Záhradníctvo

Hroznová hrozienka

Nie všetky odrody hrozna sa pestujú, aby získali skvelú úrodu, niekedy kvalita ovocia je cennejšia ako ich množstvo. Hrozno Zest je odroda, ktorá je príjemnejšia k jedlu ako k rastu. Táto kultúra je zvláštna, vyžadujúca špeciálny prístup, neustálu pozornosť a komplexnú starostlivosť. Ale úrodu Zest je určite dobrá: zhluky sú veľmi veľké a krásne, plody sú oválne, hlboké, s výbornou chuťou a silnou arómou. Táto odroda sa neodporúča pre začiatočníkov, nákup výhonkov sa odporúča pre pestovateľov so skúsenosťami.

Podrobný popis odrody Zest, s recenziami záhradníkov a fotografií z klastrov - v tomto článku. Nižšie si môžete prečítať silné a slabé stránky veľkoplodé odrody, dozvedieť sa, ako najlepšie pestovať hroznové hrozno a ako sa o ne starať.

Vlastnosti kultúry

Odroda hrozna je považovaná za tabuľku. A je to aj červené hrozno s ranným dozrievaním. Je ľahké sa naučiť túto odrodu na veľkých plodoch v podobe prsta bohatého vína.

Varovanie! Odroda Raisin odporúčaná pre pestovanie v južných oblastiach s teplým a miernym podnebím. V severných oblastiach je povolené pestovanie hrozna v skleníkoch a skleníkoch.

Hybridné pásmo pre Moldavsko, Ukrajinu a južné regióny Ruska. Ale aj v klimatických podmienkach týchto oblastí na zimu by sa malo pokryť zvýraznenie, pretože odroda je veľmi teplomilná.

O hroznom Zest sa stal nedávno známy, pretože to prinieslo pred niekoľkými rokmi. Pôvod odrody je ukrajinský, jeho "vlasť" bol ústav vinohradníctva "Magarach", ktorý sa nachádza na území Ukrajiny. "Chaush a kardinál" odrody sa stali "rodičmi" pre nový hybrid, a vedecký názov druhu získané v dôsledku kríženia je XVII-241.

Viac poetický názov "Zest" nový hybrid nebol vôbec náhodný. Vinohradníci si všimli úžasnú črtu odrody: ak nebudete ponáhľať zberať a nechať na viniči niekoľko nezrezaných klastrov, za pár týždňov sa premenia na nádhernú hroznová šťava.

Popisné odrody Zest:

 • skoršie zrelosti hrozna - do úplnej zrelosti plodu od okamihu prelomenia by malo prejsť najmenej 110-115 dní;
 • Kríky sú veľmi vysoké, víno je charakterizované dobrým a rýchlym rastom, dozrieva sa takmer po celej dĺžke;
 • kvetenstvo na hrozienkach je len ženská, to znamená, že kvety nemajú tyčinky a nemôžu seboplodovať (preto je potrebné vedľa príslušnej odrody pestovať iné hrozno s rovnakými rannými dobami zrenia a bisexuálne alebo mužské kvetenstvo);
 • hrozno je opeľované dobre, zväzok je normálny;
 • zhluky Rozinky sú veľké, drobné, vo forme kužeľa;
 • priemerná hmotnosť jednej zväzky je 400-500 gramov;
 • pri prerezávaní a rozdeľovaní sa na každú snímku ponechá jedna partia;
 • "plod" bobule nie sú charakteristické pre odrodu - všetky plody sú približne rovnaké vo veľkosti a tvaru;
 • bobule sú veľmi veľké - majú dĺžku približne tri centimetre a vážia 10 gramov;
 • tvar ovocia je podlhovastý, výrazne predĺžený (zobrazený na fotografii);
 • farba plodov je tmavá, nasýtená, červeno fialová;
 • buničina je hustá, chrumkavá, marmeládová štruktúra;
 • chuť Rašina je nádherná, vyvážená, sladká;
 • obsah cukru v hrozne na úrovni 15-20%;
 • kôra na plody je hustá, ale v procese jesť takmer necítil;
 • výnos z hrozna Zest je vysoko závislý od veku viniča a starostlivosti o keš;
 • Predpokladá sa, že výnos tejto odrody je nízky: v prvých rokoch je možné odstrániť len niekoľko kilogramov z kroviny, pričom nasledujúce čísla môžu dosiahnuť 15-18 kg z každej rastliny;
 • s náležitou starostlivosťou, víno začne prinášať ovocie až v treťom alebo štvrtom roku po výsadbe;
 • Stafín nie je rezaný v prvých rokoch po výsadbe - tak sa odroda líši od mnohých iných;
 • odolnosť proti mrazu v hrozne je slabá - bez krytu je víno odolné maximálnemu zníženiu teploty až o -12-15 stupňov;
 • odroda prakticky nemá žiadnu rezistenciu voči chorobám a škodcom, preto hlavnou činnosťou pestovateľa bude profylaktická liečba viniča.
Je to dôležité! Vymenovanie hrozienok tabuľka, bobule sú dobré čerstvé, z nich, ak chcete, môžete vyrobiť voňavé víno alebo sušené ovocie získať veľmi veľké a sladké hrozienka.

Silné a slabé stránky

Odmeny recenzie o odrode Zest sú zriedkavé: pestovateľ musí byť pripravený na pravidelné postrekovanie viniča a neustály boj za integritu a zdravie Bush. Ako už bolo spomenuté, veľa ľudí má rád vzhľad a chuť tohto hrozna, ale pestovať Raisin je pochybné potešenie.

Existuje niekoľko výhod tejto odrody:

 • vynikajúca prezentácia;
 • veľké veľkosti zväzkov a bobúľ;
 • vynikajúca chuť a vysoký obsah cukru v ovocí;
 • veľké percento vitamínov a cenných stopových prvkov v ovocí;
 • vhodnosť hrozna na prepravu a dlhodobé skladovanie (v suteréne alebo v chladničkách).

Uvedením silných stránok hrozna Zest, nemožno nespomenúť skutočnú možnosť zvýšenia objemu plodín v dôsledku správnych poľnohospodárskych postupov a intenzívnej starostlivosti.

Bohužiaľ, toto krásne a chutné hrozno má tiež nevýhody a sú veľmi významné. Všetky nevýhody odrody sú primárne spojené s jeho rozmarom. Väčšina vinárov zarmúcajú tieto faktory:

 • úžasnosť voči zloženiu pôdy a jej nutričnej hodnote - na vzácnych pôdach. Hrozienka nesie plody veľmi zle a listy na viniči sa stávajú malými;
 • slabá imunita, kvôli ktorej v priebehu teplého obdobia pestovatelia musia bojovať proti rôznym škodcom a infekciám;
 • nízky mrazuvzdornosť - vinič bez krytu môže vydržať pokles teploty len do -12 stupňov;
 • neskoro plodenie - len šesť rokov po výsadbe možno očakávať prvú normálnu úrody;
 • nízke výnosy, silne spojené s množstvom hnojív a pravidelnou starostlivosťou.

Varovanie! Veľkým problémom pre pestovateľov je silný rast mladých výhonkov Raisin.

Oveľa častejšie prerezávanie nepomôže v tejto situácii, pretože zdobené kríky rastú ešte rýchlejšie a hojnejšie. To všetko vedie k vyčerpaniu viniča a k nižším výnosom celého vinohradu.

Rastúce pravidlá

Zest rozmanitosť hrozna bude vyžadovať maximálnu návratnosť od záhradníka, ale na oplátku vás poteší veľmi veľkými a neuveriteľne chutnými bobuľami v masívnych zhlukoch. Pre začiatočníkov je lepšie nevyberať túto odrodu ako prvú skúsenosť.Zest je vhodnejšia pre skúsených pestovateľov s dostatkom času.

Výsevné odrezky

Hrozno Zest miluje teplo a slnečné žiarenie, takže by mal byť vysádzaný na južnej strane, nie je to ani o málo metrov od steny budovy alebo plotu. Takéto vysadenie ochráni víno pred ľadovým severným vetrom a zabráni zmrazeniu koreňov počas obdobia tavenia snehu alebo náhlych skokov teploty.

Korene hrozienok nie sú príliš dlhé, väčšina z nich leží v hĺbke 30-40 cm - tu by mala byť umiestnená najplodnejšia vrstva zeme. Optimálne rozmery pristávaciej jamy sú 0,6x0,6x0,6 metra.

Je to dôležité! Ak sa plánuje vysadenie viacerých hrozienkov, odporúča sa metóda výkopu. Šírka a hĺbka výkopu hrozna by mala byť 60 cm každá. Vzdialenosť medzi susednými kríkmi je minimálne dva metre, pretože hrozno silne rastie.

Na dne jamy sa položí 20-centimetrová vrstva zlomených tehál alebo sutín a potom sa naleje úrodná pôda pozostávajúca z pôdy, piesku, kompostu, humusu, popola a minerálnych hnojív.

Odporúča sa inštalovať pozdĺž okrajov každej jamy vertikálnu dĺžku potrubia 50 centimetrov - bude to veľmi výhodné, ak sa tieto hrozna bude vodou.

Ako sa starať

Kvitnúca odroda vyžaduje starostlivú starostlivosť - to je jediný spôsob, ako zvýšiť výťažok hrozna a čakať na aspoň nejaký výsledok.

Starostlivosť o vinicu so zvýraznením by mala byť nasledovná:

 1. Zavlažovanie kríkov pomocou špeciálnych systémov alebo potrubí, studní, bude potrebné vykonávať pravidelne, najmä v období sucha. Je tiež dôležité, aby sa nepreháňalo zavlažovaním, pretože Zest je náchylný k vývoju rôznych plesňových infekcií a zvýšená vlhkosť prispieva k ich rozšíreniu.
 2. Na ochranu vinohradov pred infekciami, škodcami a prehrievaním koreňového systému sa odporúča použiť mulčovanie. Organické mulčovanie vo forme pilín, rašeliny, humusu alebo slamy nielen chráni hrozienku, ale stane sa aj zdrojom živín pre hrozno.
 3. Kŕmenie odrody, hrozienka bude často a hojne, pretože na chudobné pôdy, kultúra produkuje veľmi zlé ovocie. Každé tri roky na jeseň sa odporúča uložiť veľké množstvo kravského trusu (približne 7 kg na meter štvorcový). Počas letnej sezóny niekoľkokrát môžete kŕmiť hrozno špeciálnymi minerálnymi komplexmi alebo použiť zmes fosforu a draslíka. Na jar Zest dobre reaguje na malú časť dusíka, zavádza sa pred kvitnutím a po ňom.
 4. Prerezávanie viniča je lepšie dvakrát za rok: na jar a na jeseň. Tento rozvrh sa odporúča kvôli rýchlemu rastu kríkov a silnému rastu mladých výhonkov. Strihanie sa aplikuje stredne alebo dlho, ponechávajúc 5 až 8 púčikov na každom výstrele. Je lepšie nerozrezávať hroznové hrozno pred úkrytom na zimu, pretože to bude impulz pre rast výhonkov, ktorý môže narušiť integritu úkrytu.
 5. Preventívne postrek by sa mal dostať do zvyku tých, ktorí vysadili odroda Raisin na ich sprisahania. Budete musieť bojovať s plesňou, oidium, bakteriálnym rakovinovým ochorením, sivou plesňou, antraknózou, eskoriózou. Okrem ochorení očakávajú aj veľké ovocné hrozno rôzne škodcov (roztoče a pavúky, phylloxera). Najmenej trikrát za sezónu možno použiť na striekanie zmesi Bordeaux. Odporúča sa začať čo najskôr - s prvým stabilným teplom. Ak sa nákaza viniča stala, musíte odstrániť všetky vaječníky a listy a dôkladne zavlažovať kefou fungicídom - to je jediný spôsob, ako zachrániť Zest.
 6. Je nevyhnutné pokryť hrozno, ktoré nie je odolné voči mrazu, pretože aj v teplom Kryme nie sú prípady mrazuvzdorného Zesta nezvyčajné. Zhromažďovanie veľa mladých a starých výhonkov a ich spájanie je potešením inak, ale je potrebné urobiť to. Efektívna prútený agregát a koreňová ochrana s hustou vrstvou mulčovania.

odvolanie

Stepan IgorevichNad, či už stojí za to, aby ste začali rôzne Zest, myslel som veľmi dlho. Po prvé, slabý odpor odrody a jeho nízka produktivita zmätený. Napriek tomu zasadil jeden púštny pred asi piatimi rokmi. Doteraz som videl iba dve plodnosti: klastre sú skutočne veľmi veľké a bobule sú krásne, s krehkou sladkou dužinou. Môžem povedať, že pre komerčné účely nie je Zest vhodný, ale pre seba stojí za to zasadiť toto hrozno - závidosť vašich susedov je zaručená!

záver

Rozmanitosť hrozna Zest sa nedá nazvať univerzálnym - nie je to pre každého. Táto kultúra miluje teplo a slnko, netoleruje mráz, často je chorá, potrebuje pravidelné obväzy, zalievanie a dôkladné prerezávanie - pestovateľ bude mať veľa problémov. Odmenou za dlhé práce budú veľké klastre s obrovskými bobuľami zaujímavých spoločností a úžasnou bohatou farbou.