Kvety

Kedy sa vysadiť sadriace semienka

Koľko krásnych kvetov je pre zdobenie osobných pozemkov, ale nie všetci budú môcť rásť v novo prichádzajúcich. Mnoho krás má veľmi charakteristický charakter (lobelia, petunia), ak nie jedovaté a vyžadujú veľmi opatrnú manipuláciu vo všetkých fázach kultivácie (delphinium, foxglove).

A existujú rastliny, ktoré sa vyznačujú nielen svojou nenáročnou povahou (kvitnú ešte lepšie na chudobných pôdach), ale aj všestrannosťou ich použitia (sú dobré ako v kvetinových záhonoch, na lôžkach a v balkónových boxoch av závesných kvetináčoch). A majú cenné liečivé a výživové vlastnosti. Niektorí skúsení pestovatelia kvetov pravdepodobne hádali, že ide o nasturcium alebo kapucín, ako sa to vo väčšine európskych krajín často nazýva. Vedecký latinský názov nasturtium je tropaeolum, čo znamená v preklade "malú trofej". Zdá sa, že to je spôsobené tým, že listy väčšiny druhov sú tvarované ako štít, zatiaľ čo kvety pripomínajú helmu.

Ľudové mená tohto obľúbeného kvetu odrážajú jeho početné vlastnosti: indický krez, krasulka, farebný šalát.

Užitočné vlastnosti nasturcia

Nasturtia je skutočne nielen krásna kvetina, ktorej pohľad na seba je schopný potešiť oko a vôňu - potešiť dušu. Všetky zeminové časti náhubku - stonky, listy, kvety a semená - sú jedlé a majú liečivé vlastnosti. V niektorých druhoch rastlín, ktoré rastú v Južnej Amerike, sa vytvárajú jedlé a veľmi chutné hľuzy.

Listy, puky a kvety sa používajú v šalátoch, teplých pokrmoch a zdobia slávnostné jedlá. Môžu byť pridané do rôznych omáčok, olejov a syrov, aby sa pridala korenistá chuť. Ovocie je možné nakladať a potom dostanete pochúťku, v žiadnom prípade horší ako kapary. A ak vysušíte a rozdrvíte semená z kukurice, výsledný prášok dokáže úplne nahradiť čiernu mletú papriku.

Sada liečivých vlastností tohto kvetu tiež nemôže radovať. Bolo zistené, že má protizápalové, expektorantné, antiseptické, laxatívne, diuretické, antibiotické a protipálavé vlastnosti.

Nasturtium šťava môže pomôcť s plešatosťou, niektoré kožné ochorenia a problémy s obličkami.

Samozrejme, počas liečby by ste mali byť opatrní a dodržiavať zdravé opatrenie, pretože predávkovanie môže spôsobiť podráždenie gastrointestinálneho traktu.

Rozmanitosť druhov

Rod Nasturtium zahŕňa približne 80 druhov viacročných rastlín, ktoré rastú v strednej a južnej Amerike. Keďže kvety sú pomerne teplomilné a netolerujú negatívne teploty, v Rusku ich môžeme tešiť len v letnom období. V kultúre sú rôzne druhy náprstníkov široko známe od polovice 19. storočia.

Medzi veľkým počtom druhov a odrôd je rozumné rozlišovať len niekoľko odrôd.

ker

Rozprašovacie nálevy, do ktorých patria najmä rastliny Nasturtium Malaya. Rastú v malých kompaktných kríkoch, nie viac ako 35-40 cm na výšku. Medzi najzaujímavejšie a exotické odrody v tejto skupine patria:

 • Cherry Rose - táto odroda sa môže pripísať froté.

  Farba kvetov je pomerne zriedkavá - ružová-karmínová, takže názov je úplne pravdivý.
 • Čierna sametová alebo čierna lady - rôzne náprstky s veľmi nezvyčajnou farbou kvetov.

  Sú hnedohnedé, takmer čierne. Listy majú tiež tmavozelený odtieň.
 • Vesuvius - farba kvetov je veľmi jemná.

Na pozadí hladkého prechodu ružovej na oranžovú sú mäkké načervenalé škvrny.

Curly alebo ampelous

Nábojník nasturcium, ktorý sa rozrástol na dĺžku až 3-4 metrov, si môžete dať na vertikálne mreže, alebo visieť z koša, a dokonca položiť kvetinové záhony s nimi.

 • Terry zmes - táto odroda je zaujímavá, predovšetkým pre svoje froté nažehľujúce kvety, ktoré môžu byť rôznych odtieňov.
 • Yeti - listy majú smaragdový odtieň a kvety sú veľmi ľahké, takmer biele, zdobené žltými škvrnami.
 • Aljaška - jedinečná varieta náprstníka, keď rastlina priťahuje oči aj bez kvetov, vďaka maľovaným dekoračným listom.
 • Brilliant - trieda s veľmi jasným a nasýteným červeným odtieňom.

Samostatne stojí za to nasturcium Kanársky alebo zahraničný. Tento druh je jediný, ktorý nemôže vytvárať semená v ruských klimatických podmienkach.

Ale vyzerá veľmi exoticky - listy sú silne vyrezávané a kvety vyzerajú skôr ako krídla niektorých vtákov. Vysádzanie a starostlivosť o ňu sa nelíšia od ostatných odrôd.

Funkcie osiva

Semená pomerčiaku sú pomerne veľké, v jednom grame sa hodí od 10 do 30 kusov. Klíčení je asi 70% a trvá 4-5 rokov.

Tip! Vzhľadom na pomerne nízku mieru klíčivosti sa odporúča zasiať 2-3 semená v čase, keď sa siadujú v jednej studni.

Ak chcete zozbierať a zasiať semená z vlastných kvety, potom majte na pamäti, že najskôr sú spojené tri kusy a majú zelenú farbu. Vzhľadom k tomu, semená zrelé, sa zvyšujú vo veľkosti a odbočujú belavú farbu. Plne zrelé semená semienka ľahko spadnú, takže sa odporúča, aby ste si ich vybrali trochu podšľadne. V teplej a suchej miestnosti sa semená ľahko zrietia do požadovaného stavu a začnú sa pokrčiť plytkými drážkami, ako na obrázku nižšie.

Napriek skutočnosti, že samotné nasturcium je veľmi teplomilné a netoleruje mrazy, jeho semená môžu dobre prežiť v zemi a zostať životaschopné. To vysvetľuje skutočnosť, že táto kvetina sa často vyskytuje samou sejbou.

Ak použijete tradičný spôsob výsevu semien v pôde na pestovanie nasturcia, musíte najprv namočiť semená na deň vo vode alebo v roztoku s stimulantmi. V tomto prípade tvrdá škrupina zmäkne a semená vyklíčia rýchlejšie a spoločne. Pri namáčaní bude ešte účinnejšie vylievať semená horúcou vodou a nechať ju na jeden deň.

Dátumy výsadby

Ak chcete odpovedať na otázku, kedy je potrebné pestovať nasturcium, musíte pochopiť, ako a kde chcete pestovať.

Je to dôležité! Od okamihu, kedy sa prvé výhonky objavia na kvitnúte v nasturciu, trvá to asi 6-8 týždňov.

Berúc do úvahy skutočnosť, že ani sadenice, ani vyrastené sadenice sadurtia absolútne tolerujú mrazy, je možné zasievať svoje semená na otvorenom teréne až na konci mája (pre podmienky stredného pásu). A v tomto prípade si môžete vychutnať kvitnutie náprstníka len od polovice júla.

Preto, ak chcete, aby si nafukovacia kvetina na vašej záhrade už v júni a poteší vás kvitnutím až do jesene, je potrebné zasiať svoje semená pre sadenice najneskôr v apríli.

Stane sa tak, že chcú pestovať rastlinu na kvitnutie na balkóne alebo v závesných hrncoch a kontajneroch. V týchto prípadoch sa môžu semená na sadenie zasiať aj v marci a vo všeobecnosti kedykoľvek počas roka. Ak len vy môžete poskytnúť nápoje na kvitnúce svetlo a nemrznúcej miestnosti.

Sejacie semená v zemi

Táto metóda je univerzálna a najrozšírenejšia medzi záhradkármi, keďže na jar s nedostatkom času nemá zmysel premeniť semenáčikmi, ktoré pomerne ľahko a relatívne rýchlo klíčí. Navyše, pomeranč má veľmi jemný koreňový systém, ktorý sotva znáša vychystávanie a môže byť po transplantácii zastavený.

A pri vysádzaní semien ihneď do zeme, za priaznivých poveternostných podmienok po klíčení, klíčky rýchlo získajú silu a ich koreňový systém nie je vystavený zbytočnému stresu. Ak vo vašom regióne dokonca aj na konci mája môže byť počasie nepredvídateľné, potom je lepšie pokryť pristátie vrstvou netkaného materiálu.

Vysádzanie semien nasturcia v kvetinovom záhrade nie je ťažké. Pôda pred výsadbou rozlieva horúcu vodu. Potom v zemi sú vytvorené výklenky vo veľkosti 1,5-2 cm a sú umiestnené 2-3 semená. Semená rastliny sú uzavreté voľnou zeminou a mierne zhutnené zhora. Potom, ak je to potrebné, lôžko je pokryté spriadanou, lutrasilovou alebo inou netkanou textíliou. Za vonkajších podmienok možno výhonky očakávať asi za dva týždne.

V nižšie uvedenom videu sa podrobne uvádza postup siatia semien nasturcia do zeme.

Zber a hlavné požiadavky nasturcia na kvitnutie

Zberanie nálevu zvyčajne spôsobuje veľké ťažkosti pre kvetinárstvo, a preto sa odporúča, aby ste sa s ním vždy neobmedzili. Ak sa stále stane, že vaše sadenice sú veľmi roztiahnuté a vy neviete, ako napraviť situáciu, potom pri transplantácii sa nebojte vykrvácať rastliny sady do zeme na samotných základoch prvých listov. Ak je to možné, sadnite si do hrnca s veľkou rezervou priestoru na výšku, aby po výskyte výhonkov mohli vylievať pôdu do rastlín.

Tradičné prichytenie výhonkov nasturtium však vždy nevedie k pozitívnemu výsledku.

Pre úspešné pestovanie banánov a bohatého kvitnutia je potrebné zvážiť niekoľko základných pravidiel:

 • Pri používaní dusíka na hnojenie bude mať pomeranč hojnosť listov, ale s kvetinovými problémami je možné. Preto najlepšie hnojivá sú fosfor-draslík.
 • Mladé sadrové rastliny potrebujú moderné-stredné zalievanie, ale s výskytom kvetov s napájaním, musíte byť opatrní. Vzhľadom k tomu, že množstvo vlhkosti nielenže zabraňuje kvitnutiu, kvet môže dokonca hnilobiť korene.
 • Keď sa pestuje na slnečnom mieste, nasturtium bude kvitnúť skôr a bude kvitnúť hojnejšie. V penumbra sa tiež môže cítiť dobre, ale všetky procesy vývoja budú spomalené.

Teraz, keď sa odhalia všetky tajomstvá a zvláštnosti tohto kvetu, dokonca aj začiatočník ho môže rozširovať. Pokúste sa vybrať niektorú z metód pristátia popísaných vyššie a vychutnajte si krásu, vôňu a priaznivé vlastnosti zmesi.