Kvety

Rock Alyssum: pristátie a starostlivosť, foto

Alyssum skalná je záhradná rastlina, ktorá priťahuje bohatú kvitnúcu a medovú arómu. Nižšie sú považované za vylodenie a starostlivosť o skalné alissum, fotky a hlavné odrody.

Všeobecné charakteristiky

Alyssum skalnatý - trvalý, dosahujúci výšku 30 cm. Rastú v podobe pologuľovitých kríkov o veľkosti 40 cm. Stonky sa silne rozvetvujú, na základni starnú.

Listy sú predĺžené, pubescentné, šedé. Kvety sú malé, jasne žlté, kvitnú v kvetenstvách. Kvety majú silnú medovú vôňu, ktorá priťahuje včely a iné opeľovače.

Kvetina pozostáva zo štyroch sepalov a okvetných lístkov usporiadaných v šachovnici. Opeľovanie sa uskutočňuje pomocou hmyzu. Na jeseň rastlina produkuje ovocie vo forme strukov plnených semenami.

V prírode sa v Európe a južnej Sibíri vyskytuje skalný alissum. Kvitnutie začína na jar a trvá 40 dní. Na konci leta je možné vytvárať kvetenstvo.

Kvetina je známa už v XVIII. Storočí. Jeho zloženie nebolo úplne preskúmané, ale semená obsahujú organické kyseliny a oleje. Listy a kvetenstvo rastlín majú diuretický a laxatívny účinok.

Rastlina sa používa na navrhovanie jedno- a viackvetých lôžok, hraníc. Ideálne na zdobenie alpských sklíčok. Kvety tolerujú studené uchytenie na -15 ° C, ale je náročné na dobré osvetlenie.

Hlavné odrody

Na výsadbu na dachu sa používajú rôzne odrody skalného alissumu. Všetky druhy sú odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam a veľmi rozkvitajú.

Zlatá vlna

Alyssum Golden Wave odroda je silne trhlina viacročná rastlina, dosahuje výšku 25 cm, veľkosť krovov je 30-40 cm, kvety sú malé, bohaté žlté.

Rastlina sa množí osivom, výrezmi a rozdelením puzdra. Pri pestovaní zo semien aliskumovej skalnej zlaté vlny sa v máji začína hojný kvitnutie.

Po výsadbe začína kvitnutie v druhom roku. Medzi rastlinami udržujú vzdialenosť 30 cm. Odroda je nenáročná, rastie na pôde ľubovoľnej kompozície.

Gold placer

Alyssum skalný Zlatý placer je jasne kvitnúce vytrvalé, po vysadení rýchlo rastie a zakrýva výsadbu kobercom. Rastlina tvorí veľa výhonkov.

Na pozadí šedozeleného lístia sa objavujú žlté malé kvety, zhromaždené v kvetenstvách. Výška rastliny 20 cm, kvitnúca od začiatku mája do júna. Alyssum skalný Golden placer preferuje ľahko odvodnenú zem, odolný proti mrazu a suchu.

Inca Gold

Alyssum Inca Gold je trvalé pôda. Vytvára kríkovú klenbu až do výšky 15 cm. Zábery rastú rýchlo a pokrývajú zem. Rozvetvené výhonky, listy sú šedo-zelené.

Malé žlté kvety sa zhromažďujú v kvetenstvách do veľkosti 5 cm. Kvety majú výraznú medovú vôňu.

Alissum žltá

Alyssum žltá - podsadený trvalý ker, dosahuje výšky 10-20 cm. Výhonky sú vzostupné a ležiace, chlupaté listy.

Kvetenstvo je jasne žlté s medovou arómou. Uprednostňuje osvetlené a suché miesta. Nevyhnutne vyžaduje letné prerezávanie.

Foto alissum skalné počas výsadby a starostlivosti:

Golden alyssum

Silno trvalé trvalé, tvoriace kríky do 25 cm, rastú na ľahkých pôdach, neutrálne alebo mierne zásadité. Zariadenie toleruje vlhkosť, reaguje pozitívne na zavedenie organických hnojív.

Kvitnutie začína koncom mája a trvá 1,5 mesiace. Kvety sú malé, žiarivo žlté, zhromaždené v kvetenstvách. Možné sekundárne kvitnutie na konci augusta a do konca septembra.

pristávacia

Pri chove semien najprv získajú sadenice alissum, ktoré sú vysadené v zemi. Povolenie výsadby semien ihneď na trvalé miesto. Je dôležité vybrať osvetlenú oblasť pre kvetinu a pripraviť pôdu.

Výber miesta

Alyssum - nenáročná rastlina, ale jeho vývoj a hojné kvitnutie nastane pri správnej voľbe miesta na výsadbu.

Základné požiadavky:

  • neustále slnečné žiarenie v južných oblastiach - čiastočný odtieň;
  • úrodná ľahká pôda;
  • dostupnosť kanalizácie.

Kvety dobre rastú na doskách a kameňoch, vyhrievané slnkom. Ťažká ílová pôda je oplodnená veľkým riečnym pieskom. Nezabudnite urobiť humus.

Pestovanie zo semien

V chladných oblastiach sa alissum pestuje zo semien sadením. Ak chcete urobiť, doma pripravte ľahkú pôdu s nízkym obsahom vápna. Semená rastlín sú zakúpené v sklade alebo zhromaždené na jeseň po kvete.

Pôda je parou vo vodnom kúpeli na dezinfekciu a naleje do škatúľ. Kvetinové semená sú položené na povrchu a pokryté tenkou vrstvou zeminy. Vysypané vykládky, pokryté sklom alebo fóliou.

Mladé rastliny poskytujú určité podmienky:

  • teplota od 10 do 15 ° C;
  • pravidelné vysielanie miestnosti;
  • vlhkosť.

Po 1-2 týždňoch dochádza k klíčeniu semien alissum. Keď sa objavia na sadeniciach prvého listu, sú kŕmené komplexným kvetovým hnojivom.

Keď budú 2-3 listy, sadenice sa ponoria v samostatných kontajneroch. Ak to povoľujú poveternostné podmienky, môžete to urobiť bez toho, aby ste vybrali a okamžite presunuli rastlinu na zem.

Pri výsadbe brať do úvahy, že kvetina rastie rýchlo. Medzi rastlinami odišli 40 cm. Sadenice alissum sa umiestnia do výsadbových vrtov bez depresie. Korene posypať zemou a vykonávať hojné zavlažovanie.

Keď sa pestuje bez semien, semená sa pestujú na začiatku mája. Výsadba materiálu prehĺbila o 1,5 cm a napojená. Keď sa vyskytujú sadenice, musia byť zriedené. Keď kvitne jarné kvety, začne neskôr.

Pestovanie zo semien aliskumovej skalnej zlaté vlny a iných odrôd je možné výsadbou v zime. V novembri sa semená vysádzajú v krajine, počas zimy prekonajú prirodzenú stratifikáciu. Po roztopení snehu sa objavia silné výhonky a v máji bude kvitnúť rastlina.

Vegetatívna reprodukcia

Alyssum krasne rozmnožený vegetatívne. V lete sa výhonky, ktoré koreň v úrodnej pôde, odrežú. Rezy sú vysadené v skleníku alebo v skleníku, chránené pred prievanmi a za studena. Keď je rastlina zakorenená, je vysadená na trvalom mieste. Medzi sadenice nechať 30 cm.

Rozdeľovaním kríža sa alísum zriedka rozmnožuje. Aby rastlina mohla prilepiť, musíte rozdeliť krík pred aprílom. Ak to chcete urobiť, vykopajte starý kef a rozrežte ho na kusy. Výsledný výsadbový materiál je vysadený na trvalom mieste a hojne sa napojuje.

starostlivosť

Starajte sa o alissum zalievaním, uvoľňovaním pôdy a odstraňovaním burín. Top-dressing pomáha stimulovať tvorbu nových výhonkov. Rastlina je prerezaná, aby zachovala svoj dekoratívny vzhľad.

zalievanie

Alyssum rocky potrebuje pravidelné zalievanie. Pri suchu kvôli nedostatku vlhkosti rastlina klesá do púčikov a kvetení. Hojné zavlažovanie je účinné, ak má pôda dobrú vodnú priepustnosť. Stagnantná vlhkosť spôsobuje hnilobné korene a smrť rastliny.

Tip! Alyssum je hojne napojený, najmä v suchom leto. Ak chcete zistiť potrebu zavádzania vlhkosti, musíte skontrolovať stav pôdy v hĺbke 4 až 5 cm, ak je suchá zem, kvet potrebuje zalievanie.

Zariadenie je napojené na teplú vodu usadenú v sudoch. Je lepšie zaviesť vlhkosť ráno alebo večer, aby sa mohla nasiaknuť pred vznikom priameho slnečného žiarenia. Na zavlažovanie pomocou metódy postreku. Pod tlakom vody sú korene rastliny rozložené.

Po napájaní sa pôda uvoľní, aby sa zlepšila jej priepustnosť. Uistite sa, že buriny buriny, ktoré bránia rozvoju kvetu. Na udržanie vlhkosti pôdy po výsadbe alissum sa vykonáva mulčovanie s rašelinou alebo slamou.

Najlepšie obväz

Keď sa pestuje na úrodných pôdach, alissum sa kŕmi raz na začiatku sezóny. Použite akékoľvek kvety alebo dusíkaté hnojivá. Vďaka dusíku dochádza k aktívnemu zvýšeniu zelenej hmoty rastliny.

Pri 10 litroch vody pridajte 1 polievkovú lyžičku. l. močoviny. Výsledné riešenie je zalievanie pristátie. Pred kvitnutím alissum zložité hnojivo.

Do sezóny je povolené maximálne 4 krmivá. Medzi úpravami rastliny urobiť medzeru 2 týždne.

prerezávanie

Včasné prerezávanie alissum zaisťuje jeho kontinuálny kvitnutie. Na jar odstraňujú kvety minulého roka, mrazené a slabé výhonky.

V lete po kvitnutí re-prerezávanie kvet. Všetky výhonky sú skrátené o 5 cm. Toto ošetrenie stimuluje premenu kvetenstva. Po prerezaní sa rastlina dobre upravuje.

Choroby a škodcovia

Kríživé blchy sú najnebezpečnejším škodcom pre kvetinu. Na jeho odstránenie pripravte riešenie pozostávajúce z 1 polievkovej lyžice. l. octu a 10 litrov vody. Spracovanie je podmienené iba dospelými kríkmi.

Pre kvetinu sú nebezpečné húsenice. Proti týmto škodcom používajte infúziu založenú na farmaceutickom harmančeku a tabaku. Ak chcete, aby sa roztok lepšie lepil na listy, pridá sa k nemu trochu drvené mydlo.

Je to dôležité! Pri konštantnom vystavení vlhkosti sú výhonky rastliny náchylné na hnedú hnilobu. Na stonkách a listoch sa objavujú tmavé škvrny, ktoré postupne rastú.

Ochorenie postihuje koreňový systém. Na boj proti tejto chorobe sa používajú fungicídy Ordan, Kuproksat alebo oxychlorid meďnatý.

Alyssum je náchylný k múčnatke, ktorá sa prejavuje ako biely alebo šedivý kvet, pripomínajúci prášok. Ochorenie šíri mycelium huby, preniká do buniek rastliny.

Infekcia pokrýva spodné listy rastliny a postupne sa presúva do hornej časti kvetu. Na odstránenie múčnatky je pripravený roztok Bordeauxovej zmesi alebo topazu.

Príprava na zimu

Rocky alissum v zimnom období netoleruje ťažké chladné zábery. Na ochranu pred mrazom na jeseň je rastlina pokrytá suchými listami. Okrem toho sa na kvete v zimnom období nahromadí snehová hromada. Pod takým prístreškom prenesie alissum za studena a udržuje listy zelenú.

V zime sa neodporúča rezať kvet. Dosť na vykonanie preventívne odstránenie výhonkov po kvete.

záver

Rock Alyssum - víťazná možnosť registrácie predmestskej oblasti. Kvety sú nenáročné, ľahko sa množia semenami a odrezkami. Zariadenie poskytuje minimálnu starostlivosť, vrátane zavlažovania a pravidelného kŕmenia. V podmienkach kultivácie, alissum kvitne na dlhú dobu a netrpí chorobami.