Kvety

Gypsophila Trvalka snehová vločka: pristátie a starostlivosť + foto

K dispozícii sú kvety, ktoré kvôli svojej veľkosti a jasu sólo na záhrade. Ak chcete odtieneť ich krásu, potrebujete primerané pozadie. A tu je vzduchový krúžok gypsophila veľmi užitočný. Najmä dobrá vločka. Drobné farebné snehovo biele kvety, podobné ružovým, úplne pokrývajú Bush, kontrastujúc so zelenými listami.

Biologický opis

Gypsophila paniculitis alebo gypsophila paniculata patrí k rodu kitsch rodiny klinčekov. Tento rod je dosť početný - zahŕňa asi 100 druhov. Prirodzený rozsah rastliny je široký. To zahŕňa Európu, Strednú Áziu a susedné krajiny, Mongolsko a časť Číny, ako aj južnú Sibír a Severný Kaukaz.

Tento trvalý rastlina môže dosiahnuť výšku 1,2 m. Stonka sa ťažko rozvetvuje a obracia gypsofilu na guľôčku, pozostávajúcu z úzkych úzkych lístia a obrovského počtu kvetov, ktoré sa zhromaždili do kalichov. Môžu byť jednoduché aj froté, maľované v ružovej alebo bielej farbe. Kvitnutie gypsophila paniculata trvá jeden a pol mesiaca od júla do augusta. Na kríkoch sa tvorí mnoho malých semien, ktoré sú uzavreté v ovocnom boxe. Ich skladovateľnosť je malá - iba 2-3 roky. Rastlina vo voľnej prírode sama reprodukuje. Súčasne sa suché puzdro oddeľuje od centrálneho stonky a valcov, poháňané vetrom a rozptyľuje semená na ceste. Niet divu, že druhé meno gypsophila paniculata - pižmovka.

Na základe divokých druhov sa vytvorili kultúrne odrody.

 • Bristolská víla. Odroda má pomerne veľké biele froté kvety. Výška rastliny je od 60 do 75 cm.
 • Flamingo. Jedna z najvyšších - do 120 cm, zdobené dvojitými ružovými kvetmi.
 • Pink Star. Táto odroda kvety majú tmavo ružovú farbu. Bush výška asi 60 cm.
 • Rosie vail Dieťa medzi obrami - nepresahuje 35 cm. Najskôr biele kvety časom ružové.
 • Snehová vločka. Hustý sférický tvar rastie až na 50 cm. Kvety sú pomerne veľké, husto snehovo biele.

Tu budeme hovoriť o poslednom stupni podrobnejšie.

Funkcie starostlivosti

Táto kvetina je nenáročná, ale s riadnou kultiváciou, výsadbou a starostlivosťou dekoratívna snehová vločka gypsophila bude maximálna. Čo miluje?

Miesto a pôda

Gypsophila paniculata Snehová vločka - dlhotrvajúca. S náležitou starostlivosťou môže rásť na jednom mieste bez premiestnenia do 25 rokov. Preto by mal byť jeho biotop starostlivo zvolený, berúc do úvahy všetky preferencie rastliny. Gypsophila paniculata v prírode rastie tam, kde je veľa slnečného svetla. V kultúre potrebuje to isté. Najlepšie zo všetkého bude, že sa bude cítiť v oblasti, ktorá je počas dňa celkom osvetlená. Iba v najhorúcejších poludňajších hodinách je možný malý krajkový tieň z vysokých stromov a kríkov, ktoré sa blížia.

Má svoje vlastné preferencie týkajúce sa pôdy.

 • Na rozdiel od prevažnej väčšiny záhradných rastlín veľa vlhkosti gypsophila Snowflake nie je nutné. Vhodná suchá a ľahká pôda - pôda alebo piesčitá pôda. Táto rastlina netoleruje stagnujúcu vlhkosť. Miesto by nemalo byť zaplavené na jar alebo počas dažďa a úroveň stojatých podzemných vôd je nízka.
 • V prírode, gypsophila rastie ako v piesku, tak na chudobných kamenných pôdach, ale kultivary vyžadujú určitú plodnosť pôdy. Musí však obsahovať trochu humusu: nie viac ako 2% humusu. Pod gypsophila Snowflake nemôžete robiť čerstvý hnoj, nebude to tolerovať.
 • Táto kvetina netoleruje kyslé pôdy. Vyžaduje kyslosť od 6,3 do 6,7.

Príprava a výsadba pôdy

Pred vysádzaním kríkov musíte pripraviť pôdu. Hlavnou podmienkou pre úspešný rast kvetov je dobrá drenáž. Usadí sa priamo v diere pred výsadbou z malých kamienkov alebo kusov tehál. Ale na ťažkých pôdach to nestačí. Na zvýšenie priepustnosti vlhkosti pri kopaní pridajte piesok a malé kamienky. Okrem toho, pre každý štvorec. m musíte vyrobiť 50 g potašného hnojiva a humusu, jeho množstvo je určené plodnosťou pôdy, ale nie viac ako vedierko.

Je to dôležité! Dokonca aj meno kvetu hovorí, že miluje sadry alebo vápno, takže tvorí až 50 g tejto látky na meter štvorcový. m - predpokladom pre jeho úspešný rast.

Pri výsadbe vykopávajú dieru v pôde, na ktorej spodnej strane je umiestnená drenáž. Na sadrokartón je potrebný snehová vločka tak, aby koreňový krk bol na úrovni pôdy. Po výsadbe je potrebné zavlažovanie.

Ak máte v pláne vysadiť niekoľko rastlín, potom medzi nimi musíte zabezpečiť vzdialenosť 70 cm, a medzi riadkami - najmenej 1,3 m. V priebehu času budú kríky rastú. Snehová vločka dosahuje plnú dekoráciu gypsophily už tretí rok.

Tip! Ak je to potrebné, alebo môže byť transplantovaný gypsophilus, ktorý sa má zahusťovať, najneskôr však tretí rok po výsadbe.

Je ťažké úplne vykopnúť taproot a ak je poškodený, rastlina môže zomrieť.

Ďalšia starostlivosť

Gypsophila Snowflake - nenáročná rastlina. Ale starostlivosť o ňu je stále potrebná.

 • Pravidelné zavlažovanie je potrebné len vysadené rastliny. V budúcnosti sa gypsofília napája iba počas dlhého suchého obdobia alebo v extrémnych teplotách. Zavlažovanie potrebuje hojnosť, aby nasiakli celú vrstvu, na ktorej sú korene rastliny.
 • Krmivo tejto rastliny vyžaduje 1-2 krát za mesiac. Robte to riešenie zložitých minerálnych hnojív. Dostate 10 g zmesi v nádobe s vodou. Predpláchnutie je potrebné. Naplňte gypsofilickú vločku tesne pod koreň.
 • Táto kvety milujú draslík, takže popol prinesie ďalšie hnojenie. Zvlášť sú potrebné v čase kvitnutia.
 • Aby mohol Bush zachovať svoj krásny sférický tvar a aby sa nezhoršil, je potrebné poskytnúť podporu, ktorá by ho mohla spájať.
 • Ak odstránite sušené kvetenstvo, kvitnúce dych dieťaťa Snehová vločka môže byť predĺžená až do jesene.

Ponúka starostlivosť na jeseň

Po vysušení sa ker je prerezaný vo výške asi 7 cm, pričom zostáva 3 alebo 4 stonky. Gypsophila paniculata - mrazuvzdorná rastlina. Ale v prípade zimnej mrazivé zimy je lepšie mumlat ju suchými listami alebo humusom. Druhé je výhodnejšie. Na jar humus dodá rastline dodatočnú výživu.

rozmnožovanie

Mnoho spoločností, ktoré pestujú osivo, a on-line obchody sú zapojené do predaja semien Snowflake gypsophila: Hľadať, Aelita a NPO Záhrady Ruska. Preto so získavaním ich problémov nevznikne.

Je to dôležité! Pri pestovaní semien snehovej vločky gypsophila, rastliny s dvojitými kvetmi nebudú viac ako 50%.

Na pestovanie gypsofilných snehových vločiek zo semien sa môžu na jeseň v októbri vysievať na špeciálne pripravenom chovom. Medzi radmi by malo byť asi 20 cm, semená sú zasiate zriedkavo, takže sa nemusíte vyhnúť. Hĺbka výsevu - 2 cm. Na zimu sa záhradná posteľ mulčuje suchou lístiou. Na jar mulč je odstránený. Vyrastené sadenice sa premiestňujú na trvalé miesto.

Pre sadenice na gypsophilus sa snehová vločka zasiela v marci. V nádržiach s dobrou drenážnou vrstvou nalejte voľnú pôdu. Semená iba posypané pôdou. Nádobu umiestnite na svetlo teplé miesto a nosíte plastový vak. Po odstránení balíka sadeníc. Sadenice je potrebné vyzdvihnúť vo fáze 2 alebo 3 pravých listov.

Je to dôležité! Sadenice gypsophila tolerujú nedostatok osvetlenia veľmi zle - rozťahujú sa a ležia.

Pre každú sadenicu bude potrebná samostatná nádoba. Pri nástupe teplého počasia na ulici vydržia hrnce. Na jeseň sú pestované rastliny vysadené v kvetinovej záhrade na trvalé miesto.

Varovanie! V roku výsevu iba ročné odrody gypsophila kvetu. Kvitnúce snehové vločky budú musieť počkať 2 alebo 3 roky.

Najčastejšie gypsofilická snehová vločka rozmnožená odrezkami. Ako nakrájať?

 • Rezané odrezky v máji alebo júni od nekvitnúcich výhonkov. Odrežte hornú časť stonky o dĺžku 5 cm.
 • Zaobchádzajte s rezaným povzbudzovaním stimulantov.
 • Vysadené v stonke s voľným podkladom, v ktorom bola pridaná malá krieda. Pôda by mala byť mokrá, ale nie zaplavená.
 • Hĺbka výsadby - 2 cm. Stonka by mala byť zasadená šikmo.
 • Rukoväť je pokrytá fóliou, ktorá je niekedy otvorená pre ventiláciu.
 • Teplota zakorenia je asi 20 stupňov, vlhkosť vzduchu je vysoká, svetlo je jasne rozptýlené bez priameho slnečného žiarenia.
 • Akonáhle sa odrezky zakorenia a stane sa to po 3 týždňoch, film sa musí odstrániť.
 • Vyrastené stromy na jeseň sa vysádzajú na trvalom mieste.

Varovanie! Gypsophila výhonky koreň zle.

Nasledujúca metóda chovu gypsophila Snowflake je vhodná pre tých floristov, ktorí sú oboznámení s technikou štepenia. Vykonáva sa na jar rezaním zo sádrovej snehovej vločky, v rozštiepke k odrode nerozvážnych odrôd.

Vložte gypsophila do záhradného dizajnu

Gypsophila Snowflake - skvelý pozadie pre rastliny, ktoré kvetú svetlé a veľké kvety. Zvlášť dobré v rámci jemných bielych ruží kvety. A samotná rastlina je tak pôsobivá, že môže byť pásomnicou a vyzerá skvele v jedinej výsadbe na pozadí ihličnanov alebo trávnikov. Je tiež vhodný ako obrubník na skalnatom kopci v mixborder. Gypsophila Snowflake je veľmi milovaná kvetinármi - je to klasický spoločník na zdobenie kytice z ruží a ďalších veľkokvetých rastlín.

Rastl túto kvetinu vo vašej kvetinovej záhrade. Starostlivosť o neho netrvá veľa času a úsilia. Každú sezónu vás táto krása poteší vzdušným oblakom kvetov a jemnou vôňou.