Záhradníctvo

Malina Nizhegorodets

Veľkoplodé odrody malín nechávajú takmer nikoho ľahostajného. Elegantné bobule z opravy maliny Nizhegorodets sa vyznačujú svojou veľkosťou v rade veľkoplodé odrody.

Popis odrody

Kroviny sa líšia v priemernej výške (1,5 - 1,8 m), strieľa mierne zvlhčený vzhľad. Jedna rastlina dáva nie viac ako 7-8 výhonkov. Stonky sú ročné, charakterizované svetlom zelenej farby, nemajú puberty. V druhom roku sa stonky premenili na svetlo hnedú a trvajú purpurovým tónom. Ostré a tvrdé hroty rastú v základni na zeleno, na koncoch majú svetlo červenú farbu. V odrode Nizhegorodets rastú tŕne pozdĺž celej dĺžky stoniek a častejšie pri základni a bližšie k vrcholu sa znižuje počet trní. Listy sú charakterizované slabou veľkosťou, zubovitými stredne ostrými okrajmi.

Tmavo-červené bobule odrody Nizhegorodets priťahujú svojim vzhľadom (ako na fotografii). Priemerná hmotnosť bobuľa je 5-6 g, ale aj veľké okolo 12 g. Tvar bobúľ je kužeľovitý (niektorí záhradníci ho opisujú ako guľatý kužeľ). Štruktúra bobúľ je hustá, suchá, sladká chuť s miernou kyslou a charakteristickým malinovým zápachom. Nizhegorodets začína prinášať ovocie s poslednými číslami v júli a koncom konca jesene.

Výhody malinovej odrody Nizhegorodets:

  • bobule veľkých foriem, nádherný výhľad, výborná hustota. Zrelé plodiny vážia dlhú dobu na kríkoch bez toho, aby sa rozpadali (takmer dva týždne). Táto kvalita je mimoriadne dôležitá pre obyvateľov leta, ktorí prichádzajú len cez víkendy;
  • malina odrody Nizhegorodets dobre tolerovať prepravu - bobule nie sú toku, nie rozdrviť a zachovať si svoj tvar dobre;
  • dozrieva plodinu v rovnakom čase a plody sú pridelené jednotné sfarbenie a viazané pozdĺž celej dĺžky výhonku;
  • Odroda Nizhegorodets sa dá nazvať nenáročná. V podmienkach stredného Ruska odroda vykazuje odolnosť voči suchu a dobre toleruje vysoké teploty. Vzhľadom na vysokú hustotu, bobule nie sú pečené na slnku. Odolnosť voči mrazu je tiež pomerne vysoká. Niektorí záhradníci zaznamenali izolované prípady mraziacich kríkov (v severných zónach);
  • ako mastné korene sú tvorené vláknité, odroda Nizhegorodets dáva malé množstvo výhonkov. Preto by ste sa nemali obávať, že sa v krajine rozšíria maliny;
  • napriek veľkému množstvu trní nie sú pozorované problémy so zberom alebo starostlivosťou o výsadbu.

Niektoré nevýhody malinovej odrody Nizhegorodets:

  • šikmé výhonky pod hmotnosťou zrelých bobúľ silne klesajú na zem. Preto je potrebné sledovať krúžky a väzby stoniek včas;
  • Mnoho záhradkárov tvrdí, že úrodu získava chutná sladkosť len vtedy, keď je úplne vyzretá a za dobrého počasia. Preto v chladnej sezóne môžu plody udržať vysokú úroveň kyslosti.

Raspberry odrody Nizhegorodets preukazuje vysokú odolnosť voči hubovým chorobám a malinovým roztočom.

Vysádzanie sadeníc

Maliny Nizhegorodets vynikajúce ovocie na svetlo, výživné, stredne vlhké pôdy. Kultúra je veľmi náročná na osvetlenie.

Tip! Na maliny sú pridelené oblasti dobre osvetlené, chránené pred vetrom. Keďže doba plodenia je výrazne odcudzená v tieni oblasti a zber môže byť mierny.

Prídel na jar

Parcela pre maliny odrody Nizhegorodets začína variť na jeseň. Pôda je dôkladne očistená od buriny a vykopaná hlboko. V tomto štádiu by mala byť pôda dobre oplodnená: na jeden meter štvorcový sa pridajú 2 až 3 lopaty rašeliny, jedna pohárka superfosfátu a síranu draselného (alebo 200-300 g komplexných anorganických hnojív).

Na jar (druhá polovica apríla) sú na mieste vykopané otvory s rozmermi 40x40 cm a hĺbkou 40-50 cm. Rozloženie otvorov je nasledovné - v rade si udržiavajú vzdialenosť 65-70 cm medzi puzdrom a ulička je 1,5-1,8 m široká Zvláštna pozornosť sa venuje kontrole a príprave malinových sadenice Nizhegorodets:

  • koreňový systém výhonkov musí byť dobre vyvinutý, kmeň musí byť bez poškodenia a príznakov choroby;
  • sadenice by mali mať dĺžku 30-40 cm, hrúbka stonky okolo základne asi 0,7-1 cm.
Je to dôležité! Ak je koreňový systém sadeníc mierne vysušený, rastliny sa namočia do roztoku liečiva, ktoré stimuluje vývoj koreňov (Heteroauxin, Cornevin) pred vysadením.

Sadenice remontantného malinárskeho kultivaru Nizhegorodets sú ponorené do navlhčených studní, jemne narovnávajú koreňový systém a zaspávajú so zemou. V tomto prípade je potrebné zabezpečiť, aby koreňový krk nebol pokrytý pôdou a aby bol vyrovnaný s povrchom pôdy. Výhonky sú starostlivo nakrájané vo výške približne 20 cm, napojené. Zem okolo je mierne uvoľnená a mulčovaná.

Vysádzanie sadeníc na jeseň

Touto metódou sa odporúča pôda pripraviť na jar. Na pridelených lokalitách sideratov (horčica, raž, lupina) sú zasiate. Približne jeden a pol mesiaca pred sadením sadeníc odrody Nizhegorodets sa zelené hnojné plodiny vykopali spolu so zemou. Zvyšné fázy výsadby sa zhodujú s možnosťou jari.

Na to, aby sa sadrové maliny z Nižhegorodetov usadili a zakorenili, je potrebné začať s maškrtom jeden mesiac pred prvým mrazom. Presnejšie obdobie je určené klimatickými črtami regiónov. V južných regiónoch je na tento účel vyčlenený čas v polovici septembra a na začiatku októbra. V strednej zóne Ruska av oblastiach Moskovskej oblasti sa na začiatku septembra môžu vysadiť sadenice odrody Nizhegorodets.

Tip! V severných oblastiach sa neodporúča pestovať maliny na jeseň, pretože počasie je charakterizované dlhými chladnými dažďami. A sadenice sa jednoducho nemôžu usadiť a zmraziť v zime.

Kultúrna starostlivosť

Malinové kríky odrody Nizhegorodets rastú pomerne vysoko a rozširujú sa, takže pozdĺž radov sú mriežky určite vybavené. K tomu dochádza každé tri metre v podpore, na ktorej sú uložené 2-3 rady drôtov (na úrovni 0,5 m, 1 m, 1,5 m od zeme).

Vodné maliny dostatočne raz za týždeň. Samozrejme, v suchých časoch sa frekvencia zavlažovania zvyšuje. Okrem toho je potrebné zabezpečiť, aby pôda je namočená do hĺbky asi 30-40 cm. Najmä zo zavlažovacieho procesu sa venuje pozornosť kvitnutiu plodiny, rovnako ako počas nastavenia a dozrievania bobúľ Nižhegorodetov.

Tip! Pôda v malinovom poli je udržiavaná vlhká, ale neumožňuje stagnovať vodu.

Najlepší spôsob, ako vodu malinové odrody Nizhegorodets - usporiadanie odkvapkávacieho systému. Zároveň je možné zvlhčiť pôdu priamo okolo stoniek. To šetrí vodu a umožňuje rovnomerné naplnenie pôdy kvapalinou. Odporúča sa používať mulčovanie pôdy - frekvencia zavlažovania sa výrazne znižuje, pôda si zachováva dlhšiu vlhkosť.

hnojenie

Ak v predvečer výsadby sadeníc bola pôda kvalitatívne oplodnená, potom sa dva roky nemali starať o plodnosť pôdy. Od tretieho roka je však potrebné každoročne oplodniť.

Najaktívnejší malina Nizhegorodets reaguje na používanie organických hnojív. Odporúča sa používať roztok mulleinu (na prenesenie 10 litrov vody sa prenesie 1 litr hnojeného hnoja). Organické látky sa pridávajú počas vegetačného obdobia 2-3 krát v množstve 3-5 litrov roztoku na meter štvorcový.

Tip! Ak sa kompost použije na mulčovanie pôdy, stačí ju pravidelne vykopať so zemou a obnoviť vrstvu mulča.

Pri pestovaní remontujúcich odrôd malín Nižný Novgorod je dôležité používať minerálne hnojivá. Pri výsadbe dostatočne na použitie superfosfátu. A už draselné zmesi, ktoré neobsahujú chlór, odporúčame pravidelne robiť. Najlepšou možnosťou je nitroammofosk (40-100 g stačí na meter štvorcový pôdy).

Malinové plodiny

Na jar je malina odrody Nizhegorodets vyčistená pre sanitárne účely - suché, poškodené stonky sú odstránené. Aby sme sa nemali mýliť s výberom, je potrebné čakať na čas, kedy púčiky opravy maliny napučiavajú. V tomto prípade je jednoduchšie izolovať rastliny zdravé a choré.

Dokonca aj skúsení záhradníci nazývajú malina Nizhegorodets supermalina. Pri vytváraní správnych podmienok pre rast bude odroda potešiť prekvapivo chutné a veľké ovocie.

Recenzie letných obyvateľov

Svetlana Noviková, Luck, nikdy predtým som nemala záujem o opravu maliny. Avšak, v tomto roku som si kúpil niekoľko nových odrôd, vrátane maliny Nizhegorodets. Bol som ohromený, keď sa koncom augusta objavili vaječníky na výhonkoch. V septembri boli maliny rozkvitané kvetmi. Nechcel som dúfať, že by bobule dozrievali, ale teraz je koniec septembra a každý týždeň zbieram niekoľko lahodných veľkých bobúľ. Sergej Smekhov, Belgorod, je prekvapený veľkosťou plodov od Nižného Novgorodu. Zasadil na jar a na jeseň zhromaždil prvú úrodu. Bobule pravdepodobne nie sú veľmi zrelé, pretože chuť bola kyslá. Ale plody boli prekvapené hustotou a krásou. Andrej Vasilyev, Taganrog Pestuje som malinovú odrodu Nizhegorodets už tretí rok a doslova nemá rád plodiny. Obzvlášť sa mi páči skutočnosť, že kefy dokonale tolerujú suché a horúce obdobia a bobule nepečia na kríkoch. Dobre zrelé ovocie voní nezvyčajne a sladkou chuťou.

Pozrite si video: Малина ремонтантная Нижегородец rubus idaeus обзор: как сажать, саженцы малины Нижегородец (August 2020).

Загрузка...