Nástroje a vybavenie

Ruské priemyselné dúchadlá

Priemyselné dúchadlá sú multifunkčné zariadenia, ktoré umožňujú vytvárať nadmerný tlak (0,1 až 1 atm) alebo vákuum (až 0,5). Toto je zvyčajne celé zariadenie so zložitou štruktúrou.

Takéto zariadenia sú schopné pracovať dlho pri maximálnom zaťažení. Priemyselné jednotky sú schopné fungovať pod vodou a za nepriaznivých podmienok.

Oblasti použitia

Väčšina dúchadiel sú univerzálne zariadenia, ktoré môžu pracovať v režime vstrekovania a vytvárajú vákuum.

Hlavné oblasti použitia priemyselných dúchadiel sú:

 • Na prevzdušnenie vodných útvarov. Vďaka prevzdušňovaniu je voda nasýtená vzduchom alebo kyslíkom. V systémoch úpravy vody odstraňuje mangán, železo a rôzne prchavé látky z vody. Výsledkom je zlepšenie kvality vody. V chove rýb prispieva okysličovanie vody k rozvoju rýb a ostatných obyvateľov umelých nádrží.
 • Preprava sypkých materiálov. Zariadenie určené na rýchle premiestňovanie voľných komponentov, nazývané pneumatické dopravovanie. Táto operácia sa uskutočňuje na úkor vortexových zariadení schopných vytvoriť hustý prúd vzduchu. Pneumatická doprava s dúchadlom je ľahko použiteľná, rýchlo zostavená, pracuje ticho a nevyžaduje inštaláciu dodatočných drenážnych systémov alebo chladenie vzduchom.
 • Udržujte horieť. Pomocou priemyselných zariadení sa udržuje spaľovanie, čo je nevyhnutné pre vypaľovanie a sušenie pecí.
 • Sušenie fólií a povrchov potiahnutých lakmi alebo farbami. Prietok vzduchu generovaný v dúchadle sa používa na sušenie fólie. Najprv musíte prejsť, potom sa odstráni potrebné množstvo roztoku. Potom sa pod pôsobením vákua film vysuší.
 • Vákuová výroba. Dúchadlá sa aktívne používajú pri výrobe vákuových odliatkov, balení, odberu vzoriek plynov.
 • Vetranie, odstránenie prachu a nečistôt. Zariadenia je možné použiť ako priemyselný vysávač na odstránenie rôznych nečistôt. Ventilátory sa používajú na odstraňovanie zvyškového materiálu z dopravného pásu, tkania a iných strojov.

Hlavné odrody

V závislosti od dizajnu existuje niekoľko typov priemyselných dúchadiel. Odlišujú sa v rôznych úrovniach hluku a vibrácií, výkonu, typu motora. Výber zariadenia závisí od oblasti, v ktorej ho chcete použiť, a od jeho výkonu.

Piestové dúchadlá

V piestových dúchadlách je zachytený veľký objem vzduchu, ktorý je čerpaný translačným pohybom piestu. Ich hlavnou výhodou je vytvorenie vysokého pracovného tlaku.

Plynové dúchadlá sú nízke náklady, vysoká účinnosť a všestrannosť. Zariadenia sú rozdelené na suché a olejové. Suché zariadenia majú kratšiu životnosť, poskytujú čistý vzduch a sú vhodné na občasné použitie.

Tento typ zariadenia je považovaný za zastaraný, nahrádza ho produktívnejšími zariadeniami.

Skrutkovače

Zariadenie tohto typu obsahuje rotory vybavené lopatkami zložitého tvaru. Pri striedaní sa vzduch stláča a potom prechádza otvorom. V pracovnej dutine takéhoto systému existuje zmes oleja, ktorá znižuje trenie.

Výhody skrutkových jednotiek sú:

 • malé vibrácie a hladina hluku;
 • nie je potrebné pripravovať základy pre ich inštaláciu;
 • čistý vyrobený vzduch;
 • dostupnosť automatického riadiaceho systému.

Nevýhody tohto zariadenia zahŕňajú zložitosť mechanizmu, vysokú spotrebu oleja pri zvýšených zaťaženiach a vysoké náklady na skrutkový blok.

Dúchadlá s dvojitým rotorom

Ak je potrebné dosiahnuť vysoký tlak, vyberte dvojfútorové dúchadlá. Ich pracovná dutina má dva rotory, ktoré sa otáčajú synchrónne.

Ide o praktické zariadenia, ktoré majú nasledujúce výhody:

 • nízky hluk a vibrácie;
 • dlhá životnosť;
 • jednoduchá konštrukcia

Nevýhodou týchto zariadení je nízka spotreba energie. Ďalším negatívnym faktorom je pulzácia prúdu vzduchu, ktorá vytvára zvýšené vibrácie. V dôsledku toho sa opotrebovanie mechanizmu zvyšuje.

Na zníženie tohto účinku je možné použiť vankúše absorbujúce nárazy a puzdro so zvukovoizolačnými vlastnosťami.

Odstredivé dúchadlá

Tieto zariadenia sú dynamický radiálny kompresor. Pohyb prúdenia vzduchu v nich prebieha v kolmom smere k osi otáčania.

Výhody odstredivých dúchadiel sú:

 • vysoký výkon;
 • nepretržitá prevádzka;
 • nízka hladina hluku;
 • bezpečnosť v dôsledku nedostatočnej interakcie plynu a ropy;
 • kompaktnosť;
 • použiteľnosť.

Ich nevýhody zahŕňajú potrebu mazania a dodatočného chladenia.

Ponorné dúchadlá

Zariadenie ponorného typu je určené na inštaláciu na dne vodných plôch. Voda poskytuje chladenie skrine, čo zvyšuje životnosť mechanizmu. Ponorné zariadenie je tiché a plne automatizované.

Turbínové dúchadlá

Turbodúchadlá sa používajú na vysokú spotrebu stlačeného vzduchu. Ich princíp činnosti je podobný odstredivým zariadeniam. Vstrekovanie vzduchu sa vykonáva pod pôsobením odstredivej sily, ktorá je zabezpečená otáčaním obežného kolesa.

Turbodúchadlá sú rozdelené do jedného stupňa (tvoria hlavu vyššiu ako 3, ale nie viac ako 6 m) a viacstupňové (hlava až 30 m). Takéto zariadenia sú vhodné na prevzdušňovanie, prepravu látok, vytváranie clôn, sušenie nádob a odstránenie vlhkosti z povrchov pred konečným pokrytím.

Vortexové dúchadlá

Zariadenia typu vortex majú bočné kanály, v ktorých sa opakovane vystavuje plynu obežnému kolesu. Výsledkom je zvýšenie kinetickej energie a zabezpečenie vysokého tlaku.

Vírivé zariadenie pracuje takmer ticho, je kompaktné a vysoko spoľahlivé. Počas svojej práce nedochádza k vibráciám a pulzáciám prúdenia vzduchu.

Podľa KDP sú takéto zariadenia nižšie než odstredivé modely. Ďalšou nevýhodou je potreba použiť filter, pretože vstup cudzích predmetov môže poškodiť zariadenie.

Elektrické dúchadlá

V elektrických zariadeniach je vzduch dodávaný pomocou elektrického motora. Takéto zariadenie má nižšie náklady v porovnaní s mechanickými zariadeniami.

Je to dôležité! Takéto dúchadlá spotrebúvajú viac elektriny, ale majú lepší výkon.

Kritériá výberu

Hlavné požiadavky na priemyselný ventilátor spĺňajú požiadavky stlačeného vzduchu. Nie je potrebné veľké zásobovanie, pretože v núdzových situáciách používajte záložné zariadenie.

Je to dôležité! Pri výbere dúchadla berte do úvahy maximálny pokles tlaku.

V závislosti od účelu zariadenia je potrebné dbať na nasledujúce nuansy:

 • kvalita vzduchu (požiadavky na suchosť, neprítomnosť cudzích častíc);
 • fungovanie vo vákuovom režime;
 • charakteristiky služby, jej náklady a jednoduchosť (táto položka výdavkov musí byť nižšia ako 1% nákladov na zariadenie);
 • hluku, najmä ak zariadenie pracuje v blízkosti obytnej oblasti.

Výrobcovia ventilátorov

Hlavnými výrobcami dúchadiel sú európske spoločnosti, ktoré dodávajú vysoko výkonné a vysokokvalitné zariadenia. Každá spoločnosť sa špecializuje na výrobu konkrétneho typu výrobku.

Zahraniční výrobcovia

Hlavnými zahraničnými výrobcami tohto priemyselného zariadenia sú:

 • Busch. Jeden z najväčších výrobcov kompresorov so sídlom v Nemecku. Spoločnosť vyrába dvojotorové (Tyr modely) a vortexové dúchadlá (modely Samos).
 • Becker. Ďalší nemecký výrobca, ktorý sa zaoberá priemyselným vákuovým zariadením. Sortiment zahŕňa bezolejové, vírové a skrutkové kompresory. Zariadenia spĺňajú normy ochrany životného prostredia a sú v prevádzke stabilné.
 • LUTOS. Česká spoločnosť vyrábajúca rotorové a skrutkové zariadenia na čistenie vody, prepravu látok, miešanie plynu a iné využitie. Dúchadlá sú prezentované v dvoch radách: DT a VAN.
 • ROBUSCHI. Taliansky výrobca, ktorý sa špecializuje na výrobu skrutkových a rotačných zariadení.
 • Elmo Rietschle. Nemecká spoločnosť vyrábajúca širokú škálu dúchadiel. Vírivé, rotorové a odstredivé zariadenia sa vyznačujú nízkym hlukom a schopnosťou pracovať s horúcimi plynmi.
 • FPZ. Talianska spoločnosť vyrábajúca jedno- a dvojstupňové vírové zariadenia schopné pracovať v agresívnom prostredí.
 • Atlas Copro. Švédska spoločnosť vyrába rotačné a odstredivé jednotky bez oleja, ktoré spĺňajú normu ISO. Vyrobené zariadenie umožňuje šetriť spotrebu energie kvôli frekvenčne riadenému pohonu. Monitorovací systém monitoruje výkon systému a poskytuje informácie o poruche.

Ruských výrobcov

Domáci výrobcovia dúchadiel sú:

 • SSM. SpetsStroyMashina je ruská spoločnosť, ktorá vyrába dúchadlá. Rozsah zahŕňa rotačné a odstredivé zariadenia. Priemyselné jednotky poskytujú bezolejové stlačenie vzduchu pri nízkom tlaku a vysokom výkone. Sortiment výrobkov zahŕňa BP, BP GE, BC a ďalšie, ktoré sa líšia technickými charakteristikami.
 • SEC "ILKOM". St Petersburg Compressor Plant vyrába vírivé a odstredivé zariadenia rôznych dizajnov.
 • ERSTEVAK. Ruský výrobca dodáva na trh širokú škálu vortexových zariadení a turbodúchadiel.

záver

Priemyselný ventilátor je všestranné zariadenie, ktoré dokáže vykonávať celý rad úloh. Takéto zariadenia umožňujú účinne eliminovať znečistenie, obohacovať vodu kyslíkom, presúvať voľné látky, sušiť povrch atď.

Voľba konštrukcie dúchadla závisí od podmienok, v ktorých má byť použitý. Nezabudnite zohľadniť náklady na údržbu a opravu, rozmery a technické charakteristiky zariadenia.

Vedúce pozície na trhu s kompresnými zariadeniami sú obsadené zahraničnými spoločnosťami, ktoré vyrábajú širokú škálu dúchadiel.