Kvety

Výsadba ročných kvetov pre sadenice

Ročníky na záhrade nie sú márne tak milované mnohými generáciami pestovateľov kvetov, pretože žiadna z celoročných kvetín ich nemôže vyrovnať počas trvania kvitnutia. Začiatok v neskorom jar, môžu potešiť srdce záhradníka až do jesenných mrazíkov. A niektorí dokonca po menších mrazoch sú schopní udržať dekoratívny vzhľad.

Aby však bolo možné vychutnať ich kvitnutia čo najskôr, budete musieť premýšľať o pestovaní sadeníc. V skutočnosti, v klimatických podmienkach stredného pásma, výber ročných kvety na priamu siatie v krajine je veľmi obmedzený. A čo je najdôležitejšie, kvitnúce z nich možno očakávať až do polovice leta.

Zatiaľ čo mnoho letničky pomerne ľahko pestovať pomocou sadeníc. A to môže byť nielen zábava, zábava, ale tiež výrazne ušetriť svoj rozpočet, a dokonca sa stať zdrojom dodatočných príjmov v súčasných ťažkých časoch. Koniec koncov, cena sadeníc ročných kvety nie sú lacné. A nie každý má čas a miesto v dome pestovať veľké množstvo sadeníc. Je len potrebné začať tým, že získa neoceniteľné skúsenosti, a nakoniec veľa vecí, ktoré sa zdali pre vás ťažké byť vnímaný ako samozrejmosť.

Prečo potrebujete sadenice

Samozrejme, že hlavným dôvodom pre letničiek pestuje cez sadenice, je, že môžete získať rastliny s púčiky práve v okamihu, keď sa jedná o priaznivý čas pre pristátie na záhony ročných kvetov. To znamená, že budete schopní zabezpečiť väčšinu raných kvitnúcich letničiek. Navyše medzi nimi existujú aj tí, ktorí sa pri vysiatí na otvorenom teréne do konca leta nevyvinú dostatok listov a nielen kvitnú.

Je to dôležité! Mnoho kvitnúcich ročníkov sa vyznačuje takými malými a jemnými semenami, ktoré pri zasiatí v otvorenom teréne pravdepodobne zomrú, nedokážu vydržať konkurenciu s burinami a odolnejšie kvety.

Tam je ďalší dôvod, prečo mnoho ročné kvety vysiatí sa sadenicami v miestnosti. Skutočnosť, že sa jednalo o prvé dva tri týždne života rastlín po vzídení osiva sú rozhodujúce. Počas tohto obdobia, tam je záložka všetkých najdôležitejších procesov vegetácie. To znamená, že podmienky, za ktorých sú sadenice umiestnené v tomto období závisí na tom, aké veľké budú kvety a samotných, ako svetlé farby sú a ako dlho kvitnúce rastliny. Pri pestovaní sadeníc každoročných kvetov je možné ľahko kontrolovať osvetlenie, teplotu, vlhkosť a iné parametre, čo sa nedá povedať o podmienkach pestovania v otvorenom teréne.

Takže, sadenice pestovanie je potrebné alebo vysoko žiaduce pre letničky v týchto prípadoch:

 • V prípade, že kvety sú dlhé vegetačné obdobie, kedy od výsadby do kvitnutia siaha od 80 do 150 dní.
 • Letničky majú veľmi dlhú periódu kvetu, ktorý môže trvať od mája do októbra.
 • Ak sú kvety veľmi teplomilné, netolerujte nižšie teploty pod + 5 ° C a potrebujete jasné svetlo pre úplný vývoj.
 • Ak chcete urýchliť okamih kvitnúcich letničiek za mesiac alebo dva.

doba siatie

Zasiať semená niektorých ročných kvety v semenáčikov môže byť v januári. To môže byť nevyhnutné pre také dlhočervené ročné obdobia ako karafiát Chabot, eustoma, hľuzovité a stále kvitnúce begónie, pelargonium, fuchsia a heliotrop.

Vo februári sadbu možno považovať už v plnom prúde. Je to v tomto mesiaci sadeníc vysadených na také populárne a krásne letničiek, ako sú petúnie, snapdragons, viola, verbeny, šalvia, Lobelia.

Varovanie! V januári aj vo februári je povinné dodatočné osvetlenie sadeníc, v opačnom prípade nie je možné ju pestovať kvôli príliš krátkemu dennému svetlu a minimálnemu počtu slnečných dní.

Marec - mesiac najvhodnejšie pre siatie sadeníc väčšiny letničiek. Pre príklad môžeme spomenúť kvety, ako Alyssum, Nicotiana alata Phlox Drummond, Cleomenes, klinček, Mattioli, gelihrizum a ďalšie. Môžete tiež zasiať v sadeníc a osiva z prvej skupiny marca, ale potom kvitnú môžu prejaviť oneskorene. V prvej polovici marca sa odporúča zvýrazniť rastúce sadenice a od konca marca mnohé rastliny budú mať dosť svetla na južných parapetoch.

V apríli sa na semenákoch môžu vysievať mnohé ročné kvety, čo sa zvyčajne robí s cieľom urýchliť ich kvitnúci čas. Zvyčajne sa vysielajú marigolds, astry, kohia, ageratum, ročné dahlia, celozia, zinnia a iné. V apríli môžete tiež zasiať mnoho rýchlo rastúcich ročníkov na sadenice, aby kvitli koncom mája.

Semená a rysy výsevných ročníkov

Čerstvá semená takmer vo všetkých ročných kvety sú zvyčajne jednoduché, rýchle a šetrné výhonky.

POZOR! Jedinou výnimkou sú verbena a morské cineraria, ktorých semená vyklíčia v približne 50-60% prípadov.

klíčenie semien

V priemere sa minimálna klíčivosť čerstvých semien pohybuje od 75% (v nasturciu, Drummond phlox, modrý chrpa) až po 90% (v aster, ageratum, karafiát Shabo, nechtík, dekoratívna kapusta, viol). Na ihrisku, doba klíčenia sa znižuje, a jej podiel je závislý na vlastnostiach daného typu kvetu.

 • Nie viac ako rok zostáva životaschopná semená Drummond plamienky a astry.
 • Od 1 do 2 rokov môžu klíčiť gatsania, verbena, godetium, helihrizum, foxglove a kohii.
 • Od 2 do 3 rokov nezaniknú semená ageratum, viola, gaillardia, delphinium, ročná dahlia, zvonica, nechtík, ibera, sedmokráska, slimáka, petúnie, slnečnice, tabak, scabióza a lobelia.
 • Až 5 rokov dobre klíčiť semená Alyssum, kozmos, sladký hrášok, snapdragons, Lavatera, kapucínky, nechtík a šalvia.
 • Viac ako päť rokov nestratí klíčenie semien nevädza, tsellozii a Wallflowers.
Varovanie! Všeobecným pravidlom je, že je lepšie rozmnožovať a rozvíjať kvety z veľkých semien rýchlejšie. Malá semená bežne používané strácajú klíčivosť a pomaly rozvíjať.

Najväčšími semená sú tieto skupiny jednoročných rastlín:

 • Malá (1 g obsahuje od 5 do 25 tisíc semená) - Lobelia, Begonia, agerát, petúnie, Portulaca, sedmokráska, papuľka.
 • Médium (v 1 g obsahuje od 500 do 600 semien) - aster, vervain, iberis, salvia, ľavé, taggetes, tselloziya.
 • Veľké (1 g obsahuje 100 až 300 semien) - nechtík, zinnia, slanina, levanduľa, kosmeja, chrpa.
 • Veľmi veľké (v 1 g je umiestnený jeden až 30 semien) - žeruchy, hrachor vonný, slnečnice.

Podmienky klíčenia semien

Absolútne všetky ročné semená na úspešné klíčenie musia vytvoriť určitú kombináciu teploty, vlhkosti, prístupu kyslíka a svetla. Najjednoduchšia vec s vlhkosťou je, že všetky semená musia vytvoriť vlhké prostredie pre opuch.

Teplota je však o niečo komplikovanejšia. Veľmi veľa teplo milujúcich ročníkov potrebuje teplotu nad +22 ° C pre úspešné klíčenie, niektoré dokonca aj do + 28 ° + 30 ° C. Ostatné sú celkom schopné klíčiť dokonca aj pri + 10 ° C, ale ak je teplota okolo + 20 ° C, čas klíčeniny sa znateľne zníži. Z tohto dôvodu, všeobecné pokyny na siatie sadeníc semien letničky umiestnením v izbovej teplote.

Pokiaľ ide o svetlo, potom nie je všetko jednoduché.

Tam sú kvety, ktorých semená klíčia: jediné svetlo, len tma a v každej situácii.

Najčastejšie svetlo potrebné pre klíčenie na letničiek, ktoré sú semená malých rozmerov, a teda malý prísun živín. Napríklad petúnie, snapdragóny, begónie, mimulyus, alissumu, lobelia, purslane. Semená týchto kvetov musia byť vysiate výlučne na povrch pôdy a umiestnené pod lampu alebo na inom jasnom mieste na klíčenie.

Je to dôležité! Priame slnečné svetlo by však nemalo spadnúť na kvitnúce kvety, pretože sú schopné zabíjať jemné klíčky.

Iní letničiek klíčia dobre iba v tme a je potrebné si byť istí, posypeme na zem. Tieto farby sú: Drummond Phlox, mesiačiky, verbeny, ricínový olej a niektoré ďalšie ročenky s veľkými semenami. Bury semien v pôde môže byť až do hĺbky najviac tri veľkosti semien.

Zaujímavé je, že tam sú kvety, ktoré môžu klíčiť za všetkých podmienok, tak vo svetle, ako aj v tme. Našťastie, väčšina takých ročníkov je našťastie.

Treba poznamenať, že v niektorých ročných kvetoch, okrem všeobecných podmienok, existujú špeciálne požiadavky na klíčenie. Mnoho veľkých semien vyžaduje povinné namáčanie počas dňa (nasturtium) a dokonca aj skarifikáciu, to znamená mechanické poškodenie semenného plášťa (sladký hrášok).

Tip! Kvôli zlepšeniu klíčenia vervaíny a perilu počas 2 až 3 dní ich pravidelne namočte, osušte a potom osejte.

Semená všetkých ročníkov (s výnimkou najmenších) na lepšiu klíčivosť sa s výhodou spracujú pred výsevom (niekoľko hodín namočené) v stimulátoroch rastu (Appin, Zircon, Energen, HB-101).

sejacie Vlastnosti

Spôsob výsevu ročných kvetov na sadenice závisí predovšetkým od veľkosti osiva. Všetky malé semená jedného druhu tradične vysievajú v dvoch hlavných smeroch:

 • Predtým ich premiešajte s pieskom;
 • V snehu.

Obvykle užíva malého plochého nádoby s ľahkou priedušnou krajine. Okrem toho sa najvyššia vrstva, hrúbka 0,5 cm, vyleje z jemne tieneného substrátu. Pri použití prvej metódy sa ročné semená zmiešajú s kalcinovaným riečnym pieskom a sú rovnomerne rozložené na povrchu. Z vyššie sú ľahko posypané vodou z postrekovače.

Pri druhom spôsobe sa na povrch substrátu položí malá vrstva snehu a semená sa umiestnia priamo na ňu. Vzhľadom k tomu, aj tie najmenšie semená sú jasne viditeľné na snehu, sú schopné pojať viac či menej rovnomerne. Topenie snehu, ľahko zasunie do zeme semien a zaisťuje dobré spojenie so zemou.

Po zasiatí môže byť obal pokrytý polyetylénom, sklom alebo akýmkoľvek iným priehľadným vekom a umiestnený na teplé miesto na klíčenie.

Semená stredné a veľké veľkosti sú často vysievajú do brázd alebo jednotlivé drážky, ktorý môže byť označený zápas na povrchu zeme.

Najväčšie semená sú často vysiate v oddelených pohároch. Môžu byť umiestnené v panve a pokryté transparentným vreckom na vrchole, aby vytvorili skleníkový efekt.

Tip! Ak si nie ste istí sterilitou pôdy, jeden deň pred výsevom sa môže vylúčiť svetlo ružovým roztokom manganistanu draselného.

Rastúce sadenice ročné

Sadenice sa zvyčajne objaví v priebehu jedného až dvoch týždňov po výsadbe. Ale po troch dňoch je lepšie pravidelne kontrolovať výsadbu a ak je to možné, otvorte veko na vysávanie sadeníc. Keď sa prvý rostochku nádoby s sadeníc sa pohybujú na veľmi svetlé miesto. Teplota bezprostredne po klíčení semien je lepšia, ak je možné ich znížiť o niekoľko stupňov, dokonca aj pre tie termofilné semená kvetov, ako je balzam, petúnia alebo verbena.

Pri pestovaní sadenice ročníky zvyčajne potrebujú výber. Toto je názov daný premiestňovaniu výhonkov do takej vzdialenosti od seba, ktorá im môže poskytnúť potrebnú stravu. Často, sadenice potápanie na oddelenom kontajneri.

Niektoré ročné obdobia, ako je begónia, lobelia, karafiát Shabo, vysadené v najskorších termínoch, v januári a februári, dokonca aj potápanie dvakrát. Jeden - 7 až 10 dní po vzídení, druhý - asi za mesiac.

Letničky zasadil sadenice v marci a apríli, len jeden výbery. Zvyčajne sa vykonáva v čase objavenia sa prvého páru skutočných listov v semenákoch (nesmie sa zamieňať s prvými listami kotyledonu).

Je to dôležité! Výbery sú kontraindikované pre mnoho ročníkov s veľkými semenami, sú zasiate naraz do samostatných nádob. Jedná sa o kvety ako je pomerčie, ricínový olej, ipomoea, sladký hrášok a iné.

Jeden týždeň po presádzanie sadenice je potrebné začať kŕmiť. Je lepšie riediť akýkoľvek kvapalný kvetový obväz dvakrát toľko ako norma tak, aby nedošlo k spáleniu jemných koreňov.

Dva týždne pred pristátím na kvetinovej záhrade sa semenáči začínajú zvyknúť na podmienky na otvorenom teréne, najprv je niekoľko hodín prúdiť do vzduchu a zatieniť priamym slnkom a vetrom. Každý deň, v čase ich pobytu na ulici postupne zvyšovať.

Sadenice väčšiny ročných kvetov sa môžu vysadiť na otvorenom pozemku na konci mája - začiatkom júna.

Pestovanie ročných sadeníc - zaujímavý a informatívny proces, ktorý vás môže naučiť veľa. V dôsledku toho budete mať príležitosť nechať svoje stránky pestrú paletu farieb, ktorá vás poteší počas leta až do neskorej jesene.