Záhradníctvo

Ako pestovať cibuľový batun na parapete

Čerstvé voňavé greeny, ktoré rastú v kuchyni - sen každého hostiteľa. Jemné perie cibule - batún pestovaný zo semien na parapete, vhodný pre mnoho jedál. Vyšší výnos sa dá ťažko dosiahnuť, ale zelené po ruke sú vždy zaručené.

Vlastnosti zariadenia

Cibuľový batun z jeho rodnej vlasti - východnej Ázie sa rozšíril po celom svete. Rastlina je populárna kvôli jej miernemu chuti, ktorá nie je taká ostrý a ostrý ako cibuľa. Kultivované pre zeleň, existujú možnosti pre výsadbu cibule - batún na okne.

Táto rastlina je veľmi hustá. Z jednej malej žiarovky, ktorá sa nikdy nevyvíja do veľkej žiarovky, rastie od 15 do 30-40 drobivých listov. Perie cibule-batun rastú postupne, vytvárajúc časom svieže Bush. Dlhé listy nie sú perederzhivat, najmä keď cibule-batun rastie doma na parapete. Mali by byť odrezané, ak dosiahnu 15 cm alebo viac. Žiarovka bude produkovať nové listy, a tak poskytne čerstvú zeleň, aj keď v malých porciách.

Listy rastliny sú bohaté na vitamín C, rovnako ako A, B1in2 a PP. Zelené cibule-batun poskytujú phytoncides, éterické oleje. Zloženie minerálnych solí draslíka, fosforu, vápnika, horčíka, železa.

V juhovýchodnej Ázii, v prirodzenom prostredí cibule-batun, sa odporúča použiť ako antiseptikum. Použitie opevňujúcich vlastností rastliny počas liečby ochorení kože, gastrointestinálnych porúch, horúčky.

Je to dôležité! Zložky zeleného peria cibuľového batúna prispievajú k zachovaniu elasticity stien kapilár, preto sa odporúča používať hypertenzné pacientky.

Stanovenie cieľa, ako pestovať batun na okennom parapete, nájdete dvoma spôsobmi.

 • Na jeseň sa zo záhrady transplantuje cibuľový kef.
 • Je možné pestovať cibuľový batun zo semien na solárnom parapet.

Na pestovanie cibule na okne vyberte kríky, ktoré vyrastali dva alebo tri roky. Odoberajú oddelené priestranné hrnce pre jednu rastlinu alebo kontajnery pre tri alebo štyri cibuľové kríky. Nádrže sa vyberajú vzhľadom na to, že obsahujú neporušený hlinený hrot s koreňmi cibule.

Zimné zeleň zo starých cibule

Vysádzanie cibule Bush batun zo záhrady v hrnci v kuchyni, po mesiaci môžete vyskúšať zelené. Pri pestovaní cibule-batun na okenných parapetoch, vytvárať potrebné podmienky pre to, musíte zabezpečiť, aby žiarovka nevyhadzuje stonku peduncle. To je možné, ak sa zo zelene vezme starý kefus zo záhrady.

 • Na dne položte vrstvu drenážnych materiálov z keramiky, obalovej peny, výšky perlitu 0,5-1 cm;
 • V septembri alebo v októbri, pred mrazom, vykopávajú kefu z cibule-batun, ktorá rástla na posteli;
 • Ak je to potrebné, do kontajnerov sa priloží zem, dobre zhutnená, takže hrudka s koreňmi si zachová svoju celistvosť;
 • Vzdialenosť medzi kríkmi vo veľkej nádobe musí byť udržiavaná až na 10-15 cm, takže korene majú svoje vlastné územie pre potraviny;
 • Kapacita s cibuľkou umiestnenou na teplom mieste - nie menej ako 18-22 stupňov, poskytuje vlhkosť vzduchu až do 80%;
 • Dôležitou podmienkou problému je, ako vysadiť oblúk na okennom parapete, dlhý svetlý deň. V novembri a decembri musia byť rastliny doshedachiv nie menej ako 4 hodiny.

Keď sú tieto podmienky splnené, kladnou odpoveďou je otázka, či je možné pestovať cibuľový batún na parapete.

Varovanie! Pri kopaní cibuľového kríža je potrebné dobre podložiť zem, aby ste uchopili zem a nepoškodili korene.

Pestovanie cibule zo semien

Ak nie je možné vziať cibuľovú kefu na výsadbu v byte, každý môže vyriešiť nekomplikovanú úlohu, ako na plantáži osiva batúna na parapete. Sosia cibuľu v marci, apríli, starajte sa o neho v lete. Ak máte balkón, je to skvelá voľba pre pohodlné miesto na výhonky cibule batuna. Výhonky budú časom silnejšie a na jeseň už sú zelené plochy rezané. Žiarovky sú ponechané v kontajneroch, hnojivá sa nanášajú na pôdu. Cyklus rastu sa opakuje. Jedna žiarovka môže rásť v banke na dva roky. Ale na jar je pôda lepšie zmeniť na čerstvé.

Pestovanie batún na okennom parapete je jednoduchšie, ak je okno obrátené na východ, juh alebo západ. V podmienkach severných okien sa experiment s najväčšou pravdepodobnosťou nepodarí, pretože oblúkové batúny vyžadujú svetlo.

Príprava pôdy

Ak chcete pestovať cibuľu doma na parapete, môžete si vziať akýkoľvek substrát: z kokosového vlákna obohateného biohumom na bežnú záhradnú pôdu. Existuje niekoľko podmienok pre výber pôdy:

 • Vysoká nutričná hodnota;
 • Nízka alebo neutrálna kyslosť;
 • V pôde môže byť tolerovaná iba jedna časť piesku alebo rašeliny.
 • Najlepšie pôdy sú hlinité a piesčité.

Záhradná pôda je naparená pol hodiny vo vodnom kúpeli alebo napojená roztokom ružového mangánu. V súlade s pokynmi sa zmieša s humusom alebo obohatená o humátne hnojivá. Môžete miešať záhradnú pôdu zakúpenú v obchode. Pôda by nemala byť pri izbovej teplote studená.

Ošetrenie semien

Cibuľový obklad na parapete bude silný, ak začne rásť z namáčania semien. Predbežná liečba zahŕňa viac ako jednu akciu.

Semená sa dezinfikujú počas 30 minút v slabom roztoku manganistanu draselného;

Potom sa semená cibuľového batúnu namočia v teplej vode počas 8 až 10 hodín, dvakrát sa zmení voda. Tento postup sa vykonáva na urýchlenie klíčenia semien v pôde;

Teraz musia byť semená starostlivo vysušené, vysijeme ich suché.

Tip! Semená sa uchovávajú v rôznych živných roztokoch: aloe, cesnak, peroxid vodíka. Používajte aj rastové promótory, ktoré sa riadia pokynmi. Na aktiváciu sa vysijú v snehu nad zemou.

Starostlivosť o klíčky

Semená cibule-batun sa prehĺbili do pôdy o 1,5-2 cm, nádoba bola pokrytá filmom a udržiavaná na teplom mieste až do klíčenia. Keď sa klíčky objavia, kontajner sa umiestni tam, kde teplota neklesne nad 18 stupňov. Za takýchto podmienok stárne mesiac. Robustné rastliny cibule batun môžu byť umiestnené na teplejšom mieste - až 23 stupňov. Mladá cibuľa nie je umiestnená do tepla tak, aby sa nepretiahla.

 • Svetlý deň pre cibuľový batun by mal trvať najmenej 12 hodín. V marci musia klíčky byť osvetlené fytosanitmi. Bežné žiarovky nie sú vhodné na tento účel. Ich rozsah neprináša žiadny prínos pre rastliny.
 • Zavlažená cibuľa-batun klíčky s teplou vodou, v miernom režime. Na jar, keď slnko rýchlo vysuší pôdu v kvetináčoch, musíte viac vody.
 • Vysoká vlhkosť - až 70-80% udržiavaný, ak vedľa kontajnera s lukom položte 2-3 otvorené misky s vodou;
 • Pôda je rozmiešaná s hrubým pieskom alebo drvenou kôrou.

Ak je k dispozícii balkón, je nutné cibuľovú batu preniesť do samostatných hrncov a priviesť ju do ovzdušia. Na balkóne budú rastliny silnejšie a šťavnaté, rovnako ako bohatšia farba listov.

Kŕmenie domácich zelených

Ako na posteli, tak aj na okenných parapetoch pre kvalitné zelene musí byť cibuľový batun plný.

 • Komplexné minerálne hnojivá pomáhajú. Používajú sa, pretože starostlivo študovali inštrukcie;
 • Najlepšie obväzy vo forme riešení sa vykonávajú dvakrát za každý letný mesiac;
 • Taktiež získavajú biohumus, ktorý je raz mesačne posypaný pôdou v kontajneroch.

Môžete urobiť infúziu bylín. Bude to dobré organické hnojivo. 120 g každej rastliny sa namočí do 3 litrov vody. Kapacita je tesne uzavretá. O tri dni neskôr, infúzie zalievanej cibule batun.

Tip! Nettle je dobrý materiál pre infúziu organických hnojív.

Zber zelených plodov

Zbierajte malé plodiny zelenej cibule-batun začína v lete, kedy listy rastú na 15-20 cm. Vezmite jedno alebo dve perie z každého Bush. Na jeseň sú zelené odrezané. Ak je veľa, vložte ju do plastových vreciek do chladničky.

Cibuľa-batun bude naďalej rásť na parapete v zime. Počas tohto obdobia je vybavená teplotou 18 stupňov a miernym napájaním bez obväzov. Od februára sa zelené začnú aktívne rozvíjať, takže rastliny budú potrebovať hnojivo.

Nekomplikované obavy prinesú radosť zo zelených výhonkov a potom pochúťku na šaláty.

recenzia

Sergey, 34, BelgorodLuk rástol v zdobených kontajneroch z vody. Shoots boli priateľské. V lete stál na balkónovej podlahe a skrýval zeleň od slnka. V auguste, práve včas pre paradajky, perie mohli byť prerušené. Odporúčam: Vera Matveevna, 57 rokov, Moskva, ja som pestovala jar v miske cibule-batunových sadeníc a potom som ich pestovala v kontajneroch na balkóne. Nenechám žiarovky na zimu. Pre mňa je ľahšie pripraviť nové semená vo februári. Liza, 26 rokov, je moja dcéra milovaná PskovLuk-Batun. Každým dňom sa strháva perie. Zasiali sme ju spoločne a starali sme sa o zeleninu na okennej doske kuchyne. Stále máme pestovanie petržlenu a kopru - bola vyrobená celá záhrada!