Záhradníctvo

Ako pestovať indickú cibuľu

Indická cibuľa sa pestuje v apartmánoch av súkromných pozemkoch. Kvety majú dekoratívne vlastnosti a šťava z výhonkov je efektívnym vonkajším prostriedkom.

popis

Indická cibuľa - trvalá vnútorná kvetina, člen rodiny Asparagus. Názov je spojený s podobnosťou horiacej kvety s indickými korením. Rastlina je tiež známa ako hydina, ornitogalum, čínština, mongolská a Squill.

V prírode je kvetina rozdelená do subtropických a miernych oblastí Stredozemného mora, Ázie, Afriky a Ameriky.

Rastlina dosahuje výšky 30-80 cm, žiarovka má tvar vajíčok, veľkosť 8-9 cm, pokryté hustými šupinami do veľkosti 5 cm, radikálne, lineárne listy. V strede listovej dosky je belavý pruh.

Kvety sú nažltlé alebo biele, bez zápachu, zhromaždené v korymbóze alebo v kvetenstvách. Po kvitnutí je ovocie vo forme krabice so semenami.

Indická cibuľa sa pestuje v skleníkoch, obytných a verejných budovách. Kvety nepotrebujú špeciálnu starostlivosť, ale rastú intenzívnejšie s dobrým slnečným žiarením. V lete môže byť rastlina transplantovaná do otvoreného priestoru.

Je to dôležité! Kvety sú jedovaté, vnútorné využívanie finančných prostriedkov na nich vedie k intoxikácii.

V ľudovej medicíne má rastlina vonkajšie použitie. Pridáva sa mastiam, vodným a alkoholovým tinktúram.

Rastlina má dezinfekčné vlastnosti, znižuje zápal a zmierňuje bolesť. Finančné prostriedky na ňom pomáhajú pri zlomeninách, hematómoch, radikulitíde, osteochondróze, kŕčových žilách, urýchľujú regeneráciu tkanív, zmierňujú svrbenie.

Fotografie indickej cibule:

Pred použitím indickej cibule je lepšie konzultovať s lekárom. Často existuje individuálna neznášanlivosť na šťavu rastliny. Pri práci s kvetinou je potrebné chrániť pokožku pred účinkami jej šťavy. Pri interakcii s jedovatými časťami rastliny musíte kontaktné miesta umyť vodou.

Metódy chovu

Indická cibuľa rozmnožená deťmi alebo semenami. Na dospelých rastlinách sa objavujú malé žiarovky. Rozvíjajú sa rýchlo a sú oddelené od hlavnej banky. Deti vyrábajú svoje vlastné korene a zakoreňujú v pôde.

Mladé žiarovky sú starostlivo oddelené od materskej rastliny. Sú vysadené v zemi alebo uložené na suchom mieste. Deti sa umiestnia do nádoby, naleje sa rašelina a zabezpečia dobré vetranie. V takýchto podmienkach zostáva žiarovka životaschopná po dobu 2 rokov. Výsadba materiálu toleruje prepravu.

Je to dôležité! Proces pestovania indickej cibule zo semien je zdĺhavý a vyžaduje si vážnu prípravu.

Na získanie materiálu na výsadbu sa kvetenstvo opeľuje manuálne. Ak je kvetina v otvorenom teréne, opeľovanie je vykonané hmyzom. Semená sa zberajú na jeseň a skladujú sa až do jari. Na urýchlenie klíčenia sa semená uchovávajú v chladničke 4-5 mesiacov.

Na jar sa pripraví úrodná pôda a semená sa zasadia do hĺbky 1,5 cm. Na vrchu sa naleje vrstva zeme a výsadba je bohato napojená.

Pojem klíčenka zo semien je až 8 mesiacov. Nádrže sú skladované na teplom vetranom mieste, pôda je pravidelne navlhčená. Keď sa sadenice objavia 3-4 listy, sedia v samostatných nádobách.

Po vytvorení žiarovky sa rastlina začína intenzívne rozvíjať. Žiarovka nie je pochovaná, je čiastočne ponechaná nad povrchom zeme.

Pestovanie doma

Indická cibuľka je prispôsobená miestnym podmienkam. Starostlivosť o kvet je jednoduchá a zahŕňa minimálne množstvo operácií. Rastlina potrebuje mierne zalievanie, dobre reaguje na doplnky, odoláva transplantácii.

Príprava pôdy

Na výsadbu pripraveného substrátu. Za týmto účelom premiešajte riečny piesok, plech a pôdu v pomere 2: 1: 1. Namiesto trávnatej pôdy je povolené používať humus.

Rastlina je transplantovaná do hrnca z hliny alebo keramiky. Takéto kontajnery sú pomerne ťažké a nemenia sa pod mocným závodom. Steny hrncov sú dobre priedušné a nadbytočná vlhkosť sa rýchlejšie odparuje.

Tip! Pri výsadbe v plastovom hrnci musíte zabezpečiť, aby sa vlhkosť v pôde nehromadila. Jeho prebytok vedie k hnilobe koreňov a smrti kvetu.

Okrem otvorov v banke je potrebné poskytnúť drenážnu vrstvu. Ako drenáž sa používa expandovaná hlina alebo fragmenty tehál. Sú umiestnené na dne nádrže.

Schéma starostlivosti

Keď sa pestuje doma, indická cibuľa musí byť napojená pravidelne. Po vyschnutí hornej vrstvy pôdy prispieva vlhkosť. V júli, po páde listov, sa intenzita zavlažovania zníži. Rastliny tolerujú sucho po dobu 2-3 mesiacov.

Kvety preferujú jasné svetlo. Doma doma, kvetina je určená na južnom, západnom alebo východnom okne.

Je to dôležité! Keď sa pestuje na severných oknách, kvetina rastie oveľa pomalšie. Pri absencii konštantného prirodzeného svetla v byte je kvetina vysadená v otvorenom teréne.

Kvety tolerujú teplo lepšie než chladenie. Podmienky v miestnosti sú pre zariadenie vhodné. Dôležité je, aby nedochádzalo k poklesu teploty pod +12 ° C. Zariadenie nie je ponechané v prievanu alebo v studenom parapet.

Ak je vzduch v byte suchý, výhonky sú žlté pri kvete. Rastlina sa zo spreja rozprašuje teplou vodou. Vlhkosť vzduchu sa určite zvýši v lete, ako aj v zime v vyhrievanej miestnosti.

Postrek sa vykonáva skoro ráno. Ak kvapky zostanú na listoch, potom sa pri vystavení slnečnému žiareniu spália rastlina.

Koreňový systém potrebuje prístup kyslíku. Pôda v banke sa pravidelne uvoľňuje. Najlepšie je vykonať uvoľnenie po zalievaní. Prach sa odstraňuje z listov kvetov na zlepšenie fotosyntézy.

Pretože sa žiarovka rastliny aktívne vyvíja, potrebuje neustále zásobovanie živinami. Pôda neobsahuje všetky mikro a makronutrienty, takže ich nedostatok je kompenzovaný horným obväzom.

Typy hnojív na pestovanie indickej cibule doma:

  • komplexné hnojivo pre vnútorné rastliny;
  • infúzia drevnej vody obsahujúcej 1 polievkovú lyžičku. l. látky na 1 l vody;
  • roztok mulleinu v pomere 1:15;
  • slabý roztok manganistanu draselného.

Kŕmenie sa vykonáva od marca do augusta. Počas tohto obdobia rastlina zvyšuje zelenú hmotu a vytvára kvetenstvo. Riešenie sa aplikuje raz za mesiac zalievaním ráno alebo večer. Najlepšie je alternatívne používanie organických látok s minerálnymi doplnkami.

transplantácia

Každé 2 roky je potrebné zmeniť pôdu a kapacitu, v ktorej rastú indická cibuľka. Postupom času rastlina zvyšuje koreňový systém a nadzemnú časť, takže sa transplantuje do väčšieho hrnca.

Tip! Hrniec na transplantáciu sa vyberá v závislosti od veľkosti kvetu. Medzi žiarovkou a stenami nádoby nechajte 2 cm.

Na dne nádrže je umiestnená drenážna vrstva z expandovanej hliny, potom nalejte pripravenú pôdu. Pre transplantáciu zobrať pôdu podobného zloženia, ako pri reprodukcii kvetu.

Žiarovka je v pôde polovičné, zvyšok by mal stúpať nad zemou. Rastlina je hojne napojená.

Vonkajšia kultivácia

V teplom podnebí, ak teplota vzduchu neklesne pod +12 ° C, indiánska cibuľa je vysadená na otvorenom priestranstve.

Kvety sa pestujú na záhrade, osvetlené slnkom. Rastlina sa cíti dobre v políbe pod kríky alebo stromy, je vysadená v neutrálnej pôde, pridáva humus alebo kompost. Počas sezóny je kvet mierne napojený.

Je to dôležité! Pri pestovaní indickej cibule v otvorených priestoroch nie je potrebné hnojenie. Kvety odoberú potrebné látky z pôdy.

Vo voľnom poli na žiarovke sa zobrazuje viac detí na reprodukciu. Tiež sa pozoruje hojnosť a dlhá kvitnutie.

Na jeseň je kvet vykopaný a skladovaný v podmienkach miestnosti. V zime je pestovaná ako rastlina, pravidelne napojená a chránená pred vystavením studenému vzduchu.

Rastlina môže poskytnúť čas odpočinku. Potom je uložený na tmavom mieste, pravidelne postriekať pôdu. Po transplantácii do krajiny na jar sa obnoví starostlivosť o kvet. Kvety sú hojne napojené, čo stimuluje ich prebudenie.

Fotografie indickej cibule rastúcej na otvorenom priestranstve:

záver

India cibuľa - nenáročná rastlina s užitočnými vlastnosťami. Zastrešenie a žiarovky sú vhodné iba na vonkajšie použitie, ich šťava je jedovatá. Pri pestovaní sa venuje zvýšená pozornosť zavlažovaniu a hnojeniu. Kvety sa pestujú doma, v teplom podnebí umožňujúcich výsadbu v krajine.