu voči chorobám.

Hodnotenie záhradníkov

Anna, 25, Voronezh Nádherná odroda, ktorá si zaslúži pozornosť. Čierna perla sa teší od odolnosti voči mrazu a minimálnej starostlivosti. Bobule sú veľmi sladké, čo je pre mňa dôležité, pretože nemám rád kyslé ríbezle. Pečiem koláče na objednávku a vždy ich pridávam do náplne, všetci sa to páči. Oleg, 53, Ufa Zakúpil pár sadenice čierneho perla, pretože sa mi páčil názov. A neľutoval, úplne sa ospravedlňuje. Bobule sú veľké a lesklé, podobné čiernym korálkam. Trieda je nenáročná, priniesla dobrú úrodu aj v nízkych slnečných a daždivých letoch, Svetlana, 35-ročná, Samara, odroda ryže Black Pearl je jedným z mojich najobľúbenejších a osvedčených. Zrelé ovocie môže zostať dlho na bush, ktoré sa postupom času stáva stajzou. Bobule nie sú veľmi veľké, ale šťavnaté a sladké.

záver

Čierna perlová ryža je už zastaraná, pretože existuje veľa nových a vylepšených druhov, ktoré s ňou môžu konkurovať a dokonca ju prekonávať. Niektorí záhradníci ho však uprednostňujú, pretože bol testovaný časom.

Pozrite si video: Black Pearls - Breeding new Blackcurrant varieties in NZ (August 2020).

Загрузка...