Kvety

Ako pestovať slimák zo semena + fotografie kvetov

Táto rastlina, ktorú nazývame slimák, sa v skutočnosti označuje ako Stockrose a patrí do iného rodu čeľade Malvaceae. Skutočné slimáky rastú vo voľnej prírode. Rod rodu Stockrose zahŕňa asi 80 druhov, z ktorých mnohé sa nachádzajú iba v záhradnej kultúre.

Popis zariadenia

Malvy pochádzajú z centrálnej a prednej Ázie, nachádzajú sa v prírode na Balkáne, v južnom Rusku. Mnohé odrody a hybridy pestované pri prekročení divých druhov sa pestujú v kultúre.

Ich výška sa pohybuje od veľmi malej zmiešanej mažoretky, ktorá nie je väčšia ako 80 cm, až po obrovské práškové zmiešané, ktorých výška je 2 m. Všetky slaniny majú vzpriamené stonky, najprv pubescentné a potom holé, jeden ker môžeme vyprodukovať až 15 výhonkov. Charakterizované slimákom a veľkými pravidelnými listami s dlhými stopkami sú tiež pôrodné. Ich tvar je rôznorodý a môže mať tvar kruhovitého tvaru srdca alebo má až 7 lalokov. V axilách listov sa vytvárajú kvety s číslom od 1 do 5. Majú tavený základ a rozdelenú špičku. Priemer kvetu sa pohybuje od 5 do 15 cm. Existuje veľa zaujímavých foriem s dvojitými kvetmi. Farba slima je veľmi rozmanitá a zahŕňa takmer všetky farby a odtiene. Kvety sa zvyčajne zbierajú v kefke, môžu byť až 150 kusov.

Z veľkej časti sa vyskytuje slanina - trvalka alebo bienále. Ročné rastliny medzi nimi sú oveľa menšie.

Je to dôležité! Mallow je liečivá rastlina a používa sa v tradičnej medicíne ako expektorant.

typy

V prírode existujú tieto druhy tohto očarujúceho kvetu:

 • Malva ružová alebo stokyróza (Álcea rósea). Napriek názvu má kvetiny rôznych farieb: od bielej až po tmavé čerešne, takmer čiernej. Kvety sú veľké zvonovité a majú priemer až 12 cm. Rastlina je vysoká, môže rásť až do 2 m. Vo svojej podstate - trvalé. Kvitnú sa v druhom roku. Môže sa skladovať na mieste pristátia už niekoľko rokov, ale aj v prírode.
 • Malva vráskavec (Alcea rugosa). Vo voľnej prírode sa nachádza na juhu Čiernej zeme, kde tvorí veľké háje. To môže rásť vo výške od 80 cm do 120 cm, kvitne len v žltých kvetoch, ich priemer je asi 3 cm, v kultúre je zriedkavé. Trvalka.
 • Slávka pižmo alebo muškátový oriešok (Málva móschata). Nízka až 80 cm trvalka, kultivovaná ako bienále. Kvete v druhom roku po výseve veľmi hojne s bielymi alebo ružovými voňavými kvetmi s priemerom asi 3 cm. Je to nenáročné, môže rásť v čiastočnom tieni, dobre sa rozmnožuje pri sejbe.
 • Malva les (Malva sylvestris). Nízka rastlina - do 1 m. Široko rozložená vo voľnej prírode. Môže to byť ročná, dvojročná a trvalá. Malé kvety s priemerom do 3 cm vo všetkých odtieňoch ružovej alebo šelejskej. K dispozícii je záhradná forma lesa - zebrina. Takže to je pomenované pre charakteristické tmavé pruhy na kvety. Nie všetky rastliny tohto druhu sú mrazuvzdorné, preto sú najčastejšie pestované v jednoročných plodinách.

Blízkí príbuzní slimáka sú vysoko okrasné lavaters, cidalceus a malopa. Semená sladu sa rozmnožujú osivom, niektoré odrody sa môžu množiť rezaním, zakorením zelených odrezkov. Táto rastlina je náchylná k semenám.

Aké sú semená slín

Bolly sú ploché, majú zaoblený tvar, vytvorený vo výklenku sepálov, ich farba je šedo-hnedá. Tu je to, ako na fotografii vyzerajú slepačí semená.

Na začiatku dozrievania sú sepaly žlté. Sejacie šupky sú odtrhnuté a vydávané vo vnútri po dobu jedného mesiaca. Plne dozrievajú, rozpadajú sa na jednotlivé semená.

Ich klíčenie pretrváva asi 3 roky, niektorí pestovatelia si všimli, že zložené semená majú vyššiu klíčenku. Mallowas rôznych farieb, ktoré rastú vedľa seba, sú zvyčajne pereopylné, takže ich semená neopakujú rodičovské znaky, ale kvety samotné môžu byť ozdobnejšie a majú pôvodnú farbu. Terry kvety pri výseve semien nie sú uložené.

Rozmnožovanie semien

To je najjednoduchší a najbežnejší spôsob, ako pestovať túto krásnu kvetinu. Doba výsevu závisí len od toho, či je záhradník pripravený čakať na celú sezónu alebo či sa chce uspokojiť s kvetinami už v roku výsevu.

Výsev na otvorenom teréne

Keď sa v prvom roku vysije v otvorenom teréne, rastlina vytvára ružicu listov, kvitnutie je možné iba v ročných druhoch.

Výber miesta na pristátie

Semená semená sa okamžite zasielajú na trvalé miesto, a preto by ste sa mali starostlivo zaoberať. Väčšina druhov je vysoká. Aby vietor neporušil stopky rastlín, je lepšie ich pestovať v blízkosti podpery: na plote alebo špeciálne vyrobenú pergolu. Z toho istého dôvodu by nemalo byť miestom vetranie.

Varovanie! Všetky slimáky majú dlhý kohútik, takže bezbolestný transplantát pre rastlinu je možný len v mladom veku.

Pre pohodlný rast Malač potrebujú dobre osvetlené miesto, len niektoré druhy neoslabujú jeho kvitnutie s čiastočným tienením. Ale kvôli úrodnosti pôdy kvet nie je veľmi náročný - dlhý koreň vám umožňuje dostať jedlo z nižších vrstiev pôdy.

Tip! Pri zasiatí v živnej pôde s dostatočným obsahom vlhkosti bude výsledok oveľa lepší.

Príprava pôdy

Aké požiadavky musí spĺňať pôda pre vysadenie slizu:

 • Mala by byť dostatočne hydratovaná, ale bez stojatých vôd.
 • Najlepšie na pestovanie hlinenej pôdy s dostatočným obsahom humusu. Ak nespĺňa tieto požiadavky, zlepšuje sa: do hliny sa pridáva piesok a humus a humus alebo rašelina a hlina do piesčitých pôd.
 • Vykopať pôdu na bajonetu lopatky, vyberať korene buriny.
 • Pri kopaní robte humus alebo dobre zrelý kompost a popol z dreva.

Vlastnosti prípravy semien

Skúsení pestovatelia neodporúčajú vysiať semená zo semien ihneď po zbere, hoci v kvetinovej záhrade sa často rozmnožuje s čerstvými semenami. Po polovici alebo dvoch rokoch je lepšie. Počas tejto doby sa vrstva semená trochu vysuší. Ak chcete prebudiť semeno a nechať ho napučať, odporúča sa očistiť semená v normálnej teplej vode asi 12 hodín.

Technológia očkovania

Slivka zasiate vo vzdialenosti 50-70 cm od jednej rastliny k druhej. Pre malé odrody môže byť menej. Na siatie nie sú hĺbky väčšie ako 2-3 cm, 3 semená sú umiestnené vo vzdialenosti asi 5 cm, sú pokryté vrstvou zeminy, mierne zhutnené rukami a napojené. Aby sa semená v suchom počasí nezomreli, pred vznikom výhonkov sa pôda mokrá.

Tip! Každú jamku môžete zakryť malým kúskom krycieho materiálu. Uchováva vlhkosť a urýchľuje vznik výhonkov.

Malva výhonky musia čakať od 2 do 3 týždňov. Ak všetky zasiate semená vystúpili, môžete jednoducho vytiahnuť extra rastliny alebo ich preložiť na iné miesto.

Výber dátumov výsadby

Semená semená v otvorenom teréne sa môžu vysievať v dvoch termínoch - na jar a na jeseň. Rastliny jarnej výsadby budú kvitnúť budúci rok, rovnako ako tie zasiate na jeseň. Čas na jarné výsev sa vyberá tak, aby sa sadenica neklesla pod jarné mrazy - mladé rastliny sú voči nim citlivé a môžu zomrieť. To je zvyčajne uprostred alebo koniec mája. Podzimné výsadby sa uskutočňujú v septembri.

Tip! Na jeseň sú lôžka s mulčovou rašelinou rašelinou, takže plodiny nemrznú v zime.

Pri výsadbe semien slín na sadenice

Sejacie semená pre sadenice sa vykonáva, ak chcú získať kvitnúce rastliny dvojročných druhov v roku výsevu. Zvyčajne sa sosie vo februári alebo v marci s cieľom pestovať pestované sadenice v kvetinovej záhrade koncom mája alebo začiatkom júna. Môžete pestovať slaninu v rašelinových tabletách a vhodné rašelinové hrnce naplnené pôdou s nasledujúcim zložením:

 • na jednej strane piesku a humusu;
 • 2 kusy záhradnej pôdy.
Varovanie! Malva je veľmi citlivá na transplantáciu kvôli zvláštnosti štruktúry koreňového systému, a preto je nežiaduce ju pestovať s výberom.

V každej nádrži sa vysije 2 semená do hĺbky asi 2 cm, nádoby sú pokryté fóliou. Na klíčenie semien stačí udržať teplotu na 20 stupňov.

Na výhonkovom výhonku srnca zasiateho na sadenice.

Ďalšie rastliny je potrebné odstrániť alebo transplantovať do samostatných hrncov.

Podmienky rozmnožovania

Mäkké sadenice nekladú osobitné požiadavky, starostlivosť o to nie je ťažké.

 • Hlavná vec - maximálne množstvo svetla. Bez nej sú rastliny vyťahované a oslabené. Vo februári a na začiatku marca budú potrebovať ďalšie osvetlenie s fytosanitami.
 • Teplota je asi 20 stupňov Celzia.
 • Zavlažovanie, ak je to potrebné. Výživa rastlín sa nevyžaduje.

Vo fotograficky pestovaných sadeniciach, ktoré sú pripravené na transplantáciu.

Vysadené rastliny na vopred pripravenom mieste bez poškodenia hlinenej miestnosti.

Najjednoduchší spôsob chovu

Zvyčajne pestovatelia kvetov odstraňujú kvetenstvo slima, keď kvitne. Ak sa nechcete zapojiť do výsevu do zeme alebo rastúcich sadeníc, môžete nechať niekoľko kvetov stoniek na osivo osiate. Na jar budú rásť len tie najsilnejšie rastliny. Môžu byť tiež použité, pretože sú nahradené na potrebnom mieste hneď, ako sa na nich vytvorí druhý skutočný list. Tieto rastliny budú kvitnúť v roku výsadby. Táto metóda nie je vhodná len pre dvojité kvety. V semenákoch získaných v dôsledku samozosadenia sa zvyčajne nedochádza ku konzervácii.

záver

Mallow - krásna kvetina, nepostrádateľná pri vytváraní záhrady v krajinnom štýle. To pomôže zdobiť nevzhľadné oblasti, slúžiť ako pásomnica v kvetinovom záhrade alebo v mixborder, ako rastlina na pozadí, a nízke druhy budú zdobiť všetky záhrade s ich dlhým kvitnutím.