Záhradníctvo

Raspberry variety Glen Coe

Každý človek, ktorý aspoň raz zhromažďoval záhradné maliny, si pamätá nepríjemné pocity ostrých hrotov, ktoré sa dajú do rúk. Našťastie existujú odrody malín bez trní. Jednou z týchto úžasných rastlín je malina Glen Coe. Budeme sa snažiť rozprávať o zvláštnostiach novej, málo známej odrody, o pravidlách kultivácie.

popis

Malinové odrody Glen Coe choval škótskych chovateľov v roku 1989. Na získanie novej rastliny sa použili také materské odrody: Glen Prosen a Manger. V Rusku má maliny zatiaľ ďalšiu popularitu, pretože odroda sa nedávno dostala do našich otvorených priestorov.

Varovanie! Malina Glen Coe - svetová prvá odroda s fialovými bobuľami a príchuťou černice.

Ponúka kríky

 1. Exotické maliny s čiernymi bobuľkami predstavujú kompaktný ker 1,5-2 metrov vysoký. Vytvára silné rozširovanie. Počas kultivácie ich nevyhnutne zviazané.
 2. Na dlhých výhonkov malinovej odrody Glen Coe úplne chýba tŕň. V prvom roku rastú klíčky, na ktorých sú položené kvetné puky. Malina Glen Coe na výhonky druhého roka.
 3. Listy sú tmavozelené, zložité, trifoliátne alebo zpeřené.

ovocný

Škótske odrody maliny Glen Coe, dokonca aj pre popis bobúľ, je pre rusov exotické. Pretože také veľké ovocie ružovej a fialovej ešte nie je pestované v záhradách. Vosková tabuľa je dobre viditeľná na každom bobule, ako na fotografii nižšie. Plody sú aromatické, sladké, chutia ako niečo ostružinové.

Bobule kužeľovitého tvaru visia v zhlukoch 7-9 kusov. Každý z nich váži 5 gramov. Čerstvé plody dozrievajú v rovnakom čase, takže sa maliny niekoľkokrát zberajú.

Varovanie! Bobule počas zberu sú ľahko odtrhnuté od stonky, nerozpadajú, ale nepadnú na zem.

vymenovanie

Z fialovej odrody maliny Glen Coe môžete urobiť džem, džemy, plniace na koláče. Hotové výrobky sa stávajú prekvapivo krásnou, bohatou červenou farbou. Ide o úplne prirodzenú zmenu farby po tepelnom spracovaní.

Z bobúľ môžete vyrábať džúsy, domáce víno a liehoviny. Chutné čierne maliny Glen Coe a čerstvé najmä z kešu.

Domorodí Američania dlho vedia o prospešných vlastnostiach malín s fialovými bobuľami. Pri liečbe bolestivých kĺbov používali ovocie z maliny.

vlastnosť

Rovnako ako každá nová rastlina, množstvo exotických malín Glen Coe potrebuje nielen popísať a prezentovať fotografie, ale aj objasniť charakteristiky tejto odrody. Zahradníci nebudú brať pestovanie malín, pokiaľ nebudú vedieť o výhodách a nevýhodách.

dôstojnosť

 1. Rozmanitosť čiernej maliny Glen Coe je v polovici sezóny, prvé plody sú zozbierané v polovici júla, posledné bobule sú v septembri.
 2. Ložiskové výhonky uľahčujú vyberanie bobúľ.
 3. Ovocie má univerzálny kulinársky účel.
 4. Odroda je plodná, rastliny rastú rýchlo a energicky.
 5. Glen Coe bobule udržiavajú dobre na Bush, nerozpadajú.
 6. Malinové odrody nenáročné, vytrvalé, schopné vydržať krátkodobé sucho.
 7. Na Glen Coe netvorí obrovský počet výhonkov, čo výrazne zjednodušuje údržbu.
 8. Zastreky sa ohýbajú dobre pred úkrytom, neporušujú sa v základni.
 9. Raspberry odrôd Glen Coe podľa opisu a recenzie záhradníkov prakticky nie sú ovplyvnené koreň hniloba a vädne na vertikulárny typ.

cons

V porovnaní s výhodami sa prakticky nezaznamenávajú nevýhody odrody Glen Coe. Medzi mínusmi, s výnimkou nedostatočnej zimnej odolnosti malinových kríkov. V regiónoch s drsnými zimami sú potrebné mladé výhonky a dobré prístrešky.

Metódy chovu

Glen Coe malina má zaujímavú vlastnosť: nové rastliny možno získať rôznymi spôsobmi:

 • zakorenenie apikálnych odrezkov;
 • rezne;
 • korene;
 • semená.

Zvážte každú metódu chovu malín podrobnejšie.

Apické vrstvenie

Na konci vegetačného obdobia sa môžu pozorovať zaujímavé zmeny výhonkov odrody Glen Coe. Malinové vrcholy sa spontánne opierajú o zem. Na samom konci úteku sa objaví "oko" a malé listy. To je istý signál, že maliny sú pripravené na reprodukciu.

Únikový ohyb na zem, posypte korunu úrodnou pôdou. Po nejakom čase dochádza k zakoreňovaniu. Nové rastliny malín môžu byť transplantované na jeseň alebo na jar.

Je to dôležité! Je potrebné vziať potomstvo spolu s kusom zeme.

graftage

Jedná sa o jednu z bežných možností chovu malín. Rezy na jeseň s dobre vyvinutými a zdravými kríkmi, ktoré vykazujú vynikajúcu úrodu. Odrezky by nemali byť väčšie ako 10 centimetrov. Pre prácu musíte použiť ostrú dierku, predbežne dezinfikovanú.

Rezy kultivaru čierneho maliny Glen Coe sa umiestnia do antifungálneho roztoku a potom sa umiestnia do škatúľ. Dno je pokryté mokrou rašelinou, do ktorej sa umiestni budúci výsadbový materiál. Skladovať v neohrevených miestnostiach pri teplote nad 0 ° C - v suteréne, v pivnici.

Tip! Z času na čas musíte skontrolovať stav machu, ktorý by mal byť vždy mokrý.

Výsadba odrezkov malinových odrôd Glen Coe sa uskutočnila na jar, keď zmizne hrozba mrazu. Tak, že buriny nekomplikujú vývoj nových kríkov, musí byť povrch pôdy mulčovaný.

Reprodukcia podľa koreňov

Na začatie práce je potrebné pri príprave nového sedadla. Vyberte miesto, kde maliny, zemiaky, paradajky a baklažán predtým nevyrastali. Organické hnojivá sú položené v pôde, starostlivo vykopané. Potom pripravte hrebeň.

Čierny malinový kultivar Glen Coe je rastlina s vysokým stupňom prežitia. Reprodukcia koreňmi je prirodzeným spôsobom. Preto vykopané korene, pozrite sa na fotografiu, vždy majú veľké množstvo potomkov pripravený na zakorenenie.

Malinové oddenky sa vysadia v zákopoch s hĺbkou 40-50 cm. Vykopané korene skontrolujú, že na nich nie sú žiadne známky rozkladu a ležia v určitej vzdialenosti od seba. Potom sa naleje voda, nechá sa nasiaknuť a posype sa úrodnou pôdou.

Pri prijímaní nových malín Glen Koye na jeseň, výsadba spuds na izoláciu koreňov. Na jar začne rast výhonkov. Malinové sadenice môžu byť vykopané a vysadené na trvalom mieste.

Ak je odroda Glen Coe propagovaná koreňovými prísavkami na jar, potom mladé kríky by mali byť transplantované na jeseň, keď letí okolo listov.

Metóda osiva

Čierna malinová odroda Glen Coe, podobne ako mnohé iné odrody, sa môže množiť osivom. Môžu sa zakúpiť v špecializovanom obchode alebo pripraviť osivo sami.

Postup je veľmi jednoduchý:

 • vyberajte dobre zrelé plody, plne v súlade s opisom a charakteristikami odrody;
 • malina ovocie je mierne vysušené na slnku a potom rozotierané cez sito, ukáže sa buničina z buničiny a semien;
 • vylial veľa čistej vody, zamiešajte, semená sa usadia na dne;
 • Roztierajte osivo na obrúsku a vysušte.

Uchovávajte v chladničke vo vlhkom plátnom.

Na jar sa semená maliny Glen Coe zmiešajú s mokrým pieskom a osijú sa sadenicami. Pre pôdu sa rovnomerne rozdelí piesok a rašelina. Po výskyte sadeníc sadenice maliny vyžadujú dlhý deň svetla, takže musíte zapnúť lampu. Zalievanie malinových sadeníc by malo byť mierne, ale sušenie hornej vrstvy pôdy by nemalo byť dovolené.

Vyzdvihnite odrody sadeníc Glen Coe stráviť, keď tam bude 2-3 z týchto listov. Vysadené maliny v otvorenom teréne na začiatku udržateľného tepla. Sadenice najprv prideliť samostatné lôžko, kde rastú. Na trvalom mieste maliny vysadené na jeseň.

Výsadba a starostlivosť

Výsadbu malín Glen Coe môže byť na jar alebo na jeseň. Pod hrebeňom vyberte dobre osvetlené miesto. Faktom je, že čím viac ľahkých rastlín dostane, tým sú sladšie a voňavšie bobule.

pristávacia

Čierna malinová odroda Glen Coe sa cíti pohodlne, dáva plodiny na výživných a dobre oplodnených organických pôdach. Je tiež potrebné regulovať hĺbku podzemných vôd, nemali by byť vyššie ako jeden a pol metra. V opačnom prípade je kořenový systém maliny ohrozený.

Počas kopania sa odstraňujú odrezky trvalých burín. Vápno v množstve 300-600 gramov na meter štvorcový sa pridáva do pôdy s vysokou kyslosťou pred kopaním. Zasadené malinové odrody Glen Coe v zákopu, ktorý je rezaný vo vzdialenosti jedného metra. Čierne bobule sadenice odrody s krokom 30-50 cm a pokryté úrodnou pôdou.

Varovanie! Pri výsadbe malín treba venovať pozornosť hĺbke rastliny: koreň krku by nemal byť pod zemou.

Ihneď po výsadbe, sadenice maliny Glen Coe rozliať a mulčovať pôdu dobre. Po niekoľkých dňoch sa prerezávanie uskutočňuje: výhonky by nemali byť väčšie ako 40 cm. Takáto operácia je nevyhnutná na urýchlenie zakoreňovania, ako aj na vytvorenie bush a ovocných malín budúci rok.

Ďalšia starostlivosť o sadenice je rovnaká ako u dospelých malinových kríkov. Táto rastlina miluje vlhkosť, najmä v čase kvitnutia a nalievania bobúľ, ale nie je potrebné zaplavovať ju do močiarov: stagnujúca voda spôsobuje choroby s koreňmi. Vyrastané malinové výhonky sú viazané na mriežku. Rovnaký postup sa vykonáva aj na jar po vykopaní výhonkov.

Funkcia podávania

Počas vegetačného obdobia sa minerálne alebo organické hnojivá aplikujú súčasne s zavlažovaním malín. Môže ísť o infúziu zelenej trávy. Nezabudnite naliať pod kroviny odrody Glen Coe drevený popol, ktorý tiež práškové listy.

POZOR! Ekologické, včas pridávané do obdobia kvitnutia, vám umožní získať sladké a veľké plody maliny.

Tu sú príklady pomerov rôznych hnojív (hnojivo / voda):

 • rozmnožený chrobák 1: 7;
 • vtáčie trusy 1:18;
 • Bylinná infúzia 1: 9;
 • 1 liter popela sa rozpustí v 10 litroch vody;
 • 50 gramov superfosfátu na desať litrového vedra.

Prvýkrát kŕmil maliny odrôd Glen Coe v čase kvitnutia, potom s nárastom bobúľ. Tretie obväzy sa vykonáva po zbere prvej úrody.

Tip! Akýkoľvek obväz je sprevádzaný bohatým napájaním.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Maliny každej odrody môžu trpieť chorobami a škodcami. Ihneď po vykopaní výhonkov, kým rastliny nezačnú rásť, sa rastliny ošetria zmesou Bordeaux. A nielen stonky, ale aj pôda.

Keď sa objavia prvé listy, môžete postriekať rastliny ružovým roztokom manganistanu draselného alebo infúziou popola. Tým sa zachránia čierne malinové kríky Glen Coe pred možnými škodcami.

Chemické prípravky je možné používať iba ako posledná možnosť a pred začatím plodov.

prezimovanie

Raspberry Glen Coe - odroda s rozšíreným ovocím. Zvyčajne sú posledné bobule zbierané až do polovice septembra. Po zbere sú orezané výhonky rezané, pričom zostáva malá penechki. Pokiaľ ide o mladé malinové výhonky, začnú ich na konci augusta zahltiť, aby mali čas na drevené.

Keď listy preletujú, a to sa deje okolo polovice októbra, výhonky výmeny sa budú ohýbať, pripnuté a pokryté na zimu. Netkaná látka sa vrhá nad malinom na vrchol a potom sa pokryje vrstvou pôdy. Až do začiatku mrazu sa neodporúča úplne vysadiť pristátie. Aby maliny nevyskytovali, nechávajú vetracie otvory na koncoch. Hlavne blízko nočnej teploty mínus 8-10 stupňov.

recenzia

Vladislav, 40, Ďaleký východ Malinu Glen Coe získal pred niekoľkými rokmi. Zariadenie s čiernym ovocím vysadené na samostatnej záhrade od odrody maliny. Rôznorodosť sa páčila jeho nenáročnému charakteru, a to najmä preto, že naše zimy s množstvom snehu odmietajú potrebu chrániť výhonky. Bobule na kríkoch sú veľa, líšia sa neobvyklou chuťou pripomínajúcou ostružiny. Deti maliny Glen Coe veľmi, najmä od ovocia dozrieť skoro. Použite na zaseknutie, pečieme koláče a pripravíme domáce víno. Odporúčam vám, aby ste na sprisahaní mali exotické maliny Glen Coe Violetta, 39 rokov, Bryansk Moje dojmy z odrody Glen Coe nie sú úplne zaujaté. Neviem prečo, ale bobule na mojom malíčku sú nemotorné. Chuť tiež nie je veľmi. Skôr ako Cumberland. Vľavo tri úniky za ďalší rok a na jeseň sa budem pozrieť, možno vymazam.

Pozrite si video: How to grow raspberries with Thompson and Morgan. Part 1: Planting and Caring for your raspberries. (Smieť 2019).