Záhradníctvo

Ako používať popol ako hnojivo

Popol získaný zo spaľovania vegetácie, uhlia a drevného odpadu používajú záhradníci ako hnojivo. Organický obsahuje prospešné minerály, ktoré sú prospešné pre vývoj rastlín. Sušina šedej je nielen komplexné hnojivo, ale chráni aj kultúrne výsadby pred škodcami. Popol posypané listami kapusty a reďkovkou. Použiť drevený popol ako hnojivo pre všetky záhradné plantáže, kvety a ovocné stromy.

Zloženie popola a jeho vplyv na kvalitu pôdy

Stanovenie presného zloženia dreveného popola ako hnojiva je náročná úloha. Prítomnosť stopových prvkov a ich percentuálny podiel závisí od typu vypálenej organickej hmoty. Nezáleží na tom, či ide o uhlie, rašelinu, bridlicu alebo obyčajnú vegetáciu, zloženie získanej sušiny je veľmi odlišné. Dokonca aj pálenie dvoch hromád uhlia rôznych plemien vedie k dvom rôznym stopovým prvkom organického hnojiva.

Zloženie dreveného popola ovplyvňuje aj vek dreva. Najbohatší v zložení je popol, ktorý sa získava vypálením mladých vetvi stromov. Obilie obilnín zaostáva v kvalite. Ak chcete zistiť, či ide o popol, akým druhom hnojiva je dusík alebo fosfor, navrhnite tabuľku s uvedením obsahu hlavných prvkov v percentách.

Uhlie, bridlice a rašelinový popol ako hnojivo nie sú veľmi bohaté na prospešné stopové prvky. Popol sa bežne používa na kontrolu škodcov. Odvodnenie sa vyrába z malých granúl spáleného uhlia v kvetinových záhonoch pri pestovaní kvetov. V záhradníctve a záhradníctve sa za najužitočnejšie považuje popol z dreva. Aby sme pochopili popol z dreva, aký druh hnojiva a aké prvky tvoria, je ponúknutý stôl na zoznámenie.

Pre väčšinu záhradníkov je popol známy ako hnojivo, ale aj sušina zlepšuje štruktúru pôdy a obnovuje kyslosť. Popol uvoľňuje zem. Pôvabná pôda je ľahšie spracovateľná, prístup kyslíka k koreňom rastlín sa zvyšuje. V pôde sa množia užitočné mikroorganizmy a dážďovky. Všetky tieto momenty sú úzko spojené s nárastom výnosov.

Tip! Pre zvýšenie účinnosti je popol zavedený do pôdy spolu s kompostom alebo humusom.

Vo videu hovorte o drevenom popole:

Prečo sa popol nepovažuje za dusíkaté hnojivo

Ak chcete zistiť, aký druh hnojiva je popol, stojí za to zvážiť zvláštnosti jeho prijatia. Dusík sa hromadí v tkanivách čerstvej organickej hmoty: listy, drevo, stonky rastlín. Počas spaľovania sa vyvíja dym. A s ním sa dusík odparuje. Vo zvyšnom drevenom uhlí sa zachovávajú len minerálne anorganické látky. Výsledkom je, že popol z dreva nie je dusíkaté hnojivo. Popol je bohatý na vápnik, fosfor a draslík.

Kde nie je možné použiť popol

V mnohých prípadoch je použitie popola ako hnojiva odôvodnené, ale popol nie vždy prináša prospech:

 • Nepridávajte popol do čerstvého hnoja. To hrozí zníženie tvorby dusíka. V dôsledku toho sa vytvárajú zlúčeniny, ktoré sú slabo absorbované koreňovým systémom rastlín.
 • Popol nemôže kŕmiť sadenice pred výskytom dvoch plných listov.
 • Popol znižuje kyslosť, ale nemôže byť vyrobený na mieste, kde je kapusta vysadená. Podobne fazuľa reaguje zle.
 • Zásobník hnojív obsahujúci látky obsahujúce dusík a aktívne uhlie vykonávané v rôznych obdobiach roka: na jar a na jeseň. Spolu, aby obe látky nemohli.
 • Pred výsadbou sadeníc sa popol dôkladne zmieša s pôdou. Veľké hromadenie látok môže spáliť koreňový systém rastlín.
 • Pre pôdu s kyslosťou viac ako sedem jednotiek uhlia iba poškodí. S nárastom obsahu alkalických látok sa absorpcia užitočných látok koreňmi rastlín zhorší.
 • Pri príprave čerstvého kompostu z vegetácie nie je pridaný popol, pretože obsah dusíkatých látok klesá.

Vo väčšine prípadov je popol ako hnojivo užitočný, ale potrebujete vedieť, kedy a kde sa dá použiť.

Príprava hnojív z dreveného popola

Skúsení záhradníci vedia, ktorý popol je vhodný pre hnojivo a ako ho pripraviť. Popol sa zvyčajne ukladá na jeseň. V tomto okamihu sa po čistení záhrady, pobočiek zberaných kríkov a padlých stromov zhromažďuje veľa vrcholov.

Varovanie! Pri spaľovaní dreva alebo vegetácie je neprijateľné dostať do ohňa plastové výrobky, gumu a iné predmety obsahujúce škodlivé chemikálie.

Suché hnojivo

Príprava suchého hnojiva je jednoduchá. Stačí stačiť drevo a čakať na úplné vychladnutie uhlia. Výsledný popol sa neosieva, ale jednoducho vyberie veľké frakcie. Malé horáky nebudú spôsobovať škody. Pri uskladnení sa popol zhromažďuje vo vreciach. Je dôležité, aby ste vysušili suché miesto, aby hnojivo nečerpalo vlhkosť.

Nie je zvláštne tajomstvo, ako používať drevený popol ako hnojivo. Šedý prach s malými kusmi uhlia roztrúsených okolo záhrady. Ak sa aplikácia hnojenia vykonáva na jar pred výsadbou, potom sa popol vykopá so zemou. Jesenný úvod nevyžaduje kopanie. Ash bude hrať úlohu mulča, namočenej do zeme s dažďom a tavnou vodou.

Aplikácia suchého vrchného obväzu si vyžaduje dodržiavanie správnych rozmerov pre každý typ pôdy. Zvýšenie dávky pre pôdu s vysokým obsahom hliny. Približná spotreba na 1 m2 pozemok je:

 • pre piesočnaté bochníky - do 200 g;
 • pre hmoždinky - od 400 do 800 g

Nadmerná dávka ohrozuje porušenie alkalickej rovnováhy pôdy.

Tekuté hnojivo

Tekuté hnojivo je lepšie absorbované koreňmi rastlín. Roztok sa aplikuje súčasne s zavlažovaním. Okrem koreňového dresingu sa hrozno, paradajky a uhorky postrieka živnou tekutinou.

Ak chcete vedieť, ako používať popol ako hnojivo, nemusíte byť skúsený agronom. Stačí, aby ste mohli správne pripraviť riešenie. Existujú dva populárne spôsoby:

 • Rýchlosť uzávierky za studena Percento zložiek závisí od rastlín, pre ktoré sa hnojivo pripravuje. V priemere vezmite asi 200 g sušiny a nalejte 10 litrov studenej vriacej vody. Trvať na riešení minimálne týždeň a pravidelne sa miešať s tyčinkou.
 • Infúzia maternice. Recept je komplikovaný, ale výsledné riešenie je maximálne naplnené minerálmi. Na prípravu hnojiva 1 kg spáleného dreva nalejte 10 litrov studenej vriacej vody. Tekutina bude musieť variť až 20 minút. Je lepšie to urobiť v ohni vo veľkom kotlíku alebo železnom vedre. Po ochladení bude hnojivo pripravené na použitie.

Z obidvoch metód varenia tekutého obväzu infúzia maternice je považovaná za najúčinnejšiu. Roztok je naplnený minerálmi, je schopný dlhodobo skladovať bez straty prospešných vlastností a vďaka varu sa zabíjajú všetky škodlivé mikroorganizmy.

Čo zeleň robí najlepší popol: mýty a realita prípravy hnojív

Počas jarného a jesenného obdobia sa zeleň stromov hromadí veľké množstvo užitočných látok. Spaľovanie vedie k vzniku látky sivého svetla, podobne ako prach, bez toho, aby obsahovala veľké frakcie uhlia. Z výsledného hnojiva sa používa hnojivo v záhrade ako vrchný obväz. Zložitosť prípravy látky spočíva v malej produkcii. Pri spaľovaní zostáva najviac 2% popola z celkového listov.

Varovanie! Okrem výživných látok listy stromov rastúcich na okraji cesty nahromadia ťažké kovy z výfukových plynov. Takýto materiál na prípravu hnojív je lepšie nepoužívať. Lístie sa zbiera vo svojej záhrade, lesnom páse a na iných miestach, kde nie sú žiadne rušné cesty.

Suché lístie horí vo veľkej kovovej nádobe. Po ochladení je prach zabalený do igelitových vreciek. Vlhkosť nie je povolená, v opačnom prípade začne proces vylúhovania.

Medzi záhradkármi existuje vnímanie toho, že najlepší popol v jeho zložení je získaný z listov orechov. V skutočnosti sa jód, tuky a ďalšie užitočné zlúčeniny hromadia v tkanivách. Môžete získať užitočné riešenie, ak trpezlivosť alebo varenie čerstvého listov. Pri spálení všetkých organických látok prchavých. Rovnaký fosfor, vápnik, draslík, horčík a ďalšie minerály zostávajú. Zloženie popola z vlašských orechov sa nelíši od popola získaného spálením lístia ľubovoľného stromu.

Je popol z cigariet užitočný?

Veľa sa hovorí o nebezpečenstvách cigariet, ale to neznamená, že výsledný popol je zle vhodný na hnojenie. Vyhoretý tabak v zložení sa nelíši od popola získaného z listov alebo akejkoľvek vegetácie. Pri horení a dyme všetky škodlivé látky zmiznú. Jediným problémom je zbieranie popola. Nie je možné fajčiť toľko cigariet, aby ste dostali vrece zložky.

Cigaretový popol sa zhromažďuje v malých množstvách a používa sa na kŕmenie vnútorných rastlín. Roztok sa pripraví z 15 g sušiny, namočenej 1 litrom vody po dobu troch dní. Najvyššie obliekanie interiérových rastlín sa vykonáva trikrát ročne. Zvyčajne napojená počas kvitnutia v intervale dvoch týždňov.

Hnojivo z uhlia spaľovalo v kachle

Troska z uhlia sa častejšie používa na stavebné práce alebo usporiadanie drenáže v kvetinovom lôžku. Obsah horčíka, vápnika a iných minerálnych látok je minimálny. Avšak popol z uhlia ako hnojivo sa používa a je prospešný.

Prach je vytesaný z trosky, postrieka sa na mieste v množstve 100 g / m2 a kopanie na bajonetovej rýle. Popol z uhlia je bohatý na uhličitany, sírany a silikáty. Po kŕmení je pôda obohatená o síru, ktorá je užitočná pre cibuľu, strukoviny a všetky odrody kapusty.

Pravidlá výživy rastlín

V akých rozmeroch sa popol používa ako hnojivo, spôsob aplikácie závisí od plantáže, pre ktorú sa pripravuje vrchný obväz:

 • Hrozno na jeseň podáva infúziu 5 kôstky vody a 300 g popola. Na jar sa na pôdu aplikuje suchá hmota a v lete sa pôda posype na vrchol, aby bojovala proti škodcom.
 • Paradajky sú kŕmené rozptýlením polovice pohára popola na zemi v blízkosti stonky každého kríka. Ďalšou cestou - na prípravu kvapalného roztoku je 100 g suchej hmoty nariedených v 1 kbelíku s vodou a vyliatych puzdrom.
 • Uhorky napája rozptýlenie popola po celej ploche postelí pred zalievaním. Pri dávkovaní kvapaliny 3 lyžice. l. sušina trvá 7 dní v 1 litri vody. Pod každým puzdrom nalejte 0,5 litra roztoku.
 • Cibuľa sú náchylné na hubové choroby. Kvôli zachovaniu plodiny sa popol postrieka popolom a potom sa bohato zalieva.

Odôvodnené nielen použitie popola na oplodnenie záhrady, ale aj ako prostriedok proti škodcom. Suchý popol je posypaný na rastliny a zeminy pod nimi na boj proti blchám, slimáciam, zemiakovým broukom a tiež slimákom.

Teraz nie je otázne, aký druh hnojiva bude nahradiť popol, pretože obchod je plný komplexných obväzov obsahujúcich všetky minerály potrebné pre rastlinu. Ale väčšina prípravkov získaných chemickými prostriedkami a popol sa získavajú prirodzene z organickej hmoty.