Záhradníctvo

Ako urobiť krabice pre sadenice vlastnými rukami

Pestovanie sadeníc je väčšinou pestovateľa zeleniny. Sejacie semená vykonávané v škatuliach. Pod obalom vložte všetky krabice, ktoré sú k dispozícii na farme. Obchody predávajú špeciálne pásky, ale ich nevýhodou je vysoká cena. Samoobslužné škatule na sadenie sa nemôžu zhoršiť z továrenských výrobkov, stačí len zapnúť fantaziu a maximálnu prácu.

Montované kazety

Pri pestovaní rôznych odrôd pestovateľov zeleniny použite krabicu na sadenice s priečkami, ktoré rozdeľujú plodiny na samostatné skupiny. Ak je ťažké robiť domácu opakovanú kapacitu, môžete navštíviť obchod. Prefabrikované kazety pozostávajú zo súboru malých šálok navzájom zvarených. Ukáže sa, aký druh krabice má veľa oddielov. Môžete vysievať rôzne plodiny alebo odrody v každej šálke bez obáv o ich miešanie. Uvoľnite kazety z iného typu plastu. Samotné poháre majú rozdielnu hĺbku a tvar. K dispozícii sú kazety vybavené zásobníkom a viečko z priehľadného plastu. Tento dizajn umožňuje vytvoriť mini skleníky.

Domáce obaly na pestovanie sadeníc

Ak chcete ušetriť na nákup krabičiek predajní, pestovatelia využívajú triky. Doma alebo na skládke môžete vždy nájsť plechovky, obaly, plastové fľaše. Nie je to odpadky, ale vynikajúci kontajner na pestovanie sadeníc. Ak je skupina kontajnerov zoskupená, dostanete domácu analógovú kazetu. Teraz budeme sa pozrieť na fotografické krabice pre sadenice vlastnými rukami, ako aj dozvedieť sa o tajomstvách ich výroby.

Plastové kontajnery

Každý plast nemôže byť považovaný za materiál šetrný k životnému prostrediu, ale ak je vhodný na výživu, potom sadenice nepoškodia. Domáca kazeta vyrobí pivné poháre, nádoby na kyslé smotany, jogurt. Dokonca aj PET fľaše budú robiť. Je len potrebné odrezať hore a získať nádobu s výškou 10 cm.

Tip! V každom pohári je dôležité vykonať odvodnenie. V opačnom prípade hromadia vlhké tvary hnilú, čo ovplyvňuje koreňový systém. Pri odvodnení je dno šálky dostatočné trikrát na to, aby bolo prepichnuté s dierou.

Na jednej kapacite je nepohodlné usporiadať na parapet. Okrem toho bude voda po odvodnení vytekať z drenážnych otvorov. Poháriky by mali byť zoskupené tak, aby sa získala krabica pre sadenice s podnosom, kde sa zachytí nadbytočná vlhkosť. Najjednoduchšou možnosťou je nájsť plastovú nádobu so zeleninou a umiestniť ju do nádoby. Steny a spodok krabice sú vystužené. Aby voda po zavlažovaní netekla na okennom prahu, môže byť nádoba umiestnená na obyčajný stôl. Bude hrať úlohu palety.

Ak pestovanie termofilných sadeníc vyžaduje vytvorenie skleníka, potom pri prerezávaní PET fliaš by ste nemali hádzať hornú časť. Po zasiatí semien je špička umiestnená späť na pohár. Odskrutkovanie a skrúcanie zátok reguluje prúd čerstvého vzduchu do skleníka.

Obaly z fóliových obalov

Montované krabice pre sadenice s vlastnými rukami by mali byť nielen čisté, ale aj dobre udržiavané teplo v koreňoch rastlín. Táto úloha sa stará o papierové boxy tetrapak. Kontajner na džús, mlieko a iné nápoje vo vnútri má fóliový náter. Neumožňuje, aby sa papier nasiakol a chráni obsah tetrapacku pred náhlymi zmenami teploty.

Pri koreňovom systéme sadeníc bude fóliový povlak udržiavať teplo. Chladenie prichádzajúce z okenného skla minimalizuje pôdu v priľahlých sadách.

Ak chcete vytvoriť škatule na sadenice, tetrapacks sú nakrájané na polovicu. Môžete použiť nielen spodnú, ale aj hornú časť. Kork z tetrapacku nie je silný, čo umožňuje inštalovať druhú polovicu do spoločného kontajnera.

Domáce rašelinové balenie

Rašelina alebo poháre sú vhodné na pestovanie sadeníc. Dospelá rastlina je vysadená na lôžku spolu s kontajnerom, ktorý zbavuje koreňový systém zbytočným zraneniam. Každý rok je nákup rašelinových pohárov nákladný. Ak je doma rašelina a humus, potom pridávajú do týchto prísad kalcinované, potom sa všetko zmieša. Proporcie majú rovnaké, pridať minerálne hnojivo, vodu a pripraviť dávku.

Výsledná pastovitá hmota roztiahla vrstvu hrúbky 5 cm na akomkoľvek mieste. Sušenie by sa malo vyskytovať prirodzene v tieni. Keď je rašelina doska silnejšia, ale nevysušuje, štvorce sú narezané nôžou s rozmermi 5 x 5 cm, v strede každej kocky sa vytvorí výklenok asi 2 cm a otvor je potrebný na výsev semien. Hotové rašelinové kocky sú umiestnené v plastových boxoch s roštovým dnom. Na zber vody po zalievaní sa nádoba umiestni na hlbokú nádobu.

Papierové poháre

Dobré krabice pre sadenice s bunkami sa získajú, ak je nádoba naplnená papierovými šálkami. Najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť kontajner, je rez do kusov kartónovej rúrky, ktorá sa používa na navíjanie fólie, fólie a podobného materiálu.

Ak nie je k dispozícii taká príprava, poháre sú vyrobené z novín:

  • Ako vzorkovacia báza si vezmite balónik z deodorantu alebo plastovej fľaše s hladkými stenami. 15 cm široké pásy sú vyrezané z novín, dĺžka o 2-3 cm je väčšia ako priemer pevnej základne.
  • Zbaliť balónik alebo fľašu s novinovým pásom a lepiť kĺb lepidlom. Pásku môžete použiť.
  • Na šablóne je ponechaná papierová rúrka o veľkosti 10 cm a záves 5 cm, ktorý tvorí spodnú časť šálky.

Hotový kontajner je možné odstrániť zo šablóny a pokračovať vo výrobe ďalšieho skla. Keď je zadaný požadovaný počet papierových kontajnerov, umiestnia sa do plastovej nádoby, naplnia sa pôdy a celá škatuľa sa umiestni na paletu.

Cínové kontajnery

Každá nádoba môže byť vynikajúca nádoba na pestovanie sadeníc, ktorá môže byť inštalovaná v krabici. Úplne používať tara nežiaduce. Na jar, keď pristátie na záhrade lôžko z plechu môže byť ťažké odstrániť rastlinu s hrdlom zeme.

Na modernizáciu okuliarov budete potrebovať nožnice na kov. Bude potrebné odrezať nielen spodnú časť nádoby so spodnou časťou, ale aj hornú časť tak, aby panel nezasahoval. Ukázalo sa to ako cínu. Teraz sú dva kusy vyrobené zhora a dole, ale kov sa nepohybuje.

Okuliare bez dna vložte plastovú nádobu s pevným dnom, dôkladne zatlačte na zem a vykonajte výsev. Prebytočná voda po napájaní voľne prúdi do škatule. Na jar pri výsadbe sadeníc pamätajte na rezy na brehoch. Cínové steny sa od seba oddiaľujú, sklo sa rozširuje a rastlina s hubou zeminy voľne vypadne z kontajnera.

Tip! Plechovky sú zvyčajne dostatočné na jednu sezónu. Cín rýchlo rez pred vlhkosťou.

Skladací kontajner

Skladanie krabice pod sadenice vlastnými rukami je výhodné, pretože na jar sa jej časti ľahko odstránia a sadenice spolu s hrdlom pôdy jemne padnú na záhrade. Z posuvnej priehradky starého skrinky dôjde k dobrej nádobe. Dno preglejky je dierované tenkým vrtákom a časť z držiaka sa odstráni. Krabica je stále na palete pri pestovaní sadeníc. Na jar sa zbaví zostávajúcej spodnej fixácie a preglejka spolu so zemou a sadenicami vypadne a zostane úhľadne stojaca na záhrade.

Tip! Môžete zostaviť skladateľnú škatuľku z preglejkových pásov. Navyše, odnímateľný je nielen dno, ale aj bočné steny nádoby.

Video zobrazuje proces výroby opakovane použiteľných kaziet:

Kontajner na dosku

Ak sa rozhodnete zostaviť spoľahlivú škatuľu pre sadenice s vlastnými rukami z dreva, budete potrebovať dosku z borovicovej hrany hrúbky 20 mm. Zásobník môže byť dokonca použitý ako mini skleník, ak inštalujete kryt s filmom alebo sklom. Optimálna veľkosť krabice pre sadenice je 1x2 m. Výška jednej strany je 30 cm, druhá je 36 cm, 6 cm kvapka umožňuje vytvoriť priehľadný kryt pod svahom.

Proces vytvárania schránky pozostáva z nasledujúcich krokov:

  • 2 polotovary dlhé 30 cm a rovnaký počet tyčí dlhý 36 cm sa vyrežú z profilovej tyče o rozmeroch 40 x 50 mm. Z dosky sa odrežú 6 polotovarov s priemerom 2 m pre štíty a 6 1 m polotovarov pre krátke štíty.
  • Z tyčí a dvojmetrových dosiek sa zbierajú dva štíty. Bude to dlhá strana krabice. Výška jedného štítu by mala byť 36 cm a ostatné 30 cm. Prebytok 6 cm je možné odstrihnúť z dosky pomocou brúsky, sklápačky alebo elektrickej kotúčovej píly.
  • Na tyče pripevnené k doskám na oboch stranách sú pomocou skrutiek pripevnené tri tyče. Boli to bočné steny krabice. Pri použití rovnakého elektrického náradia sa horné dosky krátkych štítov odrežú na sklon. Výsledkom bola obdĺžniková krabica so skosenou vrcholovou časťou.
  • Spodná časť kontajnera nie je potrebná, ale veko na drevenej krabici na sadenie by sa malo určite urobiť. Ram zbieraný z baru. Rohové spoje pre spoľahlivosť vystužujú bobové a nadzemné plechy. Pripevnite rám so slučkami na dlhú stranu schránky, kde je výška štítu 36 cm. Okenné svorky sú nainštalované po stranách. Mechanizmus pomôže udržať veko otvorené.
  • Hotová drevená krabica je ošetrená ochrannou impregnáciou a po sušení sa otvára lakom.

Na jar sa pôda naleje do škatule, semená sa zasielajú, krycí rám je pokrytý priehľadným filmom, krabica je zakrytá a sadenica klíma.

výsledok

Rastliny potrebujú svetlo na rozvoj. Ak chcete vytvoriť škatuľu pre sadenice so svetlom, je na regáloch pripojené žiarivkové svietidlo alebo svietidlo LED. Tradičné žiarovky sa nezapadajú, pretože vyžarujú viac tepla ako svetlo.