Záhradníctvo

Tomato Thumbelina: recenzie, fotografie, výnos

Samozrejme, každý letný rezident má obľúbené odrody paradajok. Niekto miluje mäsité veľké ovocie a niektorí dávajú prednosť čistým paradajkam, ktoré môžu byť nakrájané na šalát alebo dokonale konzervované. Osobitne zaujímavé sú rajčiaky, ktoré sa ľahko pestujú v letnej chate alebo dokonca na balkóne. Tomato Thumbelina patrí medzi takéto odrody.

Charakteristická odroda

Rastlina zrelá Thumbelina je určená na kultiváciu v uzavretej pôde. V priemere ker sa zväčšuje do výšky 1,5 až 1,6 m. Čas od klíčenia semien k prvému zberu je 91-96 dní. Plody dozrievajú malé - 15-20 gramov, ale v cystoch 10-14 môže začať ovocie (foto). Zaokrúhlené paradajky odrody Thumbelina majú hladkú a hustú pleť a podľa názoru obyvateľov v lete majú výbornú chuť.

Približne 4,5 kg zrelého ovocia sa zhromažďuje od štvorcového metra lôžka. Tomato Thumbelina dokonale dopĺňa zeleninové šaláty a vyzerá vynikajúco v ochrane.

Hlavné výhody triedy Thumbelina:

  • rajčiaková seba-opeľovanie, čo je obzvlášť dôležité, ak chcete pestovať paradajky na balkóne alebo lodžii;
  • odolnosť voči mnohým chorobám paradajok (múčna rosa, hniloba);
  • Priaznivé dozrievanie rajčiakov Thumbelina. Keďže všetky paradajky dozrievajú súčasne na jednej kefke, je to potešenie zberať. Môžete si vybrať jednotlivé ovocie alebo ihneď rezať elegantnú kefku na paradajky.

Nevýhodou odrody je citlivosť na náhle zmeny teploty. Toym Thumbelina tiež zle reaguje na nízke teploty, preto odporúčame pestovať túto odrodu iba v skleníkoch.

Je to dôležité! Pri výsadbe rajčiakov od radu Toymovochka na balkóne nemožno dovoliť nadmerné pôdne vlhkosti. Vzhľadom k tomu, že to vedie k zvýšenému rastu farárov, čo je neprijateľné v balkónových podmienkach.

Vysádzanie semien

Na siatie semien rajčiaka Thumbelina používa špeciálnu pôdnu zmes. Môžete tiež samostatne pripraviť pôdu - zmiešanú záhradnú pôdu, humus / rašelinu, piesok a minerálne hnojivá. Ak chcete dezinfikovať zem, musíte ju zapáliť v rúre.

Pred sejbou sú semená rajčiaka Thumbelloch predbežne ponorené 3-4 minúty do roztoku manganistanu draselného (na dezinfekciu). Potom sa zrno premyje a zabalí do vlhkého tkaniva na klíčenie počas 2-3 dní.

Utierka sa uchováva na teplom mieste a neumožňuje uschnúť tkaninu. Akonáhle sa semená klíčia, môžu byť zasadené do zeme. Nádoby sa najskôr nalejú do drenážnej vrstvy a potom sa nanáša špeciálny náter. Na povrchu zvlhčenej zeminy sa vytvorí drážka s hĺbkou približne 1 cm. Semená sa rozširujú do drážok vo vzdialenosti 2 cm od seba a pokryjú sa tenkou vrstvou pôdy. Pre klíčenie zŕn je nádoba umiestnená na teplom mieste (teplota + 20-25 ° C) a pokrytá sklom alebo filmom. Zvyčajne sa výstrely objavia na 5-6 dňoch.

Je to dôležité! Akonáhle sa klíčky objavia, môžete odstrániť krycí materiál.

Pre posilnenie a plný rast sadeníc odrôd Thumbelina vybaviť dodatočné svetelné zdroje (odporúča sa inštalovať špeciálnu fitolampu).

Keď klíčky objavia 2-3 listy, sadenice sa môžu skláňať a sedieť v samostatných kontajneroch. Pri výbere sadeníc je nemožné váhanie, inak rastúce rastliny tvoria taký koreňový systém, že neskoršie sedenie bude veľmi traumatizujúce pre rajčiakové klíčky Thumbelina.

Môžete urobiť pick neskoro dosť (keď sadenice budú mať 5-6 pravé listy). Ale v tomto prípade sa sadenice vysadia vopred menej zriedkavo alebo starostlivo zúžené výhonky s konvenčným rastlinným vzorom.

Na sedenie sadenice Thumbelina vopred pripraví poháre (objem 200-250 gramov alebo špeciálne hrnce veľkosti 8x8 cm). Nepoužívajte príliš priestranné kontajnery pre budúci silný koreňový systém paradajok. Rovnako ako v pôde, ktoré nie sú obsadené koreňmi, môže byť získaná huba, čo povedie k ochoreniu rajčiakov odrody Toymovochka.

Otázka strhnutia centrálneho koreňa zostáva kontroverzná. Na jednej strane takáto operácia stimuluje rast mocného rozvetveného koreňového systému. Na druhej strane podobné poškodenie sadeníc na určitý čas bráni ich rastu. Navyše pri transplantácii sa časť tenkej dlhej chrbtice rozpadne.

Starostlivosť o sadenice

Po transplantácii paradajok Thumbelina sa odporúča umiestniť nádoby na 2-3 dni na stinné miesto. Potom sadenice poskytujú dobré pokrytie. A po týždni a pol, klíčky sú postupne zvyknuté na čerstvý vzduch.

Prvý obväz sa uskutoční za týždeň a pol po usadení klíčky Thumberwech. Môžete použiť zložité špeciálne hnojivá alebo urobiť roztok sami: 12 g síranu draselného, ​​35 g superfosfátu a 4 g močoviny sa rozpustí v 10 litroch vody. Odporúča sa kombinovať zavlažovanie a hnojenie.

Pri zalievaní odrôd rajčiakov by sa Thumbelina nemala nechať stagnovať. Odporúča sa vodné rajčiaky, ktoré sušia na zemi.

Tip! Ak sa rastlinky Tomatoes Thumbelina pred prenesením do skleníka silne roztiahnú a pestujú, môžete rastlinu presadiť do väčšieho kontajneru, aby ste poskytli koreňovému systému priestor a zmes pôdy.

To platí najmä pre vysoké odrody rajčiakov, ktoré v stiesnených kvetináčoch môžu spomaliť rast.

Starostlivosť o paradajky

Sadenice paradajok Thumbelina môžu byť vysadené v skleníku 40-50 dní po klíčenín semien (zvyčajne v polovici mája). Pôda v skleníku musí byť pripravená vopred.

Tip! Keďže rajčiny podstatne ochudobňujú pôdu, je potrebné oplodniť pôdu na jeseň.

Pri kopaní pôdy pridajte kompost alebo humus v množstve 4-6 kg na meter štvorcový. To je dôležité, ak rajčiaky rastú na jednom mieste počas niekoľkých ročných období.

Rozmanitosť Thumbelina uprednostňuje plodné, voľné, neutrálne zmesi. V skleníkoch sú sedadlá vo vzdialenosti 60-70 cm od seba. Zabezpečte vopred podporu rajčiakov - hneď ako sadenice rastú na 30 cm, je potrebné zachytiť stonku.

Vynikajúci výťažok sa dosiahne pri tvorbe puzdier na 2-3 stopkách. Zvyčajne kroviny rastie do výšky 1,5 m. Hlavnou starostlivosťou je pravidelné viazanie odrôd rajčiaka Thumbelina, odstránenie farárov a uvoľnenie pôdy. Aby ste zabránili vysychaniu pôdy, odporúča sa ju vyschnúť.

Hnojivá sa musia aplikovať počas kvitnutia, tvorby vaječníkov a tvorby ovocia. Je povolené používať hnojivá organické (rašelina, humus) a anorganické (Kemira Universal 2, horčík síran, malta).

Choroba a prevencia

Podľa reakcií letných obyvateľov je trieda Thumbelina pomerne stabilná proti chorobám. Avšak mali by ste si byť vedomí chorôb, ktoré môžu ovplyvniť rajčiny:

  • vírus tabakovej mozaiky sa vyskytuje v skleníkoch z dôvodu nedostatočného vetrania, vysokej vlhkosti, zahustenia kríkov. Ochorenie sa prejavuje vo forme svetlozelenej a žltej mozaiky. Rastliny sa rýchlo zlomia, ovocie Thumbelina je roztrhané. Spread vírus vošky, thrips. Pri prvých príznakoch by mal byť poškodený krík ošetrený roztokom srvátky (10%) s prídavkom mikroživín. Ako preventívne opatrenie sa odporúča nahradiť hornú vrstvu pôdy v skleníku (približne 10-15 cm);
  • neskoré plesne sa týka najčastejších plesňových ochorení. Priaznivé prostredie pre vznik a šírenie choroby - zakalené chladné a vlhké počasie. Neexistuje žiadny absolútny prostriedok proti hubám. Preto je pri prvých príznakoch dôležité zabrániť šíreniu ochorenia. Ako profylaxia sa liečia kríky s Fitosporinom, Gamarom, Alirinom. Odporúča sa sprej rajčiaky Thumbelina pri tvorbe prvých vaječníkov. Môžete tiež vylievať pôdu nad prípravky alebo ich pridať do zavlažovacej vody. Na jeseň opatrne odstráňte zvyšky paradajok. Na jar skleníkovej steny môžete polyetylénový povlak umývať alebo vymeniť.

Krakovanie plodov nemožno nazvať chorobou. Skôr je to chyba, ktorá sa objaví, keď je pôda príliš mokrá. Aby sa zabránilo vzniku takýchto porúch, pôda sa pravidelne uvoľňuje, proces zavlažovania je kontrolovaný.

Paradajky Thumbelina príjemne zdobia letný stôl a stanú sa v radoch elegantnej ochrany. Jednoduchá starostlivosť vám umožňuje pestovať niekoľko krmív rajčiakov bez väčších problémov.

Recenzie letných obyvateľov

Elena Moiseeva, Petrohrad. Po prvýkrát som zasadil niekoľko kríkov do skleníka (na vzorku). V kríkoch ponechali jednu stonku. Kefy dozrievali veľmi elegantne - v každom z nich bolo vyrobených 16 - 18 chutných plodov odrôd Toymovochka. Ovocie bolo chutné a sladké. Samozrejme, amatérsky, ale milovaní moji radi. Bolo príjemne prekvapené, že na konci septembra zozbierali Svetlana Naumová, mesto Starý Oskol Mnohí počuli o odrode Thumbelina a rozhodli sa ju na mieste, ale na otvorenom teréne. Ovocie sklamané - koža je drsná, rajčiaky sú kyslé ako sladké. Mnoho nevlastných synov, takže kríky mali veľa miesta.

Загрузка...