Záhradníctvo

Močovina hnojivo: aplikácia, zloženie

Bez ohľadu na to, ako je úrodná pôda, v priebehu času, s konštantným použitím a bez hnojenia, je stále vyčerpaná. To nepriaznivo ovplyvňuje výnos. Preto skôr alebo neskôr budete musieť kŕmiť. Močovina je hnojivo s vysokým obsahom dusíka, ktoré rastliny potrebujú na rast a vývoj. Pravidlá používania pre rôzne záhradné a záhradné plodiny budú uvedené v článku.

Popis a vlastnosti

Toto hnojivo je známe záhradníkom dvoma názvami - močovinou alebo karbamidom.

vzhľad

Vyrábajú ho všetci výrobcovia vo forme guľatých peliet, ktorých veľkosť sa pohybuje od 1 do 4 mm. Sú svetlé, biele alebo priehľadné, bez zápachu.

Fyzikálne vlastnosti

 1. Ovplyvňuje rastliny v suchom a rozpustenom stave.
 2. Dobre rozpustené vo vode alebo v pôde po zalievaní. Percento rozpustnosti závisí od teploty vody a životného prostredia.
 3. Okrem vody môže byť močovina rozpustená v metanole, etanole, izopropanole a iných médiách.
 4. Vytvára zlúčeniny s organickými a anorganickými látkami.
 5. Granuly sa pri skladovaní nelepia a nelepia sa spolu, nestrácajú svoje vlastnosti.

štruktúra

Močovinové hnojivo v kompozícii je zložitá chemická zlúčenina. Je to produkt proteínového metabolizmu s vysokou koncentráciou dusíka, jediným minerálnym hnojivom na svete s takými indikátormi.

Špecialisti často nazývajú karbamid diamid karboxylovú kyselinu. Táto chemická zlúčenina je syntetizovaná z organických látok, má svoj vlastný vzorec: (NH2)2CO. V močovine približne polovica zmesi padá priamo na dusík.

Močovina je vynikajúcou možnosťou na kŕmenie koreňov a listov záhradných a záhradných rastlín.

POZOR! Močovina je hnojivo, ktoré je súčasťou niektorých hnojiv obsahujúcich dusík s pomalým účinkom.

Výhody a nevýhody

Rovnako ako každá chemická zlúčenina má močovina výhody a nevýhody. Medzi výhody patrí:

 • ľahké vstrebávanie rastlinami v čo najkratšom čase;
 • vhodné na kŕmenie listov, pretože v správnom dávkovaní nie je horiaca zelená hmota;
 • môžu byť použité na akejkoľvek pôde.
 • na zavlažovaných pozemkoch sa zvyšuje výsledok asimilácie.

Ak hovoríme o nedostatkoch, je to:

 • so zvýšenou kyslosťou pôdy je potrebné pridať dolomitovú múku alebo iné organické hnojivá na zvýšenie efektu;
 • odchýlka dávkovania veľkým spôsobom vedie k zníženiu klíčenia semien;
 • močovina je hygroskopická, takže pri skladovaní musíte použiť suchú miestnosť.

inštrukcia

Močovina je špeciálny typ vrchného obväzu, na ktorý rastliny okamžite reagujú. Transformácie sa vyskytujú veľmi rýchlo v dôsledku skutočnosti, že baktérie v pôde, recyklujúci dusík, vypúšťajú uhličitan amónny. Keďže ide o plyn, jeho rozklad vo vzduchu sa vyskytuje v priebehu niekoľkých minút. Aby bol proces pomalší a karbamid má požadovaný účinok, musí sa použiť na určitú hĺbku.

Ak hovoríme o močovine, ako hnojive, potom jej využitie v záhrade a na záhrade je možné v otvorenom aj chránenom teréne.

Je to dôležité! Pre väčší účinok je pri použití granúl v suchom stave karbamid ihneď pochovaný v pôde, takže dusíka môže okamžite preniknúť do koreňového systému rastlín.

Ak používate dusíkaté hnojivo, mali by ste starostlivo prečítať návod na použitie na obale. Podrobne uvádzajú pravidlá platné pre záhradné a záhradnícke plodiny v rôznych fázach pestovania rastlín.

Močovina prispieva:

 1. Ako hlavné hnojivo pred sejbou s tesnením 4 centimetrov, aby sa zachoval amoniak v pôde.
 2. Ako vrchný obväz pri výsadbe rastlín. V tomto prípade musí byť položená vrstva pôdy medzi koreňový systém a hnojivo, aby nedošlo k popáleniu. Draselné hnojivá sa pridávajú ako doplnkové krmivo.
 3. Zvýšenie nutričnej hodnoty pôdy počas vegetatívneho obdobia.
 4. Ako listová aplikácia na postrek rastlín. Práca sa robí skoro ráno alebo neskoro večer.
Je to dôležité! Počas mokrého streku nefunguje postrek.

Močovina v suchom stave, ako je uvedené v návode, je žiaduce, aby sa pred výsadbou dva týždne týždenne. Faktom je, že granuly obsahujú boiret. S vysokým obsahom tejto látky, ak nemá čas na rozloženie, rastliny sa cítia depresívne.

Pravidlá používania močoviny:

Stanovenie nedostatku dusíka

Použitie akéhokoľvek hnojiva, vrátane močoviny, by nemalo byť spontánne. Nakŕmte rastliny, keď to skutočne potrebujú. Koniec koncov, nadbytok minerálov v pôde je oveľa nebezpečnejší ako ich nedostatok. Preto krmívte rastliny v prísne obmedzených množstvách. Hnojenie pôdy, ako sa hovorí, v zálohe, nemôže za žiadnych okolností.

Mimoriadne hnojenie močovinou sa môže uskutočniť v prípade, že rastliny dávajú zvláštne signály.

Stanovte nedostatok dusíka z nasledujúcich dôvodov:

 1. Záhradné alebo záhradné plodiny rastú veľmi pomaly, začínajú trpieť v dôsledku oslabenia imunity voči chorobám a škodcom.
 2. Kroviny a stromy vystupujú na krátke a slabé výhonky.
 3. Listové dosky sa zmenšujú, zmenia sa farby, svietia na zeleno, na nich sa objavuje žltá, čo môže spôsobiť skoré spadnutie listov. Je to známka narušenej fotosyntézy.
 4. Problémy vznikajú pri pohľade na kvety. Sú buď slabé a zaostávajú vo vývoji, alebo sa vytvárajú v malom množstve a tiež spadajú. To vedie k zníženiu plodov a prudkému poklesu výnosov.

Pri zjavných príznakoch nedostatku dusíka sa rastliny kŕmia roztokom močoviny podľa potreby v priebehu vegetačného obdobia. Aby nedošlo k okysľovaniu pôdy (a močovina má túto vlastnosť), pridá sa rovnaké množstvo vápna alebo dolomitovej múky na 400 gramov dusíkatého hnojiva.

Výhoda močoviny

Bohužiaľ, nie každý záhradník vie, aké hnojivo je močovina, takže nie je v arzenáli. Ale tento doplnok dusíka je veľmi dôležitý pre normálne fungovanie záhradných a záhradných plodín. Ide o amoniak alebo inak uhličitan amónny, ktorý má priaznivý vplyv na vývoj rastlín vo všetkých fázach vegetačného obdobia:

 • bunky sa začínajú deliť rýchlejšie, a preto rast rastie;
 • v prítomnosti potrebného množstva dusíka prestáva inhibícia rastlín, sú silnejšie;
 • Podľa recenzií záhradníkov a záhradníkov, posilnenie imunity pomáha bojovať proti chorobám a škodcom.
Varovanie! Hnojenie pôdy močovinou sa musí zamerať na stav rastlín, pretože nadbytočný dusík prispieva k rýchlemu rastu zelenej hmoty, znižuje plodnosť.

Funkcie aplikácie

Použitie močoviny v záhrade a na záhrade je možné v rôznych obdobiach vývoja rastlín v presne vypočítaných dávkach. Malo by byť zrejmé, že porušenie pokynov poškodzuje pristátie.

Vegetatívne obdobie

Zvážte odporúčania pre jednotlivé kultúry:

 1. Pod kapustou, repy, cibuľou, paprikou, paradajkami, cesnakom a zemiakmi je na štvorcový meter dostatok 19-23 gramov.
 2. Potreba uhoriek a hrášok sa pohybuje od 6 do 9 gramov.
 3. Squash, baklažán, cuketu chýba 10-12 gramov. Kŕmenie by sa malo vykonať maximálne dvakrát. Prvýkrát pri výsadbe semien alebo sadeníc, druhý - vo fáze plodenia.
 4. Pod jahody a jahody sa pri príprave lôžok pridá karbamid. Potom, v štádiu rozmnožovania a výsadby bobúľ, rastliny musia byť striekané roztokom: 10 gramov dusíkatého hnojiva sa pridá k dvom litrom vody. Aby rastliny priniesli dobré ovocie v ďalšej sezóne, pred usadzovaním na zimu je potrebné nakŕmiť jahody a jahody koncentrovaným močovinovým roztokom: 30 g látky obsahujúcej dusík sa rozpustí v 10 litroch vody.
 5. V prípade obilnín je spotreba na sto 300 gramov. Močovina je rozptýlená v suchu.
 6. Minerálne hnojivo sa používa striktne podľa pokynov na hnojenie listov a ochranu rastlín. Pre riešenie potrebujete 9-15 gramov močoviny na desať litrového vedra.

Predpodravné obväzy

Pred výsadbou oplodňujú pôdu suchými granulami: od 5 do 11 gramov močoviny na meter štvorcový. Potom vykopajte zem a premiešajte obväz. Táto práca sa zvyčajne vykonáva na jeseň, čo prispieva 60% granúl na základe celkovej potreby. Zvyšok močoviny sa pridáva na jar niekoľko dní pred zasiatím.

Varovanie! Ak je potrebné oplodniť ovocné stromy a kríky, potom je lepšie vykonať vrchný obväz v rozpustenej forme priamo do kruhu kmeňa stromu.

Pravidlá pre získanie riešenia

Je to dôležité! Pamätajte, že nadbytok dusíka vyvoláva rast zelenej hmoty, znižuje plodnosť. Niekedy sa vytvárajú nedostatočne vyvinuté vaječníky.

Použitie močoviny v záhrade si vyžaduje špeciálny prístup. Spravidla sa stromy a kríky napájajú koncentrovanými roztokmi a menej často sušinou:

 • 200 gramov močoviny sa odoberá na jablkách s obsahom ovocia pre dospelých na 10 litrov vody;
 • slivka, chokeberry, irghe a čerešne vyžadujú menej koncentrovaný roztok: 120 gramov je dostatočné na desať litrového vedra.

Nie je vždy k dispozícii meracia lyžica na získanie správneho množstva minerálnych hnojív. V tomto prípade môžete použiť dostupné nádrže:

 • lyžica obsahuje 10 gramov;
 • matchbox môže merať 13 gramov;
 • 130 g močoviny sa umiestni do 200 g sklenenej kadičky.

Funkcie úložiska

V balení sa uvádza, že močovina alebo karbamid sa uchovávajú najviac šesť mesiacov. Ale ak vytvoríte vhodné podmienky, potom neobmedzený čas. Ak sa hnojivo úplne nepoužíva, vak sa musí utesniť alebo preniesť do plastovej nádoby a tesne uzavrieť veko. Vlhkosť by nemala vstúpiť do miestnosti, pretože močovina je hygroskopická. Z tejto kvality je výrazne znížená a minerálna látka nebude mať prospech.

recenzia

Mikhail, 45, Volgograd Toto jednoduché hnojivo sa používa už mnoho rokov. Naučila som ju používať aj moju mamičku. Faktom je, že močovina je ľahko absorbovaná rastlinami, z ktorých sa vyvíjajú a lepšie ovplyvňujú. Hlavnou vecou nie je prekročiť dávku uvedenú na obale Myroslava, 30 rokov, Jaroslavská oblasť Vždy som používala močovinu pri pestovaní zeleniny v krajine. Hnojivo je dokonale rozpustené. Zvlášť dobre reaguje na kŕmenie cibule dusíkom. Kroviny a stromy sú napojené až do júna. Vždy pridám normu uvedenú v pokynoch, pretože sa dusičnany nahromadia v rastlinách s nadbytkom dusíka Viktor, 49 rokov starý, Ďaleký východ Naša babička je na starosti našej, sme na nej len. Vždy nám objednáva močovinu. Zber babičky je vynikajúci, ako zelenina a ovocie, bobule. Starí ľudia sú všeobecne skvelí, konajú tak, ako je to predpísané