Záhradníctvo

Čo žiarovky sú potrebné k osvetlenie sadenice

Umelé osvetlenie bude mať prospech sadenice len vtedy, keď je správne zvolený zdroj svetla. Prirodzené osvetlenie pre rastliny najužitočnejšie, ale to nie je dosť skoro na jar. Osvetľovacia žiarovka používaná na osvetlenie by mala vyžarovať dve dôležité spektrá: modrá a červená. Tieto farby sú absorbované rastlinami a ovplyvňujú ich vývoj.

Účinok rôznych svetelných spektier na vývoj rastlín

Vonku sa zelená vegetácia vyvíja pod slnečným svetlom. Vlny rôznych farieb a dĺžok sú čiastočne viditeľné pre ľudské videnie, ale všetky farebné spektrá sú dôležité pre sadenice:

 • Veľkú úlohu vo vývoji množiteľského materiálu hrá červenej a modrej svetelné spektrum. Lúče pomáhajú rozvinúť rastlinné bunky, koreňový systém, na výrobu chlorofylu.
 • Oranžové svetlo je zodpovedný za budúcnosť plodovej plodiny pestované v uzavretých podmienkach.
 • Žlté a zelené spektrum, ktoré sa úplne odráža od listov rastlín, sa považuje za zbytočné. Tieto farby však obsahujú slnečné žiarenie, čo znamená, že z nich je len málo.
 • Ultrafialové je vo veľkom množstve škodlivé pre všetky živé bytosti. Avšak malým dávkam lúčov je prospešný výsadbový materiál. UV žiarenie je prítomné na slnku a ničí patogény hubových a vírusových ochorení.
 • Infračervené lúče sú absorbované rastlinami úplne. Sadenice sa stáva svieže, zelené, šťavnaté.
Je to dôležité! IR žiarenie poskytuje minimálne osvetlenie a maximálne teplo. Veľký počet lúčov pokazí. Pristávacie materiál môže horieť.

Žiadny umelý svetelný zdroj nezodpovedá všetkým spektrám a 100% nahrádza slnečné lúče. Typicky, organizácie zvýraznenie dôraz je na červenej a modrej. Avšak, najlepšie svetlo pre sadenice sú tie, ktoré sú schopné pridanie k dvom hlavným spektra vyžarujú biele svetlo, rovnako ako IR a UV žiareniu.

Najlepším zdrojom umelého svetla o doplňujúce osvetlenie sadby

Aj tie najdrahšie lampy na dodatočné osvetlenie sadeníc nie sú schopné úplne nahradiť prirodzené osvetlenie. Avšak, bez umelého osvetlenia doplnkového nie je možné pestovať vysoko kvalitný rozmnožovací materiál. V optimálnom prípade, pri podsvietenie je v kombinácii s prírodným svetlom. Takéto výsledky možno dosiahnuť umiestnením sadeníc na parapet alebo do skleneného skleníka.

Podsvietenie pomáha rásť rozmnožovací materiál bez okien aj v miestnostiach. Pod umelým osvetlením rastú kultúry v podmienkach polárnej noci. Avšak, jedna biela, červené alebo modré svetlo sa sadenicami prospech neprinesie. Potrebujeme špecializované svetelné zdroje, ktoré vyžarujú celú kompozíciu spektra a lúče rôznej dĺžky.

Je to dôležité! Bežné žiarovky neuvoľňujú užitočné spektra. Glow volfrámovým vláknom formulárov viac tepla, než svetlo. Tieto svetelné zdroje môžu byť teplé, ale nie dosvechivat sadby.

sodík

Vypúšťacie sodíkové lampy na pestovanie sadeníc produkujú niekoľko modifikácií. Na predaj sú modely domáceho výrobcu "Reflax", ako aj výrobky európskych značiek. Výbojka pre osvetlenie sadenice nie je škodlivé pre človeka, ktorý umožňuje jeho použitie v skleníku a obytné štvrte.

Ak prestanete na modeloch tuzemského výrobcu, je určený pre vnútorné použitie vhodného DNázy 70W. Funkcia produktu je prítomnosť zrkadlového reflektora na sklenenej banke. Lampa je schopný robiť kvalitatívneho sadenice podsvietenia na šírke parapete 1,5 m. Reflektor vytvára veľký uhol projekcie svetelných lúčov a zosilňuje ich.

Analóg je DNAM, ale produkt sa líši tým, že chýba zrkadlový reflektor. S rovnakým výkonom 70 W bude svetlo pokrývať iba 1 m plochy so sadivovým materiálom. Vzhľadom k malej projekčný uhol pre každý 1 m bude potreba usporiadať jednu žiarovku.

Tip! Na maximalizáciu spektra umelého osvetlenia na prirodzené svetlo sa DNaZ a DnT kombinujú s lampou DRiZ.

Ak chcete zistiť, ktoré lampy používať na osvetlenie sadeníc, pomôžu uvažované pozitívne a negatívne kvality sodíkových zdrojov svetla.

Pozitívne aspekty:

 • žiarenie vhodné pre vývoj svetelného spektra rastlín;
 • dlhá životnosť;
 • malá spotreba energie.

Negatívny strana:

 • vysoké náklady;
 • označte kontrolu potrebu;
 • Veľká veľkosť.

Napriek ožiareniu najvhodnejšieho spektra chýbajú modré lúče v žiary sodíka.

Fitolyuminestsentnye

Špecializovaná pink lampa sadenice sa týka línie fluorescenčných svetelných zdrojov. Žiar je dobre vnímaný rastlinami a všetky spektrá sú úplne absorbované. Fytoluminiscenčné žiarovky od rôznych výrobcov sa líšia v silách a aplikačných zvláštnostiach:

 • Výrobca Osram zdroj svetla sa nazýva Fluora. Na 1 m plochy so sadenicami používajte 2 fytosanely s výkonom 18 W.
 • Domáce svetelné zdroje LFU-30 nastavte jeden na 1 m dĺžku police so sadenicami. Fitolampy power - 30 wattov.
 • Značka Enrich predstavila fitolampu, ktorého žiara mierne poškodzuje zrak. Plus je prítomnosť zrkadlového reflektora. Nevýhody - malá životnosť. S výkonom 60 W, spolu s prihliadnutím veľké množstvo tepla.
 • Svietidlá Paulmann majú dlhú životnosť. Výkon svetelných zdrojov sa pohybuje od 40 do 100 wattov. Výhodou minimálnej tepla.

Hlavnou výhodou fitolyuminestsentnyh lámp je nízka spotreba energie, malé rozmery, dlhá životnosť, ako aj žiarenie užitočné pre sadenice spektra.

Veľkou nevýhodou je nemožnosť použiť svetlo v obývacej izbe. Ružová žiara dráždi orgány zraku. Fytoklávky by mali byť inštalované v skleníku, v nebytových priestoroch alebo pokryté reflexnými obrazovkami.

fluorescenčné

Dobrá energeticky úsporná sadenica sa získava od luminiscenčnej gazdinky. Avšak, taký svetelný zdroj je nevyhovujúci vzhľadom k malému úchopovej časti. Nad regály so sadivým materiálom je lepšie zavesiť dlhé rúrkové modely dvoch kusov. Výber takéhoto množstva kvôli žiarivkám s nízkym výkonom. Dve trubice sú umiestnené od vrcholov sadeníc vo vzdialenosti 15-35 cm.

Výhodou žiariviek je nízka cena, účinnosť, žiarenie denné svetlo. Nevýhoda - vyžaruje malé množstvo spektra červeného svetla. Ortuťových predstavovať nebezpečenstvo pre človeka v prípade rozbitia banky.

LED diódy a fitolampy

Najúspornejšie a najbezpečnejšie sú žiarovky pre sadenice zo sady LED diód. Podsvietenie môže dokonca zostaviť vlastné. Je potrebné iba kúpiť červené, modré a biele LED diódy, napájanie a spájkovanie okruhu z detailov.

Stačí dať prednosť hotové LED panelu alebo použitie pásky. Druhou možnosťou je ešte pohodlnejšie. LED páska je prilepená k akejkoľvek podpore nad výsadbovým materiálom pozdĺž celej dĺžky police.

Tip! Fytoprepínacie pásky LED sú k dispozícii na osvetlenie sadeníc, kde sú už vybrané žiarovky všetkých potrebných farieb.

Výhodou podsvietenia LED pri nízkej spotrebe energie, ako aj vysokej emisii svetla s nízkou produkciou tepla. Nevýhodou je vysoká cena zdrojov, jednotlivé LED a napájacích zdrojov.

Ak zostanete na LED, potom budú najlepšie voľbou bicolorové lampy pre sadenice. Fitolamp je nezávislý zdroj svetla, ktorý sa jednoducho vloží do kazety. Svietidlá sa vyrábajú s rôznymi typmi uzáverov, rovnako ako s rôznou silou a tvarom.

V závislosti od použitých LED fitolampy rozdelené do troch skupín:

 • Červené a modré spektrum vyžaruje dvojfarebnú lampu pre sadenice, ktorá ovplyvňuje proces fotosyntézy. Svetlá vlnová dĺžka je 660 a 450 Nm. Priamym účelom fytolampy je zdôrazniť mladú vegetáciu pestovanú za akýchkoľvek podmienok.
 • Fytolamp multispectrum sa vyznačuje prítomnosťou ďalších spektier. Pridaný biele svetlo a ďaleko-červené svetlo. Žiarenie z optimálneho súboru svetelných spektier stimuluje tvorbu kvetenstva a plodnosti v dospelých rastlinách. Fytochemické prístroje sú vhodné pre skleníky a osvetlenie vnútorných rastlín v prípade nedostatku slnečného svetla. Ďaleko červené svetlo prechádza hustým lístím. Fitolampy multispektr dobre osvetľovanie rastlín vo vysokej hustote výsadby.
 • Má širokú škálu fitolampy - plný rozsah. Vyrobte zdroje svetla s kapacitou 15 a 36 wattov. Lampa sa považuje za univerzálnu, ale dvojbarevný model má nižšiu účinnosť ako aj spektrálne špičky. Vyžarované umelým svetlom, pokiaľ ide o najvhodnejšie prirodzenému svetlu. Fitolové lampy sa používajú na zvýraznenie plodín v tmavej miestnosti počas celej vegetačnej sezóny - od výsevu až po zber.

Ak vznikne otázka, ktorá lampa je lepšia na zvýraznenie sadeníc, uprednostňuje sa dvojbarevný svetelný zdroj.

indukcia

Indukčné žiarovky sa stále používajú v každodennom živote, ale sú považované za vynikajúcu možnosť umelého osvetlenia. Zvláštnosťou je emisia dvoch spektra - modrej a červenej. Výhoda žiaroviek spočíva v účinnosti, univerzálnosti svetelného spektra, vhodnej pre všetky druhy sadeníc. Maximálna teplota vykurovacej počas žiara - 75oS.

Nevýhodou bežného žiarovkového osvetlenia

Začínajúci pestovatelia majú záujem v otázke, je možné upozorniť na semenáčiky konvenčné žiarovka s volfrámovým vláknom. Ako nezávislý zdroj osvetlenia - to nejde. Volfrámu cievka pre vytvorenie svetelného toku transformáciu iba 5% energie. Žlto-oranžové svetlo nie je absorbovaný rastlinami. Vypúšťajú veľké množstvo tepla závod prehreje a spáli listy. Ak je to potrebné, aby sa teplota žiarovky môže byť použitý v súvislosti s inými svetelnými zdrojmi.

Video predstavuje svietidlá pre osvetľovanie:

Podsvietenie musia byť účinné, hospodárne a bezpečné. Podľa tejto zásady, vybrané lampy.