Kvety

Cleoma kvetina: fotografie a pravidlá pestovania

Rodou exotických klementín je Južná Amerika. Ročná rastlina hodí predĺžené kvetenstvo pozostávajúce zo štyroch okvetných lístkov a zhromaždené na dlhej nohe vo veľkom štetku. Kvetina vysoká. Výška drieku dosahuje 1,5 m. Vyzerá to ako klíma, ktorá sa pestuje od semena, keď sa vysadí, teraz sa o to pokúsime zistiť.

Kvetinové charakteristiky

Okrasná rastlina Cleome spinosa z čeľade kapary rastie ako ker. Na vrchole tvorby dlhých stoniek, kde sa objavujú puky. Do konca sezóny mäkké výhonky znecitlivené. Volumetrické kvetenstvo dáva vláknité vlákna a štyri okvetné lístky. V priebehu sezóny, po smrti kvetu, sa okamžite objavia nové púčiky. Malé kvetenstvo sa zhromažďuje vo veľkej kefke s priemerom až 20 cm. S príchodom nových kvetov sa vrcholy stoniek predlžujú.

Je to dôležité! Pri každom výstrele môže kvitnúť obrovské množstvo kvetencov, čo je pre ťažké stonky neznesiteľným bremenom. Aby bol tvar lepidla na puzdre viazaný na podperu.

Namiesto kvetinových kvetení vytvorili krabice so semenami. Nemožno ich ani odstrániť. Sušené kvety nebránia tvorbe nových púčikov na výhonkoch. Farba koruny je monofónna alebo má dva odtiene. Kostiledonové listy a stonky sú pokryté hranou. Pri dotyku sa vyžaruje zvláštny zápach. Cleome používa zápach na odpudzovanie škodcov.

Tip! Vďaka nepríjemnému vôňu sa kvety neodporúča pestovať lepidlom v blízkosti domu, altánok a iných miest na odpočinok.

Štipľavý zápach nebráni tomu, aby včely opeľovali kvetinu. V rodine neporiadok netopiere robia to. Zvláštnosťou kvetu je jej odolnosť voči náhlym zmenám vlhkosti a teploty. Imunita nám umožnila, aby sme sa aklimatizovali na lepenie v otvorených priestoroch našej krajiny.

Rozmanitosť odrôd

Vzhľadom na fotografiu kvetu klema a pravidlá kultivácie, stojí za to stručne diskutovať o odrodách. Domáci záhradníci rastie iba dva typy: Hassleriana a Spinosa. Pre neprofesionálnych je zistenie rozdielov v odrodách ťažké. Zahradníci kombinovali kvetinu v jednej forme - pichľavý klement.

Teraz sa množia nové odrody. Všetky kvety sú získané prekrížením dvoch typov lepidla. Výsledkom sú kríky s krásnymi púčikmi bielej, ružovej, fialovej. Najobľúbenejšou odrodou je Cherry Quinn. Stonky krov zvyšujú výšku 60 cm. Kvety emitujú výraznú arómu a rastú až do priemeru 3 cm.

Vlastnosti pestovania

Sebakultivácia klíma zo semien doma sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: sadením a semenami priamo na lôžkach.

Príprava a vykládka pôdy

Nezáleží na tom, či sa sadenice klíma pestujú alebo zasielajú priamo na záhrade, v každom prípade je pre kvetinu pripravená pôda a miesto. Rastlina miluje slnečný pozemok s hnedou pôdou. Je lepšie si vybrať kopec, aby po daždi voda skôr prúdila, než sa hromadila v kalužiach.

Pred zasadením sadeníc klíma koncom apríla sa lôžka vykopá na bajonetu lopatami. Korene buriny sú odstránené z pôdy. Ako hnojivo urobte organické. Kompost je najlepšie. Pri absencii organickej náhrady s komplexným hnojivom vo výške 2 lyžice. l./1 m2 lôžok. Veľkosť lôžka pod lepidlom sa vypočítava s prihliadnutím na model pristátia. Medzi každou rastlinou nechajte aspoň 50 cm priestoru na rast krovín.

Kvetinové semená môžu byť zasiate lepidlom aj na jeseň. Lôžko sa pripravuje podobným spôsobom. Výsev sa vykonáva v riadkoch. Ďalšie rastliny sa odstraňujú na jar, pričom sa pozoruje priaznivý plán výsadby kríkov.

Nuance rastúcich sadeníc

V chladných oblastiach je každý zvyknutý na pestovanie sadeníc. Kvety nie sú výnimkou. Zostáva len zistiť, kedy sa má zasiať lepidlo a ako to urobiť. Pre sadenice musíte najprv zbierať semená. Keď kvetenstvo kvetenstva, ktoré kvitne na kríkoch, sa zmení na škatuľky, dostanú čas na vysušenie. Pri rozdrvení strukov padnú hnedo-čierne jemné zrná. Semená sa zhromažďujú v vrecku a uskladňujú sa až do jari.

Je to dôležité! Klíma málo rozmnožená samou sejbou.

Na začiatku marca je čas na plantovanie semien klíma pre sadenice, ale najprv sa pripravia zrná. Pre lepšie klíčenie sa semená namočia do stimulátora rastu. Droga je kúpená v obchode alebo sa uchýli k ľudovým metódam pomocou šťavy z aloe kvetov.

Pôdna zmes pre klement je pripravená v množstve dvoch častí kompostu a zeminy plus jedna časť piesku. 15 cm silná pôda sa naleje do škatule, posypané popolom na vrchu, drážky sú rezané do hĺbky 1 cm, kde sú semená ponorené. Zo zŕn sú zrná pokryté voľným humusom. Krabica je pokrytá priehľadným filmom a ponechá sa teplo až do klíčenia. Ak sú semená namočené, klíčky sa objavia po 15 dňoch.

Počas kultivácie sadeníc z semien klíma je potrebné poskytnúť kvet s maximálnou starostlivosťou v počiatočnom štádiu. Postup zahŕňa včasné zavlažovanie. Malo by byť veľa, ale nie časté. Cleome kríky milujú vlhké a voľné pôdy bez kaluží. Pri dezinfekcii sa do zavlažovacej vody pridá niekoľko kryštálov mangánu.

Sadenice klíma poskytujú dobré svetlo. Večer zahrňte umelé osvetlenie. Po výskyte dvoch dospelých lístia sadenice potápanie, výsadba v samostatných kontajneroch. Po 10 dňoch a potom o dva týždne neskôr sa podávajte dusík. Keď sa klementa prispôsobí a vyrastie, umelé sadenice sa nevyžadujú. Pred zasadením na záhrade rastliny sú vytvrdené, čo ich prináša vonku alebo v chladnej miestnosti.

Sejacie semená na záhrade

Teraz sa pozrime na to, ako rastú zo semien lepidla bez sadeníc. Optimálna doba výsevu je na jeseň. Semená pred začiatkom jari budú podliehať prirodzenému postupu namáčania a vytvrdzovania a na jar budú mať rýchle výhonky. V lôžku s hnojenou pôdou sa odrežú drážky o hĺbke 1,5 cm. Vrchol posypané zeminou a vložte nejakú organickú izoláciu: trávu, listy, vrcholy záhradných plodín. Po nástupe jari je kryt odstránený a po výskyte výhonkov sa vykonáva riedenie.

Jarná výsev semien sa vykonáva na konci mrazov. Postup pri príprave lôžok, ako aj ďalšia starostlivosť zostávajú nezmenené. Len stav osiva je iný. Na výsev sa používajú prebudené zrná, ktoré prešli namáčacím stupňom. Môžete vysievať suché semená, ale kvitnutie potom začne neskoro.

Starostlivosť o kvet

Cleome kríky nevyžadujú komplexnú starostlivosť. Stačí stačiť vodu, burinu, burinu, uvoľniť pôdu a odporúča sa dodatočné obväzy.

Pre záhradníkov, ktorí sa podieľajú na pestovaní klíma zo semien doma, mali by ste sa oboznámiť s niekoľkými pravidlami:

  • na výsadbu klíma vhodnú slnečnú a uzavretú od vetra;
  • teplom milujúci kvet zasadený sadenice po ukončení nočných mrazov;
  • medzi puzdrom udržujte vzdialenosť 50 cm;
  • pozemok v záhrade pred výsadbou sadeníc hnojený;
  • pri transplantácii do otvorenej zeme sa korene cleoma navlhčia roztokom Kornevin;
  • kvety sa naliajú cez roztok humátu a striekajú na vrchol liečiva zo stresu.

Cleome kríky zdobia kvetinové záhony s bujnými pupenmi od polovice júna do nástupu studenej jeseň. Kvety sú užitočné na rast v záhrade. Vypustený zápach láka hmyzové opeľovače.

Najvyššie obväzové kríky

Spočiatku po výsadbe sadeníc dostatok živín pri príprave pôdy. Ak dôjde k slabému vývoju krídiel, urobte drogy obsahujúce dusík. Pred kvitnutím je užitočné lepiť lepidlo komplexným hnojivom pre kvety. Zloženie týchto prípravkov zahŕňa minimálne množstvo dusíka a viac fosforu a draslíka.

Zoznam letných procedúr

Počas celej vegetačnej sezóny sa pôda uvoľňuje okolo kríkov a tráva sa odstraňuje. Optimálne sa zbavte buriny a zadržte vlhkosť pomôže mulčovanie. Zalievanie kvetu sa vykonáva iba v horúcom suchom počasí. Voda sa naleje veľa, ale nemala by zostať lúpou a rovnomerne sa namočiť do pôdy okolo kufra.

Je to dôležité! Cleome je pohodlnejšie sucho než daždivé leto.

V lete sa stav kvetu občas pozerá von. Ak sú kríky zakončené, oslabené, kvitnú zle, výsadba je ošetrená roztokom lieku Zirkon. S rastúcou výškou rastlín sú stonky viazané na podperu. Najjednoduchšou možnosťou je jazdiť v drevených kolíkoch alebo prerezávanie kovových tyčí a pritiahnuť k nim kefu s lankom.

Kvetinová starostlivosť v zime

Klíma sa považuje za ročnú rastlinu. S nástupom chladného počasia na jeseň zomrie Bush. Suché rastliny sú odstránené zo záhrady a na ich mieste v zime môžete zasiať nové semená. Posteľ musí byť pokrytý organickým odpadom až do jari, aby sa zrná nezmrazili.

Príčiny nevysadenia semien

Malé percento klíčenia semien klomu sa vysvetľuje iba nízkou kvalitou zŕn alebo porušovaním technológie pestovania kvetov. Nezávislé zberanie osiva by sa malo odobrať z rozvinutých kríkov s veľkými púčikmi. Kmeňové semená poskytujú čas na dozretie vo vnútri strukov. Zrelé zrno nevykrváca na jar.

Zvýšiť percento klíčenia kvetinových semien pred zasiatím namočeným v Épinay. Vynikajúce výsledky ukazujú prudkú zmenu teploty. Krabice s popoludňajším plodom vystavujú pod slnkom a v noci sa vykonávajú na balkóne alebo v nevykurovanej miestnosti.

Nebezpečné choroby a škodcovia

Cleome je tak prispôsobená životnému prostrediu, že jej vôňa neodrádza len prospešný hmyz opeľovačov. Všetci škodcovia sa pokúšajú letieť s touto kvetinou. Niekedy si pestovatelia zeleniny nechajú okolo záhonov so záhradnými plodinami pestovať niekoľko kríkov. Vypustený zápach strach z škodcov a včely odvážne robia svoju užitočnú prácu.

Kvety môžu ochorieť len vinou záhradníka alebo v daždivom lete. Časté zavlažovanie, dážď a blízka podzemná voda vedú k hnilobe koreňového systému puzdra.

Použitie kvetu v krajine dekorácie

Vysoký a dlhý kvitnúci Bush ozdobí kvetinovú záhradu, ktorá sa rozbije pozdĺž hranice. Medzi ostatnými rokmi je lepidlo vysadené na pozadí. Na prednej strane sú kvetinky s nízkym rastom. Hrušky s jasnými kvetenstvami vyzerajú ako pozdrav medzi zelenými lúkami.

To môže byť vysadené spolu s trvalkami. Najlepšie zo všetkého je, že sa spája s bielymi kvetmi kozmetiky, ruže alebo lobelie. Organicky vhodné vysoko kvitnúce rastlinné bielidlo.

Kvetina je skvelá pre návrh kytice. Odstránený klešťák môže stáť vo váze s vodou po dobu až desiatich dní. Pre kytice je kvetina zasadená medzi zeleninu v záhrade, takže rezanie neporušuje estetiku kvetinového záhonu na prominentnom mieste.

Video hovorí o kultivácii klíma:

Ak chcete ozdobiť dvor lepidlom, nemajú dokonca ani dizajnové zručnosti. Stačí stačiať semená pozdĺž živého plotu a počas celej teplej sezóny bude nádvorie vystupovať na kvitnúcej ulici.