Kvety

Karafiátová záhrada Lilipot

Karafiát Lilipot - hybrid odolný voči zachyteniu za studena. Rastlina sa pestuje vo voľnom ovzduší alebo doma. Skupina obsahuje klinček s rôznymi farbami: od bielej, svetlo ružovej až po bohaté červené tóny. Kompaktné puzdrá vyžadujú minimálnu údržbu.

Všeobecný opis

Karafiát Lilipot je viacročná rastlina pochovaná japonskou spoločnosťou Sakata. Od roku 1913 sa spoločnosť zaoberá výberom a vytvára nové odrody zeleniny a kvetov.

Séria Lilipot obsahuje niekoľko odrôd klinčeka trpaslíka s kompaktnou veľkosťou. Výška puzdrov je 25 cm, rastliny sa dobre odvíjajú. Krátka postava klinčeka je geneticky položená, rastlina nepotrebuje štekanie a tvorbu kríkov.

Existuje niekoľko odrôd klinčekov Lilipot, ktoré sa líšia farbou kvetenstva. Semená oboch odrôd a zmesi sú komerčne dostupné.

Hlavné odrody klinčekov Lilipot:

 • biela;
 • levanduľa ružové;
 • svetlo fialová;
 • Scarlet;
 • oranžová;
 • lila;
 • žlto.

Karafiát produkuje veľké dvojité kvety s priemerom do 6 cm. Kvitnúce trvá nepretržite počas celého leta. S elimináciou vyblednutých kvetenstiev sa stimuluje tvorba nových púčikov.

Vegetačné obdobie rastliny je od 16 do 20 týždňov. Kvety sa pestujú ako ročná alebo dvojročná rastlina. Kvetenstvo sa vytvára po 5-6 mesiacoch po klíčení semien.

Karafiát Lilipot sa pestuje v dachových pozemkoch, doma kvetina rastie do hrnca na balkóne alebo parapete. V krajinnom dizajne sa kvet používa na navrhovanie hraníc a modulárnych záhonov. Kvety sú vhodné na pestovanie pozdĺž chodníkov, uličiek, plôch, stien budov.

Pestovanie zo semien

Série kariet Lilipot je možné pestovať celoročne. Kvety zdobia balkón, záhradu alebo letnú chatu. Kultúra je na trhu kvetov. Po prvé, doma si sadenice, ktoré sú transplantované v hrncoch alebo na otvorenom priestranstve.

Príprava pôdy

Výsadba semien sa vykonáva od januára do apríla, aby zaistila kvitnúce Bush v lete. Na destiláciu rastlín na začiatku jari sa vysadia semená v júli a auguste.

Počas rozmnožovania semien sa klinček Lilipot vysádza v pôde slabej kyslosti. Pôda je vybraná svetlom, rašelinou, slabou kyslosťou. Odporúčame odobrať pozemok zo záhradného pozemku alebo zakúpiť hotovú kvetinovú pôdu.

Tip! Pred výsadbou semien sa pôda zahreje vo vodnom kúpeli na dezinfekciu.

Pôda je naplnená krabicami na pestovanie sadeníc. Pôda sa stláča a zvlhčí teplou vodou zo striekacej fľaše. Je vhodné usadiť semená vo veľkosti kazety 2x2 cm, potom sa sadenice nevyžadujú vychystávanie.

Semená strúčiky uložené v chladničke. Deň pred vylodením sú prenesené na teplé miesto. Vysádzací materiál sa umiestni na povrch pôdy v kroku 2 cm. Pri použití kaziet je jedno semeno umiestnené v každej bunke.

Karafiát Lilipot klíčia v dobrom svetle. Preto sa semená stlačia do pôdy alebo nalejú na tenkú vrstvu zeminy.

Vykládky pokryté plastovým obalom. Pravidelne ho prestavujte, aby ste odstránili kondenzát. Klíčenie semien sa uskutočňuje pri teplote od +18 do +20 ° C. Prvé výhonky sa objavia za týždeň.

Starostlivosť o sadenice

Po výskyte výhonkov je film odstránený a mladé rastliny poskytujú penumbru. Aby sa sadenice nerozťahovali, teplota sa zníži na +15 ° С.

Pri chove semien klinčekov poskytuje Lilipot istú starostlivosť:

 • pravidelné vysielanie;
 • zalievanie teplou vodou;
 • vrchný obväz s výskytom 2 listov roztoku dusičnanu vápenatého v množstve 1 g na 1 liter vody;
 • nepretržité osvetlenie po dobu 14-18 hodín.

Na získanie rozvetveného a kompaktného keru sa sadenice zachytia na druhom páre listov. Hrot môže byť zakorenený pre inú rastlinu.

Po 6 až 7 týždňoch sa rastliny transplantujú v nádrži s výškou 9-10 cm. Podklad sa získava z rašeliny, svetlej zeminy, humusu a piesku v pomere 3: 1: 1: 1. Po 10 dňoch sa rastliny kŕmia dusičnanom draselným. 15 g hnojiva sa odoberá na 10 litrov vody.

Pristátie v zemi

V máji a júni sa karafiát Lilipot prenesie na otvorenú plochu. Rastlina preferuje osvetlené miesta a ľahkú úrodnú pôdu. Karafiáty sa pestujú na kamenistých a piesočnatých pôdach. Kvetina sa aktívne rozvíja vedľa kameňov, ktoré sú ohrievané na slnku.

Aby sa rastliny rýchlejšie prispôsobili prírodným podmienkam, zakalujú sa na čerstvý vzduch 3 týždne pred vysadením. V miestnosti s výsadbou otvorte okno alebo noste boxy na balkóne.

Postup premiestnenia klinčekov Lilipot:

 1. Príprava pristávacích otvorov v kroku 10-15 cm.
 2. Hojné zavlažovanie rastlín.
 3. Nosenie karafiátov bez toho, aby sa zničil hlinený hrot a prehĺbil.
 4. Zakrytie koreňov s hojným zavlažovaním.

Ranná alebo večerná perióda je vybraná na transplantáciu, v popoludňajších hodinách sa práca vykonáva v zatiahnutej dobe. Prehĺbiť sadenice sa neodporúča, inak sa rastlina začne zraniť a môže zomrieť.

Rozmnožovacie odrezky

Rezanie umožňuje zachovanie odrodových prvkov rastliny. Pre reprodukciu klinčeky Lilipot odrezky prijaté koncom mája alebo začiatkom júna. Dospelý klinček sa rozmnožuje na jar po zdvihnutí krytu alebo pred transplantáciou do otvorenej zeme.

Na rastline vyberte dĺžku strieľať 10 cm a 3 uzly, odrezať, nižšia pár listov sú odstránené. Na rukoväti sa urobí rez, po ktorom sa umiestni na vlhký podklad.

Tip! Najlepšie je klíčenie odrezkov v skleníku alebo v skleníku. Po 3 týždňoch sa korene vytvoria a klinček sa môže transplantovať na trvalé miesto.

Ďalšou metódou chovu karafiátov Lilipot je rozdelenie kríkov. Po prvé, rastlina je vykopaná s koreňom, po ktorom je rozdelená na 2-3 časti s ostrým nožom. Na nových kríkoch sú odstránené poškodené korene, pupeny a výhonky. Po vysadení na trvalom mieste kvety napojené hojne.

Starostlivosť o karafiáty

Klinček Lilipot vyžaduje minimálnu údržbu vrátane zalievania a uvoľňovania pôdy. Kvôli stimulácii kvitnutia sa výsadba kŕmi minerálnymi hnojivami. Kvety majú kompaktnú veľkosť a počas vegetačného obdobia nepotrebujú prerezávanie.

Zalievanie a kŕmenie

Karafiát je mierne napojený, keď sa suchý oriešok vysychá a rastliny potrebujú viac vlhkosti počas sucha. Pri zavlažovaní odoberte teplú, oddelenú vodu a podajte ju pod koreň. Zalievanie zostáva ráno alebo večer, keď nie je priame slnečné svetlo.

Po pridaní vlhkosti sa pôda uvoľní, aby poskytla kyslíku koreňom. Po uvoľnení sa zlepší zvládnutie vlhkosti a prospešných látok.

Pravidelné kŕmenie pomáha stimulovať tvorbu nových výhonkov. Na spracovanie používajte komplexné kvetové hnojivo a riedené vodou. Klinčeky napájajú roztok živín každých 10 dní.

Choroby a škodcovia

S dodržaním chovu karafiátu Lilipot zriedka trpí alebo je napadnutý hmyzom. Pri zvýšenej vlhkosti je pravdepodobné šírenie hubových chorôb.

Na profylaxiu sa rastliny napájajú roztokmi Vitaplan, Previkur Energy alebo Trihotsin. Po rozpustení vo vode sa rastlina napája na koreň s výsledným činidlom. Medzi jednotlivými procedúrami je interval 25-30 dní.

Tip! Pri pestovaní v kvetináčoch je potrebné zabezpečiť, aby rastliny neboli v kontakte.

Karafiát priťahuje mory, triasy, nematódy, roztoče a iné škodcov. Na profylaktické účely sa rastliny a pôda postriekajú insekticídmi Eforie, Mospilan, Aktara. Práca s drogami zameraná na paralýzu hmyzu počas ich kontaktu s účinnými látkami.

prezimovanie

Pri pestovaní na jeseň ročne sa karafiát vykopáva spolu s koreňmi, keď kvitnú posledné kvetenstvo. Odporúča sa spaľovať rastlinu, aby sa zabránilo šíreniu chorôb a škodcov.

Kvety tolerujú studené uchytenie na -10 ° C. Pod snehovou pokrývkou zariadenie odoláva teplotám až -27 ° C.

Keď sa pestuje v teplom podnebí, zostáva bez prístrešia. Pred zimou na karafiáte, Lilipot sušené výhonky a kvetenstvo.

Tip! V chladných klimatických podmienkach sa odporúča zakryť kríky suchými listami, smrekovými vetvami alebo agrofibrom.

Úkryt je postavený po vytvorení pod-nulových teplôt. Keď padne sneh, môžete ho na rastliny hodiť na dodatočnú ochranu pred mrazom. Na jar, po roztopení snehu, sa odstráni mulčovací a krycí materiál.

Ďalšou možnosťou je zimovanie klinčekov Lilipot - kopanie kefa a výsadba v banke. Výhonky sú prerezané a kvetina je doma. V zime znížte intenzitu zavlažovania, kŕmenie sa nevykonáva. Na jar je karafiát prenesený do otvoreného terénu.

záver

Karafiát Lilipot - nenáročná trvalka, schopná zdobiť alpské kopce, oblasti s kamennou a chudobnou pôdou. Zariadenie je kompaktné, zaberá málo miesta a potrebuje minimálnu starostlivosť. Bohaté kvitnutie je zabezpečené pravidelným napájaním, obliekaním a dobrým osvetlením.

Rastlina sa pestuje zo semien. Spoločnosť Rassad poskytuje potrebné podmienky a potom sa prenesie na lôžka alebo zostane v miestnosti. Za prítomnosti maternicového kríža môžete získať odrezky z bočných výhonkov.