Kvety

Odrody vytrvalého phloxu: foto + popis

Pravdepodobne neexistuje žiadny taký pestovateľ, ktorý by nerastie. Tieto kvety rastú všade, zdobia nielen kvetinové záhony a hranice, často sa nachádzajú v parkoch a záhradách, ale ich skutoční znalci vytvárajú celé floxary. Takmer všetky odrody tejto rastliny patria do trvaliek, iba kvet Drummond kvitne len jeden rok. Krása phloxu spočíva v jeho najjemnejšej podobe, nemožno poznamenať, že táto kvetina je nekonečná, je to jej dlhý kvitnutie. Existuje mnoho typov phloxu: od zemského povrchu a lesa po veľmi rafinované a vysoké. Každý pestovateľ si bude môcť vybrať svoju vlastnú odrodu tohto kvetu, ak vie o jeho vlastnostiach.

O odrodách viacročného phloxu s menami a fotografiami sa bude diskutovať v tomto článku. Tu nájdete informácie o jednotlivých typoch rastlín, zistite, ako ich pestovať a ako poskytovať starostlivosť.

Zaujímavé funkcie

Phlox sa prekladá ako "plameň", takže phlox sa často nazýva ohňové farby. Vlasťou týchto rastlín je Severná Amerika, ale v Európe sa dlho zakoreňujú - zo sedemnásteho storočia. K dnešnému dňu je známych viac ako sedemdesiat druhov a asi jeden a pol tisíc odrôd celoročných flóx - pestovateľ, naozaj existuje veľa na výber.

Ohnivá kvetina je aktívne využívaná krajinnými dizajnérmi, pretože je vhodná na zdobenie záhrady a miestnej oblasti v akomkoľvek štýle. Skutoční znalci okrasných rastlín milujú floxy za ich rozmanitosť: sú zakorenené absolútne akékoľvek odtiene, odrody s rozličnými kvitnúcimi obdobiami a rozdielnou výškou kešu.

Varovanie! Existuje toľko rozmanitostí flóx, že je celkom možné vytvoriť kvetinovú záhradu len z týchto rastlín: dobre navrhnutá záhonová kvetina bude kvitnúť od začiatku leta až do neskorej jesene. Takéto kvetinové záhony sa nazývajú floksariyami.

Trvalé floxy v Rusku sa zakorenili kvôli jedinečnej zimnej odolnosti - jedná sa o jeden z mála kvetov, ktoré dokážu vydržať ťažké mrazy bez prístrešku.

Odrody požiarnych farieb

Nižšie sú najpopulárnejšie odrody trvalého phloxu - v skutočnosti sú tu desiatky a stovky. Všetky druhy týchto rastlín majú spoločné znaky:

 • jednoduchosť;
 • zimná odolnosť;
 • ľahká reprodukcia;
 • svieže kvetenstvo;
 • jemné odtiene;
 • príjemná príjemná aróma.
Je to dôležité! Vzhľad kvetenstva rôznych odrôd môže byť veľmi odlišný.

Pri zohľadnení načasovania kvitnutia je možné klasifikovať vzhľad kvetenstva a kríkov, výšky rastlín, odrody phlox.

Existujú štyri hlavné typy požiarnych farieb:

 1. Úžasný phlox.
 2. Roztvorené.
 3. Paniculate phlox.
 4. Jeden rok starý bubon.

Uvedené fotky rastlín pomôžu orientovať sa pri výbere triedy a kompetentne vytvoriť kompozíciu. Stručný opis a charakteristiky každého druhu budú užitočné pre neskúsených záhradníkov a pre tých, ktorí vo svojej záhrade nikdy nevyrábali trvalý phlox.

Úžasná viacročná skupina

Táto skupina zahŕňa najkrajšie odrody, často označované ako zemné krytie. Tieto farby zdobia alpské vrchy, používajú ich v rockeries a iných kompozíciách krajiny.

Charakteristické črty vytrvalého styloidného závodu:

 • výška výhonkov do 20 cm;
 • úzke ihlovité listy;
 • dĺžka listu dosahuje maximálne dva centimetre;
 • kefy sú zelené až do prvého mrazu;
 • na mierných stonkách tvorí jeden až tri kvetenstvo;
 • dvakrát kvety na sezónu (od mája do začiatku júla a od polovice augusta až po prvé chladné počasie).

Koberec subkutánneho phloxu môže byť natretý v absolútne ľubovoľnom tóne, ale prevládajú kvetenstvo bieleho, modrého, fialového a fialového tónu.

Varovanie! Zaujímavosťou je, že napriek rozmanitosti druhov a odrôd nie sú žiadne floxy so žltej farby kvetenstva.

Každý, kto robí šľachovité odrody, musí brať do úvahy ich zvláštnosti:

 1. Vyberte si dobre odvodnenú zem, ideálne piesočnatú.
 2. Rastlinné rastliny v dobre osvetlených oblastiach.
 3. Po prvej vlne kvitnutia vystrihnite vrcholy kríkov.
 4. Omráčte kefy každých päť rokov a rozdeľte ich.
 5. Kŕmiť rastliny dvakrát ročne: na jar av polovici leta.
 6. Propagujte bočné procesy phloxu a rozdeľte ho.

Ale všetky odrody styloidného phloxu sú dobre znášané teplom a mrazom, takže kvetinárstvo nespôsobuje zbytočné problémy.

Fialová krása

Tento trvalý phlox je veľmi rád slnečnému žiareniu - toto je potrebné vziať do úvahy pri výbere miesta pre kvety. Kvetenstvo groundcover je maľované fialovej-fialovej. Kvitnúca odroda Purple Queen prichádza na konci mája, jún. Kroviny sú kompaktné, až do výšky 17 cm.

Tip! Ak sa po zničení prerezávajú trvalé dlhé vlnky podobné trenie vo výške tretiny výšky, môžete čakať na druhú vlnu kvitnutia - bližšie k jesenu.

spodnička

Kvety tejto odrody sú vidlicovité, snehovo biele, takže sa často porovnávajú s molmi. Trvalý phlox by mal byť zasadený do zeme s dobrou drenážou, v ktorej je piesok alebo malé kamienky. Pettikote dosahuje až dvadsať centimetrov. Kvetenstvo tejto odrody vyživuje veľmi jemnú sladkú arómu. V palete nie je len biela farba kvetov, ale aj modré, fialové a bohaté ružové rastliny odrody Petticoat.

Je to dôležité! Bez ohľadu na farbu kvetenstva, stredná časť kvetu v tejto odrode má vždy rozptýlené odtiene.

Červené krídla

Je ľahké rozpoznať túto odrodu - jej púčiky sú namaľované veľmi bohatou karmínovou farbou a spáliť len v kvetinovom záhoní. Oheň kvetina veľmi dobre znáša teplo a chladu, takže sa dá pestovať v regiónoch so zložitým podnebím. Miluje vyčerpanú pôdu, má nenáročný charakter, kvitne dvakrát v sezóne.

Šírenie druhov

Trvalé floxy zo skupiny rozprestierajúcich sa majú najnáročnejšiu náladu - nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť a cítia sa skvelé za akýchkoľvek podmienok. Dokonca aj tieto rastliny majú silnejší zápach, sú schopní rásť nielen na slnku, ale aj v čiastočnom tieni.

Vzhľad rozšírených flóx je charakterizovaný týmito vlastnosťami:

 • stonka sa predĺži o 20-40 cm (v závislosti od miesta pristátia: slnko alebo čiastočný odtieň);
 • kvetenstvo voľné;
 • tvar kvetov je charakteristický - okvetné lístky sú široké na okrajoch, ale zužujú sa bližšie k stredu;
 • tvar listov je predĺžený, povrch je tvrdý, v dĺžke dosahuje päť centimetrov;
 • kvitnutie sa vyskytuje na konci mája - začiatkom júna;
 • maľované kvety v modrých a bielych odtieňoch.

V tejto skupine, na rozdiel od predchádzajúcej skupiny, existuje veľa domácich odrôd - sú ľahko rozpoznateľné ruským názvom na obale. To vysvetľuje jednoduchosť rozšírených odrôd - sú lepšie prispôsobené miestnemu podnebiu.

Kvetinár, ktorý si kúpil rozptýlené floxy, by mal vedieť, že:

 1. Kvety vonia veľmi silne, takže musíte vybrať správne miesto na ich výsadbu.
 2. Silný tieň nie je vhodný na pestovanie trvalého phloxu, potrebujú aspoň rozptýlené slnko.
 3. Kompozícia pôdy sa môže miešať, ale mala by mať dobrú drenáž.
 4. Mrazy pre šírenie odrôd nie sú strašné.
 5. Kvety sa reprodukujú len bočnými procesmi.
 6. Každých 5-6 rokov sa krúpy potrebujú oživiť alebo sedieť.

Modré sny

Krása tohto druhu vytrvalého phloxu je možnosť pestovania kvetov pod stromami a kríkmi. Silný koberec, ktorý vyžaruje úžasnú vôňu kvetov, dokáže vyzdobiť záhrady a parky, vyzerá skvele v kvetinových záhonoch. Kvetenstvo je maľované lilami-modrými odtieňmi. Odroda je veľmi zima odolná. Propagácia phloxu je potrebná pomocou bočných procesov.

Biely parfém

Snehovo biele vytrvalé floxy vyživujú veľmi silnú korenistú arómu, ktorá zaplní celú záhradu. Výška krídiel môže dosiahnuť tridsať centimetrov. Tieto kvety môžu byť tiež pestované v čiastočnom tieni stromov a kríkov.

Panikované ohnivé kvety

Táto skupina je najpočetnejšia - v takmer každej domácej záhrade sa vyskytujú flochy typu panikulátu. Existujú stovky odrôd a druhov takýchto kvetov.

Hlavné charakteristické črty panikulátových vytrvalých foriem:

 • oddelenie odrôd podľa výšky puzdra (nízka až do 60 cm, stredná - do 100 cm, vysoká - do 120 cm);
 • listy kopijovité, predĺžené, približne 8-14 cm dlhé;
 • stonky sú hladké, rovnomerné, obrátiť sa na zimu z dreva;
 • kvetenstvo môže byť akéhokoľvek tvaru a veľkosti (prevažujú sférické kvetenstvo);
 • v plnosti sú kvety kompaktné, ale voľné;
 • z hľadiska kvitnúcich odrôd sú tiež rozdelené do troch skupín;
 • paleta farieb je veľmi široká.

Varovanie! Vzhľadom na obrovský počet odrôd panikulárnych flóxov je táto skupina vhodnejšia na zohľadnenie odtieňov kvetenstva - pre tento ukazovateľ je to, že pestovatelia si vyberajú rastliny pre svoje postele.

Biele kvety

Biele kvety vyzerajú krásne na pozadí jarných zelených, takže tieto floxy sú celkom bežné. Existuje mnoho odrôd bieleho trvalého phloxu, z ktorých najpopulárnejšie sú nasledujúce názvy:

 • neskorý foyer;
 • kvitnúce 50 dní triedy Nebo;
 • V polovici leta kvitne morská pena;
 • domáca odroda so strednou kvitnúcou dobou Swan.

Viacfarebné kvety

Od júla do septembra rozmanité pestrofarebné odrody rozkvitajú. Odtiene týchto farieb sú také rozmanité, že je veľmi ťažké vybrať si jeden z nich.

Populárne odrody:

 • jasne ružový phlox trvalky Larissa;
 • modrá modrá raja;
 • Margarita s karmínovými púčikmi;
 • jemne fialová odroda levanduľa.

Škvrnitá panikulárna kvetina

Chovatelia kladú osobitný dôraz na odstránenie presne týchto viacfarebných fleokov. Koniec koncov, pestrá rastliny s najzložitejšími kombináciami vzorov a odtieňov sú veľmi žiadané.

Dnes sú takéto odrody známe:

 • Ivan kvitne v polovici leta;
 • Európa kvitne od júla do septembra;
 • veľmi jemná Miss Pepper;
 • Jasné oči s očarujúcimi kvetmi z lososa.

Villingen

Holandské a anglické odrody trvalého phloxu sa rozlišujú na samostatnú skupinu nazývanú plnivá. Charakteristickým znakom týchto druhov sú nekvitnúce kvety, ktoré vyzerajú ako púčiky.

Je to dôležité! Najslávnejšia a najpopulárnejšia paleta filigránov, Red Filins, je uvedená na fotografii nižšie.

Ako sa starať o požiarne farby

Listové trvalky, fotografie a mená, ktoré sú uvedené vyššie, nie je ťažké rásť. Napriek úžasnej kráse sú tieto kvety absolútne nenáročné a potrebujú najjednoduchšiu, ale kompetentnú starostlivosť:

 1. Pôda pod krídlami by sa mala pravidelne uvoľňovať alebo používať organický mulč.
 2. Zalievanie celoročných fleokov by malo byť výhradne okolo kríkov - voda by nemala prúdiť ani pod koreň ani na list.
 3. Odporúča sa podávať viacročné vločky organickými látkami (jeseň) a komplexmi potašu a fosforu (jar, leto).
 4. Propagujte a rast nové rastliny lepšie na jeseň.
 5. Po kvitnutí musia byť vrcholy kríkov prerezané, aby boli mladé kvetenstvo veľké a hojné.

Tip! Hoci väčšina odrôd toleruje ruskú zimu perfektne, je lepšie mulčovať korene rastlín pilinami, humusom alebo slamy v novembri.

záver

Trvalý phlox - skvelá možnosť na zdobenie záhrady alebo nádvoria. Tieto kvety je potrebné pestovať len raz za päť až šesť rokov, nepotrebujú komplexnú starostlivosť a neustálu pozornosť pestovateľa.

Vo vďačnosti za výživnú voľnú pôdu a slnečné lúče bude phlox hostiteľovi potešiť svieže a veľmi dlhé kvitnutie. Existuje veľa názvov a odrôd ohnivých kvetov, dokonca aj tie najnáročnejšie kvetinárstvo bude môcť vybrať vytriezaný phlox podľa jeho vkusu.