Záhradníctvo

Sphinx z hrozna

Sfingové hrozno získané ukrajinským chovateľom V. V. Zagorulko. Pestuje prekročením odrody Strasensky s tmavými bobuľami a bielej muškátovej odrody Timur. Odroda sa vyznačuje skorším dozrievaním a harmonickou chuťou plodov. Hrozno je odolné voči chorobám, ktoré nepodliehajú chladeniu na jar, ale na zimu potrebuje dodatočný prístrešok.

Charakteristická odroda

Opis odrody a fotografie hrozna sfinga:

 • veľmi skoré dozrievanie;
 • obdobie od napučiavania obličiek k zberu trvá 100-105 dní;
 • živé rastliny;
 • veľké rozrezané listy;
 • skoré a úplné dozrievanie viniča;
 • pomerne neskoro kvitnúce, aby sa zabránilo jarným mrazom;
 • valcové zhluky;
 • priemerná hmotnosť zhlukov od 0,5 do 0,7 kg;
 • mrazuvzdornosť až -23 ° C.

Odrody sfingy majú množstvo funkcií:

 • tmavo modrá farba;
 • veľká veľkosť (dĺžka približne 30 mm);
 • hmotnosť od 8 do 10 g;
 • tvar je okrúhly alebo mierne pretiahnutý;
 • výrazné aróma;
 • sladká chuť;
 • hustá šťavnatá buničina.

Hrušky sfinga hrozna visí na kríkoch dlhú dobu bez straty komodity a chuti. V studenom a daždivom lete je hrach a koncentrácia cukru v ovocí klesá.

Zrenie odrody Sphinx závisí od oblasti. Zber býva zvyčajne začiatkom alebo v polovici augusta. Bobule sa používajú v čerstvom stave. Transportabilita sa odhaduje na priemernú úroveň.

Vysádzanie hrozna

Sférické hrozno vysadené na pripravených plochách. Chuť a úroda plodín závisí od správnej voľby miesta na pestovanie. Na výsadbu vezmite zdravé sadenice od osvedčených výrobcov. Práca vykonaná v jarnom alebo jesennom období. Pri výsadbe v pôde urobte hnojivo.

Prípravná fáza

Sfingové hrozno sa pestuje v dobre osvetlených oblastiach. Pod kultúrou vyberajte miesto z južnej, západnej alebo juhozápadnej strany. Prípustná vzdialenosť od ovocných stromov a kríkov je od 5 m. Stromy nielen vytvárajú tieň, ale odoberajú aj významnú časť živín.

Pri výsadbe na svahoch hrozna sa nachádzajú v strednej časti. Pre pestovanie odrody sfinga sa nezmestia nížiny, kde rastliny sú náchylné na mráz a vlhkosť.

Tip! Výsadba vykonaná na jeseň po páde listu alebo na jar po zahriatí pôdy.

Hrozno uprednostňuje piesočnaté pôdy alebo hliny. Umiestnenie podzemných vôd je v hĺbke viac ako 2 m. Koreňový systém odrody Sphinx je dostatočne silný na získanie vlhkosti z pôdy. V ťažkej pôde sa veľký riečny piesok. Rašelina a humus pomôžu zlepšiť zloženie pieskovej pôdy.

Na výsadbu si vyberajte ročné stromčeky radu Sphinx s vyvinutým koreňovým systémom. Chudobné rastliny, s ostrými očami, neprežijú dobre.

Pracovný poriadok

Hrozno je vysadené v jamkách. Príprava začína 3-4 týždne pred výsadbou. Nezabudnite pripraviť hnojivo v požadovanom množstve.

Postup pre pestovanie hrozna Sfingy:

 1. Na vybranom mieste s priemerom 0,8 ma hĺbkou 0,6 m sa vykopá díra.
 2. Odtoková vrstva je zahustená na dne. Pre neho je vhodná hlina, mletá tehál alebo drvený kameň.
 3. V jamke vertikálne vstavaná do potrubia na napájanie plastov alebo kovu. Priemer rúry je približne 5 cm. Nad povrchom rúry by mala trubka vyčnievať o 20 cm.
 4. Jamy sú pokryté zeminou, kde sa dodávajú 0,2 kg síranu draselného a 0,4 kg superfosfátu. Alternatívou k minerálom je kompost (2 vedrá) a popol z dreva (3 l).
 5. Keď sa krajina usadí, do jamy sa vyleje malý kopec úrodnej pôdy.
 6. Sadenice sfinga sa prerezávajú a ponechajú 3-4 pukliny. Koreňový systém je mierne skrátený.
 7. Korene rastliny sú pokryté pôdou, ktorá je mierne stlačená.
 8. Hrozno sa napája 5 litrami vody.

Podľa recenzií sa sfingové hrozno rýchlo zakoreňuje a tvorí silný koreňový systém. Po pristátí je odroda sfinga zameraná na zalievanie. Za mesiac sa zavádza vlhkosť každý týždeň, neskôr - s intervalom 14 dní.

Starostlivosť o stupeň

Hrozno Sphinx potrebuje konštantné zalievanie, ktoré zahŕňa hnojenie, prerezávanie, ochranu pred chorobami a škodcami. V chladných oblastiach sú na zimu chránené kríky.

zalievanie

Mladé rastliny vo veku nie viac ako 3 roky potrebujú pravidelné zavlažovanie. Napájajú sa pomocou drenážnej rúry podľa špecifickej schémy:

 • začiatkom jari po odstránení prístrešku;
 • pri vytváraní púčikov;
 • po kvete.

Spotreba vody pre každú odrodu Bush Sphinx je 4 litre. Zabezpečená pred vlhkosťou v sudoch, kde by mala byť ohrievaná na slnku alebo v skleníku. Zalievanie hrozna v kombinácii s obväzy. Do vody sa pridá 200 g dreveného popola.

Staršie hrozno sa počas sezóny nevysiela. Vlhkosť musí byť vykonaná na jeseň pred prístreškom. Podzimné zavlažovanie bráni zmrazeniu kultúry.

kŕmenie

Pri používaní hnojív na výsadbu jamy sú rastliny vybavené užitočnými látkami po dobu 3-4 rokov. V budúcnosti sa hrozno Sphinx pravidelne kŕmi organickými alebo minerálnymi zložkami.

Pre prvý vrchný obväz, ktorý sa vykonáva po odstránení prístrešku z hrozna, sa pripraví dusíkaté hnojivo. Organickou látkou sa používa kurací hnoj alebo hnoj. Hrozno reaguje pozitívne na zavedenie 30 g dusičnanu amónneho do pôdy.

Pred kvitnutím sa ošetrenie opakuje pridaním 25 g superfosfátu alebo síranu draselného. Je lepšie opustiť zložky dusíka počas kvitnutia a dozrievania bobúľ, aby nedošlo k nadmernému rastu zelenej hmoty.

Tip! Pri kvitnutí sa sfingové hrozno postrieka roztokom kyseliny boritej (3 g látky na 3 litre vody). Spracovanie prispieva k tvorbe vaječníkov.

Po začiatku dozrievania bobúľ sa hrozno napája 50 g superfosfátu a 20 g síranu draselného. Látky ukryté v zemi pri uvoľňovaní. Na jeseň sa po zbere pridá do pôdy drevený popol.

prerezávanie

Správna tvorba viniča poskytuje dobrý výnos plodín. Odrody sfinga sú na jeseň rezané na pokrytie zimy. Na streche nechajte 4-6 očí. Pri zvýšenej záťaži sa výťažok znižuje, ovocie sa oneskorí, plody sa zmenšujú.

Hroznové kríčky Sphinx tvoria ventilátor, dostatočne na to, aby zanechali 4 rukávy. Trieda nie je naklonená k vytváraniu zoskupení nevlastných skupín.

V lete sú listy odrezané nad klastrami, takže bobule získavajú viac slnečného svetla. Jarné prerezávanie sa neuskutočňuje, pretože vinič vytvára "slzy". Výsledkom je, že rastlina stráca plodiny alebo umiera. Po roztopení snehu sa odstránia iba suché a mrazené výhonky.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Sfinga sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči oidiu a plesni. Choroby sú hubovej povahy a šíria sa nedodržaním poľnohospodárskych postupov, nadmernej vlhkosti a nedostatku starostlivosti.

Podľa recenzií hrozno Sphinx nepodlieha šedej hnilobe. Na ochranu výsadby pred chorobami sa vykonáva profylaktická liečba: skoro na jar, pred kvitnutím a po zbere. Vysádzanie rastlín je sprejované Oxy, Topazom alebo akýmkoľvek iným obsahujúcim meď. Posledná úprava sa vykonáva 3 týždne pred zberom hrozna.

Vinič je ovplyvnený vosami, zlatými rybami, roztočmi, listovými červami, triasmi, phylloxerou, húsenicami. Na odstránenie škodcov použite špeciálne prípravky: Karbofos, Aktellik, Fufanol.

Zdravé rastliny sa ošetria neskoro na jeseň roztokom lieku Nitrafen. Na 1 liter vody vezmite 20 g látky. Po postreku začnite prípravu kultúry na zimu.

Útulok na zimu

Mrazuvzdornosť odrody Sphinx je pomerne nízka, preto sa odporúča pokryť výsadbu v zime. Hrozno odoláva teplotám až do + 5 ° C. Keď dôjde k intenzívnejšiemu ochladzovaniu, začnú útočiť na bush.

Vinič sa odstráni z nosičov a položí sa na zem. Kroviny sa nahromadia a zaspatia s mulčovou. Na vrchole nastaveného oblúku, ktorý napína agrofibre. Uistite sa, že hrozno nie je vyhodené.

Hodnotenie záhradníkov

Mária, 36 rokov, Krasnodar Pred niekoľkými rokmi si kúpila hrozno sfinga podľa popisu, recenzií a fotografií. Plodina sa zberá 4 roky. Kury intenzívne, vínna zrieť dobre, odolný voči ochoreniam a teplotným výkyvom. Minulý rok, po mrazoch, iné odrody už dávno odišli, ale sfinga priniesla skvelú úrodu. Bunky dozrievajú do 10. augusta, v tejto chvíli iné tmavé odrody len vyberajú farbu. Semen, 64 rokov, Orenburg Pred štyrmi rokmi som si vybral hrozno Sfingy z fotografie a popisu. Odvtedy už zozbieral dve plodiny a rozhodol sa opustiť odrodu na mieste. Každý rok viniča rastie drevo, zlepšuje veľkosť a chuť bobúľ. Chuť je veľmi príjemná, harmonická, nie príliš sladká. Bobule sú dlho držané na kríkoch, nerozpadajú. Sfingové hrozno rastú veľmi rýchlo, musíte to neustále vylepšovať. Odroda je jednou z najlepších v odolnosti voči chorobám.Aleksei, 45 rokov, SyzranSignally získala hrozno Sphinx, so zameraním na opis, recenzie a fotky online. Kroviny sú silné a veľmi produktívne. V minulom roku hrozno zasiahlo jarné mrazy. Klastre stúpali o 40-50 cm dlhé, plody sú mäsité, stredne veľké a veľké, asi 10 g. Chuť je dobrá, sladká, absolútne kyslá. Hoci bobule majú silnú kôru, nie je cítiť, keď sú konzumované čerstvé.

záver

Sfingové hrozno - osvedčený amatérsky šľachtiteľský stôl. Jeho zvláštnosťou je skorší zrelosť, dobrý chuť, odolnosť voči chorobám. Starostlivosť o rastliny je v obväzoch a ošetrení od škodcov. Väčšia pozornosť sa venuje hroznu na jeseň. Rastliny sú prerezané, kŕmené a začínajú sa pripravovať na zimu.

Pozrite si video: Building a Speech Recognizer for all Language with CMU Sphinx A to Z (Jún 2020).

Загрузка...