Záhradníctvo

Čierny ríbezľ

Názov odrôd čierneho ríbezle Yadrenaya každý povedať o jeho. Pre niektorých to bude charakteristika nezabudnuteľného rozmeru, niekto po ochutnávaní svojich bobúľ bude mať združenie s chuťou, ale v každom prípade to nebude fungovať iba na prechádzanie touto škálou ríbezle. To doslova láka a veľkosti jeho bobule, a ich množstvo na kríkoch, a rovnakej veľkosti z nich, ale za predpokladu riadnej starostlivosti a prerezávanie.

Úplný opis odrôd čierneho ríbezle Yadrenaya s fotografiami a recenzie tých, ktorí ho vyrástli, nájdete ďalej v tomto článku. Obe výhody a nevýhody Currant Yadrenaya nebudú prehliadané, takže sa môžete konečne rozhodnúť, či je táto odroda vhodná pre vaše stránky alebo nie.

História spoločnosti

Stupeň čierneho ríbezle Yadrenaya získal štart v živote na oddelení horského záhradníctva Výskumný ústav záhradníctva na Sibíri. Lysavenka, ktorá sa nachádza v meste Barnaul. Autorom je chovateľ tejto odrody Zabelina L.N. Získala hybrid získaný z krížencov odrôd Brebtorp a Dovinka a následne ju prekrížil s obľúbeným ryžom Altai.

Toto všetko sa stalo v náročných 90 rokoch minulého storočia a až v roku 2000 bol čierny ríbezľ Yadrenaya zaradený do Štátneho registra chovných výkonov Ruska. Odroda sa odporúča na pestovanie v regiónoch Volga-Vyatka a západné Sibír, ale kvôli jej atraktívnym vlastnostiam rýchlo získala srdcia záhradníkov po celom Rusku a aktívne sa pestuje aj v severnej časti Bieloruska a na Ukrajine.

Popis odrody

Rýbové kríky odrôd Yadrenaya charakterizované obmedzený rast.

POZOR! Rastliny nie sú veľmi roztrúsené po stranách a sú charakterizované roztrúseným tvarom kríkov, čo umožňuje, aby plody boli dobre osvetlené slnkom.

Iba 1,5 metra vysoká.

Mladé rastúce výhonky majú strednú hrúbku, aj keď môžu rásť pomerne silne. Farba kôry je normálne zelená, na niektorých miestach je mierna antokyanická červenka. Drobnosť je slabá.

Lignifikované dospelé výhonky ríbezlí sa líšia od mláďat hlavne vo farbe kôry - od svetla po tmavo hnedú.

Púčiky sú stredne veľké, apikálne, odmietnuté, zoskupené 1-3 v každom uzle. Ich forma je oválna s špicatým hrotom. Farba - jasne červená, pubesencia - slabá.

Listy majú štandardnú päťčlennú, lesklú, kožovitú, tmavozelenú, mierne vrásčitú a bublinkovú. Pohlavie na listoch chýba, žily sú hlboko depresívne. Hlavné žily majú tmavý ružový odtieň. Zuby sú široké, majú priemernú dĺžku, ohnuté. Sú jasne viditeľné krémové body. Listové stopky majú strednú dĺžku a hrúbku, ružové farby, mierne puberty.

Kvety sú stredne veľké, maľované bledo ružovou farbou. Štetce sú dlhšie roztiahnuté, takže v nich sú umiestnené 6 až 12 voľne uzavretých bobúľ.

Stonka je hrubá, dlhá, pestičivá, dobre drží kefky na kefách.

Čierne ríbezle Yadrenaya sa týka dozrievania odrôd dozrievaním. Jahody začínajú dozrievať až do konca júla av niektorých regiónoch dokonca aj v auguste. Ovocie sa vyskytuje v pomerne krátkom čase, čo je obzvlášť prospešné pre poľnohospodárov pre priemyselné pestovanie.

Odroda vykazuje dobrú odolnosť voči mrazivým zimám (schopná prepraviť až -30 ° C bez prístrešku a až do -40 ° C s dobrou snehovou pokrývkou) a extrémnym teplotám a suchu, čo robí v mnohých regiónoch vhodný na pestovanie.

Varovanie! Rybín Yadrenaya sa líši v plodnosti - to nie je potrebné pre normálne plodenie ďalších opeľovačov, aj keď spravidla niekoľko odrôd ryže rastú v každej záhrade.

Predčasnosť tohto ríbezle si zaslúži pozornosť - už prvý rok po výsadbe môže priniesť plodinu, ale najpočetnejší z počtu plodov sú vetvy 2. a 3. roka plodu.

Výťažok odrody ryža Yadrenaya si zaslúži obdiv - z jedného krbu môžete zhromaždiť až 5-6 kg bobúľ. Pri pestovaní v priemyselnom meradle sa tento počet pohybuje od 6 do 12 ton plodov na hektár a závisí od poľnohospodárskej technológie, hustoty výsadby a veku rastlín.

Ryžové odrody Yadrenaya sú tiež charakterizované dobrou odolnosťou proti múčnatke a roztočom. Je pravda, že náchylnosť k antraknóze je len o 3 body.

Charakteristiky bobúľ

Bobule čierneho ríbezle triedy Yadrenaya porazili všetky záznamy o veľkosti a považujú sa za prakticky najväčšie, ak to považujeme za porovnanie stupňa domáceho výberu.

 • Tvar bobúľ je okrúhly, niekedy mierne podlhovastý, ako keby švestky.
 • Rozmery bobule dosahujú dĺžku 2 cm a šírku 1,5 cm. Mnoho ľudí zmätuje bobule tohto hrozna s hroznom alebo čerešňami.
 • Hmotnosť jedného bobuľa môže dosiahnuť až 8 g, v priemere je hmotnosť 5-7 gramov. Bobule sú zvyčajne dobre zarovnané vo veľkosti a hmotnosti.
 • Telo je mäsité, pokožka je tenká, ale silná. Bobule obsahujú významné množstvo pomerne veľkých semien.
 • Farba ovocia je čierna, bez intenzívneho lesku.
 • Po oddelení bobule nevypúšťajú šťavu a po zozbieraní štetcom sa nesmú dlho rozpadať.
 • Rastlinné bobule tejto odrody majú úžasnú arómu a sladkovohnedú chuť. Podľa odhadov degustátorov sa chuť odhaduje na 4,3 bodu. Mnohí považujú chuť plodov Berry za úprimne kyslú, ale ak je možné nechať ich visieť na kroviach po dozretí, urobte to. A budete môcť oceniť ich chuť.
 • Bobule obsahujú: cukry - 9%, kyselina askorbová - 96 mg / 100 g, suché rozpustné látky - 8-11%, titrovaná kyslosť - 3,7%.
 • Používanie bobúľ je univerzálne. Najlepšie je zmraziť ich na zimu alebo sa rozdrviť s cukrom, aby sa zachránili všetky vitamíny. Ale budú tiež vyzerať luxusné v rôznych kompótoch, želé, džemy, džemy atď.
 • Prepraviteľnosť plodov je nízka. Je lepšie ich prepravovať len na krátke vzdialenosti.

Silné a slabé stránky

Táto odroda sa priaznivo líši vo svojich výhodách, ale má aj nevýhody. Čo bude vážiť váhy - rozhodnete sa.

Medzi výhody nemožno spomenúť:

 • Obrovské veľkosti bobúľ - jedna z najväčších medzi všetkými odrodami čierneho ríbezle.
 • Vysoký výnos - vyžaduje však dobrú starostlivosť a pravidelné prerezávanie.
 • Dobrá zimná odolnosť a vynikajúca tolerancia na suché a horúce podmienky rastu.
 • Skoroplodnost - poskytuje slušné výnosy v prvých rokoch po zakorenení sadeníc.
 • Často sa líši v skorých termínoch dozrievania - začne dozrieť koncom júna.
 • Odolnosť voči chorobám, ktoré postihujú mnoho druhov ríbezlí - múčnatka a roztoče.

Nevýhody tiež nemožno ignorovať:

 • Mnohí sa sťažujú na kyselú chuť bobúľ. Nemôžete ich nazývať úplne kyslou, ale samozrejme existujú odrody ryže, ktoré sú sladšie podľa vkusu.
 • Vyznačuje sa rýchlym starnutím kríkov, rast môže klesnúť o 3-4 roky a výnosy klesnú, preto je potrebné konštantné a pravidelné prerezávanie a starostlivé tvarovanie.
 • Nízka odolnosť voči antraknóze - samozrejme, za vlhkých klimatických podmienok to môže byť vážna nevýhoda, pretože prevencia bude potrebná počas celej jari a prvej polovice leta.
 • Podľa niektorých recenzií sa pozoruje aj nerovnomerné dozrievanie plodov v rukách a nízka jednorozmernosť plodov s veľmi veľkými veľkosťami. Tieto nedostatky však môžu byť výsledkom chýb v starostlivosti.

Hodnotenie záhradníkov

Recenzie tých, ktorí rástli Yadrenaya ríbezle na svojich pozemkoch, sa líšia vo veľkej rozmanitosti, zdá sa, stále veľa záleží na klimatických podmienkach rastu a zvláštnostiach starostlivosti oň.

Igor, 52 rokov, Tambovská oblasť Už dlhé roky som zažil množstvo odrôd rybízu, pretože sa venujem jednak predaju sadeníc bobuľa, jednak predaja bobúľ. Považujem rozmanitosť čierneho ríbezle Yadrenaya za najväčšiu zo všetkých odrôd, ktoré sú v súčasnosti známe. Zistil som to v spoľahlivom zdroji, takmer z prvej ruky. Po niekoľkých rokoch testovania môžem povedať, že odroda je veľmi dôstojná a pevne vstúpila do mojej ríbezle. Dokonca aj vo veľmi suchom lete, bobule dozrievajú vo veľkosti s piatimi-ruble mince, a nie jednotlivé vzorky, ale všetky v jednom. To dozrieva dosť neskoro, chuť bobúľ je celkom bežná - sladká a kyslá. Mám jeden z najobľúbenejších odrôd ryže je Pygmy, jeho bobule môžu byť zjednotené priamo od Bush, ale v ich priemernej veľkosti sú oveľa nižšie ako Yadren. V minulých rokoch bolo samozrejme možné získať z neho veľké bobule, ale boli v jednom vyhotovení a bobule Yadrenoy sa vyznačujú prekvapujúcou jednorozmernosťou. Vetvy tejto odrody potrebujú podväzok kvôli hojnosti plodiny, pretože sa môžu skutočne zlomiť od závažnosti plodov, ktoré sa im prilepili. A to je Yadrenaya na trhu, ktorý ponecháva najrýchlejšie kvôli veľkej veľkosti bobúľ. Ale tento typ rybízu je intenzívny typ, to znamená, že potrebuje dobrú starostlivosť, aby dokázal všetko, čo je schopný ... Alexander, 47, Kemerovo Bobule sa javí ako veľmi veľké, viac ako hrozno, výnos je len vynikajúci, roztoč a múčnatka vykazuje dobrú stabilitu. Je pravda, a bude musieť hliadnuť okolo nej. Zasadil som kríky vo vzdialenosti 1,5 metra od seba, takže bolo dostatok energie pre každého. Krajina okolo kríkov každý rok je hojne mulčovanie hrubou vrstvou organickej hmoty. Zachováva vlhkosť a slúži ako dodatočné hnojivo pre ríbezle. Hlavné body starostlivosti sa týkajú prerezávania. Vzhľadom k tomu, že kríky Yadrenoy patria do rannej zrelosti, stárne veľmi rýchlo. Preto každý rok staré výhonky utiekli, vyrezal som takmer všetko. Snažím sa nehlustovať kríky - nechám viac ako 7-8 výhonkov rôzneho veku na rastlinu. V tomto prípade všetky bobule dozrievajú dobre a chuť je úžasná. Gennady, 51, Kaliningradská oblasť Vyskúšala v rôznych časoch asi 40 odrôd ryže. Pokiaľ ide o Yadrenoy, môžem povedať, že hoci sa líši v skutočne veľkých plodoch, ostatné charakteristiky sa jednoznačne nelíšia. Možno sa to však prejavuje v mojich špecifických podmienkach. Koniec koncov, bol vyvinutý pre Sibír, a tam by mal byť pestovaný.

záver

Čierne ríbezle Yadrenaya môže zasiahnuť akúkoľvek veľkosť svojich bobúľ a výnos a odolnosť voči chorobám môžu byť pre záhradníkov príťažlivé. Aby ste si však mohli vychutnať všetky tieto vlastnosti v plnom rozsahu, musíte urobiť aspoň nejaké úsilie.