Kvety

Gaillardia annual - pestovanie zo semien + foto

Jasná gaillardia osvetľuje každú kvetinovú záhradu a poteší oko. Farebné rastliny tvrdé, dlhé kvety, odolné voči suchu a mrazu. Z takmer 30 druhov kvetov si môžete vybrať viacročné alebo ročné gaylardii, ktoré množia rast zo semien doma.

Popis a vlastnosti

Gaillardia patrí do rodiny Astrov. Jej vlasti sú suché prérie Severnej Ameriky. Gaillardia rôznych odrôd má výšku od 20 do 90 cm. Malé kompaktné kríky sa nerozkladajú, vyzerajú čisto. Rastúce vysoké zahŕňa montáž podpery a podväzkov. Hustý alebo rozširujúci ker tvorí husté výhonky s konármi, sú rovné, pubescentné, trochu drsné na dotyk. Dolné bazálne listy so stopkami. Na stonkách prikryté listy - predĺžené, zúbkované na okrajoch, špicaté, rastú striedavo.

Tip! Monochromatická žltá paleta je typická pre také druhy ročných gaylardii ako Yantar, Yellow Feather, Erikot Arizona, Golden Pompon. Jasný červený kvet Red pompon, Red flame, Sunshine ed.

Štruktúra kvetenstva

Pružné, tenké a dlhé, ale pevné kvetinové stonky nesú jedno kvetenstvo - kôš. Kvety sú jednoduché, froté alebo semi-dvojité, bez zápachu. Okrajové kvety sú trojbodové, zo všetkých druhov variantov červených a žltých odtieňov a ich kombinácií, ktoré sa rovnomerne menia pozdĺž polomeru a vytvárajú malebný vzor. V strede sú trubkové kvety tmavších, takmer hnedých tónov. Semi-dvojité kvetenstvo je tvorené niekoľkými radmi trstiny. Terry tvoria husto usporiadané trubicovité kvety v tvare lieviku. Priemer kvetenstva od 6 do 12 cm.

Kvitnutie začína v júni a trvá do jesene. Gaillardia, ktorá je chovaná pestovaním zo semien, vytvára harmonické súbory s výsadbou iných sucho-rezistentných kvetov, ako je gypsophila alebo kermek. Táto kvetina toleruje aj drsné sibírske podnebie.

Typy a odrody

Uprednostňujte kultiváciu všetkých odrôd ročných a trvalých sadeníc gaylardii.

Gailardia je krásna
Kroviny rôznych výšok v závislosti od odrody. Kvetenstvo veľkosti 6-7 cm. Okraj okvetných lístkov je žltý, červenkastý do stredu. Jedná sa o najznámejšiu jednoročnú gaillardiu šírenú rastúcimi sadenicami.

 • Lorenz - sférické žlto-karmínové kvetenstvo;
 • Red Plume - gama terakota;
 • Žlté plody - žlté koše;
 • Picta - farebné kvety šťavnaté granátové farby.
Varovanie! Gaillardia ročná, ktorá je lepšie pestovať sadenice, sa vyznačuje rôznymi farbami a vzorom lístkov.

Gaillardia grandiflora spinous

Trvalky vysoký, až do 1 m, rastlina s obrovskými 10-12 cm kvetenstvo žltočervenej alebo žltej farby. Odporúča sa propagovať pestovanie prostredníctvom sadeníc.

 • Mandarín - jasne oranžovo-červené kvetenstvo;
 • Croftwave Yellow - oslnivá žltá;
 • Dazzer - hroty okvetných lístkov s jemným pieskovým odtieňom, zvyšok povrchu je jasne červený;
 • Wirral plameň - rubínové okraje a oranžové okraje.

Hyllardia Hybrid

Výsledok prechodu gaylardii krásne a špinavé. Mnoho odrôd vysoký, s typickým rozsahom farieb froté koše, kvitnú po dobu dvoch mesiacov. Zaručený odtieň bude každoročne vysádzať semená pre sadenice:

 • San Arizona - najnižší, 20-centimetrový ker, kvety žlto-červené;
 • Primavera - kompaktné puzdro do 25 cm;
 • Kobold - stopka do 40 cm, okraje okvetných lístkov sú červené, centrálne kvety majú karmínovo žltý odtieň;
 • Zlatý goblin - stredná výška, so zlatou stupnicou;
 • Burgundsko - 55 cm, tmavá rubínová kvetina;
 • Bremen - až 70 cm, hrany sú karmínové, ruby-farebné lístky;
 • Zóna - zlatý kvet, výška do 70 cm;
 • Tokajer - vysoká rastlina, 75 cm, jasne oranžové kvety.

Stále existujú malebné výsadby gaylardi nudné-ozubené s ľahkými krémovými kvetmi a kopijovité s červenými alebo žltými kvetenstvami.

Je to dôležité! Rastúce ročné gaylardii zabezpečuje pravidelné kŕmenie, ktoré poskytne dlhý a hojný kvitnutie.

Komplexné hnojivo pre kvety tvorí 25 g na 1 metr štvorcový.

Chovné znaky

Gaylardii môžu šíriť sejbu, ale potom sa stratia charakteristické odtiene kvetu. Ak sa vám páči odroda, musíte si vybrať medzi výsadbou najväčšieho krásneho kvetu a označte ju za zber semien. Pestovanie sadením poskytne príležitosť vychutnať si nádherné kvetenstvo na budúci rok.

Pestovanie kvetov

Ročná a celoročná gaillardia sa množia pestovaním zo semien. Existujú tipy na to, ako vysádzať semená gaylardia priamo do zeme. Ale v podmienkach našej klímy sa rastliny v týchto výsadbách vyvíjajú zle. Je lepšie sadiť rastliny.

Trvalky sa potom rozmnožujú a delí bush. Po dlhú dobu na jednom mieste nemôžu zostať, pretože dekorativita klesá.

Sejacie semená

Pestovanie sadenice gaylardii začína koncom februára alebo marca.

 • Vysádzanie semien sa vykonáva vo vlhkom substráte, mierne pokrytý základným náterom, zhora vytiahnutý film vytvára malý skleník;
 • Na klíčenie semien potrebujete teplotu vyššiu ako 20 stupňov;
 • Nádrž je vysielaná každý deň, postrieka pôdu;
 • Sadenice rastú 12-15 dní. Kontajner sa umiestni na jasný okenný parapet alebo výsadbou kvetín s farebnou lampou. Musí byť dodržaný svetelný režim tak, aby boli sadenice silné;
 • S príchodom druhého alebo tretieho úplného kusu letáka gaylardii ponorte, premiestnite do samostatných pohárov.
POZOR! Apríl - začiatok pestovania trvalých sadeníc gaillardií na sadenie. Rastliny kvitnú v druhom roku.

Výber lokality a pôda

Gaillardias, veselé slnečné sedmokrásky, dávajú prednosť slnečnému, teplému a priestrannému prostrediu na výsadbu, ktoré je ľahko fúkané vetrom, ale nie cez ponor. V tieni rastliny sú slabé a farba kvetov nie je jasná, aj keď boli propagované pestovaním sadeníc.

Ľahké, dobre odvodnené pôdy s neutrálnou alebo nízkou kyslosťou sú vhodné na pestovanie týchto kvetov. Piesočné a piesočné - najlepšia voľba. Pestovanie gaylardii na kyslé pôdy, hliny, oblasti, nadmerne hnojené hnojom, nie je úspešné.

 • Aby boli ťažké pôdy lepšie prispôsobené potrebným podmienkam pre kvety, je potrebné pridať do nich drevený popol. Tento užitočný obväz zvýši nutričné ​​vlastnosti pôdy;
 • Druhou užitočnou zložkou je pridanie hrubého piesku, ktorý pomôže dažďovej vode preniknúť hlbšie do hlbokých vrstiev skôr ako stagnovať na povrchu.

Starostlivosť o kvet

Výsadba gaylardii, ktorá sa množí rastúcim semenom na sadeniciach, zabezpečuje vzdialenosť 20-30 cm medzi kvety, aby sa pôda mohla ľahko uvoľniť.

Rastlina sa zriedi mierne, bez podmáčania. V horúcich dňoch bez dažďa, gaylardiya bude reagovať s bohatým kvitnutím na hojné zavlažovanie. Štandard pre jedno týždenné zavlažovanie jeho výsadby je päť litrov na jeden kvet. Voda musí byť ohrievaná na slnku.

Tip! Pri kontinuálnom kvitnutí sa pravidelne odstraňujú zvlnené košíky a starostlivo odrežú stopky.

kŕmenie

Vykládky kvetnatých gailardií sa kŕmia trikrát za sezónu. Pridávajú humus a užitočné organické látky s dažďom a po zalievaní postupne absorbuje rastlina. Krmivá a minerálne hnojivá pre kvety. Odporúčaná rýchlosť je 25 g na meter štvorcový. Hnojenie sa vykonáva pravidelne, kedy kvety potrebujú najviac.

 • Pri vytváraní púčikov sa gaylardii po prvýkrát podávajú;
 • Kvitnutie vyžaduje ďalšie kŕmenie;
 • Tretíkrát oplodnené trvalky po kvete, 20-30 dní pred mrazom.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Ročná gaillardia, ktorá sa zriedi rastúcimi sadenicami zo semien, úspešne prebieha v dobrých podmienkach pre rastlinu. Tieňovanie a podmáčanie môže spôsobiť ochorenia spôsobené hubami. Gaillardia je ovplyvnená listovou škvrnou, sivou hnilobou a múčnatkou. Jednoduchá prevencia - výsadba kvetov v mieste, kde je zabezpečené prirodzené vetranie, ako aj mierne zalievanie.

 • Keď sú ovplyvnené príznaky kvetov, odstránia sa choré stonky a listy;
 • Rastlina sa postrieka roztokom 3 g mangánu v 10 litroch vody;
 • Pre ťažko infikované rastliny sa zmes Bordeaux a koloidná síra používajú v súlade s pokynmi;
 • Niekedy sa zariadenie odstráni, ak sa nedá uložiť.

Insekticídy Aktellik, Aktara, Detsis a iní používajú hmyz proti vošky a bielym na výsadbu gaylardiya.

Slnečná kvetina, ktorá nevyžaduje komplexnú starostlivosť, vyzdobí priestranné priestory a dá im veselý, veselý vzhľad.

recenzia

Valentina Petrovna, 63 rokov, Novočerkassk Nenáročná a jasná krása gaardardie dobyla letných obyvateľov. V našej obci sa mnohí zaoberajú pestovaním hraníc. Po jarnej výsadbe sadeníc pozdĺž ciest, ktoré nalejeme, burinu. A rastlina kvitne a robí Nadezhda Aleksandrovna, 60 rokov, región Volgograd. To je zárukou jasného rozkvetu jeho sviežeho pristátiaAnna, 22, SaratovMoja gaylardiya minion rastie na balkóne. Je na slnku, ale rastlina nie je prekážkou, na rozdiel od iných jemných kvetov. No, že sú odolné, sú v kytici veľmi dlhé. Je pravda, že vyžadujú kultiváciu prostredníctvom sadeníc.