Záhradníctvo

Kedy je potrebné vysielať korenie na sadenice pre skleník

Pepper je jedným z najobľúbenejších plodín na pestovanie v skleníku a na voľnom priestranstve. Sadenice korenia rastú dobre aj za najideálnejších podmienok. Spracováva nenáročné na životné prostredie a starostlivosť o rastliny. V chladnom prostredí je lepšie pestovať papriky len v skleníkoch. Môžu vytvoriť najvhodnejšie podmienky pre rast rastlín a v dôsledku toho získať veľkorysú úrody. V takom prístave sa semenáči nebavia vetra, prievanu a dažďa. Časté prejavy takýchto poveternostných javov môžu zničiť výhonky.

Pepper má rád vlhkú pôdu a na otvorenom priestranstve je to veľmi ťažké dosiahnuť. Najjednoduchšie je udržiavať vlhkosť v skleníkoch. V niektorých severných regiónoch Ruska pestovať papriky na otvorenom teréne je vo všeobecnosti kontraindikované.

Posúdením prínosov pestovania papriky v skleníkoch vznikajú otázky: ako pripraviť korenie na sadenie v skleníku, ako pripraviť pôdu na výsadbu, ako sa správne starať o sadenice, keď majú byť vysadené. Pozrime sa na každú z nich.

Výsev na sadenice

Ako vždy, kultivácia každej rastliny začína sejbou semien. Sejba korenia by mala začať v polovici februára. Avšak v dôsledku krátkeho denného svetla budete musieť použiť dodatočné osvetlenie (špeciálna žiarovka). Ak máte dobrý a teplý skleníky, môžete začať siatie skôr, a potom začiatkom apríla sa môžu transplantovať sadenice.

Aby bolo možné rýchlejšie klíčky, je potrebné nasiaknuť semená vo vode alebo špeciálne riešenie. Pre prvý prípad vložte semená do tvarovky a ponorte ich do horúcej vody (nie viac ako 50 ° C) počas 15 minút. Potom vložte gázu so semenami do mrazničky na 24 hodín. Ale ušetriť čas, môžete jednoducho namočiť semená v špeciálnom riešení ("Energen", "Zircon" atď.) Po dobu 30 minút. Takéto postupy robia rastlinu silnou a pomáhajú vám rásť rýchlejšie.

Niektorí z nejakého dôvodu sa domnievajú, že paprika nemôže byť nakladaná, pretože listy sa môžu ľahko odísť a potom sa zotavia dlhú dobu. Napriek tomu väčšina záhradníkov zastáva názor, že výber je jednoducho potrebný, aby koreňový systém sa správne rozvíril. Aby ste neriskovali, je lepšie okamžite zasiať semená v hrncoch asi pol litra. V každej nádrži môžete umiestniť 3 semená, pričom vzdialenosť je 2 centimetre.

Tip! Pôdu pred zasiatím navlhčite. Ale to by sa malo robiť mierne, je lepšie nepoužívať hojné zavlažovanie, ale postriekať pôdu tak, aby zostala voľná.

Semená sú umiestnené v hĺbke troch až štyroch centimetrov. Použite lyžicu, kompaktnú pôdu a rozširujte semená a posypte ju hornou suchou pôdou, dbajte na to, aby vrstva nepresiahla 4 cm a znova mierne kompaktujte pôdu. Kvapky pokrývajte plastovým obalom a umiestnite na teplé miesto pred klíčením. Už po týždni by sa mali objaviť prvé výhonky. Ak je teplota pôdy nižšia ako 27 ° C, papróny sa neskôr spustia. Musíte tiež zaistiť, aby teplota neprekročila štyridsať stupňov, inak by sadenice zomreli.

Je potrebné umiestniť kontajnery so sadenicami na okenné parapety, na ktorých klesá najviac slnečného svitu. Ak to nie je možné, môžete usporiadať skvelé miesto pre sadenice v skleníku. Tam môžete vybudovať špeciálne police s policami na kontajnery. Nebudú to veľa času, ale to vám ušetrí čas a úsilie. Koniec koncov, skleníky už majú všetky potrebné zariadenia na starostlivosť o rastliny, napájanie a osvetlenie. A takisto nebude potrebné prenášať sadenice do skleníka na vylodenie, pretože už bude na mieste.

Je to dôležité! Stojan musí byť vyrobený z trvanlivých materiálov, aby mohol podporiť hmotnosť hrncov a slúžil aj vám mnoho rokov.

Okrem toho vezmite na vedomie, že v skleníku je vysoká vlhkosť, čo môže prispieť k zničeniu regálu. Takže si vyberte vodotesné materiály.

Príprava skleníka

Ak sa rozhodnete pestovať osivo v skleníku, musíte vytvoriť vhodné podmienky pre jeho rast a vývoj. Miestnosť musí byť vetraná a pôda je dobre zahriata, pretože korenie miluje teplo a tak sa bude rásť oveľa rýchlejšie.

Musíte tiež urobiť nasledovné:

 • umývať a dezinfikovať papriky;
 • zohrievať miestnosť a pôdu a ďalej udržiavať stabilnú teplotu;
 • pripravte potrebné nástroje a príslušenstvo.

Príprava pôdy

Úspech rastúcich papierov závisí vo veľkej miere od kvality pôdy. Suroviny, ktoré sú plne rozvinuté a vyvinuté, musíte prijať zodpovedný prístup k výberu a príprave pôdy.

Kvalitná pôda by mala mať tieto charakteristiky:

 1. Pôda by mala byť plodná, ílovitá na tieto účely nie je vhodná.
 2. Pôda by nemala byť príliš hustá. Vyberte si pôdu s voľnou textúrou.
 3. Obsah lariev a zvyškov koreňového systému iných rastlín a burín je neprijateľný.
 4. Pôda by mala byť mierne mokrá.

Táto pôda môže byť pripravená sami alebo kúpiť v obchode. Ak sa rozhodnete pripraviť pôdu sami, budete potrebovať veľké jedlá a nasledujúce zložky: humus, záhradnú pôdu a piesok. To všetko je potrebné zmiešať a prejsť jemným sitom, nasýtenie pôdy kyslíkom. Ideálna pôda pre pestovanie sadeníc je pripravená. Ak chcete dezinfikovať pôdu z húb a baktérií, musíte pôdu zahriať vo vodnom kúpeli. Ďalej jej dáme, aby obnovila štruktúru, vysušila trochu a môžete začať výsadbu semien.

Je to dôležité! Na zlepšenie kvality pôdy môžete použiť ďalšie prísady. Napríklad hydrogél, vermikulit, atď.

Príprava rastúcej nádoby na sadenice

Na klíčenie semien používajte rôzne nádoby. Niektorí záhradníci dávajú prednosť debnám a kazetám, iní - poháre. Ak chcete vybrať požadované jedlá, mali by ste sa rozhodnúť, či urobíte výber alebo nie. Pieskovanie s koreňmi je voliteľné, takže môžete bezpečne zasiať semená v škatuliach a potom okamžite transplantovať odtiaľ na zem. Tiež, ak nemáte čas na vyberanie, môžete sadiť semená v špeciálnych rašelinových pohároch alebo tabletkách. To výrazne uľahčí výsadbu sadeníc.

Kŕmenie sadeníc

Môžete začať kŕmiť sadenice korenia po vytvorení najmenej troch plných listov na sadenice. Alternatívne na tento účel použite nasledujúcu zmes:

 • superfosfát - 125 gramov;
 • draselná soľ - 30 gramov;
 • močovina - 50 gramov;
 • voda - 10 litrov.

Všetky zložky sa zmiešajú a nalejú cez roztok sadeníc. Potom je potrebné vodné klíčky s obyčajnou vodou. Po výskyte 3-5 listov sa odporúča, aby sa sadenice dodatočne zvýraznili (každý deň po dobu 12 hodín).

Tip! Zvoľte zvýraznenie modrého alebo červeného svetla. Najviac pozitívne ovplyvňujú sadenice.

Nasledujúce podávanie sa musí vykonať po zobrazení štyroch listov. A keď je na drieku 7 až 9 pravých listov, znamená to, že proces tvorby kvetov sa začal. Počas tohto obdobia sú sadenice obzvlášť potrebujú vodu. Niekoľkokrát počas kultivácie korenia bude potrebné nalievať pôdu v nádrži.

Pestovanie semien papriky

Vytvrdzovanie korenia pre skleník je v tomto štádiu vývoja veľmi dôležité. Zvlášť ak sa chystáte pestovať na otvorenom teréne. Koniec koncov, keď transplantujete korenie bez predchádzajúcej prípravy, jednoducho nebude vydržať teplotné zmeny. Jemné vrcholky rastlín môžu horieť na slnku a tým sa dlhodobo oneskorí rast sadeníc.

Kalenie by malo začať 2 týždne pred vylodením. Musí byť postupne zvyknutý na zmeny teploty v priebehu dňa a v noci, ako aj na slnko a vietor. K tomu sa rastliny vykonávajú na balkóne alebo otvorených oknách. Začnite s 15-20 minútami a každý deň zvyšujte čas. Pred pristátím môžete nechať sadenice na noc na balkóne.

Kedy sa vysadiť sadenice

Môžete začať výsadbu sadeníc v skleníku v polovici mája. Do tej doby by sa pôda mala dobre zahriať, čo je veľmi dôležité pre takúto tepelne milujúcu rastlinu. Teplota pôdy by nemala byť nižšia ako + 15 ° C, ak je dokonca o niekoľko stupňov nižšia, korenie výrazne zaostáva za rastom. V čase transplantácie by sa na stonke mali vytvoriť najmenej 12-13 listov. Výška sadeníc asi 25 centimetrov.

Tip! Je dôležité, aby sa sadenice papriky vysadili v čase, kým sa na nich nezobrazia ovocie. V skutočnosti sa v malom objeme nedokážu plne rozvinúť a vyčerpá a vyčerpá rastlinu.

Ak je všetko už pripravené na výsadbu a samotné sadenice sú úplne zrelé, potom môžete začať transplantovať. Zvážte, ako to urobiť, aby ste nepoškodili rastlinu.

Vysádzanie sadeníc v skleníku

Pestovanie sadeníc korenie nebude ťažké ani pre nezkušených záhradníkov. Ak chcete ľahko dostať sadenice z pohárov, musíte dôkladne vodou rastliny a dať pôde úplne namočiť. Ďalej opatrne odstráňte výhonky z nádrže a položte ich do jamiek. Nemali by byť veľmi hlboké, pretože koreň korenia je povrchný a nie je hlboko do zeme.

Je to dôležité! Ak hlboko prehĺbite koreň korenia, môže prispieť k rozvoju ochorení koreňového systému, napríklad koreň hrdla hrdla.

Navyše, hnojivo môže byť aplikované na každú jamku, aby bola pôda plodnejšia. Na tieto účely použite humus s prídavkom minerálnych hnojív.

Niektoré funkcie technológie pristátia závisia od typu korenia. Vysoké a nedosahované odrody sa vysádzajú v rôznych vzdialenostiach od seba. Vzdialenosť medzi radmi vysokých papričiek by mala byť asi 50 centimetrov a medzi samotnými paprikami - až 40 centimetrov. Táto vzdialenosť umožní rozširovanie puzdier na plný rast. Ale nízko rastúce kríky môžu byť vysadené hustšie. Medzi rastlinami nechajte asi 30 centimetrov a medzi riadkami - 40-50 centimetrov. Je nevyhnutné túto vzdialenosť udržiavať, aby paprika nebránila tomu, aby slnko dosiahlo svojich "susedov". To môže mať za následok roztiahnutie klíčkov, žltnutie a klesajúce listy.

Po vykonaní hnojenia musíte nalievať vodu do otvoru a jemne, držať korenie, zakryť pôdu. Ďalej je pôda okolo sadeníc mierne zhutnená a preliata rašelinou. Po prvýkrát po výsadbe by mal byť papier zakrytý na vrchole filmu. Môžete otvoriť rastliny potom, čo sú úplne zakorenené a zakoreniť na novom mieste.

Tip! Sadenice korenia by mali byť vysadené večer, keď je slnečné žiarenie slabé.

Starostlivosť o sadenice

Časté zmeny v poveternostných podmienkach môžu neočakávane ovplyvniť sadenice korenia. Koniec koncov, táto kultúra je považovaná za jednu z najpodivnejších. Pepper potrebuje dobré a časté zalievanie a tiež miluje teplo. Nie je ťažké vytvárať takéto podmienky v skleníku, avšak nie je možné úplne chrániť zariadenie pred vonkajšími faktormi. Iba v južných oblastiach korenie hladko rastie a dozrieva rýchlo. V severných častiach krajiny musí byť tento proces neustále stimulovaný hnojivami. V takýchto regiónoch sa neodporúča pestovať papriky na otvorenom pozemku, preto záhradníci uprednostňujú filmové prístrešky a skleníky.

Veľký význam pre sadenice korenia má susedstvo s inými kultúrami, rovnako ako jeho predchodcovia.

Varovanie! Korenie dobre robí v tom istom skleníku s paradajkami a ďalšími členmi čeľade nočného.

Toto susedstvo má pozitívny vplyv na obe rastliny. Ale spolu s uhorkami, korenie je lepšie, aby rastliny.

Nasledujúce pravidlá pomôžu pestovať vynikajúce papriky s vysokými výnosmi:

 • Je potrebné, aby pôda bola bohatá na vodu, a to pomocou špeciálnych sprejov vody. Je dôležité, aby zavlažovala celú rastlinu. Malé množstvo vody môže spôsobiť červené popáleniny na doskách. Nie je potrebné veľmi často napiť papriku;
 • je potrebné udržiavať stabilnú teplotu v skleníku, rastlina bude spomaliť rast pred náhlymi zmenami;
 • Krmivo musí byť časté a pravidelné. Jedno alebo dvakrát týždeň stačí na to, aby pepř získal potrebné mikroživiny;
 • na získanie dostatku slnečného žiarenia je potrebné umiestniť skleníky do otvorených priestorov bez vysokých stromov a budov;
 • Pôda môže byť uvoľnená, ale to by sa malo robiť veľmi opatrne, pretože korenie má povrchový koreňový systém, ktorý sa veľmi ľahko dotýka. Aby sa pôda uvoľnila a udržala vlhkosť, zamiešajte pôdu. K tomu môžete použiť bežné listy alebo seno (slamu). Pridanie špeciálnych uvoľňovacích prísad do pôdy je tiež vykonávané;
 • vykonáva pravidelnú dôkladnú kontrolu prítomnosti roztočov, čo sa najčastejšie vyskytuje v skleníkoch. Získajte lieky na boj proti tomuto škodcu;
 • v období objavenia prvých púčikov by malo byť na každom kríve odstránené jedno nižšie kvetenstvo. To prispeje k dobrému rozvoju korenia. Je tiež potrebné odstrániť všetky spodné listy pred prvou vidličkou stoniek.