Kvety

Výsadba semien Tunberga pre sadenice

V posledných rokoch sa lezenie alebo ampelové rastliny stali obzvlášť populárne medzi kvetinármi a záhradníkmi. Vzhľadom na skutočnosť, že je možné ich používať vonku v kvetinových záhonoch na vytvorenie vertikálnych kompozícií, vo vysokých kontajneroch, v závesných kvetináčoch a na zdobenie balkónov mestských apartmánov, nie je prekvapujúce, že čoraz viac ľudí sa o také farby zaujíma. Okrem toho, výber medzi nimi nie je taký veľký v porovnaní s bežnými bylinami alebo keramiky.

Jedným z typických predstaviteľov kráľovstva liany je tunberga - kvet s pomerne exotickým vzhľadom. Napriek tomu, že jeho kvetenstvo vyzerá rustikálne, ich farby si podmanili svojou jasnosťou a bohatstvom farieb.

Rodová krajina tunbergaia je tropická oblasť Afriky a Ázie - preto je rastlina veľmi teplomilná. Na druhej strane jej veľkou výhodou je skutočnosť, že sa v bežných izbách dostavuje pomerne dobre, takže sa dá pred domom v chladnom počasí dostať a keď sa vytvoria príslušné podmienky, tunbergenia vás bude môcť celú zimu pochváliť svojim kvetom.

Tip! Tí, ktorí nemajú vlastnú pôdu, možno odporúčať, aby sa pôvodne pestovali ako rastlinná rastlina.

Koniec koncov, pestovanie tunberga zo semien nevyžaduje žiadne špeciálne vedomosti a podmienky. Nepotrebuje, podobne ako mnohí ďalší synovia, teplé podmienky počas zimného obdobia, bude spokojná s obvyklými izbovými teplotami. To je len kvôli kvitnutiu, bude potrebovať ďalšie osvetlenie a pomerne priestranný hrniec. Ale aj keď ju nemôžete páčiť, a ona odmietne kvitnúť v zime, tunel bude tiež zaujímavé vyzerat ako malý miestnosť plížiť.

Tunberské druhy a ich opis

Tunberzia je trvalka kvetu rodiny akantov. Jeho meno mu bolo dané na počesť Karl Thunberg, švédskeho prírodovedca, ktorý študoval rastliny a zvieratá v Južnej Afrike v 18. storočí. Rod je dosť rozsiahly a vo voľnej prírode nájdete až 200 druhov exotických kvetov. V kultúre sa však najčastejšie vyskytuje len málo druhov.

Mnohokvetnaté alebo modré, alebo grandiflora (T. Grandiflora)

Vlasť je India. Rastlina je pomerne silná, široko oválne jasne zelené listy dosahujú dĺžku 18-20 cm, s pubescenciou na spodnej strane. Aktívne vietor, môže dosiahnuť dĺžku 7-8 metrov. Kvety modrej alebo fialovej s bielym stredom zhromaždené v racemes. Ich veľkosť môže mať priemer až 8-9 cm.

Voňavka (T. fragnans)

Táto kvetina je pôvodne z juhovýchodnej Ázie a Austrálie. Jedná sa o stále zelený vinič rastúci až 6 metrov. Listy sú vo forme vajec tmavo zelenej a svetlo s bielou žila v strede nižšie. Jednoduché biele kvety s priemerom do 5 cm majú príjemnú arómu.

Mysore alebo Mizoren (T. Mysorensis)

Tento druh tunberga je tiež z Indie. Vonkajšie to vyzerá veľmi exoticky a vyzerá skôr ako nejaký druh orchideí ako tunberga. Vo výške môžu výhonky dosiahnuť 5-6 metrov, listy sú predĺžené - kopijovité. Kvety úžasného tvaru teplých odtieňov visia na dlhých racemes niekedy o dĺžke 50 cm.

Krídla (T. alata)

Tento druh tunberga nie je len najznámejší a najrozšírenejší, ale prakticky jediný, ktorý sa pestuje v Rusku a vo väčšine európskych krajín. Ľudia mu hovoria Black-eyed Susanna pre charakteristické, oko-ako, čierne centrá kvetenstva. Aj keď existujú odrody a bez očí, zatiaľ čo hľadajú nie menej atraktívne.

Stonkové rebrované, silne vetvené, trojuholníkové srdcové tvary listov, pubescentné nižšie. Jednotlivé kvety strednej veľkosti (do 4 cm) sú najčastejšie oranžové, žlté, béžové a niekedy ružové a lososové. V kultúre je druh známy už od roku 1823.

Varovanie! Je potrebné si uvedomiť, že v klimatických podmienkach Ruska termofilné tunbergie nebudú schopné ukázať svoje maximálne ukazovatele výšky.

Zvyčajne v otvorenom teréne stredných pásov rastliny rastú nie viac ako dva metre na dĺžku. A vo vnútornom prostredí pravdepodobne nebude mať dostatok osvetlenia. Preto vidieť Tunbergiu v celej jeho sláve v našich zemepisných šírkach je možné len v skleníkoch alebo zimných záhradách.

Používanie kvetín

Medzi každoročnými lianami, tunbergiánsky vzhľad vyzerá najzaujímavejšie - nakoniec, jeho veselé očné kvety môžu pozitívne ovplyvniť vašu náladu počas celého leta. V záhrade môžete zasiať semená semien alebo sadenice rastlín na základni stien, rôzne druhy plôch alebo ozdobné mreže v záhrade. V tomto prípade výhonky, ktoré sa priľnú k podpieram, budú môcť vyrastať a prekrásne sa združujú okolo stĺpov. Tak je možné nielen oživiť jednotlivé zákoutí záhrady alebo nádvoria, ale aj maskovať škaredé časti plotu alebo steny.

Tunbersko v kombinácii s ďalšími horolezeckými rokmi dokáže perfektne oživiť záhradný altánok alebo slúži na vytvorenie zelenej kvitnúcej steny, ktorá oddeľuje útulný kútik na relaxáciu na vašom webe.

Je tiež dobré, aby rastlinné tunely pozdĺž južnej alebo západnej steny skleníka zatienili skleníkové rastliny zo slnka.

Vzhľad tunelu bude vo všeobecnosti výrazne závisieť od typu podpory, ktorú si vyberiete. Ak ho umiestnite na mriežku, môžete získať nízku stenu, ak je to jedna hokejka, potom fontána kvitnúcich stoniek bude visieť zhora. Pyramídy, ktoré sa zužujú alebo naopak rozširujú smerom hore, budú vyzerať veľmi pôsobivo.

POZOR! Tunberbia je tiež dobrá pri zdobení starých pňov z vyrabaných stromov.

A môže sa tiež dať zakriviť pozdĺž južnej strany ihličnanov alebo kríkov, ktoré na jar vybledli.

Ak budete pestovať niekoľko rastlín tunberga v blízkosti alpského sklíčka, potom sa bude môcť rozšíriť na povrch kameňov a balvanov a zdobiť ich šedé základne v slnečných farbách. Rovnaký efekt je možné dosiahnuť sadením tunberga v kvetinových záhonoch s malými smerom nahor vystupujúcimi podperami. V tomto prípade časť stoniek bude môcť plaziť hore, zatiaľ čo iné zdobia povrch kvetinového záhonu s jasnými viacfarebnými kvetmi na pozadí hojnej zelenej listov. Tunbersko môže tiež slúžiť ako skvelý rám pre trávnik, ak ho vysadíte na hranu v rade vo vzdialenosti 40-50 cm od seba.

Ale najpôsobivejšia tunberga bude vyzerať vo vertikálnych kvetináčoch alebo v závesných hrncoch a košoch, keď jej výhonky krásne padnú, vytvárajúc vodopád kvety a zelene.

Je to dôležité! Odporúča sa chrániť tuberkulu pred vetrom a horiacim slnkom, pretože rastliny netolerujú sušenie zeminy v kontajneroch a môžu stratiť nielen kvety, ale aj podstatnú časť listov.

Pestovanie zo semien

Krídla tunbergaia sa pomerne ľahko chovajú pomocou semien. Najčastejšie sa používa metóda sadenia na pestovanie zo semien, hoci v južných oblastiach s rannou a teplou jarou sa môžete pokúsiť zasiať priamo do zeme. Väčšina najobľúbenejších odrôd tunberga kvitne asi 3 - 3,5 mesiaca po klíčení. Preto pri výseve semien na otvorenom teréne môžete vidieť kvitnúcu čierne oči Susanna až na konci leta. Koniec koncov, táto kvetina, ktorá je rodákom z trópy, netoleruje mrazy, čo znamená, že ju možno zasiať až na konci mája, a dokonca aj v dočasnom prístave.

Kedy sa vysadiť sadenice

Načasovanie výsadby tunberov na sadenice závisí od toho, kedy ich môžete pestovať v otvorenom teréne. Ale čím skôr to urobíte, tak

  • silnejšie výhonky budú mať rastliny počas letnej sezóny čas;
  • bude môcť rýchlejšie sledovať jej kvitnutie;
  • samotný kvet bude bohatší;
  • viac schopní pestovať semeno na rastlinách.

Zvyčajne sa semená Tunbergia pre sadenice vysadia od februára do apríla.

Zaujímavé je, že je možné zasiať semená Tunberga aj v auguste a udržať zimu v izbových podmienkach, hoci je potrebné na zimné obdobie zariadiť dodatočné osvetlenie. Ak však na začiatku júna plantujete podobne pestované rastliny tunberga v pôde, prekvapia vás svojim rastom, ako aj skorým a hojným kvitnutím.

Rovnakým spôsobom je možné vykopať a udržiavať rastliny, ktoré kvitnú v lete v zimnom období, po rezaní výhonkov na úrovni 10-15 cm od zeme.

Sejacie semená

Na fotografii nižšie môžete vidieť, aké veľké sú semená v Tunbery (ich priemer je 3-4 mm), preto je ich relatívne ľahké zasiať.

Pred zasiatím semien je potrebné namočiť 6-12 hodín v roztoku stimulantov: Humates, Epine, Zircon.

Podklad pre výsev vyžaduje kyslé, ľahké a priedušné, ale dobre udržiavajúce vlhkosť. Môžete si vziať:

  • Zmes rovnakého množstva humusu, listovej pôdy a piesku.
  • Pridajte približne 1/10 vermikulitu do akejkoľvek pôdy pre sadenice.

Môžete pestovať semená tunberga v oboch spoločných stredných miskách a v jednotlivých šálkach. Mladé rastliny tolerujú dobre vychystávanie a transplantáciu, takže spôsob kultivácie závisí od množstva priestoru, ktorý môžete priradiť sadenicovým plantážam a času, ktorý chcete minúť na jej transplantáciu. Ak máte malý priestor, ale veľa času, je lepšie spočiatku zasiať semená tunberga v spoločnom kontajneri, aby sa transplantovali výhonky do samostatných hrncov pri rozmiestnení troch až štyroch listov.

V nižšie uvedenom videu môžete vidieť podrobný postup vysievania semien Tunbergeia pre sadenice.

Ak máte problémy s časom, ale je tu dostatok priestoru, je lepšie zasiať nasiaknuté semená okamžite v oddelených pohároch, aby ste sa neobťažovali transplantáciou sadeníc.

Semená by nemali byť hlboko zakopané v zemi, môžete ich iba posypať voľnou pôdou, vrstvou nepresahujúcou 0,5 cm. Svetlo na klíčenie semien tunberga nie je potrebné a je žiaduce udržiavať teplotu okolo 22 ° C + 24 ° С. Za týchto podmienok a trvalé udržiavanie vlhkosti výhonky by sa mali objaviť od 6 do 14 dní. Keď sa objavia prvé klíčky, sadenice tunberga sú umiestnené pod dodatočné osvetlenie a je žiaduce mierne znížiť teplotu na + 18 ° + 20 ° С.

Starostlivosť o sadenice

Ak ste vysadili semená tunberga v spoločnom kontajneri, potom pri tvorbe 3-4 listov rastliny odporúčame pestovať v samostatných hrncoch. A v priebehu niekoľkých dní po transplantácii podajte komplexné minerálne hnojivo zriedené v malom pomere (približne 70-80 mg na 1 liter vody).

POZOR! Ak nie je dostatok miesta, môžete v každej nádobe položiť dve alebo tri rastliny.

Dôležitým postupom počas tohto obdobia bude strhnutie hlavného kmeňa nad 3-4 listy pre dobré rozvetvenie tuberkulózy. Je tiež lepšie okamžite umiestniť oddelené podpery, aby sa zabránilo zapleteniu stoniek pred výsadbou sadeníc vonku. Pred vysadením by mali byť sadenice tunberga vytvrdené, pričom rastliny postupne zvyknú na teplotu + 10 ° + 12 ° C.

Vo zvyšku sadeníc sa nič viac nevyžaduje, okrem množstva svetla, bez ktorého sa nebude môcť úplne rozvinúť.

Pri výseve semien tunberga na konci februára budete môcť sadenice zasadiť do záhonov na ulici koncom mája - začiatkom júna a na ňom sa otvoria púčiky.

Pestovanie tunberga znamená len hojné zavlažovanie, najmä v horúcich letných podmienkach a pravidelné kŕmenie. Zvyšok rastliny je veľmi nenáročný a poteší vás svojim bohatým a pestrým kvitnutím.

Ak chcete zozbierať vaše semená z tunelu, aby ste mohli pestovať kvety v nasledujúcej sezóne, potom sledujte rastliny. Na mieste vyblednutých kvetov sa čoskoro vytvoria krabice so semenami, ktoré sa musia zbierať skôr, ako sa otvoria a padnú na zem. V tomto prípade bude takmer nemožné ich zhromaždiť. Zberané semenné boxy sa sušia, semená sa odoberú a uskladňujú na chladnom, suchom mieste.

Semená zostávajú životaschopné asi dva roky a, ako ukazuje prax, semená zozbierané ručne, vyrastajú oveľa lepšie a rýchlejšie ako semená zakúpené v obchode.

záver

Tunbersko je veľmi zaujímavé a veľkolepé kvitnúce lekno, ktoré nielen pomôže vyzdobiť pozemok v lete, ale ak si to prajete, môžete si ho zachrániť za zdobenie izieb v zime. Súčasne sa ľahko množia semenami a odrezkami.