Kvety

Výsev Drummond Phlox na sadenice

Phlox obyčajný (Phlox) je viacročná bylina patriaca do rodiny Sinyukhov (Polemoniaceae). V Rusku existuje len jeden druh týchto voľne rastúcich rastlín - sibírsky phlox. Rastú v horských oblastiach, rozkladajú sa po roklinách a horských stepiách. Jeho hlavným biotopom je Severná Amerika. Existuje 85 druhov phlox, z ktorých bolo približne 40 druhov kultivovaných. V Európe sa semiačka divokej rastliny dostala v 18. storočí. Súčasne začala ich masová civilizácia. Jediný jednoročný pohľad na phlox, o ktorom budeme dnes hovoriť, je Drummond phlox, ktorý vidíte na fotografii.

História spoločnosti

Od polovice 18. storočia sa Drummond phlox stal populárnym nielen v Amerike, ale aj v európskych krajinách, a to vďaka Angličanovi cestovateľovi Henrymu Drummondovi, ktorý v štáte Texas objavil nezvyčajnú kvetinu a poslal ju svojim anglickým príbuzným, mimoriadne rastliny. Experimenty a experimenty s kvetinou sa ďalej rozvíjali. V dôsledku toho sa získalo niekoľko odrôd ročného phloxu, ktoré sa líšili farbou a tvarom kvetov.

Tip! Všetky odrody tohto typu phloxu sa začali nazývať Drummond phlox, zjavne na počesť anglického botanistu.

Slovo phlox je preložený z gréckeho jazyka ako "plameň", ak spojíte tieto dve slová, dostanete plameň Drummonda.

Od objavenia divokej formy Phloxu Drummondu uplynulo mnoho rokov. Počas tejto doby chovatelia, ktorí sa podieľajú na pestovaní rastlín, dosiahli významné výsledky vo vývoji nových odrôd. Asi dve desiatky názvov ročného Phromx Drummond už zdobia záhrady a parky, záhony a uličky. Amatérskych pestovateľov kvetov a dizajnérov záhradnej krajiny ich zasadili do jedinečných kompozícií.

morfológia

Štruktúra takýchto rastlín má ukazovatele spoločné pre všetky odrody:

 1. Koreň - tvorí súbor rozvetvených príloh, silný, povrchný.
 2. Stonky - vztýčené, lepkavé a rozvetvené, pokryté malými riedkami.
 3. Listy sú alternatívne, ich tvar je predĺžený, oválny alebo kopijovitý, majú ostré konce, horné listy ležia v blízkosti stopky.
 4. Štetce - široké a husté, perianth má 5-lobovú končatinu, valcovanie v kužeľovej trubici.
 5. Drummond phlox kvety - svetlé, malé veľkosti, až 4 cm v priemere, majú inú farebnú čiernobielu farbu, alebo kombinácia 2-3 odtieňov.
 6. Ovocie je malá oválna krabica.

Drummondovo rozkvetanie trvá dlho, začína v máji a až do ostrého chladu v októbri. Odrodové charakteristiky phloxu sa môžu mierne odlišovať vo forme listov, veľkosti, štruktúry a farby okvetných lístkov, načasovania začiatku a pokračovania kvitnutia.

druhy

Drummondova farma odroda "Caramel": silne rozvetvený Bush, dosahuje výšku 40-60 cm, Kvety sú karamelovo sfarbené, zlaté farby, stredom kvetov je malina-čerešňa, okvetné lístky majú lichobežníkový tvar, okraje sú zaoblené, hladké.

Rozmanitosť Phlox Drummond "Chanel": nie viac ako 30 cm vysoká, kvetiny sú froté, stredne veľké (až 3 cm), kvitnú husto, plátky sú viacvrstvové, nevyblednú na jasnom slnku, farba je takmer monochromatická v ružovej farbe.

Drummond Phlox Grade "Twinkling Star": jeden z predstaviteľov stellate odrôd, z ktorých je viac ako tucet druhov podľa rôznych okvetných lístkov, tvar kvetu jasne pripomína štylizovanú šumivú hviezdu, trikolórové lístky sú rozdelené do mnohých špicatých lalokov, z ktorých niektoré sú tenké a predĺžené. Veľkosť kvetu je asi 2-3 cm, ale svojou rozmanitosťou a nezvyčajným vzhľadom priťahuje pozornosť.

Pestovanie zo semien

Všetky Drummond phlox sa množia iba osivom, pretože ide o ročnú plodinu. Môžu byť zasiate priamo do zeme, ak nie je potrebné urýchliť začiatok kvitnutia. Ak je to žiaduce, tento proces je výrazne znížený, ale sadenice sa najprv pestujú zo semien.

Výsev na sadenice

Semená semená začínajú v apríli, v ktorých dni vás môže lunárny kalendár vyvolať, vyberajte dni vhodné na výsadbu kvetín:

 • v sterilnej nádobe na sadenice nalial pripravenú pôdu na kvety, pričom nedosiahol horný okraj o 2 cm;
 • navlhčite pôdu teplou vodou a pridajte (ak je to potrebné) trochu stimulátora rastu;
 • Semená fialku sa vysielajú v určitom poradí alebo sa nasytia náhodne, nie je tak dôležité;
 • nie je nutné lisovať semená, len na jeden vrstva nasypte ten istý podklad s hrúbkou vrstvy 1-1,5 cm;
 • je lepšie pretekať cez sito alebo z malého otvoru s malými otvormi, aby sa semená nehýbali a nehromadili sa;
 • po zavlažovaní musíte uzavrieť nádobu plastovým obalom, lepšie ako čierny, aby pod vplyvom svetla nebola narušená rovnováha vývoja koreňovej a apikálnej časti klíčky;
 • Každý deň sa fólia odstráni na niekoľko minút, aby sa pristáli na vzduchu, a keď sa podklad vysuší, musí sa zem zvlhčiť;
 • za týždeň alebo o niečo viac, keď sa objavia listy so semenami, film sa úplne odstráni, kontajner sa teraz môže inštalovať bližšie k svetlu;
 • počas rozmnožovania 2-3 hlavných listov, výhonky potápania phlox a rastliny každej rastliny v samostatných hrncoch;
 • po transplantácii by mal prebehnúť čas na ukladanie semien rastlín na nové miesto, ak sadenica úspešne prešla týmto štádiom, odmeň ju kŕmiť dusíkatými hnojivami, aby urýchlili rast;

 • V budúcnosti sa bežná starostlivosť o sadenice vykonáva: zalievanie, odstraňovanie zvetraných listov, hnojenie;
 • Na vytvorenie sviežejšieho a kompaktnejšieho rastliny, po náraste šiesteho listu, sa zhorí vrchol;
 • kalenie semenáčikov floxu, ktoré sa produkujú mesiac pred transplantáciou do zeme, pričom sa tieto zvieratá dovážajú vonku 1-2 hodiny denne, pričom sa zvyšuje počiatočné trvanie;
 • V máji sa môžu vysadiť v zeme sadenice Phlox, keď je počasie veľmi teplo.

Výsev v zemi

Sadenice sa pestujú na otvorených kvetinových záhonoch alebo v skleníkoch v apríli alebo máji, v závislosti od klimatických podmienok regiónu. Ak sú tieto oblasti na juhu a nie ste v zhone, aby ste dostali kvety, potom sa semiačka Drummond's Phlox zasiela priamo do pôdy v rovnakom čase. Phlox kvitnutie začne o mesiac neskôr, ale budete oslobodení od procesu pestovania sadeníc. V tomto prípade odporúčame dodržiavať nasledujúce podmienky:

 1. Ak ste zasial semená najjednoduchším spôsobom - rozptýli ich v kvetinovom lôžku, potom pri vzniku priateľských výhonkov urobíte zriedenie výsadby. Klíčky blízko k sebe, v budúcnosti, výrazne zasahujú do vývoja a rozkvetu susedných sadeníc. Odstráňte najslabšie rastliny opatrne a udržujte silné klíčenie v blízkosti koreňa.
 2. Ak sa rozhodnete vyrastiť vysokú drummondovú flox (až 60 cm) a trpasličími odrodami (až 20 cm) v jednom lôžku, urobte to tak, že neskorší vysokí ľudia neostanú krátko rastúcich susedov.
 3. Výsev vysokého phloxu by mal byť vykonaný skôr v mesiaci, aby sa kvitli súčasne s trpasličkami.
 4. V otvorenom teréne, podľa skúsených záhradníkov, je možné zasiať semená Drummond phlox pred zimou. Oni tolerujú zimovanie dobre, jarné výhonky sú priateľské a skoro. V tomto prípade je veľmi špeciálna zmes semien "Tapestry". Obsahuje phloxy väčšiny farieb dúhy. Na fotografii nižšie vidíte kvetinový záhon s takými, už zrelými, kvetmi.

Ponúkame sledovanie videa, ktoré je uverejnené na konci stránky, ukazuje, ako zasiať semená Drummondovho phloxu, tu získate praktické skúsenosti a niektoré tipy od skúseného pestovateľa.

starostlivosť

Phloxes nie sú vyberavé v ich starostlivosti, nebudú spôsobovať žiadne osobitné problémy pre záhradkárov, mali by ste vykonávať len bežné činnosti pre starostlivosť o záhradné výsadby:

 • včasné zavlažovanie, ak je pôda suchá pod kvetinami;
 • ničenie burín, konštantné odstraňovanie zvlnené kvetenstvo, aby sa neinhibovala tvorba nových vaječníkov;
 • uvoľnenie pôdy pre lepší prúdenie vzduchu do koreňov rastliny;
 • vrchný obväz spolu s zavlažovaním - dvakrát mesačne;
 • prevencia chorôb, rozstrekovanie chemických látok pochádzajúcich od škodcov, ak sú hojné.

Pestovatelia kvetov a amatérskych záhradníkov vykonávajú túto prácu po celú dobu, a to bez toho, aby to považovali za zaťažujúci problém.

Choroby a škodcovia

Výrobcovia osivových semien pred balením osiva sú ošetrení antifungálnymi činidlami. Ak im nedôverujete, môžete sadenice chrániť ošetrením semien pred sejbou v roztoku manganistanu draselného, ​​namočte ich po dobu 30 minút. Riešenie by nemalo byť veľmi koncentrované.

Bude ťažšie sa zbaviť škodcov, ktoré sa ukrývajú v zemi, napadajúc flóry pred alebo počas kvitnutia. Patria medzi ne:

 • rôzne typy filamentóznych mikroskopických červov: ak je rastlina zasiahnutá červom, mali by byť ihneď odstránené z kvetinového záhonu a zemina by mala byť ošetrená chemickými prípravkami;
 • slimáci a húsenice, ktoré jedia listy a kvety kvetu: musíte odstrániť viditeľné vzorky škodcov ručne, posypať postele s popolom z dreva, tabakových drobek alebo vápna.

Tip! Preventívna práca sa najlepšie vykoná niekoľko dní pred výsadbou semien alebo semenáčikov v zemi. K tomu použite špeciálne nástroje, ktoré sú dostupné na trhu. Ďalej postupujte podľa pokynov na obale.

Použitie v dizajne

Jasný a viacfarebný Drummond phlox sa môže používať v interiérovom a exteriérovom dizajne. Občania zdobia svoje byty, balkóny a lodžie s nimi. Majitelia vidieckych domov a pozemkov ich využívajú v krajinnom dizajne, keď zdobia fasády domov, chodníkov, alpských diapozitívov. Letní obyvatelia na svojich malých pozemkoch tiež poskytujú miesta pre nich v záhonoch. Poľnohospodári ich vysadili v záhradách.

Nikde a nikdy táto kvetina nebude zasahovať, nebude rozrušená svojim vzhľadom, ale bude len potešiť tých okolo s jej krásou, bohatými kvetmi, dúhovými farbami a božskou vôňou.

Ak máte voľný pozemok, dokonca aj v prednej záhrade pod balkónom, odporúčame tam vysádzanie flóxov, nebudete to ľutovať. Vôňa týchto úžasných farieb vás zobudí ráno, zdvihne váš nápoj a pridáme pep.