Kvety

Kedy sa rastliny nechtíka na sadenice

Je veľmi ťažké nájsť osobu, ktorá o týchto krásnych a vyberajúcich farbách nevie. Mnohé krajiny majú svoje legendy a mýty o vzhľade Tagetes. Niektoré národy ho uctievajú nielen kvôli ich podobnosti so zlatom, svietiacimi mincami, ale aj za liečivé vlastnosti týchto populárnych a rozšírených kvetov na celej planéte.

Zvyčajne sa zdobia kvetinové záhony s nechtíčkami, vysádzajú sa pozdĺž záhradných chodníčok, ideálne sú rabatki a kvetináče, sú veľmi dobre kombinované s mnohými rastlinami pri zdobení pozemkov.

A každý záhradník aspoň raz v živote rástol skromný, a zároveň unikátne kvety vo svojich záhradných postele. Koniec koncov, tieto kvety dokonale vystrajú hmyzí škodcovia. Navyše, pestovanie nechtíkov od semien je taká jednoduchá udalosť, ktorá nespôsobuje veľa problémov aj pre začínajúcich pestovateľov kvetov.

Známe cudzinci

Len málo ľudí vie, že každý má veľa mien. Latinský názov kvetov "Tagetes", teda Tagetes, má svoje korene z dávnej rímskej mytológie. Na konci 18. storočia, keď sa prvýkrát objavili na území Ruska, boli nazývané "africké kvety". Na Ukrajine sú známe pod názvom Chornobrivtsi.

Zaujímavé! Kvôli svojim liečebným vlastnostiam sa kvetiny nechtíka používajú na medicínske účely av kozmetológii už niekoľko storočí.

V krajine stúpajúceho slnka sa Marigolds nazývajú "kvety desaťtisíc rokov". V hinduizme sú tiež uctievané a najčastejšie tieto kvety personifikujú s Krišnou. Indiáni z dávnych čias ich používali na špeciálne, magické rituály. Vo Veľkej Británii sú Tagetes známe ako "marigold", čo znamená "Mary's gold".

Napriek širokému rozsahu rastu je skutočným miestom narodenia Tagelsu Mexiko, kde tieto kvety vyrastali v rozsiahlych horských oblastiach Strednej a Južnej Ameriky. Španielski konquistadori prvýkrát priniesli semená Tagetes do Európy v 16. storočí a neskôr sa rozšírili po celom svete.

Nechránky patria do čeľade Asteraceae. V historickej vlasti, kvety, ktoré rastú vo voľnej prírode, sú trvalky. Kvetinové záhony a kvetinové záhony vyzdobia len ročných predstaviteľov tejto rodiny.

Nephi kvetú veľmi dlho a hojne. Pri pestovaní kvetov metódou sadeníc prvé kvetiny kvitnú skoro na polovicu júna. Trvalý kvitnutie pokračuje až do prvých jesenných mrazov.

V súčasnosti je známe viac ako 40 druhov kvetov. Najobľúbenejšie sú však tieto typy:

 • Vztýčený (africký). Kroviny sa líšia hustým, priamym kmeňom. Výška rastlín sa pohybuje v rozmedzí od 45 do 150 cm, priemer kvetenstva je 6 až 13 cm, medzi ktorými sú dvojité, polodvojné a jednoduché kvety.
 • Jemné listy (mexické). Púčiky Tagetes sú nízke až do výšky 20-40 cm, s malými kvetmi s priemerom najviac 1,5-3 cm.
 • Odmietnuté (malé farby alebo francúzsky). Výška krov na 15-50 cm. Rastliny sa dobre rozširujú v šírke. Kvetenstvo nie je väčšie ako 4 až 6 cm.
 • Aníz. Rastliny vyživujú výrazné aróma, čo pripomína vôňu estragónu.
Zaujímavé! Kvetiny mesiačika sa už dlho používajú pri varení. Sušené a rozdrvené kvetenstvo nie sú nič iné ako "Imeretinsky šafran", ktorý sa pridáva do procesu varenia.

Ak chcete zdobiť svoj pozemok, môžete si kúpiť hotové sadenice, ale rastúce kvety kvetov z semien doma nie je tak ťažké. Je dôležité len správne určiť, kedy sa Tagetes vysadiť na sadenice, ako sa starať o sadenice, čo je najlepšie miesto pre kvety.

Niektoré odrody nechtíkov

Pre väčšinu ľudí je názov kvetov spojený s malými, sviežimi kvetenstvami prevažne teplých tónov. Ak sa však pozriete na rozsah odrôd na trhu, možno poznamenať, že tvar, veľkosť kvetenstva a farebný rozsah kvetov sú oveľa širšie. Hodnotiť veľkoleposť farieb Tagetes rôznych odrôd na fotografii:

 • Nepriaznený bojový sprej proti námelu
 • Tagetes Pruhované Miracle
 • Marigold Legion Of Honor
 • Marigold odmietol Durango Flame
 • Marigold Vanilla, vzpriamene
 • Okvetná žltkastá Ursula zlatožltá tenkovrstvová
 • Vytiahnite zlato vzpriamene

A to sú len niektorí predstavitelia tejto rodiny. Rozsah farieb mnohých odrôd sa výrazne rozšíril. Môžete ľahko pestovať nechtíky zo semien s kvetmi, ktoré sú sfarbené v žltej, oranžovej, červenohnedej, vínovej, bielej alebo citrónovej.

Rastúce metódy

Pred vysadením Tagetes so semenami je dôležité zistiť, ktorou metódou môžete pestovať kvety, a ktorá z nich je pre vás to pravé.

Zaujímavé! Listy a kvety nechtíka môžu byť aktívne používané pri konzervovaní. Dávajú osobitnú chuť a pružnosť nakladanej zelenine.

Tagetes sa pestujú hlavne dvoma spôsobmi: sadenice a bezsemenné. A každá metóda má svoje výhody.

Metoda bez semien

Bez semien môžete ihneď zasiať Tagetes do otvoreného priestoru. Ale táto metóda je vhodná len pre obyvateľov teplých oblastí. Koniec koncov, kvety zasadené priamo v kvetinových záhonoch kvitnú mesiac a pol neskôr ako rastliny pestované sadením.

Čas, kedy môžete zasiať Tagetes na otvorenom pozemku, prichádza najskôr koncom mája - začiatkom júna. Mladé, stále slabé výhonky nie sú vysoko odolné voči nízkym teplotám a môžu zomrieť počas jarných mrazov.

Okrem toho, sadenice - chutné jedlo pre mnoho hmyzu, ktoré na jar na mieste sa javí veľa.

Tagetesy typ 40-50 dní po výseve. Preto ak vezmeme do úvahy odporúčané termíny na vysadenie Tagetes priamo do záhonovej záhrady, obídením rastlinného javiska, môžete vidieť prvé kvety nie skôr ako v polovici júla.

To je dôvod, prečo mnohí pestovatelia kvetov, ktorí nechcú riskovať, rastú kosodreviny hlavne sadením.

Rastie sadenice

Premiestňovanie sadeníc kvety nechtíkov do otvorenej zeme sa transplantuje až po prechode hrozby návratového mrazu a teplota vzduchu v noci bude stabilná v rámci + 5 ° С + 8 ° С. Preto, aby sa mladé rastliny nerozťahovali, je dôležité vybrať správny čas.

Vzhľadom na to, že je možné transplantovať kvety iba v priebehu 1-2 týždňov v júni, znamená to, že optimálne obdobie, kedy sa výsev nemŕtvych na sadenice príde najneskôr v druhej dekáde apríla.

Zaujímavé! Láska experimentovať v kuchyni? Pečieme sušienku s nevyhnutnou zložkou v receptúre - okvetné lístky nechtíka.

Avšak kvety patriace do formy vzpriamenej, musíte zasiať 3-4 týždne skôr. Je to spôsobené tým, že mnohé odrody patriace k tomuto druhu rastú na výšku 130-150 cm. V dôsledku toho potrebujú oveľa viac času na rast a vývoj ako na menej rozvinuté nechtíky.

Rád by som spomenul, že tieto dátumy sú priemernými ukazovateľmi. Ak sa rozhodnete pestovať určitú škálu kvetov žltoplutvých, postupujte podľa agrotechnických pravidiel uvedených na obale so semenami.

A ešte jedna vec, ktorá ovplyvňuje určenie optimálneho času pristátia. Ak po vychystávaní máte možnosť umiestniť kontajner s kvetinami na vyhrievanú lodžiu alebo na vyhrievaný balkón, potom sa výsadba nechtíkov na sadeníc môže urobiť o pár týždňov skôr.

Príprava pôdy a nádrží

Zem na pestovanie Tagetes by mala byť ľahká a úrodná. Ak sa rozhodnete pestovať semená v záhradnej pôde, pár pred zamýšľanou prácou pripravte nasledujúcu zmes pôdy na 1 kg záhradnej pôdy:

 • 1 kg humusu alebo hnilého hnoja;
 • 1 kg rašeliny;
 • 0,5 kg piesku.

Dôkladne premiešajte zmes pôdy, nalejte svetložltý roztok manganistanu draselného a umiestnite ho na teplé miesto.

Pôda získaná v špecializovaných predajniach je dokonale vyvážená a v tomto prípade sa nevyžaduje predbežná príprava.

Zaujímavé! V niektorých krajinách sú nechtík pestované v priemyselnom meradle, aby získali suroviny v kulinárskom, voňavkárskom a farmaceutickom priemysle.

Nádrže na pestovanie sadeníc kvety Tagetes fit akékoľvek: plast a plast, krabice a kontajnery, hlboké a plytké. V tomto prípade neexistujú žiadne špeciálne preferencie a odporúčania. Je dôležité, aby na spodku kontajnera boli drenážne otvory.

Príprava semien

Pred vysadením nechtík sa nemusia predzpracovať semená zakúpené bezprostredne pred sejbou. Samozbierané a zozbierané semená sa však ešte lepšie namočia po dobu 3-4 hodín v dezinfekčnom roztoku.

Semená Marigoldov sú pomerne veľké. Môžu byť vysadené bez pomoci špeciálnych nástrojov.

Pri rôznych odrodách je potrebné vyzdvihnúť rôzne kontajnery a podpísať ich, aby sa kvety počas transplantácie nezamieňali na otvorenú zem.

Sme správne

Akékoľvek špeciálne zručnosti pri výsevu nechtíkov na semenákoch sa nevyžadujú. Algoritmus činností je nasledujúci:

 • Ako zvyčajne dajte malú vrstvu drenáže na dno pristávacích nádrží.
 • Na 3/4 celkového objemu nádoby vyplňte predpripravenú pôdu.
 • Ak sa výsev uskutočňuje v oddelených nádobách (napríklad poháriky na jogurt), vložte do nich 1 až 2 semená. Ak sadiate kvetinové semená v kontajneroch alebo krabiciach na pestovanie sadeníc, urobte plytké drážky vo vzdialenosti 2-3 cm a usporiadajte semená v nich od seba 1,5-2 cm.
 • Maximálna hĺbka očkovania je 0,5 až 1 cm.
 • Umiestnite nádoby Tagetes na teplé, tieňované miesto.
Zaujímavé! Sušené kvetiny nechtíka budú chrániť pred mólami a dym tlejúcich alebo horiace kvetenstvo vydesí komáre.

Kvitnúce semená veľmi rýchlo klíčia za 1 až 1,5 týždňa. Po objavení prvých výhonkov sa nádoba alebo kontajner so sadenicami musí preniesť na jasné a teplé miesto. Teplota vzduchu v miestnosti pri pestovaní sadeníc Tagetes by nemala byť nižšia ako + 18˚С + 20˚С.

V nasledujúcich 2-3 týždňoch stačí iba kvitnúť kvety a sledovať ich stav.

šerm

Vo fáze tvorby 2-3 pravých listov, je čas začať vychystávať na Marigolds. Je možné opätovne vysadiť sadenice kvetov v oddelených kapacitách av kontajneroch alebo krabiciach. Existuje niekoľko tipov, ktoré by ste mali počúvať, aby ste mohli pestovať silné a zdravé sadenice.

 • Pôda na vychystávanie a pôda, v ktorej sa pestovali sadenice nechtíka, by mala mať rovnaké zloženie.
 • Pri presádzaní sadeníc do kontajnerov na sypký materiál postupujte podľa doporučeného vzoru výsadby 7x7 cm.
 • Prehĺbiť sadenice potrebujú listy listov, čo je veľmi dôležité pre tvorbu a rast silného koreňového systému.
 • Vysoké odrody kvetov mesiačika, ak je to potrebné, môžete sa ponoriť dvakrát. Vzhľadom k tomu, že rastliny rastú a zasahujú medzi sebou, transplantujte ich do kontajnerov na sypký materiál.

Po vyberaní pozorne sledujte stav kvetov. V zásade je sadenica nenáročná na starostlivosť, ale veľmi ostre reaguje na podmáčanie. Veľké zavlažovanie môže zapríčiniť hubové ochorenie čiernej nohy.

Zaujímavé! Maximálne množstvo výživových a prospešných vlastností sa v rastlinách sústreďuje počas obdobia kvitnutia.

Okrem podmáčania môže byť výskyt čiernej nohy v semenákoch Tagetes spôsobený nízkou teplotou pôdy alebo príliš ťažkým zložením zeminy. Je nežiaduce položiť kontajner so sadenicami kvetov na studený okenný parapet. Je možné umiestniť izolačné materiály pod dno - penový plast, handry, kusy turistických rohoží.

Nezabudnite pri pestovaní sadeníc Tagetes a o dobrom osvetlení. V prípade nedostatočného osvetlenia sa sadenica roztiahne a bude slabá, čo bude mať vždy vplyv na kvitnutie. Áno, a transplantácia oslabené sadenice trpia horšie.

Autor videí vám povie, ako správne vypočítať čas na vysadenie Tagetes pre sadenice a ako sadiť semená:

Transplantácia na otvorenom teréne

Asi týždeň pred plánovanou transplantáciou nechtíkov do otvoreného terénu musia byť sadenice vytvrdené. Kalenie začína krátkymi "prechádzkami" trvajúcimi 30-40 minút. Vyberajte krabice so sadenicami kvety v teplom počasí vonku. Postupne zvyšujte čas vytvrdzovania.

Počas "procedúr" sa rastliny umiestňujú do perličiek, takže nie sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. V opačnom prípade horúce listy kvetov spália.

Súčasne so začiatkom vytvrdzovania je potrebné pripraviť miesto pre budúcu kvetinovú záhradu - malo by to byť slnečné, s úrodnou a ľahkou pôdou. Nie je to zlý kvet marigattsy av čiastočnom tieni.

Pred vysadením Chornobrivtsi, uistite sa, že venujte pozornosť výške rastlín tak, aby vysoké kvety neblokovali zakrpatené.

Upozorňujeme, že na nízkych plochách, kde sa hromadí dažďová voda a pôda nevysuší na dlhú dobu, nemôžete pestovať kvety kvetov. Prebytočná vlhkosť spôsobí nástup a vývoj hubových chorôb. Z toho istého dôvodu je nemožné Tagetes príliš veľa a hojne.

Zaujímavé! Podľa starodávnych tradícií sa v blízkosti domu pestujú kvetiny Tagetes, ktoré chránia domov a svojich obyvateľov pred zlými očami, škodami a zlými silami.

5-7 dní pred transplantáciou by mala byť zem dôkladne vykopaná av prípade potreby pridávať prísady:

 • ak je zem hustá a hustá, pridajte humus alebo humus a nejaký piesok;
 • ak je pôda okyslená, pred rozklepaním roztrhnite popol z dreva na povrch;
 • keď je pôda obmedzená, hnojte oblasť s minerálnymi komplexnými hnojivami.

Je možné zasadiť sadenice kvetov nechtík v strednom pôde Ruska po 5. až 7. júni. V južných oblastiach - 2-3 týždne skôr. Je dôležité, aby teplota nočného vzduchu neklesla pod značku + 5 ° C.

Pri voľbe slnečného dňa, skoro ráno alebo popoludní, môžete začať transplantovať Tagetes do otvoreného terénu. Vo večerných hodinách dobre sadenice dobre, ale bez fanatizmu. Je ťažšie nahradiť sadenice kvetov príliš suchou alebo vlhkou pôdou.

Otvory na výsadbu by mali byť vo vzdialenosti od 10 cm do 50 cm. Takýto veľký rozdiel je spôsobený zvláštnosťami rôznych stupňov Tagetes. Nízko rastúce odrody je potrebné zasadiť bližšie k sebe, ale vysoké, naopak, sú ďaleko.

Pri zahustení výsadby kvety budú nútené bojovať za živiny a "miesto na slnku", ktoré okamžite ovplyvňujú kvitnutie. Okrem toho najčastejšou príčinou hubových chorôb je nedodržanie odporúčaného vzoru výsadby.

Transplantácia kvety Marigoldov nie je trápená a od vás nebude trvať veľa času a úsilia:

 • nalejte trochu teplej vody do otvoru;
 • vložte do nej klíčky;
 • vyplniť dutiny pôdy a mierne kompaktovať zem v dolnej časti.

Marigolds pokojne tolerujú transplantáciu a rýchlo začnú rásť. Za pár dní uvidíte, že kvety začali a premenili.

Zaujímavé! V historickej vlasti sa listy nechtíkajú ako zeleň. V šaláte a pokrmy namiesto kôpru a petržlenu pridajte jemne nakrájané listy kvetov.

domáce ošetrovanie

Veľa pozornosti na seba pestované zo semien nechtík nechtí. Všetka starostlivosť sa obmedzuje na vykonávanie štandardných činností - pliesňovanie, uvoľňovanie a napájanie.

Je potrebné merať kvety mierne. Tagetes pokojne súvisia s miernym suchom. Preto ich nepreplňujte vodou. Najlepším ukazovateľom, že kvetinová záhrada potrebuje zavlažovanie, je stav pôdy. Ak je zem suchá v hĺbke 1-1,5 cm, znamená to, že nechtné nechty potrebujú zalievanie.

Povinné kvety nepotrebujú mulčovanie. Ale v deštivom lete, aby nebolo vyvolané hniloby rastlín, je nežiaduce krívanie záhonov.

V obväzoch Tagetes tiež necítia žiadnu zvláštnu potrebu. Kvete kvety iba v dvoch prípadoch - s dostatočným množstvom pôdy alebo pre bujné kvitnutie. V obidvoch prípadoch by sa mal Chornobrivtsi kŕmiť iba pred tým, ako sa na rastlinách objavia prvé pupene a nie viac ako 2 krát.

Marigolds veľmi dobre reaguje na zalievanie "bylinného čaju". Buriny, ako je púpava, žihľava, kvasenie v hlave vody po dobu 2-3 týždňov. Toto riešenie možno napojiť raz týždenne.

Vysoké odrody Tagetesov potrebujú podporu.

Choroby a škodcovia

Vo všeobecnosti sú kvetinky Marigolds vysoko odolné voči mnohým chorobám a škodcom. Okrem toho sú často vysadené medzi rastlinnými lôžkami, pretože kvety s ich vôňou vystrašujú hmyzí škodcu.

Je to dôležité! Nemôžete užívať tinktúry a pokrmy, medzi ktoré patria Tagetes, tehotné ženy a dojčiace matky, ako aj ľudia s individuálnou neznášanlivosťou.

Ale aj tieto nenáročné rastliny majú svojich nepriateľov.

Mladé sadenice kvetov sú obľúbenou lahôdkou nahých slimákov. Existujú nasledujúce metódy kontroly škodcov:

 • ak holé slimáky sú častí hostia vo vašich lôžkach, ihneď po výsadbe, posypeme pôdu okolo kvetov s popolom z dreva;
 • namiesto toho môžete použiť popolové granule obsahujúce fosforečnan železa. Pre rastliny je táto látka bezpečná, ale slimáci sa jej veľmi nelíšia. Odporúčaná spotreba - 5 g peliet na 1 m2;
 • Dobrá pomoc v boji proti návnady slimákov. Можно сделать ловушки самостоятельно, а можно приобрести в специализированных магазинах.

Жаркое, засушливое лето - первая причина появления на цветах Бархатцев паутинного клеща. Чтобы избавиться от этого вредителя, придется прибегнуть к инсектицидам или народным средствам: настоям горького перца, чеснока, лука.

Najčastejšími chorobami kvetov tagetes sú čierna a koreňová hniloba. Príčiny ochorenia môžu byť nasledovné:

 • stav pôdy je príliš mokrý po dlhú dobu;
 • zosilnené pristátie;
 • hustá zemská kôra.

V oboch prípadoch musíte chvíľu prestať zalievať. Uvoľnenie vám tiež pomôže vyliečiť Chornobrivtsi. V počiatočnom štádiu ochorenia môžu byť kvety uložené presunutím na nové miesto.

Zaujímavé! Esenciálny olej z Marigolds, s jedinečnými citmi citrusových a orientálnych korení, je súčasťou parfumu.

Ak nie je možné zachrániť rastlinu, je lepšie ju odstrániť, aby sa zabránilo šíreniu hnilobných chorôb.

záver

Rastlinné nechtíky z semien nie sú obzvlášť ťažké. Pri dodržiavaní odporúčaných pravidiel agrotechnológie vám tieto kvety budú dlhé, nepretržité a bujné kvitnutie niekoľko mesiacov. Okrem estetického potešenia získate hotovú "súpravu prvej pomoci" a korenie. Nepochybne, pre taký krásny a všestranný kvet bude vždy miesto na každom dvore.