Hospodárstvo

Hovädzí dobytok

Na súkromných farmách sa zriedka stretávate s hovädzím dobytkom, ktoré ste si kúpili pre chov. Predaj býkov na výkrm častejšie. Najčastejšie ide o zvieratá rovnakých plemien, ktoré sa chovajú na najbližšej farme na výrobu mlieka. Ak sa farma zameriava na produkciu mlieka, je pre majiteľa výhodnejšie, aby teliat predával bez toho, aby rozptýlila zamestnancov, ktorí sa starajú o malé teľatá. Preto, aj na výkrm, majitelia súkromných fariem berú zvieratá dojníc.

Špecializované mäsové plemená majú niekoľko výhod: rastú rýchlo, poskytujú veľký výnos jatočného mäsa z jatočného tela, kvalita ich mäsa je lepšia ako kvalita mliečnych. Ale kvôli udržaniu chovného stáda potrebujete mať celú farmu. A druhý pre pestovanie mladých na mäso.

Všeobecné charakteristiky

Zvieratá plemien hovädzieho dobytka vyzerajú ako silné svalnaté zver. Ich hmotnosť je väčšia ako hmotnosť hovädzieho dobytka, ale chrbtica je celkom elegantná. Dojem veľmi veľkých masívnych zvierat im dáva svaly. Všeobecná norma pre kravy plemien v smere mäsa:

 • malá hlava;
 • krátky silný krk;
 • dobre vyvinutá kohúti;
 • dlhé telo;
 • široký, dokonca aj späť;
 • široká bedra;
 • zdvihnutý sakr;
 • ocas nastavený vysoko;
 • široký hrudník;
 • dobre vyvinutá dehydratácia;
 • krátke nohy.

Štruktúra mäsových zvierat je taká, že množstvo odpadu je čo najnižšie. Preto kvôli krátkym nohám (zbytočné tubusové kosti metakarpusu a metatarsusu) sa plemená hovädzieho dobytka v mäsovom smere nelíšia v pôsobivom raste, ako je mliekarenstvo Holstein, ale ich hmotnosť je oveľa väčšia.

Zaujímavé! Holštajnské kravy dosahujú 160 cm v kohútiku.

Mäsové kravy produkujú mlieko len pre teľatá, a preto ich vemeno je veľmi malé, aj keď majú správny tvar.

Chov hovädzieho dobytka vznikol v Anglicku z 18. storočia. Vtedy boli aktívne zamerané plemená hovädzieho dobytka, ktoré aktívne získavajú svalovú hmotu. Až do dnešného dňa pochádza z dobytka Veľkej Británie najlepšie plemená hovädzieho dobytka z mäsového priemyslu. Nielen Veľká Británia sa pokúsila chovať hovädzí dobytok, ale najpopulárnejšie plemená hovädzieho mäsa na svete sú Hereford a Aberdeen-Angus. Obaja prichádzajú z ostrovov.

Hereford

Vzhľadom na vysokú adaptáciu na rôzne klimatické podmienky je teraz rozšírený po celom svete, vrátane Austrálie a Južnej Afriky. Sú to masívne zvieratá, ktoré sú už rozdelené do troch typov:

 • červený roh;
 • červený komoly;
 • čierna.

Výrobcovia mäsa uprednostňujú frézovanie hovädzieho dobytka, pretože s nimi je ľahšie pracovať. Z tohto dôvodu je pôvodná rohová Herefordova vec minulosti.

Čierny Hereford vznikol z prúdu plemien Aberdeen-Angus alebo Holstein na červený dobytok.

Tip! Na primárnom priechode v Hereforde s Aberdeen-Angusom sa získalo potomstvo nazvané "Black Baldi".

Jedná sa o priemyselný kríž, ktorý dáva zvýšený výnos mäsa v prvej generácii. Ak budete pokračovať vo vzájomnom prekročení, môžete získať čierny Hereford. Takto to bolo prijaté. Čierny typ je o niečo väčší ako červený, takže ho preferujú priemyselníci. Okrem toho je tiež komoly.

Hmotnosť tohto druhu sa pohybuje od 900-1200 kg, kravy vážia až 850 kg. Porážkový výkon z jatočného tela dosahuje 62%.

Aberdeen-Angus

Rodné skotské plemeno dobytka. Majú pomerne dobré adaptačné schopnosti a môžu žiť aj v severných oblastiach. Rozlišuje veľmi rýchly vývoj. Býky dosahujú 1 tonu hmotnosti, kravy sú malé, vážia priemerne 550 kg. Aberdeen-Angus plemeno hovädzieho dobytka a ich vonkajšie vlastnosti sú skôr ako mliečny dobytok. Majú tenkú voľnú kožu, elegantné kosti. Štruktúra kráľovien je podobnejšia ako dojnice, ktorá nie je dojená a kŕmená. Jediná vec, ktorá poukazuje na ich účel pre mäso, je dobre vyvinutá dehydratácia.

Dvaja Francúzov súťažia s týmito dvoma anglickými plemenami.

Charolais

Veľmi staré francúzske plemeno, ktorého pôvodným cieľom bolo pracovať v jarmu. Tažké zvieratá na prepravu ťažkých bremien musia mať významnú svalovú hmotu. Táto funkcia bola opravená u hovädzieho dobytka Sharolez. Neskôr, schopnosť získať svalstvo, nie mastné tkanivo, robil Charolais jedným z najobľúbenejších mäsových plemien. Moderná váha dospelých šarolských býkov je 1,1 ton, kravy - 0,9 t.

Tip! Pri dlhšej, tvrdej práci nie je potrebné "nafúknuť" krátke svaly, ale dlhé a vytrvalé.

Preto šarolejské plemená kravy nevyzerajú svalovo, na rozdiel od býkov, ktoré sa vybrali na kvalitu svalovej hmoty za posledných 100 rokov. Sharolezské mäso z kravského mäsa dovezené do Ruska vo všeobecnosti pripomína obvyklú ruskú kravu. Vrátane tuku. Avšak, nič prekvapujúce. Odkiaľ pochádza energia a svaly, ak prechádzate dobytok na 20 km rýchlosťou klusáka, t. J. 20 km, uterá Sharolez s teľatami by podľa pastierov mala prekonať za 2 hodiny.

Vážnou nevýhodou Charolaisu je ťažké otelenie, a preto ju nemožno odporúčať na chov v súkromných domácnostiach. Bezproblémová dodávka zvierat je jednou z hlavných podmienok chovu hospodárskych zvierat. Len na prvý pohľad sa zdá, že nie je ťažké stráviť niekoľko dní v roku v blízkosti dieťaťa. V skutočnosti je starostlivosť o dobytok veľmi vyčerpávajúca a najlepšou možnosťou pre majiteľa je "ráno prišiel a radoval sa pri pohľade na novorodenca", maternica urobila zvyšok. Charolais tento prístup nie je vhodný.

Limousin

Názov prijatý z francúzskej provincie Limousin, v ktorom bol chovaný. Býka majú výrazné znaky mäsového plemena. Kravy sú elegantnejšie. Hmotnosť býkov je 1100 kg, kravy 600 kg s malým rastom zvierat približne 125-130 cm.

Limuzíny vytrvalo prenášajú svoje príznaky pri prechode s inými plemenami. Sú to zvieratá s tenkými silnými kosťami a veľkým množstvom svalov. Odlišujú sa v dobrom zdravotnom stave. Vhodné pre ruské podnebie, pretože je schopný tolerovať mrazy až do 30 stupňov za predpokladu, že je dostatok krmív.

Tip! Zvláštnosťou bylinožravcov je to, že sú zahrievané seno, zrno je tu neužitočné.

Limuzíny sú pozoruhodné pre jednoduché bezproblémové otelení a vysoký výnos teľaťa: až 95%. Bezproblémové otelenie je spôsobené tým, že sa narodili teľatá, aj keď veľké (32-34 kg), ale nie široké.

Jedná sa o jedno z "starých" mäsových plemien dobytka chovaného v Rusku. Od roku 1961 bola chovaná v strednom Rusku. Dobytok je nenáročný na kŕmenie a je vhodný na bývanie v súkromnom nádvorí

Keď analyzujeme, aké hovädzie plemená hovädzieho dobytka sú, je nemožné neuviesť belgickú modrú.

belgický

Toto najlepšie mäso plemena kráv sa ukázalo skutočne náhodou. V genotype bežného hovädzieho dobytka v dôsledku mutácie sa gén, ktorý je zodpovedný za obmedzenie rastu svalovej hmoty, rozpadol. Nebolo aplikované žiadne genetické inžinierstvo. Podobný jav existuje u psov.

Obaja psi sú whippety, ale čierna nemá gén, ktorý obmedzuje budovanie svalov.

Presne rovnaká mutácia sa vyskytla u belgického hovädzieho dobytka. Ale ak je Whippet Wendy vyradený z chovu, potom s dobytkom sa všetko stalo naopak. Chovatelia sa chytili na takú vynikajúcu príležitosť a zabezpečili mutáciu.

Fotografie belgického plemena hovädzieho dobytka sú pôsobivé.

Vzniká otázka, ako môže tento dobytok chovať. Ale v živočíšnej výrobe sa už dlho praktizuje iba umelá inseminácia. Materka tohto plemena nie je schopná usadiť sa a robí cisársky rez. Jedna maternica môže vydržať 6-10 operácií.

Na údržbu týchto býkov sú potrebné špeciálne podmienky. Nemôžu zaťažiť pasienky, ako obvykle. Sú uložené v krabiciach s prístupom k malému peru.
Ale dôstojnosť tohto plemena v strave mäsa má nízky obsah tuku. Živé organizmy sú navrhnuté tak, aby bolo pre nich výhodnejšie akumulovať tuk než budovať svaly. V prípade "zlomeného" génu tento organizmus naopak "odmieta" akumulovať tuky, "uprednostňovať" svaly.

Zaujímavé! Nedávno sa toto mäso plemena kráv uviedlo do Ruska.

Je však nepravdepodobné, že by sa na súkromných chovoch stalo niekedy v dôsledku ťažkostí s chovom.

Sovietskych plemien

Chov hovädzieho dobytka v Rusku nie je zapojený. Všetky domáce mäsové plemená pochádzajú z obdobia Sovietskeho zväzu a v skutočnosti sú zmesou miestnych národných plemien so zahraničným hovädzím dobytkom.

Hovädzí dobytok v Rusku je hlavne zastúpený kazašským plemenom bieleho plemena, chovaného na základe Herefordu.

Kazašská biela hlava

Toto nenáročné plemeno váži menej než jeho predchodca Hereford. Kazašskí biele hlavy vážia až 850 kg, 500 kráv, ale kazašský dobytok je schopný prežiť a kŕmiť hmotnosť tam, kde žiadne európske plemeno prežije. Dobytok je prispôsobený nielen kvôli zlej výžive, ale aj kvôli zimovaniu v studených stepiách. Z pohľadu domácnosti je kazašská biela čelenka s vyššou hlavou výhodnejšia než iný hovädzí dobytok, pretože nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a plodnosť je 96%.

Plemeno je chované na zlepšenie produkcie mlieka. Už dnes existujú dva riadky. Ak výťažok čistej múčky je 1-1,5 ton mlieka na laktáciu, potom mliečna linka je schopná produkovať 2,5 ton mlieka. V prípade nákupu kazašskej mliečnej linky s bielou hlavou bude majiteľ nielen schopný zabezpečiť si mäso, ale aj získať mlieko pre každodenné potreby.

Ak kazašský dobytok z nejakého dôvodu nevyhovuje, môžete zvážiť ukrajinské mäsové plemená.

Ukrajinské mäso

Hlavné zloženie materských plemien pre tri štvrtiny zahraničných. V chove ukrajinského hovädzieho dobytka sa zúčastnili šarolí, simmentáli a kyanský. Z miestnych bolo iba šedé ukrajinské hovädzie dobytko.

Dobytok je nenáročný na podmienky zaistenia a je schopný zvládnuť pastviny. Je pravda, že tieto zvieratá jesť takmer všetky rastliny, čo vytvára nebezpečenstvo pre ovocné plodiny.

Zvieratá sú vysoké. Býci dosahujú 150 cm v kohútiku a hmotnosť 1,2 t. Krávy rastú až do 130 cm a vážia 550 kg. Ich výnos z mäsa je nadpriemerný: 50-64%. Hlavnou výhodou tohto plemena je však jeho hrubá pleť, ktorá sa venuje výrobe kožených topánok a iných predmetov pre domácnosť. Nevýhodou je, že plemeno je relatívne nové. Schválené v roku 1993. Hoci celkový počet hospodárskych zvierat dosahuje dnes 10 tisíc, málo sa o nich dozvedelo a ešte menej ich videlo.

Volyňská

Ďalšie ukrajinské plemeno je takmer rovnaké ako predošlé. Rozdiel medzi Volyn a ukrajinský rok mäsa. Volyn bol stiahnutý v roku 1994. Ale genetický základ používaný na chov tohto dobytka je trochu iný:

 • Limousin;
 • Aberdeen Angus;
 • Hereford;
 • polish červená;
 • čierna a pestrá.

Výsledkom bol červený oblek všetkých odtieňov: od čerešňovej až po svetlo červenú.

Priemerná váha býkov je 1 tona, kravy - 500-550 kg. Výnosy z jatočného tela na usmrtenie hovädzieho dobytka sú vyššie ako u ukrajinského mäsa a pohybuje sa od 60 do 66%.

Zvieratá silnej konštitúcie s mocným skeletom neobvyklým pre hovädzí dobytok. Hlava je malá, krk je krátky a silný. Dobre vyvinutá kohútika a dehydratácia. Telo je kratšie ako ostatné mäsové plemená, široké chrbtové, s guľatým hrudníkom. Tiež, na rozdiel od iných hovädzieho dobytka, svaly nie sú veľmi výrazné pod kožou. Aj keď kože Volyn mäsa strednej hrúbky.

záver

Pred výberom hovädzieho plemena pre kravy je lepšie sa zoznámiť s fotografiami a popismi hospodárskych zvierat, pretože nie všetci majú ľahkú dispozíciu a budú pre majiteľa bezpečné.