Záhradníctvo

Hrozno Taiga

Záhradkári a letní obyvatelia zo severných oblastí Ruska môžu len sympatizovať: musia investovať oveľa viac času a úsilia do budúcej úrody. Najťažšie však je nájsť vhodnú odrodu, ktorá môže prežiť v ťažkej atmosfére Severu. Vo väčšej miere sa to týka ovocia a bobúľ, obzvlášť ako teplo milujúci ako hrozno. Nálezom pre letných obyvateľov a vinárov z chladných regiónov je odroda Taiga. Toto hrozno dozrieva veľmi rýchlo, skoro nezhorší a čo je najdôležitejšie, veľmi dobre toleruje nízke teploty.

Tento článok poskytuje úplný popis hrozna Taezhny s fotografiami a recenziami skutočných záhradníkov. Začiatok vinárov sa bude môcť naučiť, ako odstrániť rastliny a ako sa neskôr starať o vinič.

Vlastnosti a vlastnosti

Taiga Grape nie je selektívna plodina, nič o pôvode tejto odrody nie je známe. Často sa táto odroda zamieňa so známym hybridom "Taiga Emerald", ale to sú dve úplne iné hrozna.

Je známe, že odroda Taiga bola najprv pestovaná na juhu krajiny - v meste Primorsky Krai. Postupne sa začali pokúšať pestovať hrozno v iných častiach Ruska: na východe, na západe a potom na severe. A potom sa ukázalo, že studená odolnosť Taigy je dosť aj pre silné zimy - viniča veľmi dobre znáša studenú zimu. Dnes je odroda Taiga jednou z najpopulárnejších a vyhľadávanejších letných obyvateľov a poľnohospodárov severných regiónov krajiny.

Úplný popis odrody hrozna Taiga:

 • kultúra s veľmi skorými obdobiami dozrievania - od kvitnúcich púčikov po technickú zrelosť bobúľ, 90 až 95 dní by mala prechádzať;
 • kefy silné, energické, rozľahlé;
 • miera prežitia odrezkov je vysoká, Taiga plemena veľmi ľahko;
 • kvety hrozna sú samice, takže sa často používa pri opelení iných supereárnych odrôd;
 • zhluky tejto odrody sú malé, majú tvar pravidelného kužeľa;
 • priemerná hmotnosť jedného zväzku je 150-200 gramov, existujú vzorky s hmotnosťou do 400 gramov;
 • banda je stredná, je celkom voľná;
 • bobule sú okrúhle, malé - približne 2 cm v priemere, hmotnosti 3-4 gramov;
 • plody sú maľované v tmavo modrej takmer čiernej farbe;
 • obsah cukru v plodoch je vysoký - na úrovni 20%, ale v plodoch hrozna Taiga je pomerne veľa kyseliny;
 • chuť hroznového vína Taiga príjemná, s ľahkými muškátovými tónmi a nie slizkosťou;
 • normalizácia záťaže na viniči je potrebná, aby na každom výhonku bolo 2-3 zhluky;
 • výnos z Taigy je veľmi vysoký - asi 100 kg z jedného kefa (prejavuje sa 7-8 rokov po výsadbe, s náležitou a dostatočnou starostlivosťou);
 • zrelé zhluky nemožno okamžite odstrániť, sú ponechané na viniči až do začiatku mrazu - bobule nemrvajú v daždi a dokonale zachovávajú prezentáciu, chuť;
 • odroda je schopná odolať teplotám až do -32 stupňov, v oblastiach s chladnejšími alebo bez zasneženej zimy, musí byť vinič pokrytý;
 • Vínna hrozna sú prakticky choré, až v prvom roku života môže byť viniča napadnutá plesňou, ale to neovplyvňuje všeobecný stav sadenice a neovplyvňuje kvalitu plodiny.

Tabuľka odrody menovania, Taezhni hrozno sa jedia čerstvé, používa sa na výrobu vína a šťavy, vyrobené z bobúľ, marmelád, džemov, marshmallow a ďalších sladkostí.

Čerstvé ovocie tejto odrody je veľmi užitočné pre ľudí trpiacich gastrointestinálnymi ochoreniami. Pektíny majú liečebný účinok - na plody Taiga vysoký obsah týchto látok.

Silné a slabé stránky

Rozmanitosť hrozna Taiga je skutočne veľmi obľúbená u záhradníkov a záhradníkov z centrálnych a severných oblastí. Táto kultúra je milovaná za také kvality ako:

 • vynikajúca zimná odolnosť;
 • rýchly a silný rast kroviny;
 • ľahká reprodukcia;
 • veľmi vysoký výťažok;
 • príjemná muškúľná chuť bobúľ;
 • skoré dozrievanie;
 • imunity voči hubovým chorobám a iným infekciám.

Nepochybnou výhodou hrozna Taiga je jeho jednoduchosť, pretože sa dá úspešne pestovať v rôznych klimatických podmienkach a na takmer každej pôde.

Varovanie! Uvažovaná odroda nemá vážne nedostatky, ale vinohradníci musia brať do úvahy, že chuť Taigy je najčastejšie bez ozdôb. Toto hrozno je vhodnejšie na spracovanie, hoci je celkom možné doplniť nedostatok vitamínov v tele svojím ovocím.

Podmienky pristátia

V chladnom podnebí musí hrozno pestovať podľa špeciálnej technológie, dodržiavajúc špeciálne pravidlá výsadby a starostlivosti. Po prvé, výsadba odrezkov je potrebná len na jar, pretože jesenné sadenice nemajú čas dostať dostatočne silné a koreň pred nástupom zimného mrazu.

Po druhé, pre hrozno Taiga, musíte vybrať najteplejšie miesto na webe. Mal by to byť južný svah alebo južná stena domu, budova, schopná chrániť vinič pred ľadovým severným vetrom.

Je to dôležité! V teplom období musí byť viniča vždy na slnku. Preto sa pri výbere miesta na odrezky treba vyhnúť tieni.

Technológia výsadby odrezkov Taiga by mala byť nasledovná:

 1. Najskôr musíte vykopať otvory pre sadenice. Pretože hrozno Taiga charakterizuje silný rast viniča a hlboké korene, jamka musí byť veľká. Budete musieť kopať veľa, pretože optimálne rozmery pristávacieho otvoru sú 100x100x100 cm.
 2. Na dne jamy je potrebné naliata 20 centimetrov riečneho piesku, štrku alebo zlomených tehál. Vrchol odporúča naliať ďalšie 10 cm drevených hoblín. Potom je žiaduce zakryť drenážnu vrstvu čiernym plastovým obalom - tak sa substrát dobre zohreje.
 3. Hnojivo musí byť pridané do pôdy, ktorá bola odstránená z jamy počas kopacieho procesu. V prípade hrozna by hnojivá v komplexe Taiga mali byť: humusový kbelík, litrový plechový popol a pohár ovsa alebo pšenice. Zmiešaný s hnojivami, zem je zložená s hromadou a pokrytá polyetylénom na zahriatie zeme.
 4. Vyhrievaná pôda naleje do jamy v predvečer výsadby rezanie. Vytvorte malú depresiu v strede (asi 30 cm) a tam sa pestuje hrozno.
 5. Korene sú posypané zeminou, bohato napojené na Taigu a okolo neho umiestnia podperu alebo mriežku.

Tip! Ak plánujete pestovať niekoľko kríkov odrody Taezhny, medzi nimi musíte nechať interval 1,5-2 metrov. Medzi riadkami pre hromadné pristátia odchádzajú 3 metre.

Príslušná starostlivosť

Očakávať od hrozna Taiga veľké výnosy môžu podliehať všetkým pravidlám starostlivosti. Je dôležité brať do úvahy a bez nej ťažké podmienky rastu kultúry (chladné podnebie s krátkym letným obdobím), neustále sledovať kríky a poskytovať im pravidelnú starostlivosť.

Je to dôležité! Hodnotenia záhradníčiek hrozna Taiga sú veľmi pozitívne - veľmi zriedka sa vyskytujú problémy s touto odrodou. Aj v zlom roku s daždivým a chladným letom bude zber normálny.

Starostlivosť o túto odrodu by mala byť nasledovná:

 1. Po výsadbe vodu stonku každý druhý deň, kým nie je úplne zriadený a zakorenený. Samozrejme, ak je počasie daždivé, množstvo vody je znížené, ale zabezpečujú, že pôda je dostatočne vlhká. V druhom roku sa víno zalieva menej často - iba raz týždenne, a potom v období sucha. Zrelé hrozno sa nedá napojiť vôbec, pretože hnojenie je pre Taigu tiež nebezpečné.
 2. Na orezávanie krúžkov potrebujete jar a jeseň. V severných oblastiach je potrebné znížiť jesenné prerezávanie na odstránenie poškodených a suchých výhonkov. Pred mrazom je lepšie, aby ste nepoškodili vinič, preto môže krík zmraziť až k smrti. Preto sa na jeseň odporúča rezať hrozno len vtedy, ak sa očakáva jeho následný prístrešok. Na jar je hrozno Taiga už prerezané, ako sa očakávalo: tvoria kríky, vylučujú výhonky s ovocím, skrátia ich o 4-5 púčikov. Počas leta sú zelené výhonky prerezané na všetkých kroviach. Počet klastrov je normalizovaný - nie viac ako štyri na jednom výstrele.
 3. Odroda Taiga môže ochorieť až v prvom roku po výsadbe. Počas tohto obdobia je viniča napadnutá plesňou, ale kvôli kyseline bobúľ sa choroba vyvíja zle. Ako prevencia plesňových infekcií sa odporúča sprejovanie kríkov kvapalinou Bordeaux skoro na jar.
 4. Hnojenie hrozna Taiga môže byť zriedkavé. Dve doplnky za rok budú dosť dosť: na jeseň je vhodnejšie organické (kravský hnoj, vtáčie trus, humus, kompost, drevený popol) a na jar sa kŕmia výhradne minerálnymi komplexmi (dôraz sa kladie na fosfátové a draselné hnojivá).
 5. V drsnom podnebí by mal byť vinič Taiga chránený na zimu. Na zemi v blízkosti hrozna ležal dosky alebo iný materiál. Vrstvené viniča pripútané kovovými oblúkmi alebo zviazané. Teraz je potrebné pokryť výhonky agrofibre, toliu alebo plachty, z hornej časti prístrešku pokryté zeminou.
Tip! Najlepšie zo všetkého, hrozno prežiť pod snehom. Preto, hneď ako prvý vážny sneh padá, zhromažďuje sa a vyrábajú sa snehové vločky na kladenú vinič.

Ak robíte všetko podľa odporúčania, hrozno bude rásť rovnako ako na fotografii, bude potešiť s dobrým vkusom a bohatou úrody.

recenzia

Olga Ivanovna, Bratsk, žijem v regióne Irkutsk. Keď som odišiel do dôchodku, chcel som vyzdvihnúť záhradu, záhradu a hrozno. Pri výbere odrody som netrpeli zvlášť - zastavil som sa pri Taezhnoye (toto hrozno robí takmer vo všetkých susedoch družstva Dacha). Osem rokov uplynulo a nikdy som ľutovala moju voľbu! Hrozno je veľmi plodné, nikdy som nebola chorá, aj keď spracovávam len kvapalinu Bordeaux. Samozrejme, že to neriskujem, a na zimu som videl vinič, pretože zimy sa každoročne zhoršujú. Chuť Taiga najčastejšie, ale príjemné. Považujem nedostatok "chémie" za veľký plus - napokon by som chcel získať iba ekologicky čisté výrobky z vlastnej letnej chaty.

záver

Odroda hrozna s charakteristickým názvom "Taiga" sa môže pestovať takmer v akýchkoľvek klimatických podmienkach. Tento typ univerzálneho, veľmi odolného, ​​takmer nikdy chorého. Taiga - jedna z mála odrôd, ktoré sa úspešne pestujú na severe. V miernom podnebí kultúra zimuje bez prístrešia, vydržala dokonca 30 stupňov mrazu. Nemôže sa radovať a prekvapivo vysoký výnos hrozna - 100 kg na kefu pre Taigu nie je limit!

Pozrite si video: Prírodná zubná pasta, Splat Biomed Sensitive - (Jún 2022).

Загрузка...