Záhradníctvo

Odroda hrozna GF-342

Poľnohospodári z južných oblastí ťažkosti s výberom hrozna nevzniká: rozsah odrôd je veľmi široký. Ale pre obyvateľov stredného jazdného pruhu, Uralov, Bieloruska je veľmi ťažké nájsť hrozno, ktoré by sa mohlo vyvinúť a priniesť ovocie v ťažkých klimatických podmienkach. Jeden z najuniverzálnejších a veľmi odolných voči vonkajším faktorom odrôd je Kishmish 342. Niekto vie, že tento hybrid nazývaný maďarský, je známy ostatným záhradníkom skratkou GF-342 - dopyt po tejto rôznorodosti Kishmish je veľmi veľký. Hybrid si naozaj zaslúži najvyššiu pozornosť, pretože má veľa výhod, je nenáročný a nepotrebuje komplikovanú starostlivosť.

Podrobný opis odrody hrozna Kishmish 342 s fotografiami a recenziami záhradníkov nájdete v tomto článku. Tu sa dozvieme o silných a slabých stránkach maďarského hybridu, odporúčania pre jeho pestovanie a starostlivosť.

Hybridné vlastnosti

Vínna odroda Kishmish 342 bola zavedená koncom minulého storočia maďarskými chovateľmi. Americký perlet a európsky Vilar Blanc sa stali "rodičmi" nových druhov. Perlet patrí do super skorých odrôd Kishmish, má dezertnú chuť a nedostatok semien v buničine. Ale Vilar Blanc je technická trieda s oneskoreným dozrievaním, GF-342 získal výnos, zimnú odolnosť a nenáročnosť.

Kishmish 342 popis odrody:

 • hrozno s veľmi skorým zrelým obdobím a krátkou vegetačnou sezónou - pre technickú splatnosť je plodina dostatočná od 100 do 115 dní;
 • Kroviny sú silné, dobre rozvetvené a vysoké - musí sa to vziať do úvahy pri výbere miesta na sadenie sadeníc;
 • počet ovocných výhonkov je približne 80% z celkového počtu;
 • odporúča sa štandardizovaný hybrid 342, aby zostali 2-3 výhonky na jednom výstrele;
 • Veľkosti zhlukov sú stredné a veľké (400-900 gramov), na starých lignifikovaných viniciach, hrozno je zvyčajne väčšie;
 • oválne bobule, stredne veľké, ich hmotnosť je od 3 do 4 gramov;
 • kôra je zelenožltá, tenká, ale hustá;
 • v buničine Kishmish 342 nie sú žiadne kosti ani základy (čím väčšie je zaťaženie na Bush, tým menej sú kosti v bobule);
 • mäso z hybridnej elastickej, sladkej, s ľahkými muškátovými tónmi;
 • množstvo cukrov v ovocí na úrovni 19-21% a obsah cukru je slabo závislý od klimatických podmienok a počasia;
 • Kishmish 342 hrozno môže byť použitý ako dezertné odrody, je tiež dobré pre výrobu hrozienok, pretože neobsahuje semená;
 • plodné hrozno stabilné;
 • vysoký výnos - v rozmedzí 20-25 kg od každého puzdra s primeranou starostlivosťou;
 • prenosnosť plodín je dobrá - Kishmish ľahko prepravuje vozík na dlhé vzdialenosti;
 • skladované hrozno sa môže skladovať po dobu 3-5 týždňov (v suteréne alebo v chladničke);
 • Odroda Kishmish je odolná voči rôznym plesňovým infekciám, čo je veľmi dôležité pre skoré dozrievanie hrozna;
 • bobule s tenkou kožou a vysokým obsahom cukrov sú často ovplyvnené vosami, takže by ste mali premýšľať o špeciálnych pascích pre tento hmyz;
 • Výhonky hrozna dozrievajú dobre, rýchlosť rastu vínnej révy je veľmi veľká - kefy rastú rýchlo;
 • mrazuvzdornosť v Kishmish 342 je dobrá - viniča môže odolať prístrešie až -26 stupňov bez prístrešia;
 • Hybrida nemá rád zhrubnutie a potrebuje pravidelné prerezávanie.

Varovanie! Zberná tabuľka odrody Kishmish 342 musí byť včas. Ak perederzhat bobule na viniči, oni prídu o svoj chuť a prilákať veľké množstvo ospiel.

Klady a zápory

Ovocie Kishmish 342 - spoľahlivé hrozno, ktoré poskytne dobrú úrodu v takmer akýchkoľvek klimatických podmienkach. Táto odroda je vybraná vinármi, ktorí žijú v miernom podnebí, Kishmish sa osvedčil v južných vinohradoch.

Výhody hybridného hrozna sú mnohé, medzi nimi:

 • jednoduchosť;
 • odolnosť voči chladu a ochorenia;
 • vysoký výťažok;
 • slušná stolová chuť bobúľ;
 • nedostatok semien v ovocí a tenkej koži;
 • prepraviteľnosti plodín a ich vhodnosti na dlhodobé skladovanie;
 • rýchlo rastúce a silné viniča.

Ako taký, GF-342 nemá žiadne nedostatky. Poľnohospodárom, ktorí sú zvyknutí na rôzne zahraničné odrody a hybridy, sa Kishmish môže zdať príliš jednoduchý a jeho chuť je plochá, nie mnohostranná. Poznamenávajú také záhradkárov a relatívne malú veľkosť klastrov, malé bobule.

Je to dôležité! Ale letní obyvatelia z moskovského regiónu nechávajú iba pozitívne recenzie hrozna Kishmish 342, pretože tam je jedným z mála odrôd, ktoré neustále prinášajú ovocie a dávajú sladkú úrody.

Ako je známe, bobule obyčajných odrôd hrozna budú väčšie a sladšie, tým viac tepla a slnka, ktoré dostávajú za sezónu. V regiónoch s miernym podnebím (moskovský región, Uralsko, Bielorusko) je letná sezóna často deštivá a zamračená a Kishmish 342 sa bez ohľadu na to poteší veľkým a sladkým ovocím.

Vlastnosti pestovania

Hrozno 342 nespôsobuje problémov, pretože tento hybrid je veľmi nenáročný a vhodný aj pre začínajúcich pestovateľov. Rôznorodosť poteší kvalitné odrezky, možnosť reprodukcie koreňovej a štepiacej metódy. Aby sa dostal bohatá úroda, farmár sa nemusí neustále starať o svoju vinicu - Kishmish potrebuje najjednoduchšiu starostlivosť: zalievanie, hnojenie, preventívne ošetrenie, prerezávanie.

Pravidlá vykládky

Najdôležitejšou podmienkou pre úspešné pestovanie hrozna Kishmish 342 je výber vhodného miesta. Tento hybrid dokonale cíti na mieste s dobrým osvetlením, spoľahlivou ochranou proti vetru a ponoru. Najlepším miestom pre výsadbu odrezkov bude slnečný pozemok v blízkosti steny domu alebo hospodárskej budovy, neďaleko vysokého plotu.

Tip! Je potrebné ustúpiť od podpory nie menej ako jeden meter a zabezpečiť, aby jeho tieň nespadá na vinič po celý deň.

Obe jar a jeseň môžu byť vhodné na pestovanie Kishmish. Na jar sú výhonky vysadené, keď je pôda dobre zahriata a hrozba opakovaných mrazov je u konca. Obvykle pristáva na konci apríla - začiatkom mája. Ak je hrozno vysadené na jeseň, malo by to byť vykonané aspoň mesiac pred začiatkom mrazu (október je ideálny na pestovanie).

Pri príprave pristávacích jám je potrebné vziať do úvahy silné rozvetvenie a vysokú výšku kyslíkových vín. Táto odroda je vysadená v intervaloch 3 až 4 metre medzi susednými kríkmi alebo inými rastlinami. Jamy by mali byť veľké a hlboké: asi 70 cm hlboké a 80 cm v priemere.

Je to dôležité! V dolnej časti pristávacej jamy je lepšie odvodniť. Aby ste to dosiahli, odporúča sa naliať malú vrstvu štrku, zlomeného tela alebo drveného kameňa a položiť na vrchol malý riečny piesok.

Pôda vyberaná z jamy, zmiešaná s humou a lopatou z dreveného popola. Dobre premiešajte. Po vylodení by miesto očkovania malo byť nad zemou. Ihneď po vylodení sa odporúča rezať páčku do dvoch púčikov.

Potrebná starostlivosť

V prvom roku po výsadbe celá starostlivosť o hrozno 343 Kishmish pozostáva z pravidelného zalievania, uvoľňovania pôdy a aspoň raz kŕmia sadenice minerálnymi hnojivami.

V nasledujúcich ročných obdobiach bude práca pestovateľa nasledovná:

 1. Ročné prerezávanie viniča, ktoré sa vykonáva skoro na jar. Kishmish 342 sa odporúča, aby bol nakrájaný na 6-7 púčikov, a to tak, aby na každom zrelosti vyrastalo viac ako tri zhluky.
 2. Uvoľnenie pôdy po každom zalievaní alebo daždi. Aby ste uľahčili svoju prácu, môžete pôdu obklopovať okolo hrozna pilinami, suchým lístiom alebo iným organickým materiálom.
 3. Bude potrebné zriedkavo dodávať hydrid 342, toto hrozno potrebuje dodatočnú vlhkosť iba počas obdobia dlhého sucha. Vzhľadom na to, že sa jedná o skorú odrodu, jej vegetácia sa odohráva v júni av prvej polovici júla, keď v miernom podnebí obvykle nedochádza k suchu.
 4. V polovici leta sa Kishmish potrebuje kŕmiť komplexom fosfát-draslík, čo zlepší kvalitu ovocia a pomôže zvýšiť veľkosť plodov. Na konci jesene sa hrozno napája organickou hmotou (humus, kompost, drevený popol, vtáčie trus).
 5. Hoci stupeň 342 je rezistentný voči plesňovým infekciám, je potrebné tieto ochorenia zabrániť. Toto ošetrenie je obzvlášť dôležité v podmienkach daždivého a chladného leta. Fungicídne prípravky sa kombinujú s insekticídmi, ktoré chránia vinič pred roztočmi, krídlami listov a larvami Mayských chrobákov. Na jar môžete použiť zmes Bordeaux alebo biologické prostriedky na hrozno.
 6. Zasypacie zhluky musia byť chránené pred osami. Aby sa zabránilo tomu, aby tento hmyz poškodil väčšinu plodín, zväzky hrozna sa umiestnia do špeciálnych vreciek zabalených do siete alebo gázy. Účinné ako prostriedok bojov a vŕtačiek.
 7. V severných regiónoch (v moskovskom regióne, napríklad v Uraloch) sa hrozno Kishmish musí uchovávať na zimu. Viniča v tejto odrode je celkom elastická, takže je ťažké ju ohýbať. Ale výhonky budú musieť kravatu a ohýbať sa na zem, aby pokryli špeciálny materiál. Smrekové alebo borovicové smrekové vetvy, suché lístie, piliny, agrofibre budú vhodné ako prístrešok. Akonáhle padne sneh, je potrebné zhromaždiť sa okolo miesta a postaviť hromadu prístrešia.
Varovanie! Jednou z charakteristík odrody Kishmish 342 je rýchly rast viniča a silné rozvetvenie. Preto musíte kvalitatívne prerezávať hrozno, včasné riedenie kríkov a neumožňovať ich zahusťovanie.

Zber môžete použiť na rôzne účely: použite čerstvé stolové hrozno, pripravte víno a džúsy a osušte ovocie, aby ste získali hrozienka. Mimochodom, hybrid 342 môže byť sušené do stavu hrozienok priamo na viniči. Klastre musia byť umiestnené v ochranných vreciach a musia sa pravidelne otáčať.

odvolanie

Albina Viktorovna Žijeme v moskovskom regióne a v našom vidieckom dome sme sa snažili pestovať rôzne odrody hrozna. Kishmish 342 sa už mnoho rokov považuje za domáceho maznáčika celej rodiny. Milujeme toto hrozno za svoju nepríjemnosť voči poveternostným podmienkam, dokonca aj minulosti, veľmi chladné a veľmi daždivé, v lete sme sa podarilo zhromaždiť asi 60 kg bobúľ. A to je z troch kríkov! Ovocie má dobrú chuť, bobule sú veľmi sladké, v buničine nie sú žiadne kosti (ktoré majú vnuci tak veľa). V našej oblasti sa hybrid koná na konci júla - pred všetkými ostatnými odrodami v krajine. Zber môže byť uložený asi mesiac, stačí ho umiestniť na chladné miesto.

záver

Kishmish 342 - nádherná odroda hrozna, ktorá je vhodná na pestovanie v rôznych klimatických podmienkach. Okrem vysokých výnosov a dobrej stability, hybridná chuť s vynikajúcou chuťou a vysokým obsahom cukru v bobule.

Toto hrozno je zriedka ochorené a nepotrebuje komplexnú starostlivosť, takže je vhodný pre začiatočníkov i skúsených záhradníkov. Fotografie hrozna a recenzie odrody nenechá nikoho ľahostajného - rast Kishmish určite stojí za to!

Pozrite si video: Spracovanie hrozna odrody Müller Thurgau (Február 2020).

Загрузка...