Kvety

Kedy sajú semená na semenáčiky

Astra, bylinná rastlina rodiny Astrovae alebo Compositae, sa začala pestovať v záhradách už v roku 1825. A potom to bolo pripisované rodu Kallistefus. Ak ste tiež videli mená - Číňan, záhradník alebo callistefus, mali by ste pochopiť, že hovoríme o tej istej rastline.

Záhradkári, ktorí sa najprv rozhodli robiť kultúru, majú záujem o otázku, ako a kedy sa pestujú astery na semenákoch. Článok sa pokúsi podrobne vyzdvihnúť hlavné nuansy pestovania týchto sadeníc záhradných kvetín, ako aj poukázať na možné chyby.

Stručný opis

Odrody rastlinných asterov sa pestovali na základe divokého príbuzného, ​​ktorý sa ešte dnes rozrástol v Číne, Kórei, Mongolsku a niektorých územiach Ruska. Jedná sa o ročníky, ktoré sú dobre tlmené kvôli rastu veľkého počtu výhonkov.

Stonky divokých asterov sú vzpriamené, zelené alebo načervenalé. Výška voľne rastúcich rastlín je približne jeden meter. Kvety sú malé, vo forme a farby v mnohých ohľadoch nižšie ako kultivované odrody.

Šteňatá sa vyznačujú rôznymi farbami, rôznymi farbami a tvarom košíka. Existujú iba zelené a oranžové hviezdičky! Medzi populárne odrody sú jednoduché, froté, gustomarovye koše s priemerom od 3 do 17 cm.

Dĺžka kvitnutia asteru závisí od druhu (ročníky alebo trvalky), ako aj od doby kultivácie, kým kvitnú prvé púčiky. Boli odchované odrody skorých, stredných a neskorých kvetov. To všetko priamo súvisí s výberom termínov na výsev atštúrov na sadenice.

Vyberte časovú os

Doma sa môže pestovať zo semien vo všetkých regiónoch Ruska, berúc do úvahy klimatické podmienky. Ak na juhu dostanete nádherne kvitnúcich predstaviteľov rodiny Astrov priamym výsevom semien v krajine, potom v prísnejšom prostredí len prostredníctvom sadeníc. To je dôvod, prečo floristov zaujíma, keď je potrebné robiť výsadby.

Takže, keď sa výsev osiva semená pre sadenice? Nikto odborník neposkytne jednoznačnú odpoveď, pretože časový rámec bude závisieť od mnohých faktorov:

 1. Klímy. V južných regiónoch sa v máji vysijú astery, pretože v októbri je teplo. Rastliny majú čas rásť, majú dostatok času na kvet. V regiónoch s prudko kontinentálnym podnebným prostredím sa musí výsev osiva uskutočniť v poslednom desaťročí marca alebo začiatkom apríla.
 2. Doba kvitnutia. Druhým bodom, ktorý nemožno vynechať pri rozhodovaní o načasovaní výsevu semien tejto plodiny, je potreba kvitnúcich rastlín. Ak sú rastliny pestované na rezanie v lete alebo na jeseň, alebo len na vyzdobenie záhrady, výber výrazov bude iný.
 3. Obsahuje odrody na začiatku kvitnutia. Pri výbere semien záhradných asterov je potrebné venovať pozornosť časovému rámcu po zasiatí, ktoré uvoľňujú prvé púčky. Existujú skoré odrody, v ktorých kvitnutie začína v 80-90 dňoch. Pri stredne skorých asterách sa púčiky objavia po 110 dňoch. A odrody neskorej doby kvitnutia začínajú potešiť s rôznofarebnými po 120-130 dňoch.
 4. Ako vytvoriť neustále kvitnúce kvetinové záhony. Vzhľadom na vlastnosti kvitnutia, môžete získať kvetinové záhony kvitnúce celé leto a jeseň s hviezdami. Preto sa semená asterov dokonca počas jedného obdobia kvitnutia môžu vysievať na sadenice v rôznych časoch.
Varovanie! V každom prípade, pred transplantáciou do otvoreného terénu, rastliny sadby by mali rastú najmenej dva až tri mesiace.

Časovanie začiatku kvitnutia a približný čas sejacieho semena pre sadenice sú uvedené na obaloch. Ak chcete získať zdravé rastliny, ktoré dokážu vyzdobiť vašu záhradu, je potrebné osieť semená asterov včas, aby rastliny mali dosť teplej sezóny.

Mnoho pestovateľov kvetov pri výbere dátumov výsevu kvetinových semien sa riadi lunárnym kalendárom. V roku 2018 sa odporúča, aby sa v týchto dňoch vysadili semená ročných kvetov, vrátane asterov (pozri tabuľku):

dni

marec

apríl

priaznivý

13-15, 21-26

7-10, 19-25

nepriaznivý

1, 2, 3, 16, 17, 18, 30 a 31

15, 16, 17, 29 a 30

Tip! Bez ohľadu na to, ako dlho sa vyberá pestovanie jednoročných asterov, mali by sme vždy vychádzať z nástupu teplých dní v regióne na vysadenie sadeníc na trvalé miesto.

Pestovanie sadeníc

Potom, čo kvetinárka rozhodla o odrodách asterov a dátumoch výsevu semien, musíte premýšľať o tom, kde sa budú pestovať sadenice. Zpravidla sú kontajnery umiestnené na parapete v byte. V prítomnosti vyhrievaného skleníka môžu byť umiestnené sadenice. A teraz poďme hovoriť o tom, ako zasievať Astra na sadenice.

tara

Asterové semená sa zasielajú v škatuliach alebo kontajneroch vyrobených z dreva alebo plastu. Výška strán musí byť minimálne 5-6 cm, aby koreňový systém nebol nepohodlný. Kapacita pred prácou musí byť vyčistená vriacou vodou, ak sa používa dlhšie ako jeden rok. Nové nádoby je možné umývať horúcou vodou a mydlom. Mydlo - skvelá možnosť dezinfekcie.

prízemný

Na pestovanie každoročne asters môžete zakúpiť pripravenú pôdu pre pestovanie sadenice. Táto pôda zahŕňa všetky potrebné stopové prvky pre úspešný rozvoj rastlín.

Môžete použiť vlastnú pôdu. Zvyčajná záhradná zemina, rašelina, kompost, humus a piesok budú potrebné, zmiešané v pomere 3-1-0,5. Uistite sa, že pridáte popol z dreva, ktorý je potrebný ako preventívny prostriedok pre čiernu nohu. Okrem toho je to výborné kŕmenie, pretože v drevenom popole je veľa stopových prvkov.

Zmiešaný základný náter musí byť dezinfikovaný. Existujú tri metódy dezinfekcie a skladová zmes je tiež ošetrená na hubové choroby:

 1. Naliať pôdu do kovovej nádoby a ohriať v rúre na 100 stupňov po dobu 1,5 hodiny.
 2. Pripravte vriacu vodu, pridajte manganistan draselný (farba by mala byť tmavá čerešňa) a vyliata pôdu roztokom.
 3. Fitosporín sa rozpustí podľa pokynov a spracuje sa pôda.

Varovanie! Pôda sa pripravuje dva týždne pred zasiatím semien hmyzu, aby sa v ňom mohli vyvinúť užitočné baktérie.

Pred zasiatím sa pôda naleje do nádrže v rovnomernej vrstve a mierne narazí. Je to nevyhnutné, aby semiačka neprenikala hlboko do kontajnerov a čas klíčky sa nezvyšoval.

Príprava semien

Ak chcete získať vysoko kvalitné výhonky asters, musíte sa o semená postarať. Najlepšie je získať osivo s trvanlivosťou najviac jeden rok. Výsev sa zvyčajne vykonáva so suchými semenami.

Môžete aktivovať klíčenie starých semien namočením. Ovíjajte osivo v gázovej vrstve a navlhčite ružovým roztokom manganistanu draselného. Aby sa nevysušili, striekajú z pištole.

O deň neskôr, spolu s gázou, semená asterov sa umiestnia do igelitového vrecka a udržiavajú sa vo vnútri pri teplote +22 stupňov. Akonáhle sa objavia jemné biele korene, semená sa starostlivo umiestnia do nádoby na sadenice.

Pretože Astravs často trpia čiernym mäsom, semená by mali byť dezinfikované v ružovom roztoku manganistanu draselného a potom vysušené do tekutosti.

Varovanie! Povlečené osivo sa nemusí spracovávať.

Fáza výsevu:

 1. V zemi urobte drážky do hĺbky nie viac ako 1,5 cm a položte do nich semená.
 2. Posypte hornou vrstvou zeminy a potom povrch navlhčite rozprašovačom tak, aby sa osivo nepremylo.
 3. Krabice alebo kontajnery pokryté filmom na vytvorenie skleníkového efektu.
 4. Kapacity sú umiestnené na dobre osvetlených oknách, v interiéroch udržiavajú teplotu nepresahujúcu 18 stupňov. Krabice sú pevne pokryté fóliou.

Varovanie! Vo vnútri je potrebné udržiavať teplotu v rozsahu 18 stupňov.

Až do vypuknutia semien musí byť film z času na čas zdvíhaný na vysávanie a na monitorovanie stavu pôdy. Zvyčajne sa výstrely objavujú na 9. deň. Ak boli semená namočené a klíčky, potom dva dni skôr.

Ďalšia starostlivosť o sadenice spočíva v včasnom napájaní a zabezpečovaní dobrých osvetlení rastlín. Ak svetlo nestačí, musíte pripojiť lampu. Niekedy sa vysádzajú sadenice. Táto chyba môže byť opravená: ohrievať riečny piesok a posypať do škatúľ s vrstvou 2-3 cm. Asteri majú schopnosť pestovať korene na kmeň nižšie.

Varovanie! V žiadnom prípade nemožno vytvoriť v kontajneroch s aster sadenice močiarnej pôdy podmienky. Je plný hubových ochorení.

šerm

Môžete pestovať sadenice aster v domácom prostredí s alebo bez vychystávania, ak ste rastliny osiva v rašeliniskách alebo piluliek. Ak používate spoločné kontajnery, musíte odstrániť sadenice do samostatných pohárov alebo nádob s vyššími nárazníkmi vo vzdialenosti najmenej päť centimetrov.

Rastliny pripravené na potápanie by mali mať aspoň dva listy. Pred transplantáciou je pôda napojená tak, aby nedošlo k poškodeniu koreňov pri odstraňovaní sadeníc. Okrem toho majú rastliny na základni veľmi krehké stonky, takže je potrebné pracovať veľmi starostlivo.

Pripravená úrodná pôda sa naleje do pohárov, rovnako ako sa používa na výsev semien a dobre hydratuje. V strede nádrže sa vytvorí prehĺbenie a do nej sa mierne vloží koreň, potom sa krajina stlačí. Zoradiť sadenice na listy semien. Potom sa sadenice zavlažujú.

POZOR! Ak sú korene príliš dlhé, musia byť rezané ostrými nožnicami.

Po prvýkrát po transplantácii sa semenáčky napojili o dva dni neskôr, aby sa mohli vysadiť. V budúcnosti musíte sledovať hornú vrstvu pôdy, aby nevyschol. Je možné hnojiť rastliny až po dvoch týždňoch, keď sa zistí, že rastliny rastú.

Asteri z semena na sadenice:

Pestovanie asterov v zemi

Pri pestovaní asterov je potrebné vybrať otvorený solárny priestor alebo miesto s otvoreným tieňom. Faktom je, že v hustom tieni týchto záhradných kvetín pocit nepohodlia, čo negatívne ovplyvňuje vzhľad. Rastliny rastú jednostranne a farba sa stráca. Preto sa neodporúča, aby sa pestovali stromy akéhokoľvek druhu a odrôd.

Pôdne vlastnosti

Postele, rockeries variť na jeseň. Hnojivá (minerálne alebo organické) sa aplikujú na pôdu tak, aby počas zimy zahynuli spory možných chorôb a larvy škodcov. Astrovye - milovníci svetla, priedušnej pôdy s obvyklou kyslosťou.

Varovanie! Ak sa podzemná voda blíži k povrchu, musia sa vylúčiť miesta pristátia.

Pri výbere miesta na výsadbu sadeníc pestovaných doma, je potrebné mať na pamäti, že niektoré záhradné plodiny nemôžu byť predchodcami, to sú:

 • gladioly a levkoy;
 • klinčeky a paradajky;
 • zemiakov a papriky.

Niekoľko dní pred výsadbou pestovaných sadeníc sa opäť vykopajú a napojujú na jeseň záhonov.

transplantácia

Ak sadenice rástli v byte, musia byť vytvrdené. To umožní sadenicam vyhnúť sa silnému stresu z nových podmienok. Vo vidieckych podmienkach jednoducho vykonávajú semenáče na ulici, postupne zvyšujú dobu pobytu. Mesto využíva balkóny alebo lodžie.

Vysadené rastliny podľa odrody:

 • nízke asters vo vzdialenosti 15 cm;
 • vysoké odrody potrebujú viac priestoru na úplný rozvoj - najmenej 30 cm;
 • pri pestovaní na dlhých lúkach sa v pozadí nachádzajú vysoké odrody, krátko rastúce v prednej časti.
Je to dôležité! Udržiavanie vzdialenosti medzi kríkmi pomôže vyhnúť sa mnohým chorobám.

Práca sa vykonáva, keď zmizne hrozba opakovaných mrazov. Pri predchádzajúcich transplantáciách je potrebný prístrešok pre noc. Je lepšie zapojiť sa do výsadby večer, aby sa kvety mohli prispôsobiť počas noci. Sadenice sa jemne napoja tak, aby nezačali listy.

Ďalšia starostlivosť

Ďalšie zavlažovanie sadeníc sa uskutoční až po vyschnutí ornice. Ak prší, astry nemajú vôbec vôňu, majú dostatok vlhkosti. V suchých letoch je zavlažovanie nevyhnutné, ale mierne, pretože tieto rastliny tolerujú sucho lepšie ako silná pôdna vlhkosť. Stagnácia vody spôsobuje koreňové problémy a ochorenia húb.

Plevely pestované v kvetinových záhonoch sú vystavené zničeniu, pretože sú obývané škodcami a spórami chorôb. Rovnako dôležité pre pestovanie zdravých asterov je vrchol obliekania v zemi. Je to vhodné univerzálne hnojivo pre kvety alebo organické. Podávajte aspres každých 30 dní.

Počas kvitnutia sa krúžok naďalej vytvára. Nezabudnite odstrániť vyblednuté púčiky, aby nezhoršili vzhľad a neodďaľovali vývoj ďalších košov.

Ak sa rozhodnete zhromaždiť svoje semená, vyberte si rastliny, ktoré úplne zodpovedajú opisu a charakteristikám, a nechajte 1-2 koše na nich, kým nie sú úplne zrelé.

Ďalším typom práce je prevencia chorôb a ničenie škodcov. Na spracovanie používajte špeciálne fungicídy alebo ľudové prostriedky.

zhrnutie

Pestovanie asterov je fascinujúcim podnikaním. V skutočnosti sa nič komplikuje, ak počúvate rady, aby ste dodržali agrotechnické normy. Krásne miesto so sviežou kvitnúcou záhradnou rastlinou je skutočnou odmenou pestovateľovi za starostlivosť a trpezlivosť.

Leto sa čoskoro opäť blíži, preto Vám prajeme dobré pristátie a zaujímavé dizajnérske nálezy!