Záhradníctvo

Baklažán Kalif

Lahôdka Khalif - nenáročná odroda, odolná voči teplotným výkyvom. Odroda sa vyznačuje plodmi pretiahnutého tvaru a dobrou chuťou bez horkosti. Vhodné na pestovanie v kryte a na voľných plochách.

Vlastnosti odrody


Popis baktérie Calif:

 • priemerné podmienky dozrievania;
 • 115-120 dní od výskytu výhonkov až po zhromažďovanie ovocia;
 • polovičný bush;
 • výška zariadenia do 0,7 m;
 • nedostatok trní.

Vlastnosti plodov triedy kalif:

 • podlhovastý tvar krku;
 • mierne zakrivené ovocie;
 • dĺžka 20 cm;
 • priemer 6 cm;
 • tmavo purpurová farba;
 • lesklý povrch;
 • hmotnosť 250 g;
 • belavé mäso;
 • bez horkej chuti.

Variety Khalif má univerzálne použitie. Jeho ovocie sa používa na prípravu občerstvenia a príloh. V domácej konzervácii, baklažány dostávajú kaviár, sú nakladané s inou zeleninou a sú pripravené na zimnú platňu.

Lahôdka Khalifa bola odstránená 30 dní po kvete. Prehnané ovocie stráca chuť. Zelenina je rezaná záhradníkom. Laktová doba je limitovaná. V chladničke nie je ovocie uložené dlhšie ako mesiac.

Rastúci poriadok

Baklažánka Khalifa sa pestuje prostredníctvom sadeníc, ktoré sa produkujú doma. Semená sa vysádzajú v pripravenej pôde a klíčky zabezpečujú potrebnú mikroklímu. V chladnom podnebí sa rastliny pestujú pod krytom.

Vysádzanie semien

Výsadba začína v marci. Pre-semená baklažán Caliph spracované. Po dobu 3 dní sa rastlinný materiál uchováva v roztoku humátu draselného. Pri dezinfekcii sa semená umiestňujú do roztoku liečiva Fitosporin.

Pôda pre sadenice baklažánu pripravená na jeseň. Vyrába sa kombináciou rašeliny, kompostu a záhradnej pôdy v pomere 6: 2: 1. Môžete použiť nákup substrátu pre zeleninové plodiny, ktorý obsahuje potrebné komponenty.

Tip! Pred výsadbou sa pôda spracuje parou vo vodnom kúpeli na dezinfekciu.

Semená baklažánu Caliph sa pestuje v kazetách alebo šálkach. Nedoporučuje sa pestovať semená v škatuliach, pretože rastliny netolerujú zber.

Semená baklažánu sú pochované 1 cm vo vlhkej pôde. Vysádzanie pokryté filmom na dosiahnutie skleníkového efektu. Klíčky na baklažány sa vyskytujú v priebehu 10-15 dní. Počas tohto obdobia monitorujte vlhkosť pôdy a pravidelne prevráťte film.

Podmienky pre sadenice

Po klíčení sa baklažány odrody Caliph prenesú do zapálenej oblasti. Vykládky poskytujú potrebné podmienky:

 • teplotný režim počas dňa je 20-24 ° C;
 • nočná teplota nie nižšia ako 16 ° С;
 • aplikácia vlhkosti;
 • vysúvanie miestnosti;
 • osvetlenie 12-14 hodín.

Sadenice baklažánu napojené teplou vodou. Potreba zaviesť vlhkosť je indikovaná sušením vrchnej vrstvy pôdy.

Rastliny vyžadujú konštantné osvetlenie. Ak denné svetlo nie je dostatočne dlhé, podsvietenie je na semenáči inštalované. Používajte lepšie fluorescenčné alebo fytosanitárne. Svetelné zariadenia zahŕňajú ráno alebo večer.

S vývojom 1-2 listov baklažánového chalífa je potrebné transplantovať do väčších kontajnerov. Keď sa pestujete v pohároch alebo kazetách, môžete to urobiť bez vyberania. Najbezpečnejšou metódou pre rastliny je prekládka. Sadenice sú vysadené vo väčšej nádobe bez toho, aby došlo k pretrhnutiu hlinenej miestnosti.

2 týždne pred vylodením sú rastliny vystavené balkónu. Po prvé, výsadba sa uchováva na otvorenom vzduchu niekoľko hodín, pričom toto obdobie sa postupne zvyšuje. Kalenie pomôže rastliny rýchlejšie sa prispôsobiť trvalému miestu.

Pristátie v zemi

Vo skleníku alebo na otvorenom záhrade sa baklažán prenesie vo veku 2-2,5 mesiaca. Rastliny majú 7-10 listov a výška drieku dosahuje 25 cm.

Pôda pre pestovanie plodín je pripravená na jeseň. Banány sú najlepšie vyvinuté v piesočnatých hliny alebo hliny. Miesto by malo byť dobre osvetlené slnkom a nebolo vystavené zaťaženiu vetrom.

V jesennom období, keď sa vykopáva zem, sa zavádza humus. Vlastnosti ílovitej pôdy sa zlepšujú s hrubým pieskom.

Je to dôležité! Banány sú vysadené po uhorky, kapustu, cibuľu, mrkvu, strukoviny a cesnak.

Ak sa na záhrade pred rokom vyrastala paprika, rajčiaky alebo zemiaky, mali by ste si vybrať iné miesto. Reprodukcia kultúry je možná až po 3 rokoch.

Na jar sa pôda v lôžkach uvoľní s hrebeňom a pristávacie otvory sú pripravené. V každom z nich položte hŕstka popola z dreva a posypte trochu zeminy. Medzi rastlinami nechajte 30-40 cm.

Po hojnom zavlažovaní sa sadenice umiestnia do výsadby. Koreňové rastliny sú pokryté zeminou, ktorá je trochu zhutnená.

Schéma starostlivosti

Podľa recenzií, baklažány Khalif prinášajú s pravidelnou starostlivosťou vysoké výnosy. Rastliny sa napájajú, kŕmia organickými látkami alebo minerálnymi roztokmi.

Keď rastliny vyvíjajú, potrebujú podporu vo forme drevenej alebo kovovej dosky. Na viazanie potrebujete aj kefu s ovocím. 5-6 najsilnejších vaječníkov zostáva na kríkoch, zvyšok je odrezaný.

zalievanie

Baklažán Chalíf vyžaduje stálu aplikáciu vlhkosti. Jeho nedostatok vedie k pádu vaječníkov a vädnutie listov.

Intenzita zavlažovania závisí od štádia vývoja rastlín. Pred kvitnutím sa baklažány napojia každých 5-7 dní. Pri suchu sa zavádza vlhkosť každé 3-4 dni. Na zachovanie obsahu vlhkosti v pôde je jej povrch plnený rašelinou.

Pri zavlažovacích zariadeniach používajte teplú destilovanú vodu s teplotou 25 ° C. Naleje sa striktne na koreň, nedovoľte, aby padol na listy a stopky baklažánu. Aby sa zabránilo vyprázdneniu vody, používajú sa špeciálne trysky.

Po napájaní je pôda uvoľnená, aby sa zabránilo tvorbe kôry. Uvoľňovanie vyživuje pôdu kyslíkom a korene rastlín lepšie absorbujú živiny.

kŕmenie

Pravidelné hnojenie posilňuje imunitný systém a zvyšuje výťažok baklažánu kalif. Na obväz používajte roztoky z minerálnych látok alebo organických. Najlepšie je, aby sa tieto liečby striedali v intervale 2-3 týždňov.

Pred kvitnutím sú baklažány kŕmené výrobkami obsahujúcimi dusík. Roztok mulleinu v pomere 1:15 sa naleje pod koreň rastliny. Z minerálov použitých diammofosku v množstve 20 g na 10 litrov vody.

Tip! Počas obdobia kvitnutia sa rastliny postriekajú roztokom kyseliny boritej na zvýšenie počtu vaječníkov.

Po kvitnutí sa baklažány kalifu napájajú roztokmi na báze draslíka a fosforu. 10-litrová nádoba s vodou obsahuje 30 g síranu draselného a superfosfátu. Dusík by sa mal zlikvidovať tak, aby sila rastliny neodišla, aby vytvorila výhonky

Namiesto minerálnych látok sa používa popol z dreva. Pridáva sa do vody pri napájaní alebo zakopaní v zemi.

Choroby a škodcovia

Odroda Khalifa je odolná proti vertikulárnej a fusáriovej vôli. Choroby vyvolávajú hubu, ktorá preniká rastlinnou tkanivou. Výsledkom je, že listy vyblednú, plodina zomrie. Ovplyvnené kríky nie je možné liečiť, sú zničené. Zvyšné pristátia sú ošetrené Fitosporinom alebo Baktofitom.

Na prevenciu chorôb dezinfikujte sadivový materiál a záhradné náradie. Skleník sa pravidelne vysiela a monitoruje kvôli vlhkosti pôdy.

Nositelia chorôb sa často stávajú hmyzom. Banány sú napadnuté zemiakovým zemiakom, pavučíkom, vošky, slimáky. Prachový tabakový prach alebo popolček pomáha chrániť rastliny pred škodcami. Z chemických liekov používali Malathion alebo Kltan.

Hodnotenie záhradníkov

Vladimir, 51 rokov, Vologda, ma zaujímali o lákavosť Khalifa na popis a recenzie v sieti. Semená vysadené v marci, v polovici mája, transplantovali sadenice do otvoreného priestoru. Klíčky odrody sú dobré, sadenice dobre rastú a neublížia. Zlepšenie zeleniny sa vyskytuje v priemere. Posielam časť zeleniny na predaj. Yana, 37 rokov, Saratov Hľadal som odolnú a plodnú paletu baklažánov. Podľa opisu a recenzií, baklažány kalifu plne splnili moje požiadavky. Ovocie sa vytvára pozdĺžne, je veľmi výhodné ich použiť na občerstvenie. Odroda toleruje sucho dobre, ale je lepšie vodné rastliny pravidelne. Ja dávam svoje baklažány močom a popolom. Larisa, 68 rokov, Perm Nikdy predtým som pestoval baklažán, pretože som ich považoval za výlučne južnú kultúru. Vidím však suseda so silnými kríkmi, ktoré visia s ovocím, a rozhodla sa pokúsiť sa pestovať túto zeleninu vo svojom skleníku. Vybrali z recenzií baklažánu Caliph ako produktívnu a odolnú odrodu. Semená zasadené vo februári na páske. Rastliny prežili dobre av máji ich transplantovali do skleníka. Odroda priniesla dobrú úrodu, takmer všetko ovocie bolo použité na prípravu občerstvenia.

záver

Lahôdka Khalifa sa vyznačuje jednoduchosťou, produktivitou a dobrou chuťou. Kultúra sa pestuje prostredníctvom sadeníc. Semená sú vysadené a doma. Starostlivosť o odrodu je zalievanie, hnojenie a uvoľňovanie pôdy. Pri dodržiavaní agrotechniky sú rastliny málo náchylné na choroby.