Záhradníctvo

Malina Arbat

Zvyčajne, záhradníci súčasne pestujú niekoľko odrôd maliny. Veľkoplodé odrody malín Arbat výnos a veľkosť bobúľ môže prekvapiť aj skúsených záhradníkov.

Charakteristická odroda

Malinové kríčky Arbat rastú o výšku 1,5-2,0 m, tvoria silné ročné výhonky. Stonky sú charakterizované strednými internodami (3-5 cm dlhými), na koncoch sú pomerne tenké, bez pubescence, nemajú tŕne. Na ovocných kvetináčoch strednej dĺžky je viazaných asi 17 bobúľ. Letní obyvatelia si všimnú, že listy malín Arbat vyzerajú veľmi dekoratívne. Listy na puzdrách majú vlnitý povrch s fúzovanými okrajmi.

Medzi ostatnými odrodami sa Arbat vyznačuje veľkosťou bobule, ktorá má predĺžený kužeľovitý tvar - veľké maliny vážia až 12 g. Bobule sú pozoruhodné svojou bohatou tmavo červenou farbou (foto).

Malina je ľahko odstrániteľná z stopky a perfektne toleruje dlhodobú prepravu. Celulóza bobule sladké a šťavnaté. Plody malinových odrôd Arbat sú nádherné v každej forme: čerstvé, varené alebo sušené.

Kroviny zimujú dobre s nízkymi mrazmi. V regiónoch s veľmi nízkymi teplotami sa odporúča ohnúť stonky na zimu. Zaznamenáva sa odolnosť odrody Arbat k poškodeniu hlavnými chorobami. Malina Arbat začína prinášať ovocie v druhej polovici júna a končí v auguste. S dobrou starostlivosťou je ľahké zberať 4-5 krát za sezónu.

Výnos odrôd malín Arbat - vynikajúce, s jedným púzdrom môže odstrániť 4-5 kg ​​bobule, a ročne.

Chov malín

Pri pestovaní Arbata trvá viac času na starostlivosť o kríky na jar a na jeseň. Veľká ovocná odroda Arbat vyžaduje náročnú starostlivosť. Jar je optimálnym obdobím na usporiadanie malín. Pri výsadbe plodiny by sa mala venovať osobitná pozornosť niekoľkým bodom:

 • kvality sadeníc. Arbat malinové stonky s otvorenými koreňmi by mali byť bez listov a skrátené asi na 40 cm. Sadenice vhodné na pestovanie, nepoškodené alebo vyblednuté, v ktorých má stonka hrúbku minimálne 0,8-1 cm;
 • Arbat malina je vysadená na mieste s vlhkými, hlinitými alebo piesčitými pôdami. Odporúča sa vybrať miesto, kde budú semenáči chránení pred prievanmi a dobre osvetlené;

Pôda pred výsadbou musí byť dobre oplodnená. Je žiaduce, aby bolo ľahké vykonať pravidelné zavlažovanie maliny Arbat.

Vysádzanie sadeníc

Nepestujte maliny medzi ovocné stromy alebo medzi rastlinnými lôžkami. Odporúča sa vyhnúť sa okolí s jahodami, paradajkami alebo zemiakmi, pretože škodcovia týchto plodín môžu poškodiť sadenice.

Tip! Odporúča sa pravidelne meniť miesto malina, takže pôda mala príležitosť zotaviť sa.

Malinové odrody Arbat nemá rád stagnujúcu vodu, takže nízke miesta nie sú vhodné na pestovanie plodín. Pred vysadením je pozemok dôkladne rozomletý.

Prístupové kroky:

 1. Privedie sa priekopa o šírke 40-45 cm a hĺbke 30 cm. Na dne sa naleje rašelina, humus, kompost a odrezané piliny. Oddelené vrstvy sú posypané pôdou. V tomto štádiu je možné obohacovať pôdu anorganickými hnojivami. Na kešu maliny Arbat vezmite 150-200 g superfosfátu, 50-80 g sulfidu draselného.
 2. Sadenice sa spúšťajú do príkopu a jemne narovnávajú koreňový systém. Odporúča sa usporiadať 2 sadenice na každom sedadle. Stonky sú pokryté zeminou a pozorujeme, že bazálne krky zostanú nad povrchom zeme.
 3. Medzi semenáčiky nechajte vzdialenosť asi 50 cm, a ulička má minimálnu šírku 150 cm Všetky rady sú dobre napojené.

Ak sú maliny vysadené na jar, potom je graf pripravený a oplodnený na jeseň. A pri výsadbe na jeseň sa odporúča pôdu pripraviť skôr za mesiac a pol.

Ako sa voda

Maliny odrôd Arbat sa odvoláva na kultúry, ktoré milujú vlhkosť, ale nemôžete len naliať maliny na vode. Väčšina koreňov rastliny je dostatočne blízko k povrchu zeme (v hĺbke 20-30 cm a v okruhu 30-55 cm od tyče). Na ľahkých pôdach môžu korene vyrastiť do hĺbky až do jedného metra a na hustej hliny - až do výšky 50-60 cm.

Je to dôležité! Malina Arbat potrebuje zriedkavé, ale hojné zavlažovanie, takže voda je dobre namočená do pôdy do hĺbky asi 35-40 cm.

Po napájaní musí byť pôda uvoľnená, aby sa zabránilo rýchlemu vysychaniu pôdy.

Koncom mája, pred zavlažovaním, sú odstránené výhonky výmeny (v kríku zostáva viac ako 10-15 stoniek). Väčšinou sa v horúcich letných mesiacoch (počas kvitnutia, viazania a dozrievania plodov) potrebujú zalievanie maliny Arbat a v blízkej dobe sa výrazne zníži zavlažovanie.

Najbežnejšie dve metódy zavlažovania maliny:

 • Posypanie sa vykonáva hadicou a je populárne. Za týmto účelom inštalujte postrekovač na rovnomerne dobre vetranom priestore. Funkcia metódy - pre kvalitné zavlažovanie si vyžaduje vysoký tlak vody. Zahrňte inštaláciu skoro ráno alebo večer, keď klesne teplo;
 • na zavlažovanie cez brázdy, predbežne pozdĺž radov malinových odrôd Arbat vytvárajú drážky s hĺbkou 10-15 cm vo vzdialenosti 35-40 cm od stoniek. Na týchto drážkach nechajte vodu s malým tlakom, takže mala čas na namočenie. Po zalievaní sú drážky pokryté zeminou a uvoľnené.

Posledné zalievanie sa môže uskutočniť v novembri (za neprítomnosti dažďa).

Výživa rastlín

Na začiatku sezóny sa obvykle používajú dusíkaté hnojivá a nakoniec fosforečnanové a draselné hnojivá. Spoločná schéma: anorganické použitie každý rok a organické - v sezóne. Mnoho skúsených záhradníkov odporúča hnojiť pôdu trikrát v jednej sezóne:

 • V máji sa používa mulleinové riešenie: 500 ml hnojiva sa odoberá na 10 litrov vody. Najlepšie obväzy (v množstve 5 l na meter radu) je lepšie použiť na pôdu počas zavlažovania;
 • Na začiatku júla počas začiatku plodenia maliny Arbat sa môže použiť droga "Ideal". Na prípravu roztoku potrebujete 10 litrov vody a 2-3 kusy. l. Môžete tiež pridať 2 polievkové lyžice. l nitrofoski. Toto riešenie sa vyrába v množstve 7 litrov na meter radu maliny Arbat;
 • v auguste, ako obväz, môžete použiť riešenie 2 lyžice. l síranu draselného v 10 litroch vody. Hnojivo sa aplikuje rovnakým spôsobom ako druhýkrát.
Tip! Neodporúča sa používať zlúčeniny draslíka s chlórom. Pretože táto zložka môže prispieť k infekcii rastliny chlorózami.

Starostlivosť o kefy

Ak chcete zozbierať konzistentne vysoké výnosy, je žiaduce naviazať stonky maliny Arbat. Za týmto účelom sú na riadkoch inštalované mriežkové vedenia: póly s výškou približne 160-175 cm sú vykopané pozdĺž okrajov radov a medzi nimi sú roztiahnuté rovnobežky drôtu (40-50 cm).

Pre správny vývoj kríkov sú niekoľkokrát prerezané v sezóne:

 • Na začiatku jari sa kontrolujú previsnuté stonky a vyrežú sa suché alebo poškodené prúty. Zo zostávajúcich stoniek sa vyberajú najsilnejšie a najsilnejšie (15-18 na meter radu), ostatné sú tiež rezané. V prípade poškodenia hornej časti stonky (môže zmrznúť v zime), je rozrezaný na zdravú obličku;
 • koncom mája eliminujú extra výhonky maliny Arbat, pričom zostanú len výhonky výmeny (dosť, aby sa ušetrilo 35-40 kusov na meter meter). Len čo stonky rastú do výšky 50-60 cm, odporúča sa ich upevniť na mriežku;
 • počas celej sezóny je potrebné monitorovať šírenie maliny Arbat v šírke, hoci táto odroda nie je náchylná k rastu.

Malinové odrody Arbat zvyčajne zimujú bezbolestne. Toto sa však nevzťahuje na regióny, kde mráz je pod -30 ˚C. V oblastiach s veľmi studenými zimami sú malé maliny. Ak to chcete urobiť, kefy na konci septembra (keď sú stonky stále pružné) jemne naklápajte na zem a spojte sa navzájom. Na upevnenie rastlín sú pripevnené k pôde. Keď padá sneh, prirodzene pokrýva maliny.

Ochrana proti škodcom

Počas celej sezóny je potrebné venovať pozornosť stavu stoniek, listov maliny Arbat. Pri nedostatku primeranej starostlivosti môže malina rýchlo vymiznúť a poškodiť škodlivý hmyz:

 • malinový chrobák zimy v krajine. Malý šedo-hnedý hmyz ničí kvety, puky, listy, čo vedie k výraznému zníženiu výnosu. Ak dôjde k rozsiahlemu poškodeniu krídiel, rastliny sa postriekajú Karbofosom (90 g liečiva sa rozpustí v nádobe s vodou). Prevencia: zriedenie zarastených kríkov, ošetrenie rastlín v ranej Bordeaux tekutine na jar;
 • roztoč pavúkov sa usadí na šedej strane listovej dosky a podáva rastlinnú šťavu. Priaznivé podmienky pre rast počtu hmyzu - dlhé suché obdobie. Pred kvitnutím môžete striekať malinový akaricíd Actellic 500 EU. Ako preventívne opatrenie sa odporúča v suchom počasí striekať kríky vodou.

Raspberry Arbat počas sezóny vyžaduje pozornosť. Ale vďaka vďaky za dobrú starostlivosť, leto obyvateľ dostane vždy bohaté úrody bobúľ.

Hodnotenie záhradníkov

Victor Noskov, Rostovská oblasť Malina Arbat skutočne rastie bez trní, čo je pre mojich hostí veľmi prekvapivé. A samozrejme, veľkosť plodov ovplyvňuje všetkých Irina Chudova, Taganrog, vyrastám pár rokov, ale nie som šťastná so žatvom. Inzerované objemy sa nezhromažďujú. Tento rok mal malinové kríky Arbat na fialovom mieste. Kým trieda je nespokojnejšia.

Pozrite si video: Arbat au festival Tziganka - juillet 2008 43 (Smieť 2022).

Загрузка...